Zadbamy o kompleks św. Ducha | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Zadbamy o kompleks św. Ducha

Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 15 listopada 2023
Autor: Paula Gałązka
Zadbamy o kompleks św. Ducha

Miasto potwierdza, że jest gotowe do podjęcia badań archeologicznych na terenie kompleksu św. Ducha, położonego na Bulwarze Filadelfijskim.

Podczas konferencji prasowej (13 listopada 2023) Prezydent Torunia Michał Zaleski potwierdził gotowość miasta do prowadzenia badań archeologicznych na terenie zlokalizowanym na północ od obecnych znalezisk na bulwarze. Jak wskazują naukowcy, to tam prawdopodobnie znajduje się kompleks św. Ducha, a odkryte dotąd mury pełniły funkcję oporowych lub obwodowych. Prace archeologiczne na tym terenie wykonają fachowcy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

Warto dodać, że badania odkrytych dotychczas reliktów zakończyły się 20 października. Czekamy teraz na sprawozdanie z tych prac oraz przekazanie dokumentacji powykonawczej – pierwszy z tych dokumentów będzie gotowy do końca listopada br., drugi do końca lutego 2024. Obecnie obszar znalezisk został jeszcze udostępniony badaczom z UMK, którzy na zlecenie miasta przygotują dodatkową ekspertyzę archeologiczno-historyczną i konserwatorską. Pracami kieruje prof. Wojciech Chudziak.

Jednocześnie należy podkreślić, że odkryte mury znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie ogromnej rzeki, na terenie zalewowym i poddawane są wpływowi wód gruntowych, których poziom ulega nieustannym wahaniom zależnym od stanu Wisły. Zdaniem wielu specjalistów, w tym archeologów i konserwatorów zabytków, najlepszym rozwiązaniem służącym ochronie reliktów, jest ich zasypanie. Miasto przedstawiło już Kujawsko-Pomorskiemu Wojewódzkiemu Konserwatorowi Zabytków propozycję dotyczącą technologii zabezpieczenia odkrytych fragmentów.

Fot. Sławomir Kowalski 

 

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: młoda dziewczyna śpiewa do mikrofony, gra na niebieskiej gitarze elektrycznej, w tle ceglany mur
  Kultura, Miasto
  Już w czwartek 20 czerwca 2024 r. rozpoczyna się coroczne toruńskie świętowanie – do 24 czerwca czeka nas masa atrakcji.
 • Kultura, Miasto, Sport
  W ten weekend Toruń świętuje! Szereg atrakcji z okazji Święta Miasta czeka na mieszkańców i gości w przestrzeni miejskiej. Do tego w sobotę drzwi do muzeów są otwarte w ramach II Toruńskiej Nocy Muzealnej. W Toruniu nikt się nie nudzi!
 • Kultura, Miasto
  Od 20 do 24 czerwca trwają Dni Torunia 2024. W programie plenerowe koncerty, warsztaty, Jarmark Zamkowy, Piernikowa Aleja Gwiazd, Intronizacja Króla Kurkowego i msza za miasto.
 • Miasto, Sport
  Od piątku 21 czerwca 2024 r. otwarte zostały baseny letnie prowadzone przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Toruniu.
 • Miasto
  Najwyższą średnią ocen spośród wszystkich klas IV-VIII szkół podstawowych Gminy Miasta Toruń osiągnęła kl. IV B Szkoły Podstawowej nr 5 im. Romualda Traugutta w Toruniu.
 • Miasto
  W siódmej edycji Ekokonkursu udział wzięło 47 placówek (21 przedszkoli, 19 szkół podstawowych i 7 szkół ponadpodstawowych, z czego 7 to placówki niepubliczne), a w zbiórce uczestniczyło łącznie 15 355 uczniów. We wszystkich placówkach oświatowych w trakcie trwania konkursu zebrano 822,803 ton papieru, tektury i puszek (w tym 821,780 ton makulatury...
 • Rzeźby Augusta Zamoyskiego, najwybitniejszego – obok Xawerego Dunikowskiego – polskiego rzeźbiarza pierwszej połowy XX wieku, można od piątku 21 czerwca 2024 r. oglądać w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej.
 • Od 20 do 24 czerwca trwają Dni Torunia 2024. W programie plenerowe koncerty, warsztaty, Jarmark Zamkowy, Piernikowa Aleja Gwiazd, Intronizacja Króla Kurkowego i msza za miasto.
 • W siódmej edycji Ekokonkursu udział wzięło 47 placówek (21 przedszkoli, 19 szkół podstawowych i 7 szkół ponadpodstawowych, z czego 7 to placówki niepubliczne), a w zbiórce uczestniczyło łącznie 15 355 uczniów. We wszystkich placówkach oświatowych w trakcie trwania konkursu zebrano 822,803 ton papieru, tektury i puszek (w tym 821,780 ton makulatury...
 • Prowadzisz firmę w Toruniu? Oferujesz produkty lub usługi najwyższej jakości? Dodaj swoją firmę do Mapy Toruńskiego Biznesu
 • Koncertem z cyklu "Z gitarą na leżakach" w czwartkowy wieczór 20 czerwca rozpoczęliśmy obchody Dni Torunia 2024, przypadające wokół dnia patrona miasta Św. Jana.
 • Najwyższą średnią ocen spośród wszystkich klas IV-VIII szkół podstawowych Gminy Miasta Toruń osiągnęła kl. IV B Szkoły Podstawowej nr 5 im. Romualda Traugutta w Toruniu.
 • 21 czerwca 2024 r. w VII Liceum Ogólnokształcącym im. Wandy Szuman w Toruniu odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2023/2024.
 • - W nocy z 21 na 22 czerwca 2024 r. w obszarach występowania prognozowanych opadów burzowych, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych na terenie miasta Toruń i powiatu toruńskiego mogą wystąpić gwałtowne wzrosty stanów wody i lokalne podtopienia - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.