Zgłoś projekt do Budżetu Obywatelskiego | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Zgłoś projekt do Budżetu Obywatelskiego

Miasto
Data publikacji: 17 kwietnia 2024
Autor: Paula Gałązka
Zgłoś projekt do Budżetu Obywatelskiego

17 kwietnia 2024 r. rozpoczęło się przyjmowanie projektów do Budżetu Obywatelskiego Torunia na rok 2025.

Mieszkańcy mają do rozdysponowania ponad 8 mln złotych. W tym ponad 2,4 mln zł w ramach tzw. puli ogólnomiejskiej i 5,6 mln zł na lokalne projekty osiedlowe. Wnioski można składać do 17 maja.

Aktualne limity wartości pojedynczych projektów dla pul lokalnych to: 300 tys. zł dla projektów inwestycyjnych, remontowych oraz z zakresu urządzania zieleni oraz 80 tys. zł dla pozostałych zadań. Wspólnie zdecydujmy, na co wydamy pieniądze.

Jak złożyć wniosek?

To proste! Wystarczy opisać swój projekt na specjalnym formularzu, zebrać podpisy poparcia i ewentualnie dodatkowe materiały wskazane w formularzu, a następnie dostarczyć komplet dokumentów do urzędu miasta.

Krok 1

Opisz swój projekt na formularzu służącym do zgłaszania projektów do budżetu obywatelskiego w Toruniu. Możesz to zrobić na dwa sposoby: z wykorzystaniem formularza elektronicznego, który jest dostępny pod adresem: budzet.torun.pl lub z wykorzystaniem formularza wydrukowanego, który można pobrać ze strony miasta.

Postaraj się dobrze przygotować opis swojego projektu. Wymyśl dla niego ciekawy tytuł (nie więcej niż dziesięć słów), zastanów się nad argumentami, które przekonają innych mieszkańców Torunia, że warto głosować na Twoją propozycję. Dobrze przemyśl tekst, który wpiszesz w rubrykę „Opis projektu na stronę internetową” – masz tam do dyspozycji 1200 znaków ze spacjami, co oznacza, że dłuższe opisy będą ucinane po osiągnięciu limitu znaków.

Przy wycenie projektu zwróć uwagę na limity kosztów dla zadań lokalnych – 300 tys. zł dla projektów inwestycyjnych, remontowych lub z zakresu urządzania zieleni oraz 80 tys. zł dla pozostałych projektów.

Nie ma ograniczenia wiekowego dla osób składających wnioski i głosujących na projekty. Ale osoby niepełnoletnie muszą dostarczyć zgodę rodziców lub opiekunów prawnych na swój udział w budżecie obywatelskim.

Krok 2

Znajdź osoby, które poprą Twój pomysł i zbierz ich podpisy na liście poparcia (do pobrania ze strony miejskiej). Pamiętaj, że sam nie możesz poprzeć swojego pomysłu na liście poparcia. Liczba podpisów wymaganych zależy od ilości mieszkańców danego osiedla i wynosi od 2 osób dla małych osiedli, takich jak Kaszczorek, do 15 osób dla osiedli największych oraz dla puli ogólnomiejskiej.

Krok 3

Jeżeli Twój pomysł wymaga zgody na realizację od kogoś innego niż miasto (np. spółdzielni mieszkaniowej czy wspólnoty, na terenie której chcesz realizować swój projekt) – zdobądź od niego pisemne oświadczenie o gotowości do współpracy (zgodnie z podanym wzorem).

Krok 3

Dostarcz kompletny wniosek wraz z listą poparcia i załącznikami (np. mapki, zdjęcia, oświadczenia, inne – jeżeli są) do Urzędu Miasta Torunia:

• pocztą elektroniczną – na adres: bo@um.torun.pl, albo za pomocą usługi ePUAP. Dokument najłatwiej podpisać elektronicznie z wykorzystaniem serwisu obywatel.gov.pl

• w formie tradycyjnej – pocztą lub dostarczając do dowolnego Punktu Informacyjnego Urzędu Miasta Torunia na adres:

Urząd Miasta Torunia

Wydział Komunikacji Społecznej i Informacji

Wały gen. Sikorskiego 8,

87-100 Toruń

Czas na to masz do 17 maja (w formie elektronicznej do północy).

Zgłaszane w ramach budżetu obywatelskiego projekty muszą być zrealizowane w ciągu jednego roku – 2025, a w przypadku projektów inwestycyjnych lub remontowych – do połowy 2026 r.

Kto może zgłaszać projekty?

Projekty może zgłaszać każdy mieszkaniec Torunia czyli osoba, dla której Toruń stanowi centrum interesów życiowych – przebywa tu ponad 183 dni w roku, z zamiarem stałego pobytu. Jedna osoba może zgłosić maksymalnie 3 projekty: dwa do puli lokalnej (w okręgu, w którym mieszka) oraz jeden do puli ogólnomiejskiej. Tego samego projektu nie można zgłosić do dwóch pul. Projekty zgłaszane przez mieszkańca do puli lokalnej muszą dotyczyć osiedla, w którym on zamieszkuje, np. mieszkaniec Czerniewic może zgłosić dwa projekty dotyczące Czerniewic i jeden projekt ogólnomiejski.

Szczegółowe informacje są na stronie: https://torun.pl/bo

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: samochody - mercedesy
  Miasto
  W niedzielę 19 maja 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Ogólnopolskiego Zlotu Mercedes-Benz w Toruniu, która prawdopodobnie będzie największym na świecie tegorocznym spotkaniem fanów tej prestiżowej marki.
 • Kultura, Miasto
  Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza na I Toruńską Noc Muzeów, która odbędzie się w sobotę 18 maja 2024 r. w godz. od 18:00 do 00.00.
 • Kultura, Miasto, Sport
  W ten weekend szykuje się duża dawka dobrej muzyki i historii. Wszystko za sprawą tegorocznego VIII Festiwalu Muzykofilia i I Toruńskiej Nocy Muzeów. Miłośników teatru zapraszamy na 38. Toruńskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora. Wystąpią znani aktorzy, m.in. Sławomir Holland, Sonia Bohosiewicz, Piotr Kondrat i Wiesław Komasa. Z kolei dla fanów...
 • Na zdjęciu: pani daje dziecku cukierki z koszyka
  Miasto
  Po raz 12. Zespół Szkół nr 19 zorganizował piknik dla swoich uczniów i ich rodzin. Atrakcji było co nie miara!
 • Na zdjęciu: ceramiczne czerwone maki, w tle Rynek Staromiejski
  Miasto
  80 ceramicznych maków w 80. rocznicę bitwy pod Monte Cassino – tak Toruń uczcił wielki czyn polskich żołnierzy w czasie II wojny światowej.
 • Kultura, Miasto
  Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu zaprasza na niezapomnianą noc pełną sztuki, dźwięków i inspirujących spotkań. Przyjdźcie z rodziną i przyjaciółmi – każdy znajdzie coś dla siebie!
 • Orsolya Zsuzsanna Kovács, Ambasador Węgier w Polsce, była gościem prezydenta Torunia Pawła Gulewskiego 17 maja 2024 r.
 • Karatecy z klubu Kimura Toruń wrócili z medalami z Międzynarodowych Mistrzostw Polish Open oraz WGKF w full contact karate.
 • Korzyści płynące z programu „Cała Polska Strefą”, wyzwania związane z cyfryzacją i automatyzacją, wyniki najnowszego raportu Randstad oraz oferta działań probiznesowych Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu – to główne tematy spotkania dla przedsiębiorców z sektora BPO, na które zapraszamy 4 czerwca 2024 roku do restauracji Mio Piano w Toruniu.
 • W imieniu Toruńskiej Agencji Rozwoju Regionalnego zapraszamy przedsiębiorców do udziału w "Polsko-Litewskim Forum Biznesowym na Kujawach i Pomorzu". Forum odbędzie się w dniach 6-7 czerwca 2024 r. w Toruniu i Bydgoszczy. Udział jest bezpłatny.
 • Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu zaprasza na niezapomnianą noc pełną sztuki, dźwięków i inspirujących spotkań. Przyjdźcie z rodziną i przyjaciółmi – każdy znajdzie coś dla siebie!
 • Prezydent Miasta Torunia ogłasza możliwości zgłaszania kandydatów na członków Rady Seniorów Miasta Torunia na lata 2024-2029.
 • W ramach forum uczelni partnerskich projektu YUFE odbyło się spotkanie przedstawicieli uczelni członkowskich, w tym UMK, w którym udział wziął prezydent Paweł Gulewski.
 • W ten weekend szykuje się duża dawka dobrej muzyki i historii. Wszystko za sprawą tegorocznego VIII Festiwalu Muzykofilia i I Toruńskiej Nocy Muzeów. Miłośników teatru zapraszamy na 38. Toruńskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora. Wystąpią znani aktorzy, m.in. Sławomir Holland, Sonia Bohosiewicz, Piotr Kondrat i Wiesław Komasa. Z kolei dla fanów...