Zielone kieszonki dla wytchnienia | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Zielone kieszonki dla wytchnienia

Eko, Miasto
Data publikacji: 27 marca 2023
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: widok z góry na powstawanie parku Kieszonkowego "Litewska Ojczyzna" przy ul. Matejki i Słowackiego

„Szwajcarski Zakątek” i "Litewska Ojczyzna" to kolejne parki kieszonkowe, które powstają w naszym mieście – w rejonie ulic Matejki i Słowackiego oraz Zagonowej i Narcyzowej.

Trwają intensywnie prace nad kolejnymi toruńskimi parkami kieszonkowymi. Wykonawcy robót mają jeszcze kilka tygodni czasu, aby zakończyć swoje prace i zgłosić gotowość wszystkich czterech inwestycji do odbioru w nadzorującym prace z ramienia miasta Wydziale Środowiska i Ekologii. Na Rubinkowie, w rejonie ulicy Rydygiera, powstaje skwer „Greckie klimaty”, prawie na ukończeniu jest już park na Stawkach – „Zacisze Holandii” oraz „Szwajcarski Zakątek” na Wrzosach, a także „Litewska Ojczyzna” na Bydgoskim Przedmieściu. Pozostało już jedynie dokończenie nasadzeń roślinności i montaż elementów małej architektury, które standardowo wykonuje się po robotach budowlanych, na końcu procesu inwestycyjnego.

Najmniejszą „toruńską kieszonką” jest „Litewska Ojczyzna” - na Bydgoskim Przedmieściu, u zbiegu ulic Matejki i Słowackiego. Prace w tym parku są zaawansowane w 50 proc., a ich wykonawcą jest toruńska firma Rubus Verde. Wyjątkowość tej małej, lecz niezwykle urokliwej przestrzeni wynika głównie z faktu, że niemalże w całości jest ona wynikiem owocnej współpracy pomiędzy miastem a mieszkańcami Bydgoskiego Przedmieścia, niezwykle zaangażowanymi w aranżację tego zapomnianego niegdyś terenu zieleni. Najciekawszy wyraz tego zaangażowania znalazł odbicie w nazwie parku i wyborze litewskich symboli. Ciekawostką jest także ławka multimedialna, gdzie odsłuchując nagrań wypowiedzi, recytacji i utworów muzycznych, zebranych przez aktualnie urzędującą Radę Okręgu nr 13 – Bydgoskie, poznamy informacje nawiązujące zarówno do wileńskich korzeni wielu torunian, wspólnej, wielowiekowej polsko-litewskiej historii, jak i do współczesnej Litwy. Jej ślady znajdziemy tu ponadto m.in. w wieży Giedymina czy roślinności nawiązującej do barw flagi Litwy, m.in. żółtej (świerzop), zielonej (gryka, kwitnąca na biało) i czerwonej. Z elementów zagospodarowania, sprzyjających adaptacji do zmian klimatycznych odnajdziemy tu m.in. ogród deszczowy czy łąkę kwietną z roślinami miododajnymi i „hotelem dla owadów”, a wypoczynkowi i edukacji sprzyjać będą takie atrakcje, jak ławka w formie huśtawki, biblioteczka czy tablice kredowe dla dzieci.

Park kieszonkowy „Szwajcarski Zakątek”, który powstaje przy ul. Narcyzowej i Zagonowej, ma już gotowe wszystkie przyłącza. Położony został system nawadniający, wykonano też ekologiczne alejki parkowe z przepuszczalną nawierzchnią mineralno-gruntową. Trwają nasadzenia formujące szwajcarskie akcenty parku, tj. dywan kwiatowy w kształcie zegara, łąkę z krokusami oraz ławki podwieszane imitujące alpejskie wyciągi narciarskie. Zainstalowane już zostały miniwodotryski przypominające genewski Jet d’Eau. Układana jest też kamienna formacja budująca ciekawe alpinarium, imitujące swoim wyglądem górskie krajobrazy – nawiązujące do tematyki Szwajcarii. Stopień zaawansowania prac wynosi obecnie ok. 85 proc.

To nie koniec urządzania parków kieszonkowych w Toruniu. Od połowy marca br. miasto poszukuje wykonawcy pierwszego etapu prac nad parkiem kieszonkowym „Francuskie Inspiracje” – zlokalizowanym na Chełmińskim Przedmieściu - w rejonie ulicy Polnej/Strehla/F.Nila. W tym półroczu mamy także nadzieję na znalezienie oferentów zainteresowanych realizacją „kieszonki” na Podgórzu pn. „Fiński Relaks”. Uruchomienie przetargu powinno mieć miejsce już w II kwartale bieżącego roku. Kolejne zielone zakątki są planowane przy ulicach: Szosa Chełmińska/Liceum Akademickie w Toruniu, Sienkiewicza /Gagarina,w rejonie Strugi Lubickiej przy ul. Tarnowskiej oraz Chrobrego/Wojska Polskiego.

Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Uroczyste ślubowanie na sztandar miasto zakończyło 17 czerwca 2024 r. służbę przygotowawczą 6 nowych pracowników Urzędu Miasta Torunia.
 • Plac 4 czerwca 1989 r. po zdemonotowaniu barierek wokół terenu inwestycji w poniedziałek 17 czerwca 2024 r. Fot. Małgorzata Litwin
  Miasto
  Komunikat w sprawie czasowego wstrzymania prac ziemnych w rejonie Alei Solidarności i ul. Wały gen. Sikorskiego.
 • Kultura, Miasto
  Święto Miasta zbliża się wielkimi krokami! W dniach 20 – 24 czerwca na torunian czeka cały szereg atrakcji, dzięki którym świętowanie urodzin Torunia stanie się jeszcze przyjemniejsze.
 • Eko, Kultura, Miasto
  Na kocykach, leżakach i matach piknikowych posłuchaliśmy muzyki i wspólnie odpoczywaliśmy w parku na Bydgoskim Przedmieściu.
 • Plakat festiwalu z rozetą witrażową na czerwonym tle
  Kultura, Miasto
  W Toruniu rozpoczął się 28. Międzynarodowy Festiwal Nova Muzyka i Architektura. Wstęp na część wydarzeń jest bezpłatny.
 • Miasto
  17 czerwca 2024 r. w Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia im. gen. J. Bema odbyła się uroczystość objęcia obowiązków komendanta Centrum przez płk. Romana Piotrowskiego.
 • Serdecznie zapraszamy na recital fortepianowy włoskiego pianisty, Sandro Ivo Bartoli, który będzie gościem w Zespole Szkół Muzycznych w Toruniu w dniach 19-20 czerwca 2024 r.
 • Komunikat w sprawie czasowego wstrzymania prac ziemnych w rejonie Alei Solidarności i ul. Wały gen. Sikorskiego.
 • Według raportu Głównego Urzędu Statystycznego, Toruń znalazł się wśród miast z najmniejszym udziałem osób narażonych na hałas w ciągu doby.
 • 18 czerwca 2024 r. na Stadionie Miejskim przy ul. Bema odbędzie się 46. Memoriał Grzegorza Duneckiego – patrona obiektu.
 • 14 czerwca 2024 r. piłkarska reprezentacja Urzędu Miasta Torunia i jednostek organizacyjnych Gminy Miasta Toruń wzięła udział w IX Piłkarskim Turnieju Samorządowców Województwa Kujawsko-Pomorskiego o Puchar Marszałka – Waganiec 2024.
 • Kościół św. Szczepana obchodzi swoje 120-lecie. Uroczystości z tej okazji odbyły się 16 czerwca 2024 r.
 • Anne Weber z Niemiec i Zbigniew Rokita z Polski – to laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S.B. Lindego w 2024 r. Nagrody odebrali 16 czerwca 2024 r. podczas uroczystości w Ratuszu Staromiejskim.
 • Członkowie Kapituły Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S.B. Lindego obradowali 15 czerwca 2024 r. w Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu.