Z Glinek na zamek Dybów | www.torun.pl

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Z Glinek na zamek Dybów

Miasto
Data publikacji: 20 marca 2023
Autor: Małgorzata Litwin
Zamek Dybów zatopiony w oprawie zieleni, fot. Lech Kamiński

Brzegiem Wisły przy Forcie X i ruinach zamku Dybów powiedzie w sobotę 25 marca 2023 r. piesza wycieczka z cyklu "Wędrówki rodzinne z PTTK". W tym samym czasie odbędzie się "Rajd Topienia Marzanny".

Na wyprawę, organizowaną przez Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu, mogą się wybrać wszyscy chętni mieszkańcy Torunia i regionu. Spotkanie turystów nastąpi o godz. 9.00 na pętli MZK (autobusy nr 10, 29) przy ul. Szubińskiej na Glinkach.

Trasa długości ok. 10 km biegnie z osiedla Glinki przez Małą Nieszawkę i dalej wzdłuż brzegów Wisły przez Fort X, ruiny zamku Dybów do pl. Rapackiego. Wycieczkę poprowadzi przodownik turystyki pieszej PTTK Tadeusz Perlik.

Przy ruinach zamku Dybów uczestnicy będą mogli przyłączyć się do odbywającego się w tym samym czasie na Kępie Bazarowej zakończenia 52. "Rajdu Topienia Marzanny". Osoby chcące skorzystać ze świadczeń tego rajdu muszą zapisać się i uiścić wpisowe w Oddziale Miejskim PTTK w Toruniu. 


"Rajd Topienia Marzanny" to  obok "Zlotu Pieczonego Ziemniaka" druga najstarsza impreza turystyki kwalifikowanej, organizowana przez OM PTTK w Toruniu. Impreza odbędzie się na dwóch trasach pieszych, które zakończą się na plaży miejskiej przy ruinach zamku Dybów. Pierwsza trasa rozpocznie się o godz.10.30 na przystanku MZK (linie nr 11, 131) przy skrzyżowaniu ul. Łódzkiej i Okólnej (Stawki), a druga o godz. 10.30  na pętli MZK (linia nr 13) przy skrzyżowaniu ul. Rudackiej i Glinieckiej (Rudak). Trasy będą miały po 4 km długości. 

W trakcie rajdu organizatorzy rozstrzygną następujące konkursy: na oryginalną kukłę Marzanny – symbolu zimy, na najbardziej oryginalny gaik – symbol wiosny (prace zespołowe), na projekt kolejnego znaczka rajdu, na program – piosenkę tematycznie związaną ze zwyczajami pożegnania zimy i powitania wiosny oraz na żywy gaik – zespołowe dekorowanie w określonym czasie wybranego uczestnika przyniesionymi materiałami ekologicznymi (krepa, papier, tasiemki, kokardy). Dla uczestników są przygotowane okolicznościowe znaczki i drożdżówki, natomiast na zwycięzców poszczególnych konkursów czekają nagrody i upominki. Komandorem Rajdu Topienia Marzanny będzie przodownik turystyki pieszej PTTK Marek Ruciński. Wpisowe uprawniające do udziału w imprezie należy opłacić w Biurze Oddziału Miejskiego PTTK przy ul. Piekary 41. Ilość uczestników jest ograniczona.

Marzanna - nazwa kukły przedstawiającej boginię, którą w rytualny sposób palono lub topiono w czasie wiosennego święta Jarego, aby przywołać wiosnę. Zwyczaj ten, zakorzeniony w pogańskich obrzędach ofiarnych, miał zapewnić urodzaj w nadchodzącym roku. Wierzono, że zabicie postaci przedstawiającej boginię śmierci spowoduje jednocześnie usunięcie efektów przez nią wywołanych (zimy) i nadejście wiosny. Kukłę wykonywano ze słomy, owijano białym płótnem, zdobiono wstążkami  i koralami. Tradycja nakazywała, aby dziecięcy orszak z Marzanną i zielonymi gałązkami jałowca w dłoniach obszedł wszystkie domy we wsi. Po drodze podtapiano Marzannę w każdej wodzie, jaka się nadarzyła. Wieczorem kukłę przejmowała młodzież. W świetle zapalonych gałązek jałowca wyprowadzano Marzannę ze wsi, podpalano i wrzucano do wody. Z topieniem Śmiercichy, również obecnie, związane są różne przesądy: nie wolno dotknąć pływającej w wodzie kukły, bo grozi to uschnięciem ręki, obejrzenie się za siebie w drodze powrotnej może spowodować chorobę, a potknięcie i upadek – śmierć w ciągu najbliższego roku. Kościół katolicki próbował zakazać obchodzenia starosłowiańskiego zwyczaju. W 1420 r. Synod Poznański nakazywał duchowieństwu: "Nie dozwalajcie, aby w niedzielę odbywał się zabobonny zwyczaj wynoszenia jakiejś postaci, którą śmiercią nazywają i w kałuży topią". Rodzima tradycja okazała się jednak silniejsza. Obecnie obrzęd łączony jest z nastaniem kalendarzowej wiosny 21 marca.

Informacja na podstawie informacji Henryka Miłoszewskiego, OM PTTK w Toruniu.

Na zdjęciu: Zamek Dybów, fot. Lech Kamiński

Najczęściej czytane aktualności

  • Miasto
    W piątek 26 lipca 2024 r. grupa pracowników odchodzących na emeryturę otrzymała od kierownictwa Urzędu podziękowania za długoletnią służbę na rzecz miasta Torunia.
  • Na zdjęciu: wysoki mężczyzna w okularach, po jego obu stronach stoją kobiety, starsza w białej koszuli, trzyma bukiet kwiarów
    Miasto
    Violetta Wieczerzak została dyrektorką centrum placówek opiekuńczo-wychowawczych „Młody Las”.
  • Na zdjęciu: Rynek Staromiejski z lotu ptaka, w centralnym punkcie gotycki ratusz
    Kultura, Miasto, Sport
    Mistrzowie improwizacji w Toruniu! Trwa Międzynarodowy Festiwal Improwizacji Teatralnej JO!, pełen niespodzianek i bezkresnej wyobraźni. Nieustająco zapraszamy też na Bulwar Filadelfijski, gdzie na Scenie Letniej przez całe wakacje dużo się dzieje muzycznie. Tam też w sobotę poznamy muzyczne Toruńskie Gwiazdy.
  • Na zdjeciu: bulwar przy Wiśle
    Drogi, Miasto
    Zatoczki dla dostawców, dodatkowe kosze na śmieci, tabliczki informacyjne – to kolejne zmiany na Bulwarze Filadelfijskim, które są odpowiedzią na zgłaszane przez mieszkańców, przedsiębiorców i turystów propozycje usprawnień.
  • Na zdjeciu: flaga tęczowa powiewa na tle niebieskiego nieba i szarych kamienic
    Miasto
    31 sierpnia 2024 r. ulicami toruńskiej starówki przejdzie piąty Toruński Marsz Równości. Patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Torunia. – Mam nadzieję, że organizowany przez Państwa Marsz przyczyni się do propagowania postaw obywatelskich oraz idei równości i wolności – napisał w piśmie skierowanym do organizatorów Paweł Gulewski.
  • Na zdjęciu: grupa ludzi siedzi na krzesełkach i rozmawia
    Miasto
    Zgodnie z zapowiedziami, prezydent Paweł Gulewski zacieśnia współpracę z Radami Okręgów w Toruniu. - Wysyłam właśnie do przewodniczących Rad Okręgów pismo, do którego dołączone są wszystkie kontakty do osób, urzędników z poszczególnych działów, wydziałów, jednostek i spółek miejskich, które będą do ich dyspozycji – mówi Prezydent Torunia.
  • 27 lipca wszyscy będą mogli poznać laureatów plebiscytu Toruńskie Gwiazdy 2024! To już 19. edycja tego wydarzenia.
  • Mistrzowie improwizacji w Toruniu! Trwa Międzynarodowy Festiwal Improwizacji Teatralnej JO!, pełen niespodzianek i bezkresnej wyobraźni. Nieustająco zapraszamy też na Bulwar Filadelfijski, gdzie na Scenie Letniej przez całe wakacje dużo się dzieje muzycznie. Tam też w sobotę poznamy muzyczne Toruńskie Gwiazdy.
  • V Międzynarodowy Wyścig Kolarski Kobiet Śladami Królewny Anny Wazówny przejechał ulicami Torunia!
  • W związku z pracami drogowymi na ulicy Osiedlowej w Szembekowie w dniach 29-31 lipca 2024 r. (poniedziałek – środa) autobusy linii nr 123 kursować będą z ominięciem części przystanków.
  • Anielska Plaża powraca! Druga edycja widowiskowego święta siatkówki plażowej odbędzie się już 20-24 sierpnia 2024 r. na Błoniach Nadwiślańskich w Toruniu. Nocne mecze w efektownej oprawie będą wydarzeniem towarzyszącym 15. Bella Skyway Festival.
  • Zatoczki dla dostawców, dodatkowe kosze na śmieci, tabliczki informacyjne – to kolejne zmiany na Bulwarze Filadelfijskim, które są odpowiedzią na zgłaszane przez mieszkańców, przedsiębiorców i turystów propozycje usprawnień.
  • Zapraszamy na drugie wydarzenie z cyklu „Aqua & Music &Sport” w Aqua Toruń. W piątek 26 lipca 2024 r. czeka na Was mnóstwo atrakcji w basenach i wokół obiektu. Wstęp dla dzieci i młodzieży od 16:00 do 19:00 będzie bezpłatny.
  • W związku z odbywającym się w czwartek 25 lipca 2024 r. V Międzynarodowym Wyścigiem Kolarskim Kobiet Śladami Królewny Anny Wazówny całkowicie wyłączony z ruchu kołowego został Bulwar Filadelfijski.