Wojska rakietowe i artyleria świętują w Toruniu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Wojska rakietowe i artyleria świętują w Toruniu

Miasto
Data publikacji: 01 grudnia 2023
Autor: Marcin Pryka

- Proszę o przyjęcie w imieniu torunianek i torunian potwierdzenia trwałej przyjaźni Torunia z polskim środowiskiem artyleryjskim. Na toruńskiej ziemi będziecie traktowani zawsze jako elita polskiej armii i nasi przyjaciele - powiedział podczas obchodów Święta Wojsk Rakietowych i Artylerii prezydent Torunia Michał Zaleski.

Z okazji Święta Wojsk Rakietowych i Artylerii 1 grudnia 2023 r. pod "Pomnikiem Polskich Artylerzystów" odbył się Apel Pamięci, podczas którego m. in. złożono wieńce i wiązanki kwiatów. W uroczystości uczestniczyła delegacja toruńskiego samorządu z zastępcą prezydenta Torunia Zbigniewem Fiderewiczem na czele. 

Następnie odbył się przemarsz do Kościoła Garnizonowego pw. św. Katarzyny, gdzie odprawiona została Msza Święta w intencji żołnierzy Wojsk Rakietowych i Artylerii. Natomiast centralne obchody Święta miały miejsce na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu (rejon Kijewo), gdzie można było obejrzeć pokaz statyczny sprzętu wojskowego, odbył się uroczysty apel z wręczeniem wyróżnień żołnierzom oraz prezentacja możliwości wojska. W centralnej cześci obchodów wziął udział prezydent Torunia Michał Zaleski, który otrzymał od szefa Zarządu Wojsk Rakietowych Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych i Artylerii gen. Grzegorza Potrzuskiego i całej społeczności artyleryjskiej szklaną atatuetkę z tytułem Przyjaciela Wojsk Rakietowych i Artylerii.

- Pozdrawiam wszystkich artylerzystów, tych obecnych w poligonowej osadzie, tych stacjonujących w Toruniu oraz tych, którzy pełnią żołnierską służbę w różnych rejonach Rzeczypospolitej. Całej polskiej wspólnocie artyleryjskiej i rakietowej okazuję należne honory. Dzisiejsze święto obieramy w stolicy polskiej artylerii z wielkim respektem dla świętujących artylerzystów. Bardzo serdecznie dziękuję za uznanie w mojej osobie przyjaciela artylerii. Tak było, jest i będzie. Proszę wszystkich o przyjęcie w imieniu torunianek i torunian potwierdzenia trwałej przyjaźni Torunia z polskim środowiskiem artyleryjskim. Na toruńskiej ziemi będziecie traktowani zawsze jako elita polskiej armii i jako przyjaciele, którzy stąd wywodząc się gdzieś w rejonach Polski i świata będą pokazywali swoje umiejętności i kunszt. Wszystkim życzę radosnego święta, codziennej opieki Św. Barbary i spełnienia żołnierskich i oficerskich planów - powiedział na terenie poligonu prezydent Torunia Michał Zaleski.

Prezydent wręczył na ręce szefa Zarządu Wojsk Rakietowych Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych i Artylerii gen. Grzegorza Potrzuskiego list gratulacyjny, portret Mikołaja Kopernika oraz toruńskie pierniki.

Toruń uznawany jest za stolicę wojsk artyleryjskich w Polsce. Święto Wojsk Rakietowych i Artylerii przypada na 4 grudnia, w dzień Świętej Barbary, patronki artylerzystów. Ustanowiono je rozkazem Ministra Obrony Narodowej z 1995 r.

Fot. Sławomir Kowalski

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Kolejny protest rolników
  Drogi, Miasto
  Od 20 lutego 2024 r. od godzin porannych bardzo duże ograniczenia w dojeździe do i wyjeździe z Torunia na większości dróg - rozpoczyna się kolejny protest rolników.
 • Na zdjęciu: znak drogowy - rondo, w tle widać maszyny rolnicze
  20 lutego 2024 r. w godzinach porannych rozpoczął się protest rolników – są utrudnienia na drogach wjazdowych do i wyjazdowych z Torunia. O przebiegu akcji będziemy informować na bieżąco.
 • Na zdjęciu: nieruchomość przy drodze Trzeposkiej, stary zniszczony budynek, wokół białe nowe bloki
  Biznes, Miasto
  O 300% przebito cenę wywoławczą w przetargu na sprzedaż nieruchomości na Jakubskim Przedmieściu w Toruniu. Działka pod zabudowę wielorodzinną i usługi została wylicytowana za 20 050 000 zł. Cena wywoławcza wynosiła 5 000 000 zł.
 • Miasto
  20 lutego 2024 r. władze samorządowe Torunia spotkały się w Collegium Maximum z władzami rektorskimi Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Tematem rozmów była szeroko pojęta współpraca miasta z uczelnią i społecznością uniwersytecką.
 • Miasto, Toruń dla Ukrainy, Торунь для України
  24 lutego 2024 r. w Toruniu odbędzie się Maraton Solidarności "Flaga życia" upamiętniający drugą rocznicę pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę oraz dziesiątą rocznicę agresji zbrojnej na terytorium Ukrainy.
 • Grafika przedstawia teren pod usługi przy ul. Grudziądzkiej
  Biznes, Miasto
  Atrakcyjna działka inwestycyjna w północnym Toruniu idzie pod młotek. W miejskim katalogu ofert dla biznesu znalazła się nieruchomość przy ul. Grudziądzkiej 194. Teren w sąsiedztwie drogi krajowej nr 91, nieopodal Centralnego Cmentarza Komunalnego, wyceniono na 5 000 000 zł.
 • Atrakcyjna działka inwestycyjna w północnym Toruniu idzie pod młotek. W miejskim katalogu ofert dla biznesu znalazła się nieruchomość przy ul. Grudziądzkiej 194. Teren w sąsiedztwie drogi krajowej nr 91, nieopodal Centralnego Cmentarza Komunalnego, wyceniono na 5 000 000 zł.
 • W Toruniu rozpoczynają się hokejowe Mistrzostwa Polski Centralnej Ligi Juniorów, w których udział weźmie 8 zespołów z całej Polski.
 • Pokaz z elementami ognia, warsztaty, wystawy, koncerty i wykłady naukowców - tymi wydarzeniami podsumowaliśmy niezwykły Rok Mikołaja Kopernika w Toruniu. Zakończenie świętowania jubileuszu 550. rocznicy urodzin wybitnego polskiego astronoma było nie tylko okazją do wspólnego spędzenia czasu, ale także edukacyjnym wydarzeniem, podczas którego...
 • Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu przygotowuje kolejne warsztaty z cyklu „Wsparcie na starcie”, które odbędą się 5 marca 2024 r. o godz. 14:00 w Toruńskim Centrum Aktywności Lokalnej 2. Piętro przy ul. Konopnickiej 13.
 • 20 lutego 2024 r. w godzinach porannych rozpoczął się protest rolników – są utrudnienia na drogach wjazdowych do i wyjazdowych z Torunia. O przebiegu akcji będziemy informować na bieżąco.
 • Msza pogrzebowa śp. Krzysztofa Żabińskiego została odprawiona 19 lutego 2024 r. w Katedrze św. Janów. Uczestniczyli w niej m.in. były premier RP Jan Krzysztof Bielecki, były wicepremier i minister finansów Leszek Balcerowicz, europoseł Janusz Lewandowski i prezydent Torunia Michał Zaleski. Po zakończeniu Eucharystii kondukt pogrzebowy przeszedł na...
 • Podczas tegorocznego Święta Uniwersytetu Mikołaja Kopernika (19 lutego 2024 r.) nadano wybitnemu urologowi - prof. Jerzemu Bogdanowi Gajewskiemu tytuł doktora honoris causa UMK. Laureatką międzynarodowej Nagrody Naukowej "Ratio et Spes" została w tym roku prof. Chantal Delsol. Ponadto przyznano szereg innych ważnych odznaczeń, medali i wyróżnień...
 • Zgodnie z zarządzeniem Prezydenta Miasta Torunia w poniedziałek 19 lutego 2024 r. od godz. 10:00 zostało odwołane pogotowie przeciwpowodziowe na terenie Gminy Miasta Toruń.