Zgoda na Stowarzyszenie MOF | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Zgoda na Stowarzyszenie MOF

Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 14 kwietnia 2022
Autor: Małgorzata Litwin

Rada Miasta Torunia wyraziła 14 kwietnia 2022 r. zgodę na utworzenie oraz przystąpienie Gminy Miasta Toruń do Stowarzyszenia Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Torunia.

W 2021 r. Gmina Miasta Toruń i jej partnerzy – 35 gmin i powiatów z naszego województwa podpisało porozumienie w sprawie tzw. Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Torunia. Celem MOF jest współpraca na rzecz integracji społeczno- gospodarczej i dążenie do zrównoważonego i równomiernego rozwoju zrzeszonych w nim gmin i powiatów, w tym poprzez realizację tzw. Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

Jednym z warunków realizacji ZIT w perspektywie finansowej UE na lata 2021-2027, w tym pozyskanie kilkudziesięciu milionów euro z funduszy unijnych na przedsięwzięcia zaplanowane przez  partnerów MOF, jest utworzenie związku reprezentującego ich niwie krajowej i regionalnej. W przeprowadzonej ankiecie 28 z 36 członków MOF Torunia opowiedziało się za utworzeniem takiej reprezentacji w formie stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego. Przyjętą 14 kwietnia 2022 r. uchwałą toruńscy radni wyrazili zgodę na utworzenie oraz przystąpienie Gminy Miasta Toruń do Stowarzyszenia MOF Torunia. To pierwszy krok do powołania Stowarzyszenia, które odpowiadać będzie za  kreowanie polityki rozwoju na obszarze realizacji ZIT i koordynowanie realizacji projektów wynikających ze Strategii ZIT.

- Biuro Stowarzyszenia MOF będzie się zajmowało całą strukturą przygotowania projektów, uzgodnieniami między poszczególnymi samorządami oraz ich integracją wokół wspólnie realizowanych projektów - wyjaśnia prezydent Torunia Michał Zaleski.     

Siedziba Stowarzyszenia ma się znajdować w Toruniu, a składki członkowskie, wynikające z przynależności do niego Gminy Miasta Toruń, finansowane będą z budżetu miasta - z dochodów pochodzących z wpływów z podatków i opłat lokalnych. Środki te będą przeznaczone głównie na pokrycie kosztów funkcjonowania Biura Stowarzyszenia MOF Torunia, ale także na współfinansowanie opracowania niezbędnych dokumentów strategicznych, m. in.: Strategii ZIT, Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej (SUMP) czy strategii ponadlokalnej. Warto jednak podkreślić, że koszt działania Stowarzyszenia i udziału Torunia w nim będzie jednak niewielki w stosunku do kwoty wsparcia unijnego, jaką partnerzy mogą pozyskać na swoje projekty w ramach ZIT.

 Fot. Michał Kunicki

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Protest rolników - będą problemy z komunikacją miejską
  Miasto, MZK
  Na najbliższy czwartek i piątek (29 lutego i 1 marca br.) planowane są kolejne protesty rolników. Z tego powodu należy spodziewać się problemów w funkcjonowaniu miejskiej komunikacji autobusowej, zwłaszcza na liniach podmiejskich 111 i 112.
 • 25 lat Polski w NATO - koncert
  Kultura, Miasto
  Od 1 marca 2024 r. będzie można odebrać bezpłatne wejściówki na koncert muzyki filmowej, musicalowej i popularnej „25 lat Polski w NATO”.
 • Spotkanie z Wojewodą Kujawsko-Pomorskim
  Miasto
  28 lutego 2024 r. Urząd Miasta Torunia odwiedził nowy Wojewoda Kujawsko-Pomorski – Michał Sztybel. Towarzyszył mu pełnomocnik ds. samorządowych Rafał Rospenda. Spotkał się z nimi Prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Na zdjęcli: dłoń o czerwonych paznokciach trzyma kartę do głosowania i wrzuca ją do urny wyborczej, na której jest godło kraju
  Miasto
  7 kwietnia 2024 r. odbędą się wybory samorządowe, w których wybieramy radnych do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.
 • Konsul Generalny Chin odwiedził Toruń
  Miasto
  Fan Xiaodong – Konsul Generalny Chińskiej Republiki Ludowej w Gdańsku, wicekonsul Jianfu Xiao oraz Changlin Mar, inicjator toruńskich kontaktów z chińskim miastem Guilin gościli w Urzędzie Miasta Torunia. Spotkał się z nimi Prezydent Torunia Michał Zaleski. Przypomnijmy, że od 2010 roku Toruń ma podpisaną umowę partnerską z chińskim miastem Guilin...
 • Na zdjęciu: jezdnia, a na niej jedzie samochód
  Drogi, Miasto
  Miejski Zarząd Dróg w Toruniu poszukuje wykonawcy remontu ulicy Grudziądzkiej. Zainteresowane firmy mogą składać swoje oferty do 14 marca 2024 r.
 • 7 kwietnia 2024 r. odbędą się wybory samorządowe, w których wybieramy radnych do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.
 • Ruszyła nowa edycja programu grantowego "Zielona Ławeczka". Akcja skierowana jest do grup sąsiedzkich z miast powyżej 10 tysięcy mieszkańców.
 • Siedemnaście medali zdobyli sportowcy z Torunia w 33. Halowych Mistrzostwach Polski w Lekkiej Atletyce Masters. Zawody odbyły się 24 lutego 2024 r. w Arenie Toruń z udziałem ponad 500 zawodniczek i zawodników.
 • Na najbliższy czwartek i piątek (29 lutego i 1 marca br.) planowane są kolejne protesty rolników. Z tego powodu należy spodziewać się problemów w funkcjonowaniu miejskiej komunikacji autobusowej, zwłaszcza na liniach podmiejskich 111 i 112.
 • W Światowym Dniu Organizacji Pozarządowych, 27 lutego 2024 r. w Dworze Artusa reprezentanci 140 organizacji odebrali umowy na realizację swoich projektów.
 • Odliczamy dni do uruchomienia roweru miejskiego. Startujemy w najbliższy piątek, 1 marca!
 • 1 marca 2024 r. o godz. 12:00 przy pomniku w al. Solidarności odbędą się uroczystości patriotyczne upamiętniające Żołnierzy Wyklętych.
 • „Bezpieczeństwo osób starszych” – konferencja pod tym tytułem odbyła się 26 lutego 2024 r. w Młodzieżowym Domu Kultury.