www.torun.pl

Zmiany w gospodarce odpadami

Miasto
Data publikacji: 21 listopada 2019
Autor: Magdalena Winiarska

Podczas 12. sesji radni w ramach pierwszego czytania zapoznali się z uchwałami dotyczącymi sposobu i zakresu usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych i ich zagospodarowania oraz regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miasta Toruń.

Zgodnie z ustawą, Gmina jest zobowiązana, by co najmniej 40% łącznej pojemności pojemników lub worków trafiło do selektywnej zbiórki. Dopuszczalne jest zanieczyszczenie standardowego pojemnika segregacyjnego  1100 litrów w 5-10 procentach.

Uchwała zmienia także  normatywy dotyczące minimalnej pojemności pojemników służących do zbierania odpadów dla poszczególnych rodzajów nieruchomości przypadające odpowiednio na 1 mieszkańca, 1 pracownika, 1 miejsce konsumpcyjne, itp. Dodano też zapisy dotyczące kompostowania bioodpadów. Po pierwsze właściciel nieruchomości jednorodzinnej z przydomowym kompostownikiem nie musi posiadać pojemnika na bioodpady, co więcej skorzysta on z ulgi z tego tytułu w opłacie. Po drugie określono wymagania dotyczące kompostowania bioodpadów w takich kompostownikach.

Wśród zmian zawartych w uchwale wskazano w jaki sposób można ułatwić prowadzenie selektywnej zbiórki odpadów przez osoby niedowidzące, tj. określono obowiązki w zakresie oznakowania pojemników. Wśród zaleceń są np. naklejki z opisem w alfabecie Braille’a lub piktogramy w kontrastowych, jaskrawych kolorach.

Rozszerzona została listę odpadów przyjmowanych w PSZOK-ach o odpady powstałe w gospodarstwie domowym w wyniku przyjmowania produktów leczniczych, w szczególności igły i strzykawki, a także o odpady tekstyliów i odzieży.

Ważną proponowaną zmianą jest zwiększenie częstotliwości odbioru odpadów metali, tworzyw sztucznych i odpadów opakowaniowych wielomateriałowych w zabudowie jednorodzinnej oraz odbioru odpadów wielkogabarytowych w zabudowie wielorodzinnej  do dwóch razy w miesiącu w okresie od 1 kwietnia do 30 września. Dotychczas te odpady odbierane były raz w miesiącu.

W związku z tymi zmianami zakładany jest wzrost opłat za odbieranie i zagospodarowanie odpadów komunalnych. Aktualnie trwa postępowanie przetargowe na wybór wykonawcy usługi odbioru, wywozu, selektywnej gospodarki odpadami i ich gromadzenia w miejscu docelowym, jakim jest ZUOK. Zakładana jest także podwyżka usługi unieszkodliwiania odpadów, które dokonywane jest w spalarni pod Bydgoszczą. To wszystko sprawi, że w pierwszych miesiącach roku 2020 do Rady Miasta trafi projekt uchwały o podniesieniu opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Drugie czytanie projektów uchwał nastąpi podczas kolejnej sesji Rady Miasta, w dniu 19 grudnia 2019 r.

Fot. Małgorzata Litwin

Najczęściej czytane aktualności

 • Sport
  Duńczyk Leon Madsen wygrał 4 lipca 2020 r. w Toruniu pierwszą rundę zmagań o tytuł Indywidualnego Mistrza Europy. Najlepszy z Polaków był Bartosz Smektała, który zajął czwarte miejsce.
 • Kultura
  W Centrum Sztuki Współczesnej 3 lipca 2020 r. odbyła się uroczystość wręczenia stypendiów kulturalnych Miasta Torunia na II półrocze 2020 r.
 • Miasto
  Zasłanianie nosa i ust znacznie obniża ryzyko zakażenia się chorobami przenoszonymi drogą kropelkową. Dlatego nośmy maseczki!
 • Inwestycje
  W poniedziałek 6 lipca 2020 r. nastąpi czasowe wstrzymanie dostawy wody z miejskiego wodociągu do budynków przy ul. Włocławskiej. Trwa podłączanie kolejnych ulic w Toruniu do nowo wybudowanego wodociągu.
 • Miasto, Sport
  Najnowocześniejszy żużlowy obiekt świata - toruńska Motoarena - będzie gospodarzem inauguracji, a nieco później również wielkiego finału zmagań o tytuł Indywidualnego Mistrza Europy. Cykl TAURON Speedway Euro Championship zagości w Toruniu 4 oraz 29 lipca 2020 r. Bilety na oba wydarzenia są jeszcze w sprzedaży i można nabyć je wyłącznie przez...
 • Biznes, Miasto
  Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna i Centrum Wsparcia Biznesu zapraszają przedsiębiorców z Torunia na bezpłatny webinar „Wsparcie dla firm”. Wydarzenie odbędzie 9 lipca 2020 r. o godz. 11:00.
 • W piątek 26 czerwca na platformie TVP Stream ruszył nowy kanał internetowy TVP Kultura 2. W ten weekend na platformie wyemitowane zostaną programy „Zakochaj się w Polsce” oraz „Pomniki Historii” poświęcone Toruniowi i regionowi.
 • Jeśli chcesz pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania lub złożyć wniosek o dopisanie się do spisu bądź rejestru wyborców, możesz to zrobić dodatkowo także w sobotę w Wydziale Spraw Administracyjnych przy ul. Batorego 38/40.
 • W ramach cyklu „Starówka Mistrzów” Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu zaprasza do świata kolorowych kompozycji owocowo-warzywnych podanych w łupinie kokosa. Coco Bowl to inspirujące miejsce, od nowa definiujące pomysł na prowadzenie restauracji.
 • Prace na pływalni przy ul. Bażyńskich idą zgodnie z planem, zatem już na początku grudnia 2020 r. zostanie ona otwarta.
 • Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu został pełnoprawnym członkiem konsorcjum Young Universities for the Future of Europe (YUFE). To ogromne wyróżnienie dla toruńskiego uniwersytetu oraz miasta Torunia.
 • Przez Przysiek, Rozgarty i Łążyn wiedzie trasa rajdu rowerowego organizowanego 12 lipca przez Oddział Miejski PTTK im. Mariana Sydowa w Toruniu i Klub Turystyki Kolarskiej "PRZYGODA".
 • Toruń znalazł się wśród 23 miast i gmin w województwie kujawsko-pomorskim, które otrzymały dofinansowanie z programu Kujawsko-Pomorska Mała Infrastruktura Sportowa Edycja 2020.
 • Popisy cyrkowe i fireshow, niezwykłe instrumenty, teatr lalek, pantomima – tak różnorodne będą propozycje 6. Festiwalu Teatrów Ulicznych. Między 4 lipca a 9 sierpnia mali i duzi widzowie zobaczą 11 przedstawień.