Wózek stanął na rynku | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Wózek stanął na rynku

Kultura
Data publikacji: 01 września 2008
Autor: admin_vobacom

Kołysankę z "Dziecka Rosemary", "Zielono mi", "Pamiętasz była jesień", a przede wszystkim balladę "Nim wstanie dzień" było można usłyszeć podczas koncertu towarzyszącego odsłonięciu aranżacji plastycznej upamiętniającej film "Prawo i pięć". Uroczystość odbyła się 31 sierpnia 2008 r. na toruńskim Rynku Nowomiejskim.

Gośćmi honorowymi wieczoru byli: reżyser filmu Jerzy Hoffman oraz Magdalena Zawadzka, wdowa po Gustawie Holoubku, odtwórcy głównej roli w filmie "Prawo i pięść". To oni, wraz z prezydentem Michałem Zaleskim dokonali odsłonięcia aranżacji w formie wózka z zawartością.  Instalacja jest pomysłem pary poznańskich artystów - Karola Furyka i Małgorzaty Więcławskiej, zwycięzców konkursu ogłoszonego przez miasto. Ich projekt przedstawia wózek wypełniony dobytkiem przesiedleńców, aktualny do dzisiaj symbol wojennej zawieruchy.

Jerzy Hoffman wyraził radość z tego, że Toruń upamiętnia film i jego twórców, spośród których wielu już nie ma wśród nas. Dodał także, że w jego opinii ta aranżacja będzie nie tylko symbolem powojennych losów Polaków, ale także kojarzyć się będzie z dramatami współczesnych ludzi na obszarach dotkniętych wojnami. Magdalena Zawadzka ze wzruszeniem opowiadała o swoich spotkaniach z Krzysztofem Komedą Trzcińskim, autorem muzyki do filmu, z Jerzym Hoffmanem, u którego zagrała słynną Baśkę w ekranizacji "Pana Wołodyjowskiego" oraz z mężem Gustawem Holoubkiem.

Koncert ballad i piosenek filmowych uświetniający odsłonięcie aranżacji był zarazem ostatnim koncertem Międzynarodowego Letniego Festiwalu "Toruń – Muzyka i Architektura". Toruńska Orkiestra Symfoniczna wystąpiła pod batutą specjalizującego się w muzyce filmowej dyrygenta - Jana Walczyńskiego. Na scenie pojawili się znakomici toruńscy artyści: Mariusz Lubomski (który koncert poprowadził), pianista jazzowy Bogdan Hołownia, gitarzysta Zbigniew Krzywański oraz grający na kontrabasie Andrzej Gulczyński. Wystąpili również znakomici goście: Jacek Bończyk, Mirosław Czyzykiewicz, Maciej Sikała i zespół Trzy Dni Później. Na ekranie wyświetlane były kadry z filmu, a także współczesne i historyczne zdjęcia Rynku Nowomiejskiego.

Film "Prawo i pięść" był zrealizowany przez  Jerzego Hoffmana i Edwarda Skórzewskiego w 1964 r. na podstawie scenariusza Józefa Hena (pierwowzorem była jego powieść "Toast"). Plenery kręcono w Toruniu. Bohater Andrzej Kenig (w tej roli Gustaw Holoubek) - były więzień obozu koncentracyjnego, zgłasza się na ochotnika do pracy pełnomocnika rządu. Zostaje skierowany do grupy, która ma zabezpieczyć mienie pobliskiego uzdrowiska i uruchomić sanatorium. Niebawem Kenig orientuje się jednak, że jego koledzy to w rzeczywistości szabrownicy, którzy nie przebierają w środkach, by zdobyć fortunę. Podejmuje z nimi walkę.

Wszystkie zdjęcia plenerowe do filmu powstały w Toruniu. W pamięci widzów utrwaliła się szczególnie scena rozgrywana na Rynku Nowomiejskim. Fakt nakręcenia filmu w Toruniu postanowiło upamiętnić miasto. Całość projektu upamiętnienia filmu "Prawo i pięść", czyli konkurs na instalację i jej wykonanie oraz przygotowanie uroczystości odsłonięcia, kosztowała 70 tys. zł.

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Rozpoczęła się 15. edycja festiwalu Sztuki Natury. W toruńskich galeriach i centrach kultury można podziwiać wystawy sztuk wizualnych inspirowanych przyrodą.
 • Kultura, Miasto
  Silnie związane z Toruniem flisackie tradycje zostały wpisane na listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO!
 • Na zdjęciu: charakterystyczny biały namiot, którym stanowi zadaszenie nad boiskiem na osiedlu Przy Skarpie
  Miasto, Sport
  Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji odbudował i ponownie postawił powłokę nad pełnowymiarowym boiskiem do piłki nożnej przy ul. Przy Skarpie. Charakterystyczny biały balon, a mówiąc fachowo, powłoka pneumatyczna, jest z powrotem na swoim miejscu.
 • Miasto
  Niezwykły, świątecznie iluminowany i rozbrzmiewający kolędami tramwaj zgodnie z tradycją rozpocznie w Mikołajki, 6 grudnia 2022 r. kursowanie po ulicach Torunia. Podczas jego pierwszego przejazdu nie zabraknie niespodzianek.
 • Zdjęcie przedstawia dzieci w czapkach św. Mikłaja biegnące ulicą Szeroką
  Miasto, Sport
  W niedzielę, 4 grudnia 2022 r. wystartuje jubileuszowy XX FESTIWAL BIEGÓW ŚWIĘTYCH MIKOŁAJÓW. Dzień wcześniej, 3 grudnia 2022 r., na Rynku Staromiejskim w godz. 11:00 – 12:30, odbędą się imprezy dla dzieci, w tym BIEG MIKOŁAJKA.
 • Bieg Św. Mikołajów w Toruniu odbędzie się 4 grudnia.
  Miasto
  W najbliższą niedzielę 4 grudnia 2022 r. w godzinach od 11.30 do 14.30 ulicami Torunia pobiegną Święci Mikołajowie.
 • Prace przy budowie nowej linii tramwajowej idą w dobrym tempie. Na odcinku od pl. NOT do przejazdu kolejowo-drogowo-tramwajowego na ul. Legionów zaawansowanie robót wynosi 64 procent, a dalej – od przejazdu wzdłuż ul. Polnej, Ugorów i Watzenrodego – 80 procent.
 • Zawodnicy klubu sportowego Laguna 24 Toruń walczyli o medale w finale Klubowego Pucharu Polski i jednocześnie Zimowych Mistrzostwach Polski w pływaniu w płetwach. Zdobyli 32 medale indywidualne i 4 medale w sztafetach.
 • Pod Pomnikiem Artylerii Polskiej oraz na terenie poligonu Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu przez dwa dni odbywały się uroczystości z okazji Święta Wojsk Rakietowych i Artylerii.
 • Apel o wsparcie obywateli Ukrainy i pomoc w zgromadzeniu dla nich rzeczy niezbędnych do przetrwania zimy w walczącym kraju wystosował prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • W Toruńskim Centrum Aktywności Lokalnej 2.Piętro przy ul. Konopnickiej 13 odbyło się bezpłatne szkolenie dot. tworzenia wartościowych treści w sieci. Warsztaty były częścią programu Firmy Jutra prowadzonego przez Google, PFR i OChK.
 • Specjalistyczny Szpital Miejski im. Mikołaja Kopernika w Toruniu otrzymał prestiżowe, najwyższe wyróżnienie - Status Diamentowy od Inicjatywy Angels oraz Europejskiej Organizacji Udarowej za leczenie udarów mózgu w III kwartale 2022 roku.
 • W związku z obchodami święta Radia Maryja w sobotę 3 grudnia 2022 r. zostaną wprowadzone zmiany w organizacji ruchu, które obejmą ulicę Żwirki i Wigury, Drogę Starotoruńską oraz ulicę Bema.
 • 1 grudnia 2022 r. minęła 28. rocznica śmierci Honorowej Obywatelki Torunia Wandy Szuman, nestorki toruńskiej pedagogiki, twórczyni miejscowego oddziału PCK i pionierki rehabilitacji osób niepełnosprawnych.