Wspólnie z PGE wymienimy kopciuchy | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Wspólnie z PGE wymienimy kopciuchy

Eko, Miasto
Data publikacji: 10 czerwca 2024
Autor: Paula Gałązka
Prezydent Torunia Paweł Gulewski z Pawłem Dzierżanowskim, prezesem zarządu PGE Toruń S.A.

W ciągu najbliższych 4 lat PGE przyłączy do sieci ciepłowniczej 49 budynków z zasobu miejskiego. Dzięki temu z 390 lokali zniknie aż 585 pieców, tzw. kopciuchów. To wszystko za sprawą porozumienia, które 10 czerwca 2024 r. Gmina Miasta Toruń podpisała z PGE Toruń S.A..

- Dzisiejsza umowa mieści się w szerokim spectrum działań samorządu na rzecz poprawy powietrza w Toruniu – mówi prezydent Torunia Paweł Gulewski. - Dofinansowujemy wymianę starego typu ogrzewania na instalacje przyjazne dla środowiska, inwestujemy w fotowoltaikę, rozwijamy systemy badania jakości powietrza w mieście, także pod kątem wykroczeń w zakresie spalania odpadów szkodliwych.  W Toruniu wciąż jeszcze mamy ponad 1700 pieców w budynkach gminnych i należących do wspólnot mieszkaniowych. Dlatego musimy działać, by ten stan rzeczy jak najszybciej zmienić. Dzięki porozumieniu uda się w ciągu 4 lat przyłączyć 49 budynków z zasobu miejskiego, a to oznacza, że z 390 lokali znikną przysłowiowe „kopciuchy”, aż 585 pieców. To ważne by miasto zaczynało właśnie od siebie walkę z zanieczyszczeniem powietrza.

Zgodnie z zawartym dziś porozumieniem PGE zobowiązało się do doprowadzenia przyłączy do sieci ciepłowniczej, a Gmina Miasta Toruń poprzez ZGM we wspomnianych 390 lokalach przeprowadzi modernizację i wymianę dotychczasowych źródeł ciepła na ciepło sieciowe.

PGE w ramach projektu zamierza wybudować około 3 kilometrów sieci ciepłowniczej:

- Dzięki temu przyczynimy się do poprawy efektywności energetycznej tych budynków oraz ograniczeniu ich emisyjności, ponieważ paliwa stałe, jak wiadomo, są nieefektywne, wysokoemisyjne. My na ten projekt przeznaczyliśmy około 10 mln złotych. Budowa nowej sieci ciepłowniczej stworzy warunki pod kolejne przyłączenia, być może we współpracy z miastem, i dalszą poprawę efektywności budynków miejskich w Torunia – mówi Paweł Dzierżanowski, prezes zarządu PGE Toruń S.A.

Porozumienie dotyczące przyłączenia budynków Gminy miasta Toruń do sieci ciepłowniczej PGE Toruń S.A. obejmuje budynki usytuowane w różnych dzielnicach miasta: na Bydgoskim Przedmieściu (18 budynków), Mokrym i Jakubskim Przedmieściu (9 budynków), na terenie zabytkowej Starówki, Chełmińskiego Przedmieścia oraz Winnicy (22 budynków). Szacowane łączne zapotrzebowanie na ciepło tych budynków to około 5,2 MWt. Projekt realizowany będzie w latach 2024-2027. Jeszcze  w tym roku ciepło sieciowe popłynie do 7 budynków (na Bydgoskim Przedmieściu, Mokrym, na Przedmieściu Jakubskim i Chełmińskim).

fot. Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

  • Poznaliśmy pierwsze nazwiska zaproszonych artystów!
  • 11 czerwca 2024 r. prezydent Paweł Gulewski spotkał się z Radami Okręgów Staromiejskie i Bydgoskie.
  • Prezydent Torunia wydłużył termin zgłaszania kandydatów na członków Rady Seniorów Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • W dniach 15-17 czerwca 2024 r. przypada 100 – lecie maratonu w Polsce. To właśnie w Grodzie Kopernika 15 czerwca 1924 r. miała miejsce meta pierwszego, najdłuższego biegu maratońskiego w Polsce.
  • Do 30 czerwca 2024 r. trwają konsultacje społeczne dotyczące projektu uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie określenia zasad wyznaczania składu oraz zasad działania Komitetu Rewitalizacji na terenie Gminy Miasta Toruń.
  • Budowa nowej linii tramwajowej do pętli przy ul. Heweliusza nagrodzona Medalem Europejskim!
  • Drużyna chłopców U12 Społecznej Szkoły Podstawowej Mistrzostwa Sportowego Stowarzyszenia "Edukacja" w Toruniu odniosła wielki sukces w XXIV edycji Pucharu Tymbarka. Zespół zajął 4. miejsce w całej Polsce, w swojej kategorii wiekowej.   - To ogromne osiągnięcie dla naszej szkoły i miasta Torunia. Nasza drużyna wykazała się nie tylko doskonałymi...
  • We wrześniu 2024 r. w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy odbędą się warsztaty profilaktyczne w ramach miejskiego programu profilaktyki uzależnień.