Zielone kieszonki dla wytchnienia | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Zielone kieszonki dla wytchnienia

Eko, Miasto
Data publikacji: 27 marca 2023
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: widok z góry na powstawanie parku Kieszonkowego "Litewska Ojczyzna" przy ul. Matejki i Słowackiego

„Szwajcarski Zakątek” i "Litewska Ojczyzna" to kolejne parki kieszonkowe, które powstają w naszym mieście – w rejonie ulic Matejki i Słowackiego oraz Zagonowej i Narcyzowej.

Trwają intensywnie prace nad kolejnymi toruńskimi parkami kieszonkowymi. Wykonawcy robót mają jeszcze kilka tygodni czasu, aby zakończyć swoje prace i zgłosić gotowość wszystkich czterech inwestycji do odbioru w nadzorującym prace z ramienia miasta Wydziale Środowiska i Ekologii. Na Rubinkowie, w rejonie ulicy Rydygiera, powstaje skwer „Greckie klimaty”, prawie na ukończeniu jest już park na Stawkach – „Zacisze Holandii” oraz „Szwajcarski Zakątek” na Wrzosach, a także „Litewska Ojczyzna” na Bydgoskim Przedmieściu. Pozostało już jedynie dokończenie nasadzeń roślinności i montaż elementów małej architektury, które standardowo wykonuje się po robotach budowlanych, na końcu procesu inwestycyjnego.

Najmniejszą „toruńską kieszonką” jest „Litewska Ojczyzna” - na Bydgoskim Przedmieściu, u zbiegu ulic Matejki i Słowackiego. Prace w tym parku są zaawansowane w 50 proc., a ich wykonawcą jest toruńska firma Rubus Verde. Wyjątkowość tej małej, lecz niezwykle urokliwej przestrzeni wynika głównie z faktu, że niemalże w całości jest ona wynikiem owocnej współpracy pomiędzy miastem a mieszkańcami Bydgoskiego Przedmieścia, niezwykle zaangażowanymi w aranżację tego zapomnianego niegdyś terenu zieleni. Najciekawszy wyraz tego zaangażowania znalazł odbicie w nazwie parku i wyborze litewskich symboli. Ciekawostką jest także ławka multimedialna, gdzie odsłuchując nagrań wypowiedzi, recytacji i utworów muzycznych, zebranych przez aktualnie urzędującą Radę Okręgu nr 13 – Bydgoskie, poznamy informacje nawiązujące zarówno do wileńskich korzeni wielu torunian, wspólnej, wielowiekowej polsko-litewskiej historii, jak i do współczesnej Litwy. Jej ślady znajdziemy tu ponadto m.in. w wieży Giedymina czy roślinności nawiązującej do barw flagi Litwy, m.in. żółtej (świerzop), zielonej (gryka, kwitnąca na biało) i czerwonej. Z elementów zagospodarowania, sprzyjających adaptacji do zmian klimatycznych odnajdziemy tu m.in. ogród deszczowy czy łąkę kwietną z roślinami miododajnymi i „hotelem dla owadów”, a wypoczynkowi i edukacji sprzyjać będą takie atrakcje, jak ławka w formie huśtawki, biblioteczka czy tablice kredowe dla dzieci.

Park kieszonkowy „Szwajcarski Zakątek”, który powstaje przy ul. Narcyzowej i Zagonowej, ma już gotowe wszystkie przyłącza. Położony został system nawadniający, wykonano też ekologiczne alejki parkowe z przepuszczalną nawierzchnią mineralno-gruntową. Trwają nasadzenia formujące szwajcarskie akcenty parku, tj. dywan kwiatowy w kształcie zegara, łąkę z krokusami oraz ławki podwieszane imitujące alpejskie wyciągi narciarskie. Zainstalowane już zostały miniwodotryski przypominające genewski Jet d’Eau. Układana jest też kamienna formacja budująca ciekawe alpinarium, imitujące swoim wyglądem górskie krajobrazy – nawiązujące do tematyki Szwajcarii. Stopień zaawansowania prac wynosi obecnie ok. 85 proc.

To nie koniec urządzania parków kieszonkowych w Toruniu. Od połowy marca br. miasto poszukuje wykonawcy pierwszego etapu prac nad parkiem kieszonkowym „Francuskie Inspiracje” – zlokalizowanym na Chełmińskim Przedmieściu - w rejonie ulicy Polnej/Strehla/F.Nila. W tym półroczu mamy także nadzieję na znalezienie oferentów zainteresowanych realizacją „kieszonki” na Podgórzu pn. „Fiński Relaks”. Uruchomienie przetargu powinno mieć miejsce już w II kwartale bieżącego roku. Kolejne zielone zakątki są planowane przy ulicach: Szosa Chełmińska/Liceum Akademickie w Toruniu, Sienkiewicza /Gagarina,w rejonie Strugi Lubickiej przy ul. Tarnowskiej oraz Chrobrego/Wojska Polskiego.

Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: żółty tramwaj i biały autobus miejski
    Miasto, MZK
    W okresie Świąt Wielkanocnych w Toruniu będzie inaczej funkcjonowała komunikacja miejska.
  • Otwieramy lewoskręt na Poznańskiej
    Drogi, Miasto
    W najbliższy piątek (29.03) o godzinie 15.00 zostanie otwarty dla ruchu lewoskręt z ulicy Poznańskiej w ulicę Prüfferów. Nowa infrastruktura zwiększy bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego (m.in. poprzez wykonanie azylu na przejściu dla pieszych), a także poprawi płynność ruchu w tym miejscu.
  • Na zdjęciu: biały autobus miejski
    Miasto, MZK
    W związku z udostępnieniem dla ruchu kołowego ulicy Poznańskiej na odcinku od ul. Hallera do ul. Drzymały od piątku 29 marca 2024 r. wprowadzone zostaną zmiany w rozkładach jazdy niektórych linii komunikacji miejskiej.
  • Na zdjęciu: ceglany budynek Urzędu Miasta Torunia, w tle błękitne niebo
    Miasto
    W okresie wokół Świąt Wielkanocnych następują zmiany w organizacji i czasie pracy w Urzędzie Miasta Torunia.
  • Święcenie pokarmów na Rynku Staromiejskim
    Miasto
    W Wielką Sobotę, 30 marca 2024 r. na Rynku Staromiejskim w Toruniu odbędzie się uroczyste święcenie pokarmów z udziałem biskupa toruńskiego Wiesława Śmigla oraz prezydenta miasta Michała Zaleskiego.
  • Miasto, Sport
    W wieku 97 lat zmarł Honorowy Prezes Automobilklubu Toruńskiego Tadeusz Władyko.
  • W wieku 97 lat zmarł Honorowy Prezes Automobilklubu Toruńskiego Tadeusz Władyko.
  • 7 kwietnia 2024 r. odbędą się wybory samorządowe. Zanim pójdziesz głosować, warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
  • Podczas najbliższej sesji 4 kwietnia 2024 r. radni zajmą się propozycją zmian wysokości niektórych składników wynagrodzeń w jednostkach oświatowych.
  • Jeszcze do 2 kwietnia 2024 r. zainteresowane podmioty mogą składać oferty na wykonanie przedsięwzięć rewitalizacyjnych na obszarze rewitalizacji (Bydgoskiego Przedmieścia, Podgórza i Starego Miasta). Jest to już II tura konkursu. Przedmiotem konkursu jest powierzenie realizacji zadania gminy w terminie od 1 czerwca 2024 r. do 31 grudnia 2024 r., w...
  • To już ostatnie dni. Do 31 marca 2024 r. trwa nabór wniosków w ramach Programu „Moje Podwórko”. Wsparcie finansowe można otrzymać m.in. na nowe place zabaw, ławki, zieleń, dostosowanie przestrzeni do potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami, w tym dla osób z niepełnosprawnościami oraz remont nawierzchni.
  • Toruńscy sportowcy i trenerzy odebrali nagrody od miasta Torunia za swoje osiągnięcia w roku 2023 na arenach krajowych i międzynarodowych.
  • Towarzystwo Profilaktyki i Przeciwdziałania Uzależnieniom w Toruniu ogłasza nabór dla szkół podstawowych, ponadpodstawowych oraz przedszkoli z Torunia na: Zajęcia informacyjno-edukacyjne dla rodziców, rodzin osób zagrożonych e-uzależnieniami.
  • Daj Szansę Fundacja Na Rzecz Rozwoju Dzieci Niepełnosprawnych rozpoczęła kolejny rok działalności projektu „Centrum Diagnozy i Terapii FASD”, realizowanego dzięki wsparciu Gminy Miasta Toruń. Ofertę kierujemy do rodzin opiekujących się dziećmi z FASD lub z podejrzeniem występowania FASD. Działania Fundacji pozwalają objęć kompleksową opieką dzieci...