Znakomici naukowcy o Mikołaju Koperniku | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Znakomici naukowcy o Mikołaju Koperniku

Kultura, Miasto
Data publikacji: 27 stycznia 2023
Autor: Marcin Pryka
Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii Oddział w Toruniu, z okazji jubileuszu 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika, zaprosiło do Książnicy Kopernikańskiej na debatę poświęconą wybitnemu polskiemu astronomowi. W dyskusji, która odbyła się w czwartek 26 stycznia 2023 r. w siedzibie Książnicy przy ul. Słowackiego 8, wzięli udział trzej znakomici naukowcy: astronom prof. Andrzej Strobel, historyk prof. Janusz Małłek oraz ekonomista prof. Damian Walczak. Debatę poprowadził fizyk Czesław Stawikowski - członek Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii.
 
Przed debatą zaprezentowany został oryginał pierwszego wydania De revolutionibus orbium coelestium (O obrotach sfer niebieskich) Mikołaja Kopernika. Prezentacja dzieła odbyła się w czytelni Działu Zbiorów Specjalnych Książnicy Kopernikańskiej.
 
Autor "De revolutionibus orbium coelestium" był człowiekiem renesansu, oprócz astronomii interesowały go inne dziedziny, przede wszystkim: ekonomia, administracja i medycyna. 26 stycznia 2023 r. w Książnicy paneliści pozwolili spojrzeć na niego tak jak na to zasługuje - wnikliwie i z wielu punktów widzenia.
 
Dr hab. Andrzej Strobel to emerytowany profesor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, astronom - od roku 1965, aż do emerytury pracował w Instytucie Astronomii i Centrum Astronomii UMK (w Zakładzie Astrofizyki i Astronomii Gwiazdowej); zajmował się astronomią gwiazdową, w szczególności naszą Galaktyką; obecnie z pasją prowadzi badania nad historią astronomii i jest jej doskonałym popularyzatorem. Dr hab. Janusz Małłek to również emerytowany profesor UMK, historyk - specjalizuje się w historii powszechnej i historii Polski od XVI do XVIII wieku; w latach 1993–1999 pełnił funkcję dziekana Wydziału Nauk Historycznych UMK, a w latach 1999 - 2002 był prorektorem uczelni; jest członkiem czynnym PAU. Z kolei dr hab. Damian Walczak obecnie jest profesorem UMK, specjalistą z zakresu finansów, głównie ubezpieczeń, autorem i współautorem ponad 100 publikacji naukowych; pełni także funkcję prezesa Stowarzyszenia Finansów i Rachunkowości na rzecz Zrównoważonego Rozwoju.
 
Oprócz debaty, tego wieczoru w Książnicy Kopernikańskiej można było podziwiać złożoną z kilku plansz wystawę poświęconą historii PTMA Oddział w Toruniu. Uczestnicy spotkania obejrzeli także ekspozycję makiety domu Mikołaja Kopernika z wkomponowaną szopką, której właścicielem jest Fundacja Pro Futuro Theologiae. Ze względu na złe warunki atmosferyczne niestety nie odbył się pokaz zbliżenia Księżyca i Jowisza przez teleskopy, który był planowany przed debatą.

Zdj. Wojtek Szabelski

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: ścieżka w powstającym parku kieszonkowym
    Eko, Miasto
    Wydział Środowiska i Ekologii ogłosił kolejny przetarg na wykonanie nowych dokumentacji projektowo-kosztorysowych dla czterech nowych parków kieszonkowych w Toruniu.
  • Pracownicy Grupy Maflow pomagają Ukrainie
    Biznes, Miasto, Toruń dla Ukrainy
    Pomoc zostanie skierowana do Łucka - partnerskiego miasta Torunia.
  • Na zdjęciu: wnętrze kościoła pw. św. Józefa
    Miasto
    Wierni parafii św. Józefa na osiedlu Bielany zgromadzili się podczas uroczystej mszy odpustowej.
  • Miasto, Sport
    Gabriela Wrzeszcz zdobyła srebrny medal na Pucharze Świata Belgian Open Taekwondo w Lommel. Nasza zawodniczka wygrała trzy walki. Pokonała Irlandkę, Polkę i Belgijkę, w finale przegrywając z Greczynką i tym samym zajmując wysokie, drugie miejsce.
  • Działki na Jarze sprzedane
    Biznes, Miasto
    Dwie działki pod domy jednorodzinne na osiedlu JAR mają nowych właścicieli
  • Na zdjęciu: fasada szkoły podstawowej nr 28, zielona z kolorowymi rysunkami
    Miasto
    Nauczyciele otrzymali wyrównanie wynagrodzeń, a podwyżki wynagrodzeń obejmą także pracowników niepedagogicznych miejskich szkół i przedszkoli w Toruniu.
  • Wierni parafii św. Józefa na osiedlu Bielany zgromadzili się podczas uroczystej mszy odpustowej.
  • Od kwietnia 2023 r. uzyskanie dofinansowania będzie możliwe w pełni online za pomocą nowego systemu iPFRON+ umożliwiającego uzyskiwanie wsparcia PFRON bez wychodzenia z domu.
  • W ramach obchodów Roku Mikołaja Kopernika w Szkole Podstawowej nr 3 odbyła się trzecia edycja konkursu ortograficznego "Dyktando Toruńskie". Uczniowie szkół podstawowych zawalczyli o Złote, Srebrne i Brązowe Pióro Prezydenta Miasta Torunia.
  • Wiosną jeszcze bardziej zachęcamy do skorzystania z kulturalnej oferty Torunia. W marcu warto zajrzeć chociażby do Centrum Sztuki Współczesnej! Toruńskie CSW Znaki Czasu są w formie i doceniają to krytycy. Instytucja znalazła się na drugim miejscu w kategorii Galerii Samorządowych tegorocznego rankingu galerii opublikowanego przez tygodnik...
  • Grunty znajdują się przy ul. Łódzkiej 148, Włocławskiej 103 oraz Podgórskiej 36–40 i Dwernickiego 3-7.
  • Przedsiębiorców prowadzących działalność w Toruniu lub okolicach zapraszamy do przystąpienia do tegorocznej edycji „Toruń za pół ceny”. Wydarzenie odbędzie się w dniach 14-16 kwietnia 2023 roku.
  • Wraz z początkiem wiosny MZK Toruń ogłosiło czasową obniżkę cen na Samoobsługowej Stacji Paliw MZK.
  • Brzegiem Wisły przy Forcie X i ruinach zamku Dybów powiedzie w sobotę 25 marca 2023 r. piesza wycieczka z cyklu "Wędrówki rodzinne z PTTK".