Zdobyli Pióra Prezydenta Miasta Torunia | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Zdobyli Pióra Prezydenta Miasta Torunia

Miasto
Data publikacji: 20 marca 2023
Autor: Marcin Pryka

W ramach obchodów Roku Mikołaja Kopernika w Szkole Podstawowej nr 3 odbyła się trzecia edycja konkursu ortograficznego "Dyktando Toruńskie". Uczniowie szkół podstawowych zawalczyli o Złote, Srebrne i Brązowe Pióro Prezydenta Miasta Torunia.

Prezydent Michał Zaleski już po raz trzeci objął konkurs patronatem honorowym. Dyktando Toruńskie odbyło się 24 lutego, a uroczyste wręczenie nagród 20 marca 2023 r. W konkursie wzięło udział 29 uczniów, którzy mieli do napisania tekst zawierający 411 wyrazów. Tegoroczny poziom był bardzo wyrównany. Złote Pióro Prezydenta Miasta Torunia zdobyła Larysa Szczawińska - uczennica klasy VII Szkoły Podstawowej nr 14 w Toruniu, którą do konkursu przygotowywała nauczycielka Maria Sędziak. Pasją Larysy Szczawińskiej jest rysowanie graficzne i tradycyjne, a także robótki ręczne. Interesuje się również grami video, muzyką i cospleyem. W przyszłości chciałaby zajmować się animacją bajek i filmów oraz tworzyć reklamy i logo.

Srebrne Pióro Prezydenta Miasta Torunia otrzymała Weronika Tchorowska - uczennica klasy VIII SP w Łysomicach, przygotowywana przez nauczycielkę Izabelę Gleską. Weronika Tchorowska uczy się języków obcych, obecnie języka koreańskiego, ponieważ zachwyca się kulturą i tradycjami tego kraju. Trenuje taniec współczesny, ponadto zajęła drugie miejsce w 29. Wojewódzkim Konkursie Plastycznym "Gdybym był malarzem".

Natomiast Brązowe Pióro Prezydenta Miasta Torunia trafiło do rąk Marty Magdaleny Jankowskiej - uczennicy kl. VIII - sportowej SP nr 8 w Toruniu, podopiecznej nauczycielki Anny Olszewskiej. Marta od 5. roku życia trenowała piłkę nożną. Później zainteresowały ją sztuki walki, np. taekwondo. Jej największe osiągnięcie w tym sporcie to trzecie miejsce w walkach i trzecie miejsce w konkurencji sprawnościowej. W 2022 r. z zespołem zdobyła wicemistrzostwo Torunia w lekkiej atletyce.

Pióra wręczał osobiście prezydent Torunia Michał Zaleski. - Dziękuję wszystkim, którzy zdecydowali się uczestniczyć w konkursie, bo przecież dyktando to swego rodzaju próba sił. Trzeba pokazać swoje umiejętności i zobaczyć jak się wypada na tle innych. Na pewno jury oceniające prace miało wielki problem, żeby zauważyć jakikolwiek błąd w dyktandzie. Bardzo dziękuję wszystkim nauczycielkom i nauczycielom, którzy pomagali młodzieży w przygotowaniu się do dyktanda. Tegoroczny temat był wdzięczny - Mikołaj Kopernik, wyjątkowy człowiek, wszechstronny i utalentowany, bo przecież nie tylko astronom, ale także lekarz, prawnik, teolog, a więc dziedzin Jego życia było co nie miara. Warto może czasami spojrzeć z młodzieńczego punktu widzenia na to, że warto mieć zainteresowania wszechstronne, bo może tutaj między nami będzie ktoś, kto pójdzie w Jego ślady - powiedział prezydent Michał Zaleski, życząc uczestnikom konkursu jak najwięcej radości z nauki oraz dobrych dróg na przyszłość w ich młodym życiu.

Sześcioro uczestników Dyktanda Toruńskiego otrzymało wyróżnienia z rąk Kujawsko-Pomorskiej Wicekurator Oświaty Marii Mazurkiewicz. Podczas uroczystej Gali Laureatów prezentowane były prace plastyczne z konkursu pt. "Koty Mikołaja Kopernika". W części artystycznej wystąpiły dzieci z klasy II SP nr 3. Upominki dla uczniów ufundowały Nicolaus Bank i Supermarket Spar.

Dyktando Toruńskie adresowane jest do uczniów klas siódmych i ósmych szkół podstawowych z terenu miasta oraz gmin Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Torunia. Do jego celów zalicza się m.in. kształtowanie postawy szacunku dla języka ojczystego, wyrabianie nawyku prawidłowego stosowania zasad ortografii i interpunkcji oraz promocja kultury i tradycji regionu.

Pomysłodawczynią konkursu była nauczycielka języka polskiego Hanna Szudzik, a rolę gospodarza i organizatora pełni dyrektor toruńskiej "trójki" Lidia Stupak. Pierwszy konkurs odbył się w styczniu 2020 r. w ramach obchodów 100. rocznicy powrotu Torunia do Polski. Tekst dyktanda nosił wówczas tytuł "Polska odzyskuje Pomorze" i nawiązywał do wydarzeń historycznych.

Kolejny konkurs odbył się w czerwcu 2021 r. i wpisał się w obchody Roku Konstytucji 3 Maja, a tekst dyktanda "Sztuka a rzeczywistość" dotyczył Święta Narodowego Trzeciego Maja i Konstytucji 3 Maja. Uczniowie pisali m.in. o słynnym obrazie Jana Matejki i o pamiętnych wydarzeniach z 3 maja 1791 r., które miały miejsce w Warszawie.

Tegoroczna edycja wpisała się w obchody 550. rocznicy urodzin wielkiego astronoma i treść dyktanda była związana z tym wydarzeniem.

Zdj. Wojtek Szabelski

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Wszystko za sprawą toruńskiego Oratorium im. bł. ks. Bronisława Markiewicza, które po raz kolejny - w ramach Michayland z okazji Dnia Dziecka - zabrało mniejszych i większych do zaczarowanej krainy zabawy.
 • Kultura, Miasto
  W sobotę 27 maja 2023 r. na terenie Szkoły Podstawowej Nr 17 im. Józefa Bema przy ul. Rudackiej 26/32 w Toruniu odbył się coroczny festyn osiedlowy „Rudak dzieciom” zorganizowany wspólnie przez Stowarzyszenie Rudak, SP 17 i Radę Okręgu Rudak.
 • Miasto
  Z okazji Święta Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej i jubileuszu 5-lecia powstania jednostki WOT w piątek 26 maja 2023 r. na placu apelowym przy ul. Piastowskiej w Toruniu odbył się uroczysty apel, podczas którego wręczono odznaczenia i medale honorowe.
 • Prezydent wręcza medal jubilatce, w tle portret Mikołaja Kopernika
  Miasto
  W Ratuszu Staromiejskim w Toruniu 20 toruńskich par odebrało 25 maja 2023 r. Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie.
 • Miasto, Sport
  Kujawsko-Pomorski Związek Piłki Nożnej w Bydgoszczy, który obchodzi 100-lecie istnienia, ma swoje korzenie w Toruniu. - Z korzeni dalej płynie to co najlepsze - powiedział podczas rocznicowej uroczystości prezydent Michał Zaleski, który otrzymał Srebrną Odznakę Honorową PZPN.
 • Na zdjęciu: różowo kwitnące drzewo, w tle wieże kościoła Najświętszej Marii Panny
  Kultura, Miasto
  Ten weekend rozpoczyna piękne święto - Dzień Matki, które w Toruniu obchodzimy koncertowo. To także święto sztuki, w CSW Znaki Czasu otwarta zostanie wystawa rzeźb Tony'ego Cragga, wpisująca się w jubileusz 15-lecia istnienia Centrum.
 • W Toruniu 26-28 maja 2023 roku gościmy nauczycieli polonijnych, którzy biorą udział w 9. Światowym Zjeździe Nauczycieli Polonijnych i Polskich „Wschód, Zachód – Łączy nas Polska”.
 • Z okazji Święta Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej i jubileuszu 5-lecia powstania jednostki WOT w piątek 26 maja 2023 r. na placu apelowym przy ul. Piastowskiej w Toruniu odbył się uroczysty apel, podczas którego wręczono odznaczenia i medale honorowe.
 • W niedzielę 28 maja 2023 roku na Motoarenie najmłodsi torunianie staną do wyścigów rowerkowych.
 • Przedstawiciele Torunia uczestniczyli 24 maja 2023 r. w krakowskiej części Światowego Kongresu Kopernikańskiego. Swoją pierwszą odsłonę naukowa debata miała w Toruniu w lutym br.
 • 4 czerwca 2023 r. w Parku Miejskim odbędzie się ekopiknik z okazji Światowego Dnia Ochrony Środowiska.
 • Końcówka maja 2023 r. to czas wykonania nasadzeń kwiatów na terenie Zielonej Bramy Gotyckiej Starówki.
 • W Ratuszu Staromiejskim w Toruniu 20 toruńskich par odebrało 25 maja 2023 r. Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie.
 • Ten weekend rozpoczyna piękne święto - Dzień Matki, które w Toruniu obchodzimy koncertowo. To także święto sztuki, w CSW Znaki Czasu otwarta zostanie wystawa rzeźb Tony'ego Cragga, wpisująca się w jubileusz 15-lecia istnienia Centrum.