Wyjaśnienia PMT ws. artykułu Radia ZET i wypowiedzi radnego Szymanskiego | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Wyjaśnienia PMT ws. artykułu Radia ZET i wypowiedzi radnego Szymanskiego

Miasto
Data publikacji: 02 kwietnia 2024

W odniesieniu do artykułu pt. „Ogromny problem Torunia. ”Jesteśmy na Titanicu”, „trupy będą wypadały z szaf” jaki pojawił się na stronie wiadomosci.radiozet.pl dn. 22.03.2024 r. informuję, że:

 1. Wskazana przez Pana Radnego Bartosza Szymanskiego, kandydata na prezydenta Torunia, informacja jakoby już teraz kwota długu Torunia wynosiła 1.258 mln zł jest nieprawdziwa, bo na koniec 2023 r. wynosi 1.170 mln zł i w związku z dobrym wykonaniem budżetu za 2023 r. spodziewane zadłużenie na koniec 2024 r. nie przekroczy 1.200 mln zł.
 2. Rekompensata dla Miejskiego Zakładu Komunikacji w kwocie 32 mln zł jest wydatkiem inwestycyjnym i nie stanowi kosztu obsługi długu zapisanego w Wieloletniej Prognozie Finansowej (WPF).
 3. Ze względu na obowiązek ustawowy długoletniego prognozowania w WPF (do 2050 r.!), co powoduje iż mamy do czynienia z wieloma nieznanymi elementami, po roku 2027 są ujęte tylko wydatki inwestycyjne, które są dzisiaj znane i pewne. Oczywistym jest, jak to bywało w latach wcześniejszych, że pakiet ten będzie uzupełniany i wydatki osiągną poziom zbliżony do średniej wartości z  lat 2020-2024, czyli ok. 280-300 mln zł w 2027 r. i latach późniejszych. Będzie to możliwe dzięki m.in. pozyskiwaniu dotacji inwestycyjnych ze źródeł zewnętrznych, obecnie jeszcze nie potwierdzonych.
 4. Korzystamy z kredytów na najlepszych możliwych do uzyskania warunkach. 53% zadłużenia stanowią preferencyjne kredyty zaciągnięte w Europejskim Banku Inwestycyjnym (z 25 letnim okresem spłaty, bez prowizji i z niskim oprocentowaniem). Na rynku bankowym nie są dostępne oferty bardziej korzystne, a tym samym pomysł p. Bartosza Szymanskiego o renegocjacji umów nie ma sensu.   
 5. Na poprawę jakości oraz budowę dróg w tym roku przeznaczona jest kwota 123,4 mln zł, a w kolejnych latach będzie ona planowana w zależności od potrzeb, w miarę możliwości wyższa.
 6. Absurdalne jest stwierdzenie o rzekomych „trupach wypadających z szaf” w zakresie finansów miasta, ponieważ w finansach miasta wszystko jest jawne i podlega ścisłej kontroli:
 • corocznie komplet wszystkich informacji o budżecie i WPF jest przekazywany do Ministerstwa Finansów, które ma bezpośredni wgląd w te dane i nie dopuszcza do jakichkolwiek naruszeń obowiązujących przepisów prawa. 

  Na marginesie - przekazywanie dokumentów odbywa się za pośrednictwem informatycznego systemu „Bestia” i być może nazwa ta tak przeraziła pana radnego, że używa nekropolnych określeń.

 • projekty budżetu i WPF podlegają opiniowaniu przez Regionalną Izbę Obrachunkową - w ciągu ostatnich 20 lat wszystkie opinie były pozytywne.
 • agencje ratingowe, w tym Fitch Ratings Ireland Limited Sp. z o.o, corocznie badają zarządzanie finansami i do tej pory wydają opinie pozytywne.

7. Każda kadencja dla wybieralnych organów gminy jest ostatnią i jak do tej pory żadna, w której byłem prezydentem miasta, nie kończyła się sposobem myślenia sugerowanym przez radnego Szymanskiego cyt. ”nie będzie go obchodziło co będzie później”. Przez wszystkie lata sprawowania urzędu prezydenta uzyskiwałem pozytywną ocenę mojej pracy, w postaci absolutorium i wotum zaufania. Także i Pan radny B. Szymanski, przez cztery kolejne lata podnosił rękę „za”, biorąc świadomie na siebie odpowiedzialność za to co robiłem dla miasta.

 

            Prezydent Miasta Torunia

            Michał Zaleski

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: błękitne niebo, ceglany mur gdaniska i zakwitające pąki na drzewie
  Kultura, Miasto, Sport
  Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
 • Zazieleniamy Bulwar Filadelfijski
  Eko, Miasto
  Na Bulwarze Filadelfijskim robi się coraz bardziej zielono. To za sprawą nowych nasadzeń oraz trawy, która właśnie jest układana nad Wisłą.
 • Docenieni za bohaterską postawę
  Miasto
  St. asp. Łukasz Grabowski i Rafał Koziołek zachowali zimną krew i wyciągnęli z Wisły 16-letnią dziewczynę. Ich bohaterską postawę docenił Prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Miasto, Sport
  W 2. kolejce PGE Ekstraligi KS APATOR Toruń pewnie pokonał FOGO UNIĘ Leszno 59:31. Liderem gospodarzy był Emil Sajfutdinow, który zdobył 14 punktów. Było to pierwsze w tym sezonie spotkanie rozegrane na Motoarenie.
 • Miasto
  21 kwietnia 2024 r. w godz. 7:00-21:00 zagłosujemy w II turze wyborów samorządowych, w których wybierzemy Prezydenta Miasta Torunia. Przed głosowaniem warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
 • Wypędzamy zimę z miasta - plakat
  Miasto, Sport
  „Wypędzamy zimę z miasta” - pod takim hasłem już po raz siódmy zorganizowana zostanie impreza nie tylko dla miłośników jednośladów. Moto CT zaprasza tym razem na Błonia Nadwiślańskie, w okolicy Przystani Toruń.
 • Od maja do sierpnia 2024 potrwają w Toruniu spotkania z lokalnymi artystami pod nazwą Park Kultury. Zaplanowano m.in. koncerty muzyczne, spektakle teatralne, pokazy filmowe i konkurs fotograficzny. Wydarzenia będą się odbywały w Amfiteatrze Parku na Bydgoskim Przedmieściu i w Nicolaus Bank Cafe.
 • W Mistrzostwach Europy w Lekkiej Atletyce Masters wystartowało 3 013 osób z 39 państw europejskich i 11 spoza Europy. Wszystko dzięki decyzji władz miasta, które zdecydowały po raz czwarty, że rywalizacja będzie się toczyć w Toruniu oraz dzięki znakomitej pracy prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters Wacława Krankowskiego i jego sztabu.
 • Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
 • Funkcjonujące na Rynku Nowomiejskim 28 w Toruniu Kino CAMERIMAGE przygotowało specjalny repertuar filmowy na majówkę (1-5.05.2024 r.). Widzowie będą mogli obejrzeć m.in. filmy przygodowe i komediowe oraz bajki dla dzieci.
 • Dwanaście prac magisterskich i dyplomowych poświęconych Toruniowi otrzymało nagrody i wyróżnienia w 32. edycji konkursu organizowanego przez Towarzystwo Miłośników Torunia, a zrealizowanego przy wsparciu Gminy Miasta Toruń. Konkurs objęty jest Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Torunia Pana Michała Zaleskiego.
 • Dobra wiadomość dla fanów żużla. W piątek, 19 kwietnia br., w związku z zawodami żużlowymi na Motoarenie, uruchomione zostaną dodatkowe kursy tramwajów.
 • Już w najbliższą niedzielę 21 kwietnia 2024 r. o godz. 16:30 w Teatrze Baj Pomorski odbędzie się premiera spektaklu "Wikingowie z Północnej Ulicy".
 • Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.