Zdobyli Pióra Prezydenta Miasta Torunia | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Zdobyli Pióra Prezydenta Miasta Torunia

Miasto
Data publikacji: 20 marca 2023
Autor: Marcin Pryka

W ramach obchodów Roku Mikołaja Kopernika w Szkole Podstawowej nr 3 odbyła się trzecia edycja konkursu ortograficznego "Dyktando Toruńskie". Uczniowie szkół podstawowych zawalczyli o Złote, Srebrne i Brązowe Pióro Prezydenta Miasta Torunia.

Prezydent Michał Zaleski już po raz trzeci objął konkurs patronatem honorowym. Dyktando Toruńskie odbyło się 24 lutego, a uroczyste wręczenie nagród 20 marca 2023 r. W konkursie wzięło udział 29 uczniów, którzy mieli do napisania tekst zawierający 411 wyrazów. Tegoroczny poziom był bardzo wyrównany. Złote Pióro Prezydenta Miasta Torunia zdobyła Larysa Szczawińska - uczennica klasy VII Szkoły Podstawowej nr 14 w Toruniu, którą do konkursu przygotowywała nauczycielka Maria Sędziak. Pasją Larysy Szczawińskiej jest rysowanie graficzne i tradycyjne, a także robótki ręczne. Interesuje się również grami video, muzyką i cospleyem. W przyszłości chciałaby zajmować się animacją bajek i filmów oraz tworzyć reklamy i logo.

Srebrne Pióro Prezydenta Miasta Torunia otrzymała Weronika Tchorowska - uczennica klasy VIII SP w Łysomicach, przygotowywana przez nauczycielkę Izabelę Gleską. Weronika Tchorowska uczy się języków obcych, obecnie języka koreańskiego, ponieważ zachwyca się kulturą i tradycjami tego kraju. Trenuje taniec współczesny, ponadto zajęła drugie miejsce w 29. Wojewódzkim Konkursie Plastycznym "Gdybym był malarzem".

Natomiast Brązowe Pióro Prezydenta Miasta Torunia trafiło do rąk Marty Magdaleny Jankowskiej - uczennicy kl. VIII - sportowej SP nr 8 w Toruniu, podopiecznej nauczycielki Anny Olszewskiej. Marta od 5. roku życia trenowała piłkę nożną. Później zainteresowały ją sztuki walki, np. taekwondo. Jej największe osiągnięcie w tym sporcie to trzecie miejsce w walkach i trzecie miejsce w konkurencji sprawnościowej. W 2022 r. z zespołem zdobyła wicemistrzostwo Torunia w lekkiej atletyce.

Pióra wręczał osobiście prezydent Torunia Michał Zaleski. - Dziękuję wszystkim, którzy zdecydowali się uczestniczyć w konkursie, bo przecież dyktando to swego rodzaju próba sił. Trzeba pokazać swoje umiejętności i zobaczyć jak się wypada na tle innych. Na pewno jury oceniające prace miało wielki problem, żeby zauważyć jakikolwiek błąd w dyktandzie. Bardzo dziękuję wszystkim nauczycielkom i nauczycielom, którzy pomagali młodzieży w przygotowaniu się do dyktanda. Tegoroczny temat był wdzięczny - Mikołaj Kopernik, wyjątkowy człowiek, wszechstronny i utalentowany, bo przecież nie tylko astronom, ale także lekarz, prawnik, teolog, a więc dziedzin Jego życia było co nie miara. Warto może czasami spojrzeć z młodzieńczego punktu widzenia na to, że warto mieć zainteresowania wszechstronne, bo może tutaj między nami będzie ktoś, kto pójdzie w Jego ślady - powiedział prezydent Michał Zaleski, życząc uczestnikom konkursu jak najwięcej radości z nauki oraz dobrych dróg na przyszłość w ich młodym życiu.

Sześcioro uczestników Dyktanda Toruńskiego otrzymało wyróżnienia z rąk Kujawsko-Pomorskiej Wicekurator Oświaty Marii Mazurkiewicz. Podczas uroczystej Gali Laureatów prezentowane były prace plastyczne z konkursu pt. "Koty Mikołaja Kopernika". W części artystycznej wystąpiły dzieci z klasy II SP nr 3. Upominki dla uczniów ufundowały Nicolaus Bank i Supermarket Spar.

Dyktando Toruńskie adresowane jest do uczniów klas siódmych i ósmych szkół podstawowych z terenu miasta oraz gmin Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Torunia. Do jego celów zalicza się m.in. kształtowanie postawy szacunku dla języka ojczystego, wyrabianie nawyku prawidłowego stosowania zasad ortografii i interpunkcji oraz promocja kultury i tradycji regionu.

Pomysłodawczynią konkursu była nauczycielka języka polskiego Hanna Szudzik, a rolę gospodarza i organizatora pełni dyrektor toruńskiej "trójki" Lidia Stupak. Pierwszy konkurs odbył się w styczniu 2020 r. w ramach obchodów 100. rocznicy powrotu Torunia do Polski. Tekst dyktanda nosił wówczas tytuł "Polska odzyskuje Pomorze" i nawiązywał do wydarzeń historycznych.

Kolejny konkurs odbył się w czerwcu 2021 r. i wpisał się w obchody Roku Konstytucji 3 Maja, a tekst dyktanda "Sztuka a rzeczywistość" dotyczył Święta Narodowego Trzeciego Maja i Konstytucji 3 Maja. Uczniowie pisali m.in. o słynnym obrazie Jana Matejki i o pamiętnych wydarzeniach z 3 maja 1791 r., które miały miejsce w Warszawie.

Tegoroczna edycja wpisała się w obchody 550. rocznicy urodzin wielkiego astronoma i treść dyktanda była związana z tym wydarzeniem.

Zdj. Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

 • Zalane wodą Wały gen. Sikorskiego w piątkowe popołudnie, fot. Małgorzata Litwin
  Drogi, Miasto
  Potężna ulewa i gradobicie nawiedziły Toruń w piątek 24 maja 2024 r. Służby miejskie ruszyły do działania.
 • Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy z lotu ptaka
  Kultura, Miasto, Sport
  Ten weekend to petarda! Naukowa petarda, czyli znakomity piknik w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, a także koncerty i warsztaty dla mam, wszak w niedzielę obchodzą swoje święto.
 • Toruński Dzień Muzealnika 2024
  Kultura, Miasto
  5 pracowników Muzeum Okręgowego w Toruniu otrzymało nagrody Prezydenat Miasta Torunia z okazji Dnia Muzealnika. Uroczystość odbyła się 24 maja 2024 r. 18 maja obchodzony był Międzynarodowy Dzień Muzeów. Jest to coroczne święto ustanowione 28 maja 1977 r. przez Międzynarodową Radę Muzeów działającą przy UNESCO. Święto stanowi okazję do złożenia...
 • Węzeł przesiadkowy aleja Solidarności w Toruniu
  Drogi, Miasto
  W związku z koniecznością wykonania sieci ciepłowniczej przy okazji budowy Europejskiego Centrum Filmowego CAMERIMAGE w Toruniu mogą wystąpić pewne utrudnienia dla ruchu pieszego i samochodowego w ciągu ul. Wały Gen. Sikorskiego. 27 maja br. inwestor - PGE Toruń przekaże teren budowy wykonawcy prac, który poinformował, że od 3 czerwca br. ruszą...
 • Teren tzw. Wrzosowiska z lotu ptaka
  Miasto
  Będą zmiany na Wrzosowisku i Winnicy. Przystąpienie do prac nad miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego zapowiedział 24 maja 2024 r. Prezydent Torunia Paweł Gulewski.
 • Miasto
  Na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w piątek 24 maja 2024 r. odsłonięto tablicę poświęconą pamięci prof. Ryszarda Łaszewskiego. Imieniem profesora nazwano jedną z sal reprezentacyjnych.
 • W związku z koniecznością wykonania sieci ciepłowniczej przy okazji budowy Europejskiego Centrum Filmowego CAMERIMAGE w Toruniu mogą wystąpić pewne utrudnienia dla ruchu pieszego i samochodowego w ciągu ul. Wały Gen. Sikorskiego. 27 maja br. inwestor - PGE Toruń przekaże teren budowy wykonawcy prac, który poinformował, że od 3 czerwca br. ruszą...
 • Toruń uplasował się na drugim miejscu w XII rankingu Perły Samorządu, organizowanym przez „Dziennik Gazeta Prawna”. Miasto zostało docenione za działania na rzecz przedsiębiorców oraz udogodnienia dla seniorów i młodzieży.
 • W wyniku losowania organizatorem meczu finałowego o Puchar Polski na szczeblu K-PZPN w sezonie 2023/2024 została Elana Toruń. Mecz finałowy zostanie rozegrany 12 czerwca 2024 r.
 • - W piątek 24 maja 2024 r. od godz. 12:00 do godz. 23:00 na terenie miasta Torunia i powiatu toruńskiego prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 20 mm do 35 mm oraz porywy wiatru do 80 km/h. Lokalnie grad - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
 • To był intensywny i pełen emocji sezon dla drużyny CUK Anioły Toruń, który zakończył się awansem do I ligi. 23 maja 2024 r. odbyło się oficjalne zakończenie sezonu, w którym wziął udział Prezydent Paweł Gulewski oraz dyrektor Wydziału Sportu i Rekreacji Mariola Soczyńska. Pierwsza część wydarzenia odbyła się w cenrum handlowym Toruń Plaza, gdzie...
 • Pozostało coraz mniej czasu na zapoznanie się z pracami Pabla Picassa dostępnymi w Krzywej Wieży. Wystawa zakończy się już 26 maja.
 • W Młynie Kultury 23 maja 2024 r. odbyła się uroczystość z okazji jubileuszu 60-lecia Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka.
 • Ten weekend to petarda! Naukowa petarda, czyli znakomity piknik w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, a także koncerty i warsztaty dla mam, wszak w niedzielę obchodzą swoje święto.