Zabytki z szansą na dofinansowanie | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Zabytki z szansą na dofinansowanie

Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 03 kwietnia 2023
Autor: Paula Gałązka
Zabytki z szansą na dofinansowanie - na zdjęciu Fort IV z lotu ptaka

Dziesięć wniosków o dofinansowanie z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków złożyła Gmina Miasta Torunia. Kwota wsparcia na toruńskie zabytki może sięgność 98% wartości zaplanowanych prac.

Dofinansowanie z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków przeznacza się na pokrycie wydatków związanych z realizacją zadań inwestycyjnych w ramach następujących obszarów inwestycyjnych:

a) finansowanie prac konserwatorskich, restauratorskich i robót budowlanych przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków lub znajdującym się w ewidencji zabytków, do którego tytuł prawny wynikający z prawa własności, użytkowania wieczystego, trwałego zarządu, ograniczonego prawa rzeczowego albo stosunku zobowiązaniowego posiada wnioskodawca lub jednostka organizacyjna zaliczana do sektora finansów publicznych, podlegająca wnioskodawcy;

b) udzielanie przez wnioskodawcę dotacji na wykonanie prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków lub znajdującym się w ewidencji zabytków.

Gmina Miasta Torunia złożyła w sumie 10 wniosków o dofinansowanie. W kategorii finansowania do 3,5 mln złotych zgłoszono następujące inwestycje:

 • Rewitalizacja Zabytkowego Parku na Bydgoskim Przedmieściu w Toruniu – etap IV;
 • Renowacja i konserwacja zabytkowych budynków oświatowych położonych na terenie toruńskiej Starówki ujętej na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO (I LO, SP nr 1, PM nr 1, MDK, Dom Harcerza);
 • Renowacja głównych części unikatowego w skali kraju założenia fortecznego dawnej Twierdzy Toruń – elementu tożsamości miasta (Fort IV, Fort VI, Grodza V i VI);
 • Rewitalizacja historycznej siedziby katów (rakarzy) toruńskich – etap I;
 • Renowacja i konserwacja zespołu zabytkowych budynków mieszkalnych wzniesionych w konstrukcji szkieletowej nierozerwalnie związanych z Twierdzą Toruń (budynki mieszkalne przy ul. Mickiewicza 146, 148, 150 oraz ul. Dybowskiej 6);
 • Renowacja unikalnego zespołu zabytkowych budynków mieszkalnych z końca XIX w. i początku XX w. położonych w Toruniu (budynki z Mokrego i Jakubskiego Przedmieścia - ul. Kościuszki 68 i 87, ul. M. Curie-Skłodowskiej 16-17 i ul. Lubicka 36);
 • Konserwacja królewskiego zamku Dybów.

W ramach obszaru inwestycyjnego - udzielenie dotacji - zostało zgłoszone:

 • Renowacja zabytkowego spichrza  wraz z oficynami położonego na terenie toruńskiej Starówki ujętej na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO (ul. Mostowa 6);
 • Konserwacja i restauracja kruchty północnej (Białej Kruchty) oraz wnętrza kaplic: Różańcowej i Ogrójcowej Kościoła p.w. Św. Jakuba w Toruniu;
 • Renowacja unikalnego zespołu zabytkowych toruńskich kamienic z przełomu XIX i XX wieku (ul. Strumykowa 19, ul. Poznańska 63/Drzymały 2-4, ul. Bydgoska 82,
  ul. Poniatowskiego 5).

Podmiotami uprawnionymi do składania wniosków o dofinansowanie były gminy, powiaty, województwa. Budżet naboru wynosi 3 mld zł, a dofinansowanie dla inswetycji może wynieść 98%. Wnioski można było składać do 31.03.2023 r. do godz. 17.00.

źródło zdjęć: Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Protest rolników - będą problemy z komunikacją miejską
  Miasto, MZK
  Na najbliższy czwartek i piątek (29 lutego i 1 marca br.) planowane są kolejne protesty rolników. Z tego powodu należy spodziewać się problemów w funkcjonowaniu miejskiej komunikacji autobusowej, zwłaszcza na liniach podmiejskich 111 i 112.
 • Weź udział w projekcie Zielona Ławeczka
  Eko, Miasto
  Ruszyła nowa edycja programu grantowego "Zielona Ławeczka". Akcja skierowana jest do grup sąsiedzkich z miast powyżej 10 tysięcy mieszkańców.
 • 25 lat Polski w NATO - koncert
  Kultura, Miasto
  Od 1 marca 2024 r. będzie można odebrać bezpłatne wejściówki na koncert muzyki filmowej, musicalowej i popularnej „25 lat Polski w NATO”.
 • Na zdjeciu: trzy zawodniczki na podium
  Miasto, Sport
  Siedemnaście medali zdobyli sportowcy z Torunia w 33. Halowych Mistrzostwach Polski w Lekkiej Atletyce Masters. Zawody odbyły się 24 lutego 2024 r. w Arenie Toruń z udziałem ponad 500 zawodniczek i zawodników.
 • Spotkanie z Wojewodą Kujawsko-Pomorskim
  Miasto
  28 lutego 2024 r. Urząd Miasta Torunia odwiedził nowy Wojewoda Kujawsko-Pomorski – Michał Sztybel. Towarzyszył mu pełnomocnik ds. samorządowych Rafał Rospenda. Spotkał się z nimi Prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Na zdjęcli: dłoń o czerwonych paznokciach trzyma kartę do głosowania i wrzuca ją do urny wyborczej, na której jest godło kraju
  Miasto
  7 kwietnia 2024 r. odbędą się wybory samorządowe, w których wybieramy radnych do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.
 • 7 kwietnia 2024 r. odbędą się wybory samorządowe, w których wybieramy radnych do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.
 • Ruszyła nowa edycja programu grantowego "Zielona Ławeczka". Akcja skierowana jest do grup sąsiedzkich z miast powyżej 10 tysięcy mieszkańców.
 • Siedemnaście medali zdobyli sportowcy z Torunia w 33. Halowych Mistrzostwach Polski w Lekkiej Atletyce Masters. Zawody odbyły się 24 lutego 2024 r. w Arenie Toruń z udziałem ponad 500 zawodniczek i zawodników.
 • Na najbliższy czwartek i piątek (29 lutego i 1 marca br.) planowane są kolejne protesty rolników. Z tego powodu należy spodziewać się problemów w funkcjonowaniu miejskiej komunikacji autobusowej, zwłaszcza na liniach podmiejskich 111 i 112.
 • W Światowym Dniu Organizacji Pozarządowych, 27 lutego 2024 r. w Dworze Artusa reprezentanci 140 organizacji odebrali umowy na realizację swoich projektów.
 • Odliczamy dni do uruchomienia roweru miejskiego. Startujemy w najbliższy piątek, 1 marca!
 • 1 marca 2024 r. o godz. 12:00 przy pomniku w al. Solidarności odbędą się uroczystości patriotyczne upamiętniające Żołnierzy Wyklętych.
 • „Bezpieczeństwo osób starszych” – konferencja pod tym tytułem odbyła się 26 lutego 2024 r. w Młodzieżowym Domu Kultury.