www.torun.pl

Wózek stanął na rynku

Kultura
Data publikacji: 01 września 2008
Autor: admin_vobacom

Kołysankę z "Dziecka Rosemary", "Zielono mi", "Pamiętasz była jesień", a przede wszystkim balladę "Nim wstanie dzień" było można usłyszeć podczas koncertu towarzyszącego odsłonięciu aranżacji plastycznej upamiętniającej film "Prawo i pięć". Uroczystość odbyła się 31 sierpnia 2008 r. na toruńskim Rynku Nowomiejskim.

Gośćmi honorowymi wieczoru byli: reżyser filmu Jerzy Hoffman oraz Magdalena Zawadzka, wdowa po Gustawie Holoubku, odtwórcy głównej roli w filmie "Prawo i pięść". To oni, wraz z prezydentem Michałem Zaleskim dokonali odsłonięcia aranżacji w formie wózka z zawartością.  Instalacja jest pomysłem pary poznańskich artystów - Karola Furyka i Małgorzaty Więcławskiej, zwycięzców konkursu ogłoszonego przez miasto. Ich projekt przedstawia wózek wypełniony dobytkiem przesiedleńców, aktualny do dzisiaj symbol wojennej zawieruchy.

Jerzy Hoffman wyraził radość z tego, że Toruń upamiętnia film i jego twórców, spośród których wielu już nie ma wśród nas. Dodał także, że w jego opinii ta aranżacja będzie nie tylko symbolem powojennych losów Polaków, ale także kojarzyć się będzie z dramatami współczesnych ludzi na obszarach dotkniętych wojnami. Magdalena Zawadzka ze wzruszeniem opowiadała o swoich spotkaniach z Krzysztofem Komedą Trzcińskim, autorem muzyki do filmu, z Jerzym Hoffmanem, u którego zagrała słynną Baśkę w ekranizacji "Pana Wołodyjowskiego" oraz z mężem Gustawem Holoubkiem.

Koncert ballad i piosenek filmowych uświetniający odsłonięcie aranżacji był zarazem ostatnim koncertem Międzynarodowego Letniego Festiwalu "Toruń – Muzyka i Architektura". Toruńska Orkiestra Symfoniczna wystąpiła pod batutą specjalizującego się w muzyce filmowej dyrygenta - Jana Walczyńskiego. Na scenie pojawili się znakomici toruńscy artyści: Mariusz Lubomski (który koncert poprowadził), pianista jazzowy Bogdan Hołownia, gitarzysta Zbigniew Krzywański oraz grający na kontrabasie Andrzej Gulczyński. Wystąpili również znakomici goście: Jacek Bończyk, Mirosław Czyzykiewicz, Maciej Sikała i zespół Trzy Dni Później. Na ekranie wyświetlane były kadry z filmu, a także współczesne i historyczne zdjęcia Rynku Nowomiejskiego.

Film "Prawo i pięść" był zrealizowany przez  Jerzego Hoffmana i Edwarda Skórzewskiego w 1964 r. na podstawie scenariusza Józefa Hena (pierwowzorem była jego powieść "Toast"). Plenery kręcono w Toruniu. Bohater Andrzej Kenig (w tej roli Gustaw Holoubek) - były więzień obozu koncentracyjnego, zgłasza się na ochotnika do pracy pełnomocnika rządu. Zostaje skierowany do grupy, która ma zabezpieczyć mienie pobliskiego uzdrowiska i uruchomić sanatorium. Niebawem Kenig orientuje się jednak, że jego koledzy to w rzeczywistości szabrownicy, którzy nie przebierają w środkach, by zdobyć fortunę. Podejmuje z nimi walkę.

Wszystkie zdjęcia plenerowe do filmu powstały w Toruniu. W pamięci widzów utrwaliła się szczególnie scena rozgrywana na Rynku Nowomiejskim. Fakt nakręcenia filmu w Toruniu postanowiło upamiętnić miasto. Całość projektu upamiętnienia filmu "Prawo i pięść", czyli konkurs na instalację i jej wykonanie oraz przygotowanie uroczystości odsłonięcia, kosztowała 70 tys. zł.

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Wiosna w kalendarzu i w plenerze - czas ruszyć z domu. Na weekend w Toruniu polecamy m.in. lekkoatletyczne mistrzostwa świata mastersów w Arenie Toruń, Afryka Reggae Festival w Od Nowie, Moscow City Ballet na Jordankach, Wiosenną Rowerową Masę Krytyczną i Powitanie Wiosny na Barbarce.
 • Miasto, Sport
  8. Halowe Mistrzostwa Świata w Lekkiej Atletyce Masters potrwają do 30 marca 2019 r. O medale walczy 4350 zawodników z 88 krajów.
 • Miasto
  Firma BIKEU Sp. z o.o. została wybrana w przetargu na operatora Toruńskiego Roweru Miejskiego. Miejski Zarząd Dróg dokonał wyboru nowego operatora spośród dwóch oferentów, którzy po wczorajszym wyroku Krajowej Izby Odwoławczej pozostali w grze. - Na tym etapie postępowania, wykonawcom służy odwołanie do KIO. Mają na to 10 od dzisiejszego wyboru -...
 • Inwestycje, Miasto
  W perspektywie finansowej 2014-2020 Gmina Miasta Toruń podpisała już 122 umowy o dofinansowanie na łączną kwotę ponad 647 mln zł.
 • Miasto
  21 marca 2019 r. prezydent Michał Zaleski spotkał się z mieszkańcami osiedla Jakubskie-Mokre. Dziesiąte z kolei spotkanie prezydenta z torunianami zamieszkującymi poszczególne osiedla odbyło się w Szkole Podstawowej nr 10 przy ul. Bażyńskich 30/36.
 • Kultura, Miasto
  23 marca 2019 r. w teatrze Baj Pomorski prezydent Torunia Michał Zaleski nagrodził czworo pracowników teatru oraz wręczył listy gratulacyjne dyrektorom teatrów, instytucji oraz placówek oświatowych prowadzących zajęcia teatralne.
 • Od dnia 5 marca 2019 r. godz. 8:00 zmienia się organizacja przystanku autobusowego „Lipnowska”.
 • Konsorcjum szczecińsko-gdańskie zaprojektuje most tymczasowy w Toruniu. Wielkim krokami zbliża się remont mostu J. Piłsudskiego. Jak już informowaliśmy, będzie on podzielony na dwa etapy. W I etapie (realizacja II połowa 2019 roku)  planuje się rozbudowę półek przeprawy (na nich znajdują się ciągi piesze i rowerowe). W tym czasie  ruch na jezdni...
 • W sobotę 23 marca 2019 r. zapraszamy wszystkich do wzięcia udziału we Wiosennej Rowerowej Masie Krytycznej.
 • 25 marca 2019 roku od godz. 21:10 tramwaje linii 1N będą kurowały objazdem przez ul. Broniewskiego, Reja, Bydgoską oraz plac Rapackiego.
 • Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 28 zwyciężyli w wojewódzkim finale turnieju „Jestem sprawny, sprawny miś”, który odbył się 18 marca 2019 roku w Bydgoszczy w hali Łuczniczka.
 • 23 marca 2019 roku odbyła się Gala Żeglarska Toruńskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, podczas której wręczono nagrody dzieciom i młodzieży za sukcesy w sezonie 2018. TOZŻ zrzesza 29 klubów i sekcji żeglarskich z Torunia, Grudziądza, Wąbrzeźna, Chełmna, Chełmży i Brodnicy. Siedziba związku znajduje się w Przystani Toruń, która jest bazą dla...
 • 21 marca 2019 roku Krajowa Izba Odwoławcza ostatecznie potwierdziła zasadność działań MZD w zakresie odrzucenia oferty Konsorcjum: WIM System Sp. z o.o. i Arkus&Romet Group Sp. z o.o. w przetargu na prowadzenie Toruńskiego Roweru Miejskiego.
 • W poniedziałek, 25 marca 2019 roku rusza budowa pierwszego z pięciu parkingów, które powstaną w sąsiedztwie nowo budowanej siedziby Sądu Rejonowego. Parking pomieści 50 aut i powstanie przy ul. Wały gen. Sikorskiego, na odcinku od ronda ZNP do ul. Gregorkiewicza.