"Wodecki symfonicznie" na Dzień Matki | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

"Wodecki symfonicznie" na Dzień Matki

Kultura, Miasto
Data publikacji: 26 maja 2023
Autor: Marcin Pryka

Z okazji Międzynarodowego Dnia Matki w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki 27 maja 2023 r. odbył się koncert Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej poświęcony muzyce Zbigniewa Wodeckiego. Prezydent Michał Zaleski złożył najserdeczniejsze życzenia dla toruńskich Mam z okazji tego wyjątkowego święta.

Zbigniew Wodecki (1950-2017) - obdarzony wspaniałym wokalem polski artysta wyśpiewał przez lata wiele przebojów, które nuciła cała Polska, a dziś powracają one w kolejnych aranżacjach, czy to wokalnych, czy orkiestrowych.Ten nieprzeciętny kompozytor i wykonawca jest jedną z historycznych i najbardziej znaczących sylwetek w dziejach toruńskich Jordanek. Tutaj koncertował 9 grudnia 2015 r. jako jeden z pierwszych artystów w historii tej wspaniałej sali, którą oficjalnie otwarto trzy dni później i nadano oficjalny status siedziby Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej.

Ze Zbigniewem Wodeckim witaliśmy też w Toruniu muzycznie Nowy Rok 2015 – jeszcze w Dworze Artusa. W kolejnym roku również z nim przeżywaliśmy – już w sali na Jordankach – koncert „Raduje się serce” z okazji Święta Niepodległości, a także pożegnaliśmy artystę dwa lata później na Jordankach pośmiertnym koncertem „Pejzaż bez Ciebie”.

Podczas piątkowego wieczoru na Jordankach, zadedykowanego świętującym Mamom, usłyszeliśmy znane i lubiane utwory, jak: „Z tobą chcę oglądać świat”, „Nad wszystko uśmiech twój”, czy „Opowiadaj mi tak”. Z towarzyszeniem Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego wystąpili soliści Karolina Leszko i Daniel Cebula-Orynicz.

Karolina Leszko, znana z występów w edycjach znanych muzycznych programów i wielokrotnie nagradzana wokalistka, w wieku 23 lat zajęła pierwsze miejsce w konkursie "Korowód" na  Grechuta Festival 2009. Natomiast Daniel Cebula-Orynicz jest wykładowcą Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie i popularyzatorem m.in. muzyki gospel, którą popularyzuje koncertując i prowadząc warsztaty gospel. Artysta jest laureatem wielu nagród, znalazł się również w gronie finalistów 6. edycji programu The Voice of Poland.

Zaproszenie toruńskich symfoników do ponownego spotkania z twórczością Zbigniewa Wodeckiego traktujemy jako trafioną i najpiękniejszą toruńską propozycję na Dzień Matki, bo ta chwila zawsze budzi wdzięczność i wzruszenie dla tej jednej jedynej i kochanej mamy każdego z nas, a jednocześnie wyjątkowy szacunek dla wszystkich mam z Torunia – także dla tej wspaniałej mamy, która nie tak dawno (8 maja) pomogła przyjść na świat swoim czworaczkom w toruńskim szpitalu na Bielanach.

Fot. Sławomir Kowalski

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: dzieci w strojach ludowych tańczą poloneza na boisku szkolnym
  Miasto
  Szkoła Podstawowa nr 1 obchodzi 140-lecie działalności. Uroczystości z tej okazji odbyły się 6 czerwca 2023 r.
 • Miasto, Sport
  Piłkarze toruńskiej Elany już w czwartek 8 czerwca 2023 r. meczem z Pogonią Mogilno mogą przypieczętować awans do trzeciej ligi piłkarskich rozgrywek.
 • Na zdjęciu: kasztanowiec o imieniu Jeżyk, obok stoi kilkadziesiąt dzieci
  Eko, Miasto
  Kasztanowiec Jeżyk, rosnący przy ul. Łąkowej, znalazł się w finale konkursu Drzewo Roku 2023. Głosowanie trwa do końca czerwca 2023 r.
 • Tak się robi biznes „Made in Toruń” - Calla Flowers
  Biznes, Miasto
  Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu przygotowało cykl wideo prezentujący wybrane firmy wyróżnione toruńskim znakiem jakości.  „Tak się robi biznes Made in Toruń” ma charakter wizerunkowy. W kolejnym odcinku prezentujemy studio kwiatowe Calla Flowers. - To miejsce o niezwykłym klimacie i oferujące niebanalne kompozycje florystyczne. Wyjątkowe...
 • Na zdjeciu: seniorzy siedzą przy stołach
  Miasto
  Już po raz siódmy Toruńska Senioriada połączy pokolenia – do udziału w wydarzeniu zapraszamy w niedzielę 11 czerwca 2023 r.
 • Na zdjęciu ulica Kopernika w Toruniu
  Drogi, Miasto
  Przed nami wydłużony weekend. Od czwartku 8 czerwca do niedzieli 11 czerwca 2023 r. ograniczony będzie wjazd w zachodnią część Zespołu Staromiejskiego. Na kierowców czekają parkingi zlokalizowane w bliskim sąsiedztwie starego miasta.
 • Na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego mogą odbywać się wydarzenia sportowe – każdej kategorii – tak zdecydował zarząd Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.
 • Przed nami wydłużony weekend. Od czwartku 8 czerwca do niedzieli 11 czerwca 2023 r. ograniczony będzie wjazd w zachodnią część Zespołu Staromiejskiego. Na kierowców czekają parkingi zlokalizowane w bliskim sąsiedztwie starego miasta.
 • Oficyna kamienicy przy ul. Łaziennej 24A idzie pod młotek. Nieruchomość na toruńskiej starówce będzie można kupić w przetargu organizowanym przez Wydział Gospodarki Nieruchomościami w dn. 20 czerwca 2023 r.
 • W piątek 9 czerwca 2023 r. - po Bożym Ciele - kasa biletowa Miejskiego Zakładu Komunikacji przy ul. Sienkiewicza 24/26 będzie czynna w godz. 7:00-14:30. Pozostałe kasy będą nieczynne.
 • W poniedziałek 5 czerwca 2023 r., w 63. rocznicę śmierci gen. Józefa Hallera, przedstawiciele władz miasta złożyli kwiaty pod pomnikiem Honorowego Obywatela Torunia, dowódcy Frontu Pomorskiego, który w 1920 r. przyniósł miastu niepodległość. Toruński pomnik gen. Hallera znajduje się u wylotu ulicy Piastowskiej, którą 18 stycznia 1920 r....
 • 20 czerwca o godz. 11:00 zostanie przeprowadzony pierwszy przetarg na lokal mieszkalny przy ul. Słowackiego 51. Zgodnie z regulaminem I przetargu ustnego nieograniczonego na sprzedaż lokalu niemieszkalnego nr 10 powołana została komisja przetargowa. Przetarg odbędzie się 20 czerwca o godz. 11:00 w Wydziale Gospodarki Nieruchomościami Urzędu...
 • Wiele atrakcji czekało na najmłodszych podczas Art Pikniku, jaki odbył się z okazji Dnia Dziecka 4 czerwca 2023 r. na Błoniach Nadwiślańskich.
 • Wspólna wycieczka i piknik w leśnictwie Olek pod hasłem „Toruń na rowery 2023” przyciągnęły setki torunian na jednośladach. Szósta edycja największego rekreacyjnego wydarzenia sezonu rowerowego odbyła się w niedzielę 4 czerwca 2023 r.