Wykop archeologiczny zabezpieczony | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Wykop archeologiczny zabezpieczony

Drogi, Miasto
Data publikacji: 24 listopada 2023
Autor: Paula Gałązka
Wykop archeologiczny na bulwarze, stan na 24.11.2023 r.

Zakończyły się już prace związane z zabezpieczeniem wykopu archeologicznego w ciągu ulicy Bulwar Filadelfijski. Znajdujące się w nim mury zostały przykryte geowłókniną i piaskiem.

Prace związane z zabezpieczeniem znalezisk archeologicznych, które odkryto w pasie drogowym między hotelem Bulwar i Bramą Klasztorną rozpoczęły się 20 listopada 2023 roku. Były one prowadzone zgodnie z profesjonalnie opracowaną technologią, skorygowaną przez Kujawsko-Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora zabytków. Zgodnie z wytycznymi WKZ, w szczególności relikty po północnej stronie planowanej jezdni, zostały zabezpieczone w taki sposób, aby w przyszłości można było kontynuować w tym miejscu badania archeologiczne.

Naukowcy zbadali wykop

Przypomnijmy, że teren, na którym ujawnione zostały znaleziska archeologiczne został wszechstronnie i kompleksowo przebadany. Od czerwca do października 2023 r. w ramach specjalistycznych badań przeprowadzonych na zlecenie Gminy Miasta Toruń przez Pracownię Archeologiczną Alagierscy. Do końca lutego 2023 roku ma zostać opracowana dokumentacja powykonawcza. Zakres tych prac uzupełniono o: badania geoarcheologiczne datowania nawarstwień osadów oraz budowy geologicznej (PAN); badania termoluminescencyjne pobranych próbek drewna odsłoniętej podłogi (UMK); skaning laserowy i badania architektoniczne (UMK).

W drugiej dekadzie listopada br. prowadzone były także uzupełniające badania prowadzone przez zespół naukowców Uniwersytetu Mikołaja Kopernika kierowany przez prof. Wojciecha Chudziaka. Profesor na podstawie przeprowadzonych prac opracuje dodatkową ekspertyzę archeologiczno-historyczną i konserwatorską. Na podstawie zestawu dokumentacji zostaną podjęte decyzje o zakresie i sposobie dalszych badań archeologicznych, które w przyszłości będą mogły być prowadzone na terenie należącym do GMT, położonym na północ od miejsc do tej pory przebadanych.

Bulwar udostępniany etapami

Przebudowa ulicy Bulwar Filadelfijski ze względu na swoje położenie i znaczenie dla miasta, zarówno historycznie, jak i funkcjonalnie. Planowany termin zakończenia inwestycji to 29 kwietnia 2024 r. Z kolei nasadzenia zieleni zostaną wykonane do końca maja 2024 r.

Obecne zaawansowanie prac wynosi około 72%, przy czym najwyższy procent zrealizowanych prac dotyczy terenu pomiędzy ulicą Łazienną i Żeglarską, szczególnie w części drogowej. Została tam już wykonana cała infrastruktura podziemnych siedzi i instalacji, ułożona nawierzchnia z kostki granitowej, wykonane są chodniki i droga rowerowa.

Przebudowa Bulwaru Filadelfijskiego - listopad 2023

 

Na początku listopada br. został udostępniony mieszkańcom odcinek pomiędzy pawilonami od ul. Żeglarskiej do ul. Łaziennej. Kolejny odcinek do ul. Mostowej jest planowany do udostępnienia do 10 grudnia 2023 r., a chodniki od ul. Żeglarskiej do Bramy Klasztornej do 15 stycznia 2024 r. Do wiosny 2024 roku kolejne odcinki ulicy Bulwar Filadelfijski mają być konsekwentnie oddawane mieszkańcom Torunia do użytkowania.

Warto dodać, że po zakończeniu całej inwestycji będzie wprowadzona lokalna organizacja ruchu z ograniczeniem prędkości pojazdów, które będą mogły poruszać się cała długością Bulwaru Filadelfijskiego. Zapewni to prawidłową obsługę komunikacyjną mieszkańców oraz przedsiębiorców z terenu Zespołu Staromiejskiego, a także ruchu turystycznego.

Przebudowa całej ulicy Bulwar Filadelfijski, częściowo wraz z sąsiednim terenem, rozpoczęła się w 2022 roku. Zadanie obejmuje 1,5-kilometrowy pas nabrzeża Wisły pomiędzy mostem kolejowym a granicami przystani AZS, ograniczony z jednej strony korytem Wisły, z drugiej linią murów obronnych Zespołu Staromiejskiego i murami wewnętrznego pierścienia XIX-wiecznej Twierdzy Toruń. W ramach zadania wykonane zostaną ścieżki rowerowe, jezdnia, chodniki i ciągi piesze oraz promenada wzdłuż brzegu Wisły. Powstaną schody terenowe i zejścia do Wisły, a także mała architektura. Na terenie inwestycji zamontowanych będzie docelowo 18 kamer monitoringu miejskiego oraz 2 punkty Wi-Fi na wysokości ul. Żeglarskiej i Łaziennej. Koszt przebudowy Bulwaru Filadelfijskiego wynosi około 46 mln złotych ze współfinansowaniem ze środków Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych w kwocie 30 mln złotych.

fot. Paula Gałązka

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Uroczysta inauguracja emisji programu radiowego Radia GRA Toruń z nowego miejsca odbyła się w Dniu Radia - polskiego święta obchodzonego corocznie 11 kwietnia. - Serdeczne życzenia dla wszystkich radiowców. To Wasze święto, jesteście tymi którzy docierają do nas z informacją, wiedzą, ale i muzyką, rozrywką – tak jak robi to Radio Gra - powiedział...
 • Miasto
  Państwa Komisja Wyborcza podała wyniki wyborów samorządowych 2024 w Toruniu. Po podliczeniu 100% oddanych głosów znamy już nazwiska osób wybranych do Rady Miasta Torunia na nową kadencję. 21 kwietnia 2024 odbędzie się II tura wyborów Prezydenta Miasta Torunia.
 • Miasto
  Do 30 kwietnia 2024 r. Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków Urzędu Miasta Torunia przyjmuje wnioski o dotacje na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków lub znajdującym się w gminnej ewidencji zabytków położonym na terenie Gminy Miasta Toruń, które mają być wykonane w roku 2024. Pula...
 • Na zdjęciu: dłoń, która trzyma kartki i wrzuca je do urny wyborczej, obok stoi flaga biało-czerwoa
  Miasto
  Osoby z niepełnosprawnością oraz osoby powyżej 60. roku życia mają możliwość wzięcia udziału w drugiej turze wyborów samorządowych poprzez pełnomocnika.
 • Dwie panie rozmawiające przy stole.
  Miasto
  Rodzice dzieci w wieku szkolnym, zainteresowani funkcjonowaniem nowo budowanej Szkoły Podstawowej nr 12 na ul. Strzałowej, mogą uzyskać informacje bezpośrednio u p. dyrektor szkoły – Barbary Iwanowskiej.
 • Na zdjeciu: trzech zawodników na speedrowerze
  Miasto, Sport
  TSŻ Toruń, mistrzowie Polski w speedrowerze, rozpoczęli zmagania w CS Superlidze. Już 14 kwietnia 2024 r. na rodzimym torze przy ul. Bielańskiej 66 zmierzą się z PKS Victorią Poczesna.
 • Od kilku miesięcy mamy w Toruniu Przystanki Dobrej Energii, teraz przyszedł czas na Skrzynkę Dobrych Słów. Dzięki młodym ludziom z I Liceum Ogólnokształcącego 12 kwietnia 2024 r. na węźle przesiadkowym na al. św. Jana Pawła II pasażerowie komunikacji miejskiej zetkną się z tekstami z pozytywnym przesłaniem.
 • 12 kwietnia 2024 r. na pl. 4 Czerwca otwarta zostanie wystawa plenerowa „Uciekli do Mandżurii”, która powstała w związku z 80. rocznicą ujawnienia Zbrodni Katyńskiej.
 • O blisko 12 tysięcy metrów kwadratowych wzbogaci w tym roku toruński rynek powierzchni biurowych. Intensywne prace inwestycyjne trwają przy – Platinum Business Center, Szubińskiej 13 oraz Business Park Toruń.
 • Atrakcyjna działka inwestycyjna została wystawiona na sprzedaż przez miasto Toruń. Teren przy Szosie Bydgoskiej 76-80 znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie toruńskiej Motoareny. Przetarg odbędzie się 9 lipca 2024 r. Cena wywoławcza to 2 700 000 zł.
 • Wystarczyło zaledwie kilka ciepłych dni, by zielone torowiska i skwery, które powstały w ramach projektu BiT City II, nabrały wiosennych barw.
 • 21 kwietnia na parkingu przed Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy odbędzie się piknik popularnonaukowy w ramach tegorocznej edycji Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki.
 • Zapraszamy na kolejne spotkanie depozytariuszy tradycji piernikarskich, które odbędzie się 18 kwietnia 2024 roku o godzinie 17:00 w Muzeum Toruńskiego Piernika, będącym oddziałem Muzeum Okręgowego w Toruniu (ul. Strumykowa 4).
 • Tegoroczna majówka w toruńskim centrum nauki rozpocznie się 30 kwietnia i potrwa do 5 maja 2024 r. W ofercie Młyna Wiedzy znalazły się rodzinne warsztaty oraz zwiedzanie interaktywnych wystaw.