Wózek stanął na rynku | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Wózek stanął na rynku

Kultura
Data publikacji: 01 września 2008
Autor: admin_vobacom

Zgłoś swój projekt na stronie esk2029.pl

Kołysankę z "Dziecka Rosemary", "Zielono mi", "Pamiętasz była jesień", a przede wszystkim balladę "Nim wstanie dzień" było można usłyszeć podczas koncertu towarzyszącego odsłonięciu aranżacji plastycznej upamiętniającej film "Prawo i pięć". Uroczystość odbyła się 31 sierpnia 2008 r. na toruńskim Rynku Nowomiejskim.

Gośćmi honorowymi wieczoru byli: reżyser filmu Jerzy Hoffman oraz Magdalena Zawadzka, wdowa po Gustawie Holoubku, odtwórcy głównej roli w filmie "Prawo i pięść". To oni, wraz z prezydentem Michałem Zaleskim dokonali odsłonięcia aranżacji w formie wózka z zawartością.  Instalacja jest pomysłem pary poznańskich artystów - Karola Furyka i Małgorzaty Więcławskiej, zwycięzców konkursu ogłoszonego przez miasto. Ich projekt przedstawia wózek wypełniony dobytkiem przesiedleńców, aktualny do dzisiaj symbol wojennej zawieruchy.

Jerzy Hoffman wyraził radość z tego, że Toruń upamiętnia film i jego twórców, spośród których wielu już nie ma wśród nas. Dodał także, że w jego opinii ta aranżacja będzie nie tylko symbolem powojennych losów Polaków, ale także kojarzyć się będzie z dramatami współczesnych ludzi na obszarach dotkniętych wojnami. Magdalena Zawadzka ze wzruszeniem opowiadała o swoich spotkaniach z Krzysztofem Komedą Trzcińskim, autorem muzyki do filmu, z Jerzym Hoffmanem, u którego zagrała słynną Baśkę w ekranizacji "Pana Wołodyjowskiego" oraz z mężem Gustawem Holoubkiem.

Koncert ballad i piosenek filmowych uświetniający odsłonięcie aranżacji był zarazem ostatnim koncertem Międzynarodowego Letniego Festiwalu "Toruń – Muzyka i Architektura". Toruńska Orkiestra Symfoniczna wystąpiła pod batutą specjalizującego się w muzyce filmowej dyrygenta - Jana Walczyńskiego. Na scenie pojawili się znakomici toruńscy artyści: Mariusz Lubomski (który koncert poprowadził), pianista jazzowy Bogdan Hołownia, gitarzysta Zbigniew Krzywański oraz grający na kontrabasie Andrzej Gulczyński. Wystąpili również znakomici goście: Jacek Bończyk, Mirosław Czyzykiewicz, Maciej Sikała i zespół Trzy Dni Później. Na ekranie wyświetlane były kadry z filmu, a także współczesne i historyczne zdjęcia Rynku Nowomiejskiego.

Film "Prawo i pięść" był zrealizowany przez  Jerzego Hoffmana i Edwarda Skórzewskiego w 1964 r. na podstawie scenariusza Józefa Hena (pierwowzorem była jego powieść "Toast"). Plenery kręcono w Toruniu. Bohater Andrzej Kenig (w tej roli Gustaw Holoubek) - były więzień obozu koncentracyjnego, zgłasza się na ochotnika do pracy pełnomocnika rządu. Zostaje skierowany do grupy, która ma zabezpieczyć mienie pobliskiego uzdrowiska i uruchomić sanatorium. Niebawem Kenig orientuje się jednak, że jego koledzy to w rzeczywistości szabrownicy, którzy nie przebierają w środkach, by zdobyć fortunę. Podejmuje z nimi walkę.

Wszystkie zdjęcia plenerowe do filmu powstały w Toruniu. W pamięci widzów utrwaliła się szczególnie scena rozgrywana na Rynku Nowomiejskim. Fakt nakręcenia filmu w Toruniu postanowiło upamiętnić miasto. Całość projektu upamiętnienia filmu "Prawo i pięść", czyli konkurs na instalację i jej wykonanie oraz przygotowanie uroczystości odsłonięcia, kosztowała 70 tys. zł.

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: dwaj żużlowcy na torze
  Miasto, Sport
  W sobotę 30 września 2023 roku czeka nas wielkie święto żużlowe. Na Motoarenie im. Mariana Rosego odbędzie się ostatni turniej tegorocznego cyklu Speedway Grand Prix. Za nami już dziewięć z nich, w tym dwie w Polsce, co oznacza, że pozostał tylko wielki finał.
 • Kultura, Miasto
  Niesamowite podniebne show pojawi się w Toruniu już w dniach 29 i 30 września 2023 r. – piątek, sobota. W te dni, o godzinie 20:00 torunianie i turyści będą mieli okazję podziwiać spektakl EXIT podniebne widowisko artystyczne z okazji Roku Kopernikańskiego, który odbędzie się na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego przy ul. gen. Józefa Bema...
 • Na zdjęciu: balon unoszący się na tle ciemnego nieba
  Kultura, Miasto, Sport
  Dajmy się unieść w przestworza! W piątkowy i sobotni wieczór patrzymy w niebo – na Stadionie Miejskim podziwiać będziemy balonowy spektakl „Exit”. Cały weekend należeć też będzie do seniorów – instytucje kultury przygotowały dla nich specjalną ofertę wydarzeń w ramach ogólnopolskiej akcji.
 • Balonowy spektakl nad stadionem miejskim
  Kultura, Miasto
  Niesamowite podniebne show pojawi się w Toruniu już w dniach 29 i 30 września – piątek, sobota. W te dni, o godzinie 20:00 torunianie i turyści będą mieli okazję podziwiać spektakl EXIT podniebne widowisko artystyczne z okazji Roku Kopernikańskiego, który odbędzie się na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego przy ul. gen. Józefa Bema 23/29....
 • Bulwar Filadelfijski w Toruniu
  Inwestycje, Miasto
  Stanowisko Prezydenta Miasta Torunia ws. pokontrolnego wystąpienia Najwyższej Izby Kontroli dot. Bulwaru Filadelfijskiego w Toruniu.
 • Na zdjęciu: dwóch żużlowców na torze
  Miasto, Sport
  Trwa ostatnie odliczanie przed SGP na toruńskiej Motoarenie. Kibice wybierający się na wydarzenie mogą już pobierać informatory kibica.
 • Dajmy się unieść w przestworza! W piątkowy i sobotni wieczór patrzymy w niebo – na Stadionie Miejskim podziwiać będziemy balonowy spektakl „Exit”. Cały weekend należeć też będzie do seniorów – instytucje kultury przygotowały dla nich specjalną ofertę wydarzeń w ramach ogólnopolskiej akcji.
 • W dniach 7-15 września 2023 r., z okazji Światowego Dnia Fair Play, Polski Komitet Olimpijski zorganizował ogólnopolską akcję dla dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych pn. #BiegFairPlayPKOl. W III edycji wydarzenia wzięły dwie toruńskie szkoły – Zespół Szkół Mechanicznych Elektrycznych i Elektronicznych oraz Szkoła...
 • Po raz dziewiąty w historii Speedway Grand Prix najważniejsze rozstrzygnięcia indywidualnych mistrzostw świata poznamy na Motoarenie Toruń im. Mariana Rosego.
 • Trwa ostatnie odliczanie przed SGP na toruńskiej Motoarenie. Kibice wybierający się na wydarzenie mogą już pobierać informatory kibica.
 • Stanowisko Prezydenta Miasta Torunia ws. pokontrolnego wystąpienia Najwyższej Izby Kontroli dot. Bulwaru Filadelfijskiego w Toruniu.
 • Agnieszka Peret, absolwentka Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu, jedną z dwóch toruńskich laureatek konkursu "Matura na 100 procent". Spotkał się z nią Prezydent Torunia Michał Zaleski. - Nie bez przyczyny fundacja, która organizuje wyłonienie najlepszych spośród najlepszych maturzystek i maturzystów nazywa się zawsze warto. Bo...
 • Trwa usuwanie jemioły z koron 129 drzew rosnących na terenie miasta. W ramach zadania wykonywane są także cięcia pielęgnacyjne.
 • Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza 5 października 2023 r. o godzinie 17.00 do Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika na wernisaż wystawy pt. „Imago Caeli – malarstwo Katarzyny Kołodziejczyk”. Wystawa udostępniona będzie od 6 października do 26 listopada br.