Zdrowie to ich misja | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Zdrowie to ich misja

Miasto
Data publikacji: 03 kwietnia 2024
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: osoby wyróżnione z okazji Światowego Dnia zdrowia trzymają statuetki, dyplomy i róże

„Moje zdrowie – moje prawo” – tak brzmi w 2024 roku hasło Światowego Dnia Zdrowia, który obchodzony jest 7 kwietnia.

Każdego roku 7 kwietnia w rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia - miało to miejsce w 1948 r. – obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia. Spotkanie z tej okazji z przedstawicielami toruńskiej służby zdrowia odbyło się 3 kwietnia 2024 r. w Dworze Artusa.

Jak co roku uroczystości z tej okazji połączone były z wręczeniem nagród osobom oraz placówkom za ich wkład w opiekę nad zdrowiem mieszkańców Torunia. - Bohaterki i bohaterów naszej gali uprzejmie proszę o przyjęcie słów najwyższego poważania. Dla Torunia zawsze będziecie ludźmi niezastąpionymi. Nikt lepiej niż Państwo nie uratuje przecież zagrożonego życia, które jest najcenniejszym skarbem każdego z nas. Proszę także o przekazanie moich słów szacunku Państwa wszystkim koleżankom i kolegom z toruńskich szpitali, przychodni, hospicjów, domów opieki czy laboratoriów medycznych – w tych słowach prezydent Michał Zaleski zwrócił się do obecnych na Sali osób związanych ze środowiskiem medycznym. Jak podkreślił prezydent, słowa uznania należą się wszystkim świętującym 7 kwietnia – w Toruniu mamy 1260 lekarzy i stomatologów, 1432 pielęgniarki i położne, a także wielodyscyplinarny personel pomocniczy i administracyjny.

Okolicznościowe statuetki oraz dyplomy za szczególne zaangażowanie w opiekę nad mieszkańcami Torunia z rąk prezydenta Michała Zaleskiego, przewodniczącego Rady Miasta Marcina Czyżniewskiego i dyrektorki Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej Małgorzaty Skibickiej odebrali:

 • ze Specjalistycznego Szpitala Miejskiego im. Mikołaja Kopernika w Toruniu: lek. med. Anna Kasperska – kierownik Zakładu Patomorfologii, Małgorzata Krajewska – kierownik Bloku Operacyjnego, Katarzyna Liśkiewicz – kierownik pracowni hematologicznej w Zakładzie Diagnostyki Laboratoryjnej, Sylwia Łojczyk – kierownik Działu Spraw Pracowniczych;
 • z Miejskiej Przychodni Specjalistycznej: dr Lidia Świechowicz – lekarz medycyny pracy, dr Cezary Jarek – lekarz chirurg;
 • z Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego im. ks. Jerzego Popiełuszki: Małgorzata Sypniewska – terapeuta zajęciowy, Wojciech Skarzyński – fizjoterapeuta;
 • z Domu Pomocy Społecznej im. Leona Szumana: Ilona Ziemecka i Marta Nagórska – fizjoterapeutki.

Wyróżnienia przyznano także toruńskim placówkom: Specjalistycznemu Szpitalowi Miejskiemu im. Mikołaja Kopernika, Miejskiej Przychodni Specjalistycznej, Zakładowi Pielęgnacyjno-Opiekuńczego im. ks. Jerzego Popiełuszki i Domowi Pomocy Społecznej im. Leona Szumana.

Tytuły „Osobowość Roku 2023” otrzymali:

 • lek. med. Sergiusz Sowiński – specjalista w dziedzinie chorób wewnętrznych i kardiologii, Specjalistyczny Szpital Miejski im. Mikołaja Kopernika,
 • Jolanta Machańska – pielęgniarka, Miejska Przychodnia Specjalistyczna,
 • Joanna Maruszewska, księgowa, Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy In. Ks. Jerzego Popiełuszki,
 • Marzenna Różycka – pielęgniarka, Dom Pomocy Społecznej im. Leona Szumana.

Wyróżnienie za całokształt działalności:

 • Zakład Opiekuńczo-Leczniczy prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr Serafitek,
 • Zespół Opieki Paliatywnej im. Jana Pawła II Hospicjum „Światło”, prowadzony przez Okręgową Izbę Pielęgniarek i Położnych w Toruniu,
 • Zakład Opiekuńczo-Leczniczy prowadzony przez Fundację Światło,
 • Hospicjum Nadzieja prowadzone przez Fundację Społeczno-Charytatywną „Pomoc Rodzinie i Ziemi”,
 • Ośrodek Parafialny „Samarytanin” przy Diecezjalnym Sanktuarium Miłosierdzdia Bożego w Toruniu.

Podziękowania otrzymał także zespół ratowników medycznych NZOZ Ratuj.eu – za pomoc i zaangażowanie przy realizacji edukacyjnego spotu dla mieszkańców Torunia, promującego pierwszą pomoc przedmedyczną.

Fot. Sławomir Kowalski

 

 

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: błękitne niebo, ceglany mur gdaniska i zakwitające pąki na drzewie
  Kultura, Miasto, Sport
  Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
 • Zazieleniamy Bulwar Filadelfijski
  Eko, Miasto
  Na Bulwarze Filadelfijskim robi się coraz bardziej zielono. To za sprawą nowych nasadzeń oraz trawy, która właśnie jest układana nad Wisłą.
 • Docenieni za bohaterską postawę
  Miasto
  St. asp. Łukasz Grabowski i Rafał Koziołek zachowali zimną krew i wyciągnęli z Wisły 16-letnią dziewczynę. Ich bohaterską postawę docenił Prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Miasto, Sport
  W 2. kolejce PGE Ekstraligi KS APATOR Toruń pewnie pokonał FOGO UNIĘ Leszno 59:31. Liderem gospodarzy był Emil Sajfutdinow, który zdobył 14 punktów. Było to pierwsze w tym sezonie spotkanie rozegrane na Motoarenie.
 • Miasto
  21 kwietnia 2024 r. w godz. 7:00-21:00 zagłosujemy w II turze wyborów samorządowych, w których wybierzemy Prezydenta Miasta Torunia. Przed głosowaniem warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
 • Wypędzamy zimę z miasta - plakat
  Miasto, Sport
  „Wypędzamy zimę z miasta” - pod takim hasłem już po raz siódmy zorganizowana zostanie impreza nie tylko dla miłośników jednośladów. Moto CT zaprasza tym razem na Błonia Nadwiślańskie, w okolicy Przystani Toruń.
 • Od maja do sierpnia 2024 potrwają w Toruniu spotkania z lokalnymi artystami pod nazwą Park Kultury. Zaplanowano m.in. koncerty muzyczne, spektakle teatralne, pokazy filmowe i konkurs fotograficzny. Wydarzenia będą się odbywały w Amfiteatrze Parku na Bydgoskim Przedmieściu i w Nicolaus Bank Cafe.
 • W Mistrzostwach Europy w Lekkiej Atletyce Masters wystartowało 3 013 osób z 39 państw europejskich i 11 spoza Europy. Wszystko dzięki decyzji władz miasta, które zdecydowały po raz czwarty, że rywalizacja będzie się toczyć w Toruniu oraz dzięki znakomitej pracy prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters Wacława Krankowskiego i jego sztabu.
 • Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
 • Funkcjonujące na Rynku Nowomiejskim 28 w Toruniu Kino CAMERIMAGE przygotowało specjalny repertuar filmowy na majówkę (1-5.05.2024 r.). Widzowie będą mogli obejrzeć m.in. filmy przygodowe i komediowe oraz bajki dla dzieci.
 • Dwanaście prac magisterskich i dyplomowych poświęconych Toruniowi otrzymało nagrody i wyróżnienia w 32. edycji konkursu organizowanego przez Towarzystwo Miłośników Torunia, a zrealizowanego przy wsparciu Gminy Miasta Toruń. Konkurs objęty jest Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Torunia Pana Michała Zaleskiego.
 • Dobra wiadomość dla fanów żużla. W piątek, 19 kwietnia br., w związku z zawodami żużlowymi na Motoarenie, uruchomione zostaną dodatkowe kursy tramwajów.
 • Już w najbliższą niedzielę 21 kwietnia 2024 r. o godz. 16:30 w Teatrze Baj Pomorski odbędzie się premiera spektaklu "Wikingowie z Północnej Ulicy".
 • Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.