XV Probaltica pod znakiem Herberta | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

XV Probaltica pod znakiem Herberta

Kultura
Data publikacji: 05 maja 2008
Autor: admin_vobacom

1 maja 2008 r. w Toruniu rozpoczął się  XV Festiwal Muzyki i Sztuki Krajów Bałtyckich Probaltica. Podczas 12 koncertów wystąpi 500 artystów z 7 państw. Rozstrzygnięty też będzie Ogólnopolski Konkurs Kompozytorski poświęcony twórczości Zbigniewa Herberta.

Agnieszka Olszewska i Polsko-Litewska Orkiestra Kameralna

- Historia Probatiki to prawie piętnaście lat zmagań pomiędzy nurtem apollińskim i dionizyjskim w kulturze krajów bałtyckich. Któż doskonalej oddał ten bój niż Zbigniew Herbert w utworze "Apollo i Marsjasz"? Nie było więc lepszej myśli przewodniej dla tegorocznej Probaltiki, w ramach której odbywa się konkurs kompozytorski poświęcony twórczości wielkiego poety – pisze na stronie festiwalu jego dyrektor Henryk Giza.

Jak co roku festiwal będzie okazją do poznania twórców muzyki z krajów położonych w basenie Morza Bałtyckiego, zabrzmią utwory niemal wszystkich okresów. Podczas wielu koncertów grać będą ze sobą muzycy z różnych krajów.

Burzą oklasków została przyjęta inaugurująca Probaltikę 1 maja Orkiestra Symfoniczna Fiharmonii w Kaliningradzie z młodym pianistą Sergiejem Markinem. 2 maja zaprezentowali się z kolei muzycy Gotlands Blasarkvintett i Nordic Wind Quintet ze Szwecji, wykonując utwory rodzimych i francuskich kompozytorów.

Prawdziwie wiedeński klimat zapanował na toruńskim Rynku Staromiejskim 3 maja, gdy z okazji Święta Konstytucji w plenerze zagrała Litewsko-Polska Orkiestra Kameralna wraz z toruńskimi solistami: Agnieszką Olszewską (sopran) i Wiesławem Raczkowskim (tenor). Dyrygował Donatas Katkus z Litwy. Dwie godziny później w Dworze Artusa ten sam dyrygent poprowadził Orkiestrę Kameralną Św. Krzysztofa z Wilna, która zagrała wraz ze skrzypaczką Ingridą Rupaite.

Wydarzeniem festiwalu są zawsze koncerty Europejskiej Orkiestry Symfonicznej Probaltica, złożonej z muzyków z siedmiu państw, których poprowadzi łotewski dyrygent Imants Resnis. Jako solista wystąpi duński skrzypek Mikkel Futtrup. Wyjątkową atrakcją będzie zapewne możliwość posłuchania 40-osobowej orkiestry z Rygi grającej na koklach. Ciekawie zapowiada się również koncert estońskiego Orthodox Sacred Music Choir, który wykona Kanon Pokajanen oraz dzieła muzyki cerkiewnej.

Nie zabraknie oczywiście na festiwalu prezentacji polskich. 11 maja skrzypkowi Piotrowi Pławnerowi towarzyszyć będzie Toruńska Orkiestra Symfoniczna pod dyrekcją Mieczysława Jacka Błaszczyka. 14 maja Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej wystąpi wraz ze szwedzkimi pianistami Rebeccą Barham i Patrikiem Jablonskim. Całością dyrygować będzie brat pianisty Peter. Atrakcją z pewnością będzie występ Scholares Minores Pro Musica Antiqua z Poniatowej. Zespół 10 maja zaprezentuje nie tylko muzykę i śpiew, ale również taniec epoki renesansu.

Co roku gościem festiwalu jest wybitny kompozytor i dyrygent Krzysztof Penderecki. W tym roku jego obecność ma charakter szczególny, ponieważ twórca obchodzi 75. urodziny, co świetnie wpisuje się również w obchody 775. rocznicy lokacji Torunia. 2008 rok to także 55-lecie pracy artystycznej Krzysztofa Pendereckiego. Podczas koncertu Prezydenckiego, który odbędzie się 15 maja w Kościele p.w. Ducha Świętego, Orkiestra Symfoniczna i Chór Teatru Wielkiego w Warszawie, wraz z solistami, wykonają VIII Symfonię Pieśni Przemijania Krzysztofa Pendereckiego.

Na zakończenie festiwalu, 20 maja odbędzie się koncert laureatów  i rozstrzygnięcie Ogólnopolskiego Konkursu Kompozytorskiego poświęconego twórczości Zbigniewa Herberta. Napłynęło na niego kilkadziesiąt utworów. Nagrodzone zostaną zarejestrowane przez Polskie Radio i wydane w formie albumu. Zadaniem uczestników konkursu było napisanie pieśni do jednego z wierszy autora lub utworu inspirowanego jednym z tych wierszy.

Na większość koncertów obowiązują bezpłatne wejściówki, które odbierać można w kasie Ratusza Staromiejskiego oraz Dworu Artusa. Na część muzycznych wydarzeń sprzedawane będą cegiełki, z których dochód przeznaczony zostanie na szczytne cele.

Ważnym elementem festiwalu są również wystawy. W związku z tym, że występujących łączy wspólne morze, ekspozycja w Dworze Artusa nosić będzie tytuł „Na wodnym szlaku”. Złożą się na nią obrazy H. Baranowskiego, I. Boreckiej-Kwiecień, A. Lipniewskiego, M. Langowskiego, P. Olbrychowskiego i A. Orlińskiego. Ponadto pokazane zostaną fotogramy „Lodołamacze. Ocalić od zapomnienia” Cezarego Jakubowskiego, prace Jarosława Wróbla „Okręt z okładki” oraz modele statków pływających na morskich i wiślanych szlakach od czasów lokacji Torunia po schyłek XX w.

Tu znajdziesz program tegorocznej Probaltiki.

Najczęściej czytane aktualności

  • Organizacja ruchu w majówkowy weekend na Starówce
    Drogi, Miasto
    W weekend majowy w obrębie Starówki będą obowiązywać zmiany w organizacji ruchu i komunikacja miejskiej.
  • Miasto
    Na Rynku Staromiejskim odbyło się wydarzenie z okazji 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, podczas którego licznie zgromadzeni torunianie i przybyli do Torunia goście wspólnie z Chórem Akademickim Uniwersytetu Mikołaja Kopernika odśpiewali hymn UE pt. „Oda do radości”.
  • Święto Flagi i Konstytucji 3 Maja w Toruniu
    Kultura, Miasto
    Przed nami Święto Flagi i oraz 223. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Warto sprawdzić, co będzie się działo w Toruniu w dniach 2-3 maja.
  • Miasto
    Tuż przed majówką miasto uruchomiło w Toruniu fontanny miejskie. Wracają także widowiskowe pokazy wieczorne na fontannie Cosmopolis przy Fosie Staromiejskiej.
  • Drogi, Miasto
    W poniedziałek 29 kwietnia 2024 r. o godzinie 17.00 Bulwar Filadelfijski zostanie udostępniony dla ruchu.
  • Eko, Miasto
    Nowe podłogi i balustrady - zakończył się remont tarasu widokowego przy ul. Majdany.
  • Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu zaprasza mieszkańców miasta i regionu do udziału w kolejnych wyprawach krajoznawczo – pieszych w dniach 4 i 8 maja 2024 r.
  • Centrum Wsparcia Biznesu jest partnerem Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej - Copernican Digital Forum. Wydarzenie odbędzie się w dniach 7-8 maja 2024 r. na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarzadzania UMK. Organizatorem konferencji jest Studenckie Koło Naukowe Forum e-biznesu.
  • Blisko 100 rowerzystów wzięło udział w pierwszej edycji historycznych rajdów rowerowych „Flisackim szlakiem”. Wydarzenie jest częścią roku upamiętniającego tradycje flisactwa w Toruniu. Kolejny rajd z tego cyklu zaplanowano 11 maja 2024.
  • Rozpoczynamy kolejny cykl biegów przełajowych pn. „Cross Barbarka 2024” i gorąco zapraszamy do udziału.
  • Przypominamy, że parkując na terenie Strefy Płatnego Parkowania w dniu 1 i 3 maja 2024 r. nie wnosimy opłat.
  • Fitch Ratings potwierdził ratingi Miasta Torunia i zmienił perspektywę międzynarodowych długoterminowych ratingów dla zadłużenia w walucie zagranicznej i krajowej z negatywnej na stabilną.
  • W dniu pierwszej sesji Rady Miasta Torunia IX kadencji, 7 maja br. w Katedrze śś. Janów odbędzie się msza święta w intencji miasta i mieszkańców.
  • W poniedziałek 29 kwietnia 2024 r. o godzinie 17.00 Bulwar Filadelfijski zostanie udostępniony dla ruchu.