Wózek stanął na rynku | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Wózek stanął na rynku

Kultura
Data publikacji: 01 września 2008
Autor: admin_vobacom

Kołysankę z "Dziecka Rosemary", "Zielono mi", "Pamiętasz była jesień", a przede wszystkim balladę "Nim wstanie dzień" było można usłyszeć podczas koncertu towarzyszącego odsłonięciu aranżacji plastycznej upamiętniającej film "Prawo i pięć". Uroczystość odbyła się 31 sierpnia 2008 r. na toruńskim Rynku Nowomiejskim.

Gośćmi honorowymi wieczoru byli: reżyser filmu Jerzy Hoffman oraz Magdalena Zawadzka, wdowa po Gustawie Holoubku, odtwórcy głównej roli w filmie "Prawo i pięść". To oni, wraz z prezydentem Michałem Zaleskim dokonali odsłonięcia aranżacji w formie wózka z zawartością.  Instalacja jest pomysłem pary poznańskich artystów - Karola Furyka i Małgorzaty Więcławskiej, zwycięzców konkursu ogłoszonego przez miasto. Ich projekt przedstawia wózek wypełniony dobytkiem przesiedleńców, aktualny do dzisiaj symbol wojennej zawieruchy.

Jerzy Hoffman wyraził radość z tego, że Toruń upamiętnia film i jego twórców, spośród których wielu już nie ma wśród nas. Dodał także, że w jego opinii ta aranżacja będzie nie tylko symbolem powojennych losów Polaków, ale także kojarzyć się będzie z dramatami współczesnych ludzi na obszarach dotkniętych wojnami. Magdalena Zawadzka ze wzruszeniem opowiadała o swoich spotkaniach z Krzysztofem Komedą Trzcińskim, autorem muzyki do filmu, z Jerzym Hoffmanem, u którego zagrała słynną Baśkę w ekranizacji "Pana Wołodyjowskiego" oraz z mężem Gustawem Holoubkiem.

Koncert ballad i piosenek filmowych uświetniający odsłonięcie aranżacji był zarazem ostatnim koncertem Międzynarodowego Letniego Festiwalu "Toruń – Muzyka i Architektura". Toruńska Orkiestra Symfoniczna wystąpiła pod batutą specjalizującego się w muzyce filmowej dyrygenta - Jana Walczyńskiego. Na scenie pojawili się znakomici toruńscy artyści: Mariusz Lubomski (który koncert poprowadził), pianista jazzowy Bogdan Hołownia, gitarzysta Zbigniew Krzywański oraz grający na kontrabasie Andrzej Gulczyński. Wystąpili również znakomici goście: Jacek Bończyk, Mirosław Czyzykiewicz, Maciej Sikała i zespół Trzy Dni Później. Na ekranie wyświetlane były kadry z filmu, a także współczesne i historyczne zdjęcia Rynku Nowomiejskiego.

Film "Prawo i pięść" był zrealizowany przez  Jerzego Hoffmana i Edwarda Skórzewskiego w 1964 r. na podstawie scenariusza Józefa Hena (pierwowzorem była jego powieść "Toast"). Plenery kręcono w Toruniu. Bohater Andrzej Kenig (w tej roli Gustaw Holoubek) - były więzień obozu koncentracyjnego, zgłasza się na ochotnika do pracy pełnomocnika rządu. Zostaje skierowany do grupy, która ma zabezpieczyć mienie pobliskiego uzdrowiska i uruchomić sanatorium. Niebawem Kenig orientuje się jednak, że jego koledzy to w rzeczywistości szabrownicy, którzy nie przebierają w środkach, by zdobyć fortunę. Podejmuje z nimi walkę.

Wszystkie zdjęcia plenerowe do filmu powstały w Toruniu. W pamięci widzów utrwaliła się szczególnie scena rozgrywana na Rynku Nowomiejskim. Fakt nakręcenia filmu w Toruniu postanowiło upamiętnić miasto. Całość projektu upamiętnienia filmu "Prawo i pięść", czyli konkurs na instalację i jej wykonanie oraz przygotowanie uroczystości odsłonięcia, kosztowała 70 tys. zł.

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: błękitne niebo, ceglany mur gdaniska i zakwitające pąki na drzewie
    Kultura, Miasto, Sport
    Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
  • Na zdjęciu: mężczyźni w garniturach i krawatach podpisują umowę
    Drogi, Miasto
    Poprawa bezpieczeństwa, zwiększenie komfortu przejazdu, nowa infrastruktura dla rowerzystów i pieszych, energooszczędne oświetlenie - tak najkrócej można powiedzieć o dwóch inwestycjach drogowych, których realizacja rozpocznie się już niebawem w Toruniu. Pierwsza z nich obejmie przebudowę drogi krajowej nr 91 w rejonie skrzyżowania z ul. Strobanda...
  • Na zdjeciu: laureaci nagród i wyróżnień w XXXII Konkursie na Najlepsze Prace Magisterskie i Dyplomowe poświęcone Toruniowi
    Kultura, Miasto
    Dwanaście prac magisterskich i dyplomowych poświęconych Toruniowi otrzymało nagrody i wyróżnienia w 32. edycji konkursu organizowanego przez Towarzystwo Miłośników Torunia, a zrealizowanego przy wsparciu Gminy Miasta Toruń. Konkurs objęty jest Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Torunia Pana Michała Zaleskiego.
  • Miasto, Sport
    W Mistrzostwach Europy w Lekkiej Atletyce Masters wystartowało 3 013 osób z 39 państw europejskich i 11 spoza Europy. Wszystko dzięki decyzji władz miasta, które zdecydowały po raz czwarty, że rywalizacja będzie się toczyć w Toruniu oraz dzięki znakomitej pracy prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters Wacława Krankowskiego i jego sztabu.
  • Kultura, Miasto
    Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.
  • Pozyskane środki zostaną przeznaczone na remont Szosy Lubickiej na odcinku od ul. Dziewulskiego do ulicy Olsztyńskiej wraz z częścią ulicy Olsztyńskiej od skrzyżowania z ulicą Szosa Lubicka w kierunku wschodnim.
    Drogi, Miasto
    Pozyskane środki zostaną przeznaczone na remont Szosy Lubickiej na odcinku od ul. Dziewulskiego do ulicy Olsztyńskiej wraz z częścią ulicy Olsztyńskiej od skrzyżowania z ulicą Szosa Lubicka w kierunku wschodnim.
  • Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.
  • Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.
  • Pozyskane środki zostaną przeznaczone na remont Szosy Lubickiej na odcinku od ul. Dziewulskiego do ulicy Olsztyńskiej wraz z częścią ulicy Olsztyńskiej od skrzyżowania z ulicą Szosa Lubicka w kierunku wschodnim.
  • 17 kwietnia 2024 r. rozpoczęło się przyjmowanie projektów do Budżetu Obywatelskiego Torunia na rok 2025.
  • Dodatkowy nabór dotyczy kandydatów do rady społecznej ds. konsultacji społecznych będących przedstawicielami organizacji pozarządowych działających w Toruniu.
  • W środę 24 kwietnia 2024 r. o godz. 17:00 w Domu Muz przy ul. Poznańskiej 52 odbędzie się spotkanie informacyjne dotyczące wprowadzonych niedawno zmian tras przejazdu autobusów linii nr 20 na Podgórzu i nowo wprowadzonej linii nr 21.
  • „Wypędzamy zimę z miasta” - pod takim hasłem już po raz siódmy zorganizowana zostanie impreza nie tylko dla miłośników jednośladów. Moto CT zaprasza tym razem na Błonia Nadwiślańskie, w okolicy Przystani Toruń.
  • Poprawa bezpieczeństwa, zwiększenie komfortu przejazdu, nowa infrastruktura dla rowerzystów i pieszych, energooszczędne oświetlenie - tak najkrócej można powiedzieć o dwóch inwestycjach drogowych, których realizacja rozpocznie się już niebawem w Toruniu. Pierwsza z nich obejmie przebudowę drogi krajowej nr 91 w rejonie skrzyżowania z ul. Strobanda...