Wystawa "Misterium Słońca. Kopernik, syn Renesansu" | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Wystawa "Misterium Słońca. Kopernik, syn Renesansu"

Data wydarzenia
-

Zgłoś swój projekt na stronie esk2029.pl

Opis wydarzenia: 

W Ratuszu Staromiejskim w Toruniu odbędzie się wystawa poświęcona Mikołajowi Kopernikowi pt. "Misterium Słońca. Kopernik, syn Renesansu".

Wystawa bedzie częścią międzynarodowego projektu wystawienniczo-wydawniczego, przygotowywanego we współpracy z polskimi i zagranicznymi partnerami, m.in. Biblioteką Apostolską w Watykanie, Biblioteką Uniwersytecką w Uppsali, Zamkiem Królewskim w Warszawie, Zamkiem Królewskim na Wawelu, Muzeum Narodowym w Krakowie, w Warszawie, w Poznaniu, Gdańsku, Wrocławiu, Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu, wieloma archiwami i bibliotekami oraz muzeami diecezjalnymi i tematycznymi. Nad wystawą patronat honorowy objęli Wicepremier Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński oraz Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski.

Wystawa podejmie temat młodzieńczego okresu życia Mikołaja Kopernika. Ambicją Muzeum Okręgowego w Toruniu jest przygotowanie ekspozycji uświetniającej słynnego astronoma Mikołaja Kopernika, ale zarazem skupiającej się na wczesnym okresie życia uczonego, ukazującej jego podróże do Włoch, okres studiów na uniwersytetach w Bolonii i Padwie oraz wpływ kultury włoskiego renesansu na jego późniejsze dokonania. Za pośrednictwem starannie wybranych dzieł włoskiego renesansu, Muzeum chce pokazać ducha czasów, w których wykuwały się zręby teorii heliocentrycznej. Prezentacja będzie składała się z ponad 200 rzeźb, obrazów, grafik, obiektów ceramiki, rzemiosła artystycznego i mebli. Będzie wyjątkową okazją do uczczenia jednej z najbardziej rozpoznawalnych w świecie postaci XVI w. - Mikołaja Kopernika - w roku jego okrągłego jubileuszu. Przyczyni się nie tylko do uświetnienia postaci wybitnego astronoma, ale pozwoli również na niecodzienną promocję kultury polskiej w świecie.

Ruszymy w drogę, ścieżką edukacji młodego uczonego z Torunia przez Bolonię, Padwę, Rzym i Ferrarę. To prawdziwa uczta dla miłośników sztuki włoskiego renesansu i Italii 1500 roku, na tle sylwetki wybitnego uczonego Mikołaja Kopernika. Pozwoli ona godnie uczcić 550. rocznicę urodzin astronoma z Torunia. Twórca rewolucyjnej teorii heliocentrycznej, zmieniającej nasz sposób myślenia o wszechświecie i otaczającej nas rzeczywistości, zostanie ukazany w zestawieniu z najwybitniejszymi renesansowymi artystami, którzy na stałe stworzyli nowy kanon ponadczasowych wartości artystycznych. Śledząc facebookowy profil wystawy poznacie kolejne etapy jej powstawania, zapowiedzi dzieł sztuki i unikatowych obiektów, które zobaczycie na wystawie oraz ciekawostki z włoskiego życia Mikołaja Kopernika.
 
- Kopernikańską podróż zaczniemy od Rzymu, do którego dotrzemy z Krakowa, pokonując alpejską przeprawę. Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu. Kopernika poprowadziła chęć podróżowania, w roku wyjątkowym, jubileuszowym 1500. Temu apokaliptycznemu wydarzeniu, które na pewno zachęcało Kopernika do patrzenia w niebo, towarzyszyły włoskie zachwyty nad życiem społecznym i kulturowym Italii. Nad architekturą, odkryciami archeologicznymi, oraz osobistościami z różnych dziedzin nauki. Kolejny etap kopernikańskiej podróży to Bolonia i studia prawnicze na najstarszym uniwersytecie świata. To także spotkanie z Domenico Navarrą - atronomem - platonistą, z którym to Kopernik obserwował zakrycie Aldebaraba na Księżycu. Którego był uczniem, asystentem i współpracownikiem. Zaraz po Bolonii wyruszył Kopernik do Padwy na studia medyczne. Wyruszymy więc i my! Przeniesiemy się też z Kopernikiem z Padwy do Ferrary, aby dokończyć studia doktoranckie prawa kanonicznego. Czeka nas kolejny zachwyt nad renesansową sztuką i architekturą. Zamek d’Este, Katedra św. Jerzego, Pałac Diamentowy. Gdzie jeszcze stanęła noga astronoma? Jak wyglądało rzymskie życie Mikołaja Kopernika? Kogo jeszcze spotkał w okresie bolońskim? Na jakim etapie były jego rozważania? Na jakim poziomie była ówczesna edukacja medyczna i dostępna wiedza, którą przyswajał astronom? Jak zachwycała go padwiańska architektura i czy zdradzał ją od czasu do czasu dla weneckiej? Czy Kopernik odwiedził wieloreligijną Wenecję? Czy mimo zachwytu nad padwiańską architekturą zdradzał ją od czasu do czasu dla weneckiej? O tym już we wrześniu na wystawie: “Misterium Słońca. Kopernik syn renesansu” - zachęcają organizatorzy.
Data: 
08.09.2023 12:00 — 12.11.2023 17:00
Miejsce: 
Ratusz Staromiejski w Toruniu
Kategoria wydarzenia: 
Wystawa
Kopernik 550
Położenie: 

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najbliższe wydarzenia

Pokaż więcej

Najczęściej czytane aktualności

  • Za długoletnie pożycie małżeńskie
    Miasto
    Kolejne toruńskie pary odebrały Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Wręczył je 22 września 2023 roku w Ratuszu Staromiejskim Prezydent Torunia Michał Zaleski. Odznaczenia państwowe nadane zostały przez Prezydenta RP 10 parom, które w tym roku świętują 50- i 51-lecie zawarcia związku małżeńskiego. Razem z medalem jubilatom Prezydent Zaleski...
  • Miasto
    Po służbie przygotowawczej i pomyślnie zdanym egzaminie 16 nowych urzędników samorządowych złożyło 25 września 2023 r. ślubowanie na sztandar miasta Torunia.
  • Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski stoi z kilkorgiem nauczycieli, którzy trzymają teczki z aktami mianowania, za nimi portret Mikołaja Kopernika
    Miasto
    109 nauczycieli toruńskich szkół uzyskało kolejny stopień awansu zawodowego na nauczyciela mianowanego.
  • Na zdjęciu: biała strzałka zawieszona na płocie, na niej czerwony napis: do lokalu wyborczzego
    Miasto
    W Toruniu funkcjonują 123 obwody głosowania – warto sprawdzić, gdzie oddać głos w nadchodzących wyborach parlamentarnych, które odbędą się 15 października 2023 r.
  • Na zdjęciu: park kieszonkowy
    Eko, Miasto
    W Toruniu rusza Green Lab, czyli Zielone Forum Torunia - pilotażowe narzędzie współpracy z mieszkańcami w zakresie zieleni i działań pro środowiskowych.
  • Biznes, Miasto
    To kolejni laureaci znaku jakości Made in Toruń. Są wśród nich firmy zajmujące się produkcją urządzeń pokładowych w przemyśle stoczniowym, wytwarzaniem konstrukcji stalowych, recyklingiem odpadów, montażem systemów klimatyzacyjnych, czy też działają w branżach instalacji teletechnicznych, czy transportowych.
  • W Toruniu funkcjonują 123 obwody głosowania – warto sprawdzić, gdzie oddać głos w nadchodzących wyborach parlamentarnych, które odbędą się 15 października 2023 r.
  • Wszystkich miłośników przygód, łamigłówek i zagadek zachęcamy do udziału w grze terenowej „Śladami Kopernika w Toruniu”. Zaczynamy w sobotę 30 września 2023 r. o godz. 11.00 na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego!
  • Już po raz piąty w Toruniu rozegrany został Maraton Ósemek Wioślarskich „Run & Row”. 24 września 2023 roku Puchar Prezydenta Miasta Torunia trafił do AZS UMK Toruń. „Run & Row” to widowiskowy bieg z łodziami i wyścig wioślarski na Wiśle zakończony sztafetą na ergometrze. W tegorocznej edycji na wioślarzy czekały następujące etapy maratonu...
  • Brązowy medal PGE Ekstraligi trafił w ręce KS Apator Toruń.
  • Niesamowite podniebne show pojawi się w Toruniu już w dniach 29 i 30 września – piątek, sobota. W te dni, o godzinie 20:00 torunianie i turyści będą mieli okazję podziwiać spektakl EXIT podniebne widowisko artystyczne z okazji Roku Kopernikańskiego, który odbędzie się na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego przy ul. gen. Józefa Bema 23/29....
  • Pierwsza jesienna sobota (23.09.2023 r.) na ulicy Przedzamcze w Toruniu była intensywna. A to wszystko za sprawą święta, które obchodziła. Toruńska Agenda Kulturalna postanowiła pożegnać lato i przywitaź jesień w kolorowy sposób. Od samego południa trwały animacje, warsztaty florystyczne, koncerty oraz zwiedzanie Zamku Krzyżackiego z przewodnikiem...
  • Trwa III tura konsultacji społecznych związanych z przygotowaniem Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej dla Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Torunia (SUMP dla MOFT). 27 września 2023 roku spotkanie odbędzie się w Toruniu.Spotkanie odbędzie się o godz. 17:00 w I Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika, ul. Zaułek Prosowy 1. Konsultacje...
  • W zajezdni tramwajowej MZK, która zlokalizowana jest przy ul. Sienkiewicza w sobotę (23.09.2023 r.) odbyły się Drzwi Otwarte oraz ekopiknik. To była dobra okazja, żeby zobaczyć to miejsce na własne oczy. W ramach wydarzenia odbyło się zwiedzanie zabytkowego zaplecza zajezdni, mnóstwo zabaw dla małych i dużych, w tym konkurs „Ekopotyczki rodzinne...