Wyjątkowe 40-lecie PM nr 3 | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Wyjątkowe 40-lecie PM nr 3

Miasto
Data publikacji: 02 grudnia 2023
Autor: Paula Gałązka
Przedszkole Miejskie nr 3 świętowało 40-lecie istnienia

Ten dzień wychowawcy, rodzice i dzieci zapamiętają na długo. 2 grudnia 2023 roku Przedszkole Miejskie nr 3 świętowało 40-lecie istnienia. Najważniejszym prezentem dla placówki było nadanie jej imienia Marii Kownackiej.

- Obejrzeliśmy przepiękny pokaz umiejętności i zdolności, jakie dzieci nabywają w przedszkolu. I mogę z radością powiedzieć, że tych umiejętności naprawdę nabywają tutaj dużo. Widać wyraźnie, że szukają Państwo pomysłów i sposobów na to, aby zajęcia w przedszkolu były ciekawe, rozwijające, zapewniające dobre wejście w kolejny etap edukacji. I za to przede wszystkim należałoby podziękować – mówił w swoim wystąpieniu Prezydent Torunia Michał Zaleski i przypominał jak przedszkole było budowane. – To była inicjatywa dwóch sąsiednich zakładów pracy, bo placówka powstała jako przedszkole zakładowe w 1983 r. pod opieką toruńskich firm: Okręgowego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej oraz Metalchemu. Takie to były czasy, że zakładu zajmowały się żłobkami i przedszkolami. Przejęcie przedszkola przez miasto Toruń nastąpiło w latach 1992-1993 i do tego czasu placówka funkcjonuje jako „trójeczka”.

Obecnie w placówce, która ma swoją siedzibę przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie 43/45, jest 118 przedszkolaków. Jest 5 oddziałów przedszkolnych w pełnym zakresie wieku od 3 do 6 lat. Opiekę zapewnia 25-osobowy zespół pracowników, który tworzy 14 nauczycieli oraz 11 pracowników administracji i obsługi.

Kulminacyjnym momentem sobotniej uroczystości było odsłonięcie tablicy z imieniem patrona przedszkola. Placówka do tej pory nie posiadała imienia. Decyzją Rady Miasta Torunia z 19 października 2023 roku nadano jej imię Marii Kownackiej.

- Nadanie przedszkolu imienia traktujemy w Toruniu jako podniosłe dopełnienie 40-letniej historii placówki. To wydarzenie ma charakter urodzinowy, dlatego miasto Toruń funduje dla Przedszkola Miejskiego nr 3 im. Marii Kownackiej dwa urodzinowe upominki: zestaw książek Marii Kownackiej oraz monitor interaktywny – dodał Prezydent Zaleski.

W uroczystości wzięli udział m.in. Dagmara Tuszyńska, wiceprzewodnicząca Rady Miasta Torunia oraz Anna Łukaszewska, dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Torunia.

Fot. Sławomir Kowalski

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Kolejny protest rolników
  Drogi, Miasto
  Od 20 lutego 2024 r. od godzin porannych bardzo duże ograniczenia w dojeździe do i wyjeździe z Torunia na większości dróg - rozpoczyna się kolejny protest rolników.
 • Na zdjęciu: znak drogowy - rondo, w tle widać maszyny rolnicze
  20 lutego 2024 r. w godzinach porannych rozpoczął się protest rolników – są utrudnienia na drogach wjazdowych do i wyjazdowych z Torunia. O przebiegu akcji będziemy informować na bieżąco.
 • Na zdjęciu: nieruchomość przy drodze Trzeposkiej, stary zniszczony budynek, wokół białe nowe bloki
  Biznes, Miasto
  O 300% przebito cenę wywoławczą w przetargu na sprzedaż nieruchomości na Jakubskim Przedmieściu w Toruniu. Działka pod zabudowę wielorodzinną i usługi została wylicytowana za 20 050 000 zł. Cena wywoławcza wynosiła 5 000 000 zł.
 • Miasto
  20 lutego 2024 r. władze samorządowe Torunia spotkały się w Collegium Maximum z władzami rektorskimi Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Tematem rozmów była szeroko pojęta współpraca miasta z uczelnią i społecznością uniwersytecką.
 • Miasto, Toruń dla Ukrainy, Торунь для України
  24 lutego 2024 r. w Toruniu odbędzie się Maraton Solidarności "Flaga życia" upamiętniający drugą rocznicę pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę oraz dziesiątą rocznicę agresji zbrojnej na terytorium Ukrainy.
 • Grafika przedstawia teren pod usługi przy ul. Grudziądzkiej
  Biznes, Miasto
  Atrakcyjna działka inwestycyjna w północnym Toruniu idzie pod młotek. W miejskim katalogu ofert dla biznesu znalazła się nieruchomość przy ul. Grudziądzkiej 194. Teren w sąsiedztwie drogi krajowej nr 91, nieopodal Centralnego Cmentarza Komunalnego, wyceniono na 5 000 000 zł.
 • Atrakcyjna działka inwestycyjna w północnym Toruniu idzie pod młotek. W miejskim katalogu ofert dla biznesu znalazła się nieruchomość przy ul. Grudziądzkiej 194. Teren w sąsiedztwie drogi krajowej nr 91, nieopodal Centralnego Cmentarza Komunalnego, wyceniono na 5 000 000 zł.
 • W Toruniu rozpoczynają się hokejowe Mistrzostwa Polski Centralnej Ligi Juniorów, w których udział weźmie 8 zespołów z całej Polski.
 • Pokaz z elementami ognia, warsztaty, wystawy, koncerty i wykłady naukowców - tymi wydarzeniami podsumowaliśmy niezwykły Rok Mikołaja Kopernika w Toruniu. Zakończenie świętowania jubileuszu 550. rocznicy urodzin wybitnego polskiego astronoma było nie tylko okazją do wspólnego spędzenia czasu, ale także edukacyjnym wydarzeniem, podczas którego...
 • Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu przygotowuje kolejne warsztaty z cyklu „Wsparcie na starcie”, które odbędą się 5 marca 2024 r. o godz. 14:00 w Toruńskim Centrum Aktywności Lokalnej 2. Piętro przy ul. Konopnickiej 13.
 • 20 lutego 2024 r. w godzinach porannych rozpoczął się protest rolników – są utrudnienia na drogach wjazdowych do i wyjazdowych z Torunia. O przebiegu akcji będziemy informować na bieżąco.
 • Msza pogrzebowa śp. Krzysztofa Żabińskiego została odprawiona 19 lutego 2024 r. w Katedrze św. Janów. Uczestniczyli w niej m.in. były premier RP Jan Krzysztof Bielecki, były wicepremier i minister finansów Leszek Balcerowicz, europoseł Janusz Lewandowski i prezydent Torunia Michał Zaleski. Po zakończeniu Eucharystii kondukt pogrzebowy przeszedł na...
 • Podczas tegorocznego Święta Uniwersytetu Mikołaja Kopernika (19 lutego 2024 r.) nadano wybitnemu urologowi - prof. Jerzemu Bogdanowi Gajewskiemu tytuł doktora honoris causa UMK. Laureatką międzynarodowej Nagrody Naukowej "Ratio et Spes" została w tym roku prof. Chantal Delsol. Ponadto przyznano szereg innych ważnych odznaczeń, medali i wyróżnień...
 • Zgodnie z zarządzeniem Prezydenta Miasta Torunia w poniedziałek 19 lutego 2024 r. od godz. 10:00 zostało odwołane pogotowie przeciwpowodziowe na terenie Gminy Miasta Toruń.