Zadbamy o kompleks św. Ducha | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Zadbamy o kompleks św. Ducha

Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 15 listopada 2023
Autor: Paula Gałązka
Zadbamy o kompleks św. Ducha

Miasto potwierdza, że jest gotowe do podjęcia badań archeologicznych na terenie kompleksu św. Ducha, położonego na Bulwarze Filadelfijskim.

Podczas konferencji prasowej (13 listopada 2023) Prezydent Torunia Michał Zaleski potwierdził gotowość miasta do prowadzenia badań archeologicznych na terenie zlokalizowanym na północ od obecnych znalezisk na bulwarze. Jak wskazują naukowcy, to tam prawdopodobnie znajduje się kompleks św. Ducha, a odkryte dotąd mury pełniły funkcję oporowych lub obwodowych. Prace archeologiczne na tym terenie wykonają fachowcy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

Warto dodać, że badania odkrytych dotychczas reliktów zakończyły się 20 października. Czekamy teraz na sprawozdanie z tych prac oraz przekazanie dokumentacji powykonawczej – pierwszy z tych dokumentów będzie gotowy do końca listopada br., drugi do końca lutego 2024. Obecnie obszar znalezisk został jeszcze udostępniony badaczom z UMK, którzy na zlecenie miasta przygotują dodatkową ekspertyzę archeologiczno-historyczną i konserwatorską. Pracami kieruje prof. Wojciech Chudziak.

Jednocześnie należy podkreślić, że odkryte mury znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie ogromnej rzeki, na terenie zalewowym i poddawane są wpływowi wód gruntowych, których poziom ulega nieustannym wahaniom zależnym od stanu Wisły. Zdaniem wielu specjalistów, w tym archeologów i konserwatorów zabytków, najlepszym rozwiązaniem służącym ochronie reliktów, jest ich zasypanie. Miasto przedstawiło już Kujawsko-Pomorskiemu Wojewódzkiemu Konserwatorowi Zabytków propozycję dotyczącą technologii zabezpieczenia odkrytych fragmentów.

Fot. Sławomir Kowalski 

 

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: wokalistka śpiewna na scenie, w tle orkiestra
  Kultura, Miasto
  Zwieńczeniem Roku Kopernikańskiego był koncert pt. „Muzyka i Kosmos”, który zabrzmiał w Arenie Toruń 10 grudnia 2023 r.
 • Na djeciu: na ringu sędzia bokserski unosi do góry rękę jednej z dwóch zawodniczek w gescie zwycięstwa
  Miasto, Sport
  Trzy toruńskie zawodniczki zdobyły złote medale w ostatnim dniu Mistrzostw Polski w Boksie Olimpijskim Seniorek i Seniorów.
 • Na zdjęciu: walka bokserska
  Miasto, Sport
  9 i 10 grudnia 2023 r. w hali tenisowej przy ul. Szosa Chełmińska odbędą się walki finałowe Mistrzostw Polski w Boksie Olimpijskim.
 • Na zdjęciu: po walce bokserskiej, sędzia podnosi rękę zawodnika w czerwonym stroju w geście zwycięstwa, stoją na ringu
  Miasto, Sport
  W sobotni wieczór 9 grudnia 2023 r. odbyły się walki finałowe mężczyzn w ramach rozgrywanych w Toruniu Mistrzostw Polski w Boksie Olimpijskim.
 • Na zdjęciu: otwarcie Mistrzostw Polski w Boksie Olimpijskim
  Miasto, Sport
  Od 4 do 10 grudnia 2023 r. Toruń jest stolicą boksu – rozpoczęły się Mistrzostwa Polski seniorek i seniorów w boksie olimpijskim.
 • Na zdjęciu: grupa osób, w tle most drogowy
  Drogi, Miasto
  Liczne grono torunianek i torunian wraz z prezydentem Michałem Zaleskim pozowało do wspólnej fotografii z mostem drogowym im. gen. Elzbiety Zawackiej w tle z okazji 10. rocznicy jego otwarcia.
 • Liczne grono torunianek i torunian wraz z prezydentem Michałem Zaleskim pozowało do wspólnej fotografii z mostem drogowym im. gen. Elzbiety Zawackiej w tle z okazji 10. rocznicy jego otwarcia.
 • Jedną z atrakcji 10. rocznicy powstania mostu gen. Elżbiety Zawackiej było rzeźbienie mostu w lodzie. Spektakularna rzeźba stanęła na Rynku Staromiejskim.
 • Dokładnie 9 grudnia 2013 r. pierwsze samochody przejechały nowym mostem drogowym przy ul. Wschodniej w Toruniu. - Most połączył dwa brzegi Wisły oraz dwa skupiska osiedli miejskich – prawobrzeże i lewobrzeże. Spełnił wieloletnie i wielopokoleniowe oczekiwania oraz potrzeby mieszkanek i mieszkańców Torunia – powiedział prezydent Torunia Michał...
 • Poznaliśmy laureatów 44. edycji konkursu plastycznego pn. „Moja przygoda w muzeum”. Organizatorem konkursu jest Muzeum Okręgowe w Toruniu.
 • 10 grudnia 2023 r. na Lodowisku Mentor Sport rozegrany zostanie coroczny turniej charytatywny Świąteczna Bitwa Gwiazd.
 • Dobra informacja dla miłośników jazdy na łyżwach. 16 grudnia 2023 roku otwarte zostanie lodowisko sezonowe Przy Skarpie. Po dłuższej przerwie ponownie otwarte zostanie sezonowe lodowisko MOSiR, które znajduje się przy ul. Przy Skarpie 2. Pierwsi łyżwiarze będą mogli wejść na lód 16 grudnia 2023 roku. Lodowisko będzie czynne od poniedziałku do...
 • Obywatele Ukrainy mogą skorzystać z bezpłatnej doraźnej pomocy psychologicznej.
 • Prezydent Torunia Michał Zaleski odwiedził z opłatkiem i upominkami toruńskie kluby seniora.