Zebrali makulaturę – otrzymali nagrody | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Zebrali makulaturę – otrzymali nagrody

Eko, Miasto
Data publikacji: 23 czerwca 2021
Autor: Magdalena Winiarska
Prezydent Michał Zaleski wręcza symboliczny czek zwycięskiej szkole

Poznaliśmy zwycięzców konkursu makulaturowego 2021 – zwycięskie szkoły i przedszkola odebrały nagrody na scenie na Rynku Staromiejskim.

- Wyniki czwartej edycji konkursu makulaturowego pokazują, jak uczennice i uczniowie toruńskich szkół oraz przedszkolaki potrafią myśleć odpowiedzialnie o środowisku naturalnym. Bardzo się cieszę, że mimo epidemii, mimo okresu istotnych ograniczeń i nauki zdalnej jednak tak dużo młodych ludzi wzięło udział w zbiórce – powiedział prezydent Michał Zaleski.

W roku szkolnym 2020/2021 w akcji zbierania makulatury wzięło udział blisko 13 tys. młodych torunianek i torunian z 35 placówek edukacyjnych (w tym 4 placówek niepublicznych): 15 przedszkoli, 14 szkól podstawowych i 6 szkól ponadpodstawowych. Łącznie od 1 grudnia 2020 roku do 30 kwietnia 2021 roku zebrano w nich 257,33 ton papieru i tektury.

Do zwycięskich szkół trafiły nagrody – symboliczne czeki – o wartości blisko 200 tys. zł. Wręczenie odbyło się w dniu 23 czerwca 2021 r. na scenie na Rynku Staromiejskim. Uroczystość połączona została z piknikiem ekologicznym, podczas którego swoje stoiska mieli: Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania oraz Lasy Państwowe. Działał także punkt wymiany przyniesionej makulatury na sadzonki drzew. W uroczystości udział wziął chór ze Szkoły Podstawowej nr 14, który wykonał piosenki o tematyce ekologicznej.

Zobacz relację z wręczenia nagród

Wzorem roku 2020 zrezygnowano z podziału na przedszkola, szkoły podstawowe i ponadpodstawowe – był jedna wspólna rywalizacja. Miejsce zajęte w konkursie uzależnione było od ogólnej masy papieru i tektury zebranej w placówce oświatowej (nagrodzonych zostaje 5 placówek, które zebrały najwięcej tego surowca) oraz masy papieru i tektury zebranej w placówce oświatowej w przeliczeniu na 1 ucznia tej placówki (nagrodzonych zostaje 20 placówek). Nagrody finansowe otrzymane w konkursie mogą być przeznaczone na zakup pomocy dydaktycznych oraz wyposażenia sal lekcyjnych w zwycięskiej placówce.  Poza otrzymaną nagrodą finansową dyrektor placówki, która uzyskała tytuł laureata konkursu ma prawo wskazania do 10 uczniów, którzy w sposób najbardziej aktywny uczestniczyli w zbiórce papieru. Uczniowie ci otrzymają nagrodę w postaci bonu upominkowego o minimalnej wartości 50,0 zł.

W kończącym się roku szkolnym najwięcej makulatury zebrali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 14 – aż 33.300 kg. Na drugim miejscu uplasowała się Szkoła Podstawowa nr 4 im. św. Jana Pawła II (31.340 kg), na trzecim SP nr 3 (22.800 kg), a dalej: SP nr 24 (18.314 kg) i SP nr 35 (16.300 kg).

W przeliczeniu na jednego ucznia najlepsze okazało się Przedszkole Miejskie nr 3 (85,3 kg/os.), drugie miejsce należy do Przedszkola Niepublicznego Bim-Bam-Bino (73,7 kg/os.), a trzecie do SP nr 4 (65,4 kg/os.) – przejdź do szczegółowych wyników konkursu.

Jak zapowiedział prezydent Michał Zaleski, po wakacjach ogłoszona zostanie kolejna edycja tego konkursu.

Fot. Wojtek Szabelski

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Wszystko za sprawą toruńskiego Oratorium im. bł. ks. Bronisława Markiewicza, które po raz kolejny - w ramach Michayland z okazji Dnia Dziecka - zabrało mniejszych i większych do zaczarowanej krainy zabawy.
 • Kultura, Miasto
  W sobotę 27 maja 2023 r. na terenie Szkoły Podstawowej Nr 17 im. Józefa Bema przy ul. Rudackiej 26/32 w Toruniu odbył się coroczny festyn osiedlowy „Rudak dzieciom” zorganizowany wspólnie przez Stowarzyszenie Rudak, SP 17 i Radę Okręgu Rudak.
 • Na zdjęciu: różowo kwitnące drzewo, w tle wieże kościoła Najświętszej Marii Panny
  Kultura, Miasto
  Ten weekend rozpoczyna piękne święto - Dzień Matki, które w Toruniu obchodzimy koncertowo. To także święto sztuki, w CSW Znaki Czasu otwarta zostanie wystawa rzeźb Tony'ego Cragga, wpisująca się w jubileusz 15-lecia istnienia Centrum.
 • Miasto, Sport
  Kujawsko-Pomorski Związek Piłki Nożnej w Bydgoszczy, który obchodzi 100-lecie istnienia, ma swoje korzenie w Toruniu. - Z korzeni dalej płynie to co najlepsze - powiedział podczas rocznicowej uroczystości prezydent Michał Zaleski, który otrzymał Srebrną Odznakę Honorową PZPN.
 • Miasto
  Z okazji Święta Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej i jubileuszu 5-lecia powstania jednostki WOT w piątek 26 maja 2023 r. na placu apelowym przy ul. Piastowskiej w Toruniu odbył się uroczysty apel, podczas którego wręczono odznaczenia i medale honorowe.
 • Prezydent wręcza medal jubilatce, w tle portret Mikołaja Kopernika
  Miasto
  W Ratuszu Staromiejskim w Toruniu 20 toruńskich par odebrało 25 maja 2023 r. Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie.
 • W Toruniu 26-28 maja 2023 roku gościmy nauczycieli polonijnych, którzy biorą udział w 9. Światowym Zjeździe Nauczycieli Polonijnych i Polskich „Wschód, Zachód – Łączy nas Polska”.
 • Z okazji Święta Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej i jubileuszu 5-lecia powstania jednostki WOT w piątek 26 maja 2023 r. na placu apelowym przy ul. Piastowskiej w Toruniu odbył się uroczysty apel, podczas którego wręczono odznaczenia i medale honorowe.
 • W niedzielę 28 maja 2023 roku na Motoarenie najmłodsi torunianie staną do wyścigów rowerkowych.
 • Przedstawiciele Torunia uczestniczyli 24 maja 2023 r. w krakowskiej części Światowego Kongresu Kopernikańskiego. Swoją pierwszą odsłonę naukowa debata miała w Toruniu w lutym br.
 • 4 czerwca 2023 r. w Parku Miejskim odbędzie się ekopiknik z okazji Światowego Dnia Ochrony Środowiska.
 • Końcówka maja 2023 r. to czas wykonania nasadzeń kwiatów na terenie Zielonej Bramy Gotyckiej Starówki.
 • W Ratuszu Staromiejskim w Toruniu 20 toruńskich par odebrało 25 maja 2023 r. Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie.
 • Ten weekend rozpoczyna piękne święto - Dzień Matki, które w Toruniu obchodzimy koncertowo. To także święto sztuki, w CSW Znaki Czasu otwarta zostanie wystawa rzeźb Tony'ego Cragga, wpisująca się w jubileusz 15-lecia istnienia Centrum.