Zagłosuj na Jeżyka! | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Zagłosuj na Jeżyka!

Eko, Miasto
Data publikacji: 06 czerwca 2023
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: kasztanowiec o imieniu Jeżyk, obok stoi kilkadziesiąt dzieci

Kasztanowiec Jeżyk, rosnący przy ul. Łąkowej, znalazł się w finale konkursu Drzewo Roku 2023. Głosowanie trwa do końca czerwca 2023 r.

Drzewo o imieniu Jeżyk rośnie na terenie Szkoły Podstawowej nr 6 i jest otoczone opieką uczniów, a także dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 7. To kasztanowiec zwyczajny Aesculus hippocastanum L. o wysokości ok. 16 metrów. Jego wiek jest szacowany na ok. 150 lat.

To wyjątkowe drzewo zostało zgłoszone do konkursu Drzewo Roku, organizowanego przez Klub Gaja. Po raz pierwszy od 12 lat toruńskie drzewo znalazło się tym ogólnopolskim konkursie. Jak informują organizatorzy: Nie szukamy drzew najstarszych, najwyższych, najgrubszych, najpiękniejszych, ani najrzadszych. Szukamy drzewa najbardziej kochanego, drzewa z opowieścią, drzewa, które pobudza wyobraźnię i jednoczy ludzi. Uczestnictwo w konkursie to także szansa na wypromowanie walorów przyrodniczych, turystycznych i kulturowych swojego miejsca zamieszkania czy regionu.

Głosować na Jeżyka można do 30 czerwca 2023 r. – wystarczy wejść na stronę konkursu i oddać głos na wybrane drzewo. Laureatem zostanie drzewo, które zdobędzie największą liczbę głosów.

>>> Przejdź do strony konkursu Drzewo Roku 2023

Dlaczego Jeżyk? Tak drzewo nazwali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 6, dlatego że owoce kasztanoca, będąc jeszcze niedojrzałe, zamknięte w charakterystycznej „kolczastej” skorupce, przypominają małego jeża. Drzewo to inspiruje artystycznie i aktywizuje edukacyjnie kolejne pokolenia młodych torunian. To właśnie Jeżyk inspiruje od lat do corocznej celebracji Święta Drzewa. To przy tym kasztanowcu podejmowane są liczne działania, m.in. z zakresu edukacji ekologicznej, które „zarażają” pozytywnie i promieniują już nie tylko na uczniów SP 6, dla których jest najbliższym przyjacielem, ale również na młodsze pokolenia – z pobliskiego Przedszkola Miejskiego nr 7. To przedszkolaki wraz z panią dyrektor Joanną Juźków podjęły aktywne działania, by Jeżyk znalazł się w finale konkursu.

Jeżyk  inspiruje rok rocznie  młodych ludzi z całej dzielnicy Jakubskie-Mokre do organizacji maratonów sportowych, tworzenia niesamowitych, wielkoformatowych prac plastycznych, pomocy edukacyjnych rozwijających wiedzę i wyobraźnię oraz innych cudownych dziecięcych inspiracji artystycznych, fotograficznych, poetyckich i literackich. Jest to z pewnością najbardziej doceniany w Toruniu i dostrzegany na co dzień – pomnik przyrody.

Fot. Agnieszka Bielecka

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza na I Toruńską Noc Muzeów, która odbędzie się w sobotę 18 maja 2024 r. w godz. od 18:00 do 00.00.
 • Kultura, Miasto, Sport
  W ten weekend szykuje się duża dawka dobrej muzyki i historii. Wszystko za sprawą tegorocznego VIII Festiwalu Muzykofilia i I Toruńskiej Nocy Muzeów. Miłośników teatru zapraszamy na 38. Toruńskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora. Wystąpią znani aktorzy, m.in. Sławomir Holland, Sonia Bohosiewicz, Piotr Kondrat i Wiesław Komasa. Z kolei dla fanów...
 • Na zdjęciu: samochody - mercedesy
  Miasto
  W niedzielę 19 maja 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Ogólnopolskiego Zlotu Mercedes-Benz w Toruniu, która prawdopodobnie będzie największym na świecie tegorocznym spotkaniem fanów tej prestiżowej marki.
 • Pani Ambasador Węgier z prezydentem Gulewskim podczas wręczania pamiątkowych upominków
  Miasto
  Orsolya Zsuzsanna Kovács, Ambasador Węgier w Polsce, była gościem prezydenta Torunia Pawła Gulewskiego 17 maja 2024 r.
 • Kultura, Miasto
  Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu zaprasza na niezapomnianą noc pełną sztuki, dźwięków i inspirujących spotkań. Przyjdźcie z rodziną i przyjaciółmi – każdy znajdzie coś dla siebie!
 • Na zdjęciu: przedstawiciele Wojskowego Korpusu Dyplomatycznego siedzą przy stołach w sali Ratusza
  Miasto
  W ramach podróży studyjnej attache wojskowi w Polsce odwiedzili Toruń. W kolacji wydanej przez Departament Wojskowych Spraw Zagranicznych MON udział wziął prezydent Paweł Gulewski.
 • W imieniu Toruńskiej Agencji Rozwoju Regionalnego zapraszamy przedsiębiorców do udziału w "Polsko-Litewskim Forum Biznesowym na Kujawach i Pomorzu". Forum odbędzie się w dniach 6-7 czerwca 2024 r. w Toruniu i Bydgoszczy. Udział jest bezpłatny.
 • Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu zaprasza na niezapomnianą noc pełną sztuki, dźwięków i inspirujących spotkań. Przyjdźcie z rodziną i przyjaciółmi – każdy znajdzie coś dla siebie!
 • Prezydent Miasta Torunia ogłasza możliwości zgłaszania kandydatów na członków Rady Seniorów Miasta Torunia na lata 2024-2029.
 • W ramach forum uczelni partnerskich projektu YUFE odbyło się spotkanie przedstawicieli uczelni członkowskich, w tym UMK, w którym udział wziął prezydent Paweł Gulewski.
 • W ten weekend szykuje się duża dawka dobrej muzyki i historii. Wszystko za sprawą tegorocznego VIII Festiwalu Muzykofilia i I Toruńskiej Nocy Muzeów. Miłośników teatru zapraszamy na 38. Toruńskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora. Wystąpią znani aktorzy, m.in. Sławomir Holland, Sonia Bohosiewicz, Piotr Kondrat i Wiesław Komasa. Z kolei dla fanów...
 • Od 17 do 19 maja 2024 roku odbędzie się międzynarodowe wydarzenie sportowe nornic walking pod nazwą Festiwal UltraWR 2024.
 • 19 maja 2024 r. na toruńskiej Motoarenie odbędą się wyścigi rowerowe dla dzieci.
 • Ekonomista, samorządowiec doświadczony w dziedzinie opieki społecznej, procesów inwestycyjnych oraz informatyzacji administracji, będzie trzecim, obok Dagmary Zielińskiej i Rafała Pietrucienia, zastępcą Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego. Przedstawienie ostatniej osoby, która uzupełniła skład kierownictwa Urzędu Miasta Torunia w kadencji...