Zebrali makulaturę – otrzymali nagrody | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Zebrali makulaturę – otrzymali nagrody

Eko, Miasto
Data publikacji: 23 czerwca 2021
Autor: Magdalena Winiarska
Prezydent Michał Zaleski wręcza symboliczny czek zwycięskiej szkole

Poznaliśmy zwycięzców konkursu makulaturowego 2021 – zwycięskie szkoły i przedszkola odebrały nagrody na scenie na Rynku Staromiejskim.

- Wyniki czwartej edycji konkursu makulaturowego pokazują, jak uczennice i uczniowie toruńskich szkół oraz przedszkolaki potrafią myśleć odpowiedzialnie o środowisku naturalnym. Bardzo się cieszę, że mimo epidemii, mimo okresu istotnych ograniczeń i nauki zdalnej jednak tak dużo młodych ludzi wzięło udział w zbiórce – powiedział prezydent Michał Zaleski.

W roku szkolnym 2020/2021 w akcji zbierania makulatury wzięło udział blisko 13 tys. młodych torunianek i torunian z 35 placówek edukacyjnych (w tym 4 placówek niepublicznych): 15 przedszkoli, 14 szkól podstawowych i 6 szkól ponadpodstawowych. Łącznie od 1 grudnia 2020 roku do 30 kwietnia 2021 roku zebrano w nich 257,33 ton papieru i tektury.

Do zwycięskich szkół trafiły nagrody – symboliczne czeki – o wartości blisko 200 tys. zł. Wręczenie odbyło się w dniu 23 czerwca 2021 r. na scenie na Rynku Staromiejskim. Uroczystość połączona została z piknikiem ekologicznym, podczas którego swoje stoiska mieli: Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania oraz Lasy Państwowe. Działał także punkt wymiany przyniesionej makulatury na sadzonki drzew. W uroczystości udział wziął chór ze Szkoły Podstawowej nr 14, który wykonał piosenki o tematyce ekologicznej.

Zobacz relację z wręczenia nagród

Wzorem roku 2020 zrezygnowano z podziału na przedszkola, szkoły podstawowe i ponadpodstawowe – był jedna wspólna rywalizacja. Miejsce zajęte w konkursie uzależnione było od ogólnej masy papieru i tektury zebranej w placówce oświatowej (nagrodzonych zostaje 5 placówek, które zebrały najwięcej tego surowca) oraz masy papieru i tektury zebranej w placówce oświatowej w przeliczeniu na 1 ucznia tej placówki (nagrodzonych zostaje 20 placówek). Nagrody finansowe otrzymane w konkursie mogą być przeznaczone na zakup pomocy dydaktycznych oraz wyposażenia sal lekcyjnych w zwycięskiej placówce.  Poza otrzymaną nagrodą finansową dyrektor placówki, która uzyskała tytuł laureata konkursu ma prawo wskazania do 10 uczniów, którzy w sposób najbardziej aktywny uczestniczyli w zbiórce papieru. Uczniowie ci otrzymają nagrodę w postaci bonu upominkowego o minimalnej wartości 50,0 zł.

W kończącym się roku szkolnym najwięcej makulatury zebrali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 14 – aż 33.300 kg. Na drugim miejscu uplasowała się Szkoła Podstawowa nr 4 im. św. Jana Pawła II (31.340 kg), na trzecim SP nr 3 (22.800 kg), a dalej: SP nr 24 (18.314 kg) i SP nr 35 (16.300 kg).

W przeliczeniu na jednego ucznia najlepsze okazało się Przedszkole Miejskie nr 3 (85,3 kg/os.), drugie miejsce należy do Przedszkola Niepublicznego Bim-Bam-Bino (73,7 kg/os.), a trzecie do SP nr 4 (65,4 kg/os.) – przejdź do szczegółowych wyników konkursu.

Jak zapowiedział prezydent Michał Zaleski, po wakacjach ogłoszona zostanie kolejna edycja tego konkursu.

Fot. Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto, Sport
  W ten weekend szykuje się duża dawka dobrej muzyki i historii. Wszystko za sprawą tegorocznego VIII Festiwalu Muzykofilia i I Toruńskiej Nocy Muzeów. Miłośników teatru zapraszamy na 38. Toruńskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora. Wystąpią znani aktorzy, m.in. Sławomir Holland, Sonia Bohosiewicz, Piotr Kondrat i Wiesław Komasa. Z kolei dla fanów...
 • Na zdjęciu: samochody - mercedesy
  Miasto
  W niedzielę 19 maja 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Ogólnopolskiego Zlotu Mercedes-Benz w Toruniu, która prawdopodobnie będzie największym na świecie tegorocznym spotkaniem fanów tej prestiżowej marki.
 • Bulwar Filadelfijski otwarty na całej długości
  Drogi, Miasto
  Dobre wieści z Bulwaru Filadelfijskiego. Dziś (14 maja) o godzinie 17.00 zostanie udostępniony do ruchu drugi, ostatni odcinek tej ulicy.
 • Kultura, Miasto
  Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza na I Toruńską Noc Muzeów, która odbędzie się w sobotę 18 maja 2024 r. w godz. od 18:00 do 00.00.
 • Na zdjęciu: ceramiczne czerwone maki, w tle Rynek Staromiejski
  Miasto
  80 ceramicznych maków w 80. rocznicę bitwy pod Monte Cassino – tak Toruń uczcił wielki czyn polskich żołnierzy w czasie II wojny światowej.
 • Na zdjęciu: przedstawiciele Wojskowego Korpusu Dyplomatycznego siedzą przy stołach w sali Ratusza
  Miasto
  W ramach podróży studyjnej attache wojskowi w Polsce odwiedzili Toruń. W kolacji wydanej przez Departament Wojskowych Spraw Zagranicznych MON udział wziął prezydent Paweł Gulewski.
 • Orsolya Zsuzsanna Kovács, Ambasador Węgier w Polsce, była gościem prezydenta Torunia Pawła Gulewskiego 17 maja 2024 r.
 • Karatecy z klubu Kimura Toruń wrócili z medalami z Międzynarodowych Mistrzostw Polish Open oraz WGKF w full contact karate.
 • Korzyści płynące z programu „Cała Polska Strefą”, wyzwania związane z cyfryzacją i automatyzacją, wyniki najnowszego raportu Randstad oraz oferta działań probiznesowych Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu – to główne tematy spotkania dla przedsiębiorców z sektora BPO, na które zapraszamy 4 czerwca 2024 roku do restauracji Mio Piano w Toruniu.
 • W imieniu Toruńskiej Agencji Rozwoju Regionalnego zapraszamy przedsiębiorców do udziału w "Polsko-Litewskim Forum Biznesowym na Kujawach i Pomorzu". Forum odbędzie się w dniach 6-7 czerwca 2024 r. w Toruniu i Bydgoszczy. Udział jest bezpłatny.
 • Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu zaprasza na niezapomnianą noc pełną sztuki, dźwięków i inspirujących spotkań. Przyjdźcie z rodziną i przyjaciółmi – każdy znajdzie coś dla siebie!
 • Prezydent Miasta Torunia ogłasza możliwości zgłaszania kandydatów na członków Rady Seniorów Miasta Torunia na lata 2024-2029.
 • W ramach forum uczelni partnerskich projektu YUFE odbyło się spotkanie przedstawicieli uczelni członkowskich, w tym UMK, w którym udział wziął prezydent Paweł Gulewski.
 • W ten weekend szykuje się duża dawka dobrej muzyki i historii. Wszystko za sprawą tegorocznego VIII Festiwalu Muzykofilia i I Toruńskiej Nocy Muzeów. Miłośników teatru zapraszamy na 38. Toruńskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora. Wystąpią znani aktorzy, m.in. Sławomir Holland, Sonia Bohosiewicz, Piotr Kondrat i Wiesław Komasa. Z kolei dla fanów...