Wyjątkowe narodziny w toruńskim zoo | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Wyjątkowe narodziny w toruńskim zoo

Eko, Miasto
Data publikacji: 25 marca 2024
Autor: Filip Tomasik
Na zdjęciu: kocięta tarajów w toruńskim Ogrodzie Zoobotanicznym

Ogród Zoobotaniczny w Toruniu z dumą powitał na świecie młode taraje. To pierwsze narodziny tarajów w Polsce i drugie, odnotowane w ciągu ostatnich 12 miesięcy, na świecie.

Cztery kocięta przyszły na świat 27 lutego br. Najmniejszy niestety nie przeżył, co często zdarza się przy tak licznym miocie. U tarajów rodzi się zazwyczaj od 1 do 2 maluchów, mnoga ciąża jest rzadkością.

Taraj zawsze był gatunkiem nielicznie reprezentowanym w ogrodach zoologicznych, a w Polsce, choć przed laty taraje eksponowano w zoo w Łodzi i w Poznaniu, to jednak nigdy nie udało się ich rozmnożyć. Po wieloletniej nieobecności tarajów w polskich ogrodach zoologicznych, po długich staraniach i decyzją koordynatora tego gatunku, Ogród Zoobotaniczny w Toruniu dostał szansę na udział w programie hodowlanym zagrożonego kota.

4 września 2020 roku z zoo w Monachium przyjechało do Ogrodu roczne rodzeństwo: Tim i Tommy. Po niespełna dwóch latach, bardziej śmiały na co dzień Tommy, w ramach programu EEP wyjechał do zoo w Talinie, do Timiego natomiast przydzielono młodziutką samicę, która przyjechała z Decin ZOO w Czechach 18 lipca 2023 roku. Początkowo taraje zajmowały osobne wybiegi oddzielone siatką co pozwalało na wstępne poznawanie. Łączenie pary na wspólnym wybiegu rozpoczęło się na przełomie sierpnia i września. U taraja jest to trudny i ryzykowny proces, gdyż nierzadko dochodzi do agresji a nawet zabicia samicy przez samca. Wszystko odbywało się pod czujnym okiem opiekuna aż do 11 października, kiedy to para po raz pierwszy została na wspólnym wybiegu na noc. Pierwsze oznaki rui zostały zaobserwowane w grudniu, a charakteryzowały je specyficzne nawoływania samicy. Efekty przyszły w lutym br.

Taraje należą do najmniej poznanych kotów, których populacja w naturze drastycznie spada. We wszystkich zoo na świecie, które są swoistymi azylami zagrożonych gatunków, przebywa obecnie 145 osobników, z czego w europejskich placówkach tylko 57! W warunkach ogrodów zoologicznych rozmnażają się rzadko, o czym może świadczyć liczba narodzin. W ostatnim roku urodziło się tylko szczęść kociąt – cztery w Ogrodzie Zoobotanicznym w Toruniu i dwa w Songkhla Zoo w Tajlandii.Mamy nadzieję, że nasze maluchy osiągną dojrzałość i w niedalekiej przyszłości przyczynią się do zwiększenia populacji tego zagrożonego gatunku.

WAŻNE: z uwagi na konieczność zapewnienia samicy spokoju przy odchowywaniu młodych, wybieg z tarajmi będzie przez pewien czas niedostępny dla zwiedzających.

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: błękitne niebo, ceglany mur gdaniska i zakwitające pąki na drzewie
  Kultura, Miasto, Sport
  Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
 • Zazieleniamy Bulwar Filadelfijski
  Eko, Miasto
  Na Bulwarze Filadelfijskim robi się coraz bardziej zielono. To za sprawą nowych nasadzeń oraz trawy, która właśnie jest układana nad Wisłą.
 • Docenieni za bohaterską postawę
  Miasto
  St. asp. Łukasz Grabowski i Rafał Koziołek zachowali zimną krew i wyciągnęli z Wisły 16-letnią dziewczynę. Ich bohaterską postawę docenił Prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Miasto
  21 kwietnia 2024 r. w godz. 7:00-21:00 zagłosujemy w II turze wyborów samorządowych, w których wybierzemy Prezydenta Miasta Torunia. Przed głosowaniem warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
 • Miasto, Sport
  W 2. kolejce PGE Ekstraligi KS APATOR Toruń pewnie pokonał FOGO UNIĘ Leszno 59:31. Liderem gospodarzy był Emil Sajfutdinow, który zdobył 14 punktów. Było to pierwsze w tym sezonie spotkanie rozegrane na Motoarenie.
 • Wypędzamy zimę z miasta - plakat
  Miasto, Sport
  „Wypędzamy zimę z miasta” - pod takim hasłem już po raz siódmy zorganizowana zostanie impreza nie tylko dla miłośników jednośladów. Moto CT zaprasza tym razem na Błonia Nadwiślańskie, w okolicy Przystani Toruń.
 • Od maja do sierpnia 2024 potrwają w Toruniu spotkania z lokalnymi artystami pod nazwą Park Kultury. Zaplanowano m.in. koncerty muzyczne, spektakle teatralne, pokazy filmowe i konkurs fotograficzny. Wydarzenia będą się odbywały w Amfiteatrze Parku na Bydgoskim Przedmieściu i w Nicolaus Bank Cafe.
 • W Mistrzostwach Europy w Lekkiej Atletyce Masters wystartowało 3 013 osób z 39 państw europejskich i 11 spoza Europy. Wszystko dzięki decyzji władz miasta, które zdecydowały po raz czwarty, że rywalizacja będzie się toczyć w Toruniu oraz dzięki znakomitej pracy prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters Wacława Krankowskiego i jego sztabu.
 • Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
 • Funkcjonujące na Rynku Nowomiejskim 28 w Toruniu Kino CAMERIMAGE przygotowało specjalny repertuar filmowy na majówkę (1-5.05.2024 r.). Widzowie będą mogli obejrzeć m.in. filmy przygodowe i komediowe oraz bajki dla dzieci.
 • Dwanaście prac magisterskich i dyplomowych poświęconych Toruniowi otrzymało nagrody i wyróżnienia w 32. edycji konkursu organizowanego przez Towarzystwo Miłośników Torunia, a zrealizowanego przy wsparciu Gminy Miasta Toruń. Konkurs objęty jest Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Torunia Pana Michała Zaleskiego.
 • Dobra wiadomość dla fanów żużla. W piątek, 19 kwietnia br., w związku z zawodami żużlowymi na Motoarenie, uruchomione zostaną dodatkowe kursy tramwajów.
 • Już w najbliższą niedzielę 21 kwietnia 2024 r. o godz. 16:30 w Teatrze Baj Pomorski odbędzie się premiera spektaklu "Wikingowie z Północnej Ulicy".
 • Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.