www.torun.pl

ZNP w Toruniu świętuje stulecie

Miasto
Data publikacji: 26 stycznia 2020

26 stycznia 2020 r. zainaugurowano obchody 115-lecia Związku Nauczycielstwa Polskiego i 100-lecia powstania struktur ZNP w Toruniu.

O utworzeniu pierwszej polskiej organizacji nauczycielskiej zdecydowano 1 października 1905 r. w Pilaszkowie. Zręby dzisiejszego ZNP powstawały zatem w konspiracyjnych warunkach. Nauczycielom przyświecał cel przeciwdziałania germanizacji i rusyfikacji, wychowania młodych pokoleń w duchu polskości, walka o utrzymanie tradycji narodowych, a w konsekwencji niepodległość Polski. Na Pomorzu pierwsze Ognisko Związku Polskich Nauczycieli Szkół Powszechnych powstało już w odrodzonej Polsce 5 grudnia 1920 r. Tym samym toruński oddział ZNP świętuje dziś stulecie.

Uroczysta gala w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki zgromadziła związkowców i wielu znamienitych gości. W części oficjalnej wręczono odznaczenia i tytuły honorowe osobom najbardziej zasłużonym dla ZNP. Za szczególny wkład w rozwój i wspomaganie działalności toruńskiego oddziału uhonorowano między innymi prezydenta Michała Zaleskiego.

- Dzieje Związku Nauczycielstwa Polskiego towarzyszą całej stuletniej historii i obecności Torunia w odrodzonej Rzeczypospolitejpowiedział prezydent Torunia Michał Zaleski. - Z wdzięcznością przyjmuję wpływ kolejnych związkowych pokoleń nauczycielskich i oświatowych na edukacyjny potencjał naszego miasta. Oczywiście w tym potencjalne są wyjątkowe osoby, dlatego z dumą wręczałem tytuł Współczesnego Torunianina Stulecia panu Alojzemu Kowalskiemu, wieloletniemu dyrektorowi Szkoły Podstawowej nr 24, zasłużonemu radnemu miejskiemu i wiernemu od lat przyjacielowi ZNP. Należy podkreślić, że każdy znaczący detal ze stuletniej działalności ZNP w Toruniu uznać trzeba za trwały wkład w wysoką markę toruńskiego szkolnictwa. Bardzo serdecznie państwu za to dziękuję. Wszystkiego najlepszego z okazji stulecia powstania Związku Nauczycielstwa Polskiego w Toruniu!

Z okazji setnej rocznicy powrotu Torunia do odrodzonej Polski miasto przyznaje osobom, instytucjom i organizacjom szczególnie zasłużonym dla toruńskiej niepodległości  okolicznościowy Medal 100-lecia. Do grona wyróżnionych dołączyły dziś Urszula Polak i Marta Humienna — była i obecna prezes ZNP w Toruniu.

Na koniec dla uczestników gali z koncertem wystąpili Alicja Majewska i Włodzimierz Korcz z towarzyszeniem zespółu kameralnego.

Fot. Lech Kamiński

Najczęściej czytane aktualności

 • Sport
  O planach Żużlowej Reprezentacji Polski na kolejne miesiące 2020 r. była mowa 5 sierpnia 2020 r. na toruńskiej Motoarenie.
 • Zółto-niebieski tramwaj swing na przystanku przy Cinema-City
  MZK, Sport
  MZK uruchomi dodatkowy kurs tramwaju nr 5 w związku z czwartkowym meczem Apatora Toruń z TŻ Ostrovia.
 • Na zdjęciu fragment budynku Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy
  Kultura, Miasto
  Biuro Programu „Niepodległa” ogłosiło wyniki naboru w ramach programu dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej #wiktoria 1920”. Dofinansowanie otrzymało Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, które w październiku zaprosi na dwudniowy festiwal nauki związany z militarną historią Torunia.
 • Parking przy ul. Skrzyńskiego od 1 października 2020 r. będzie płatny
  Drogi, Miasto
  Przypominamy, że od 1 sierpnia 2020 r. Strefa Płatnego Parkowania w Toruniu została poszerzona. Do SPP Podstrefy "B" zaliczono 238 dodatkowych miejsc parkingowych zbudowanych w 2019 roku.
 • Na zdjęciu laborantka bada próbki
  Miasto
  Woda dostarczana przez Toruńskie Wodociągi jest przydatna do spożycia - stwierdził Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Toruniu.
 • Strona tytułowa ksiażki "Smak Gothicu"
  Kultura, Miasto
  Na pokaz kulinarny w wykonaniu Bogdana Gałązki zaprasza w piątek 7 sierpnia 2020 r. Muzeum Toruńskiego Piernika przy ul. Strumykowej. Początek o godz.17:00.
 • Centrum Wsparcia Biznesu, miejska jednostka zajmującą się promocją gospodarczą miasta i współpracą z inwestorami, przygotowało zaktualizowane portfolio gospodarcze Torunia.
 • Statki i łodzie rzeczne spłyną 15 i 16 sierpnia do Torunia w ramach czwartej edycji Festiwalu Wisły. Oprócz możliwości podziwiania jednostek pływających, publiczność weźmie udział m.in. jarmarku regionalnych produktów oraz pikniku przy Zamku Dybowskim.
 • W toruńskich szkołach i przedszkolach trwają wakacyjne remonty. Na prace w placówkach oświatowych miasto przeznaczyło w tym roku 4,5 mln zł.
 • Od soboty 8 sierpnia 2020 r. nastąpią zmiany w organizacji ruchu drogowego w rejonie al. św. Jana Pawła II oraz pl. Niepodległości spowodowane pracami realizowanymi w ramach projektu BiT-City II.
 • Pod hasłem "Wielka tajemnica wiary" 4 sierpnia 2020 r. z Torunia ruszyła 42. Piesza Pielgrzymka z Torunia i 40. Pielgrzymka Ziemi Lubawskiej na Jasną Górę.
 • W sobotę 15 sierpnia 2020 r. wystartuje kolejny z cyklu historycznych rajdów rowerowych „Śladem toruńskich dróg do wolności”. Na trasie wyprawy znalazły się miejsca, które pokażą wielowątkową historię Torunia. Wystartowały zapisy na to wydarzenie.
 • Gmina Miasta Toruń rozstrzygnęła konkurs na organizację i udział w imprezach sportowych w II półroczu 2020 roku. Na organizację imprez sportowych, które odbędą się w Toruniu miasto przeznaczyło 165 400 zł.
 • 15 sierpnia 2020 roku o godzinie 19:15 na toruńskiej Motoarenie Toruń im. Mariana Rosego odbędą się PGE Indywidualne Międzynarodowe Mistrzostwa Ekstraligi. Poznaliśmy zawodników uprawnionych do startu w tych zawodach.