"Wodecki symfonicznie" na Dzień Matki | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

"Wodecki symfonicznie" na Dzień Matki

Kultura, Miasto
Data publikacji: 26 maja 2023
Autor: Marcin Pryka

Z okazji Międzynarodowego Dnia Matki w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki 27 maja 2023 r. odbył się koncert Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej poświęcony muzyce Zbigniewa Wodeckiego. Prezydent Michał Zaleski złożył najserdeczniejsze życzenia dla toruńskich Mam z okazji tego wyjątkowego święta.

Zbigniew Wodecki (1950-2017) - obdarzony wspaniałym wokalem polski artysta wyśpiewał przez lata wiele przebojów, które nuciła cała Polska, a dziś powracają one w kolejnych aranżacjach, czy to wokalnych, czy orkiestrowych.Ten nieprzeciętny kompozytor i wykonawca jest jedną z historycznych i najbardziej znaczących sylwetek w dziejach toruńskich Jordanek. Tutaj koncertował 9 grudnia 2015 r. jako jeden z pierwszych artystów w historii tej wspaniałej sali, którą oficjalnie otwarto trzy dni później i nadano oficjalny status siedziby Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej.

Ze Zbigniewem Wodeckim witaliśmy też w Toruniu muzycznie Nowy Rok 2015 – jeszcze w Dworze Artusa. W kolejnym roku również z nim przeżywaliśmy – już w sali na Jordankach – koncert „Raduje się serce” z okazji Święta Niepodległości, a także pożegnaliśmy artystę dwa lata później na Jordankach pośmiertnym koncertem „Pejzaż bez Ciebie”.

Podczas piątkowego wieczoru na Jordankach, zadedykowanego świętującym Mamom, usłyszeliśmy znane i lubiane utwory, jak: „Z tobą chcę oglądać świat”, „Nad wszystko uśmiech twój”, czy „Opowiadaj mi tak”. Z towarzyszeniem Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego wystąpili soliści Karolina Leszko i Daniel Cebula-Orynicz.

Karolina Leszko, znana z występów w edycjach znanych muzycznych programów i wielokrotnie nagradzana wokalistka, w wieku 23 lat zajęła pierwsze miejsce w konkursie "Korowód" na  Grechuta Festival 2009. Natomiast Daniel Cebula-Orynicz jest wykładowcą Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie i popularyzatorem m.in. muzyki gospel, którą popularyzuje koncertując i prowadząc warsztaty gospel. Artysta jest laureatem wielu nagród, znalazł się również w gronie finalistów 6. edycji programu The Voice of Poland.

Zaproszenie toruńskich symfoników do ponownego spotkania z twórczością Zbigniewa Wodeckiego traktujemy jako trafioną i najpiękniejszą toruńską propozycję na Dzień Matki, bo ta chwila zawsze budzi wdzięczność i wzruszenie dla tej jednej jedynej i kochanej mamy każdego z nas, a jednocześnie wyjątkowy szacunek dla wszystkich mam z Torunia – także dla tej wspaniałej mamy, która nie tak dawno (8 maja) pomogła przyjść na świat swoim czworaczkom w toruńskim szpitalu na Bielanach.

Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

 • SP12 widok z drona na nowe budynki szkolne i plac zabaw
  Inwestycje, Miasto
  Do 27 czerwca 2024 r. trwa nabór kandydatów do pracy w nowej Szkole Podstawowej nr 12 przy ul. Strzałowej na lewobrzeżu.
 • Miasto
  Uroczyste ślubowanie na sztandar miasto zakończyło 17 czerwca 2024 r. służbę przygotowawczą 6 nowych pracowników Urzędu Miasta Torunia.
 • Na zdjęciu: młoda dziewczyna śpiewa do mikrofony, gra na niebieskiej gitarze elektrycznej, w tle ceglany mur
  Kultura, Miasto
  Już w czwartek 20 czerwca 2024 r. rozpoczyna się coroczne toruńskie świętowanie – do 24 czerwca czeka nas masa atrakcji.
 • Kultura, Miasto
  Muzeum Okręgowe w Toruniu z przyjemnością zaprasza na II Toruńską Noc Muzeów, która odbędzie się w sobotę, 22 czerwca 2024 r.
 • Plac 4 czerwca 1989 r. po zdemonotowaniu barierek wokół terenu inwestycji w poniedziałek 17 czerwca 2024 r. Fot. Małgorzata Litwin
  Miasto
  Komunikat w sprawie czasowego wstrzymania prac ziemnych w rejonie Alei Solidarności i ul. Wały gen. Sikorskiego.
 • Kultura, Miasto
  Święto Miasta zbliża się wielkimi krokami! W dniach 20 – 24 czerwca na torunian czeka cały szereg atrakcji, dzięki którym świętowanie urodzin Torunia stanie się jeszcze przyjemniejsze.
 • Martyna Wojciechowska - dziennikarka, podróżniczka i działaczka społeczna została laureatką Złotego Anioła MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze za niepokorność twórczą.
 • - W nocy z 18 na 19 czerwca 2024 r. w obszarach występowania prognozowanych opadów burzowych, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych na terenie miasta Toruń i powiatu toruńskiego mogą wystąpić gwałtowne wzrosty stanów wody i lokalne podtopienia - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
 • Ulicami Torunia ponownie przejedzie rolkowy peleton. W sobotę 22 czerwca 2024 r. zaplanowano pierwsze z wakacyjnych spotkań toruńskich rolkarzy pod hasłem Nightskating. W wydarzeniu co roku bierze udział kilkuset uczestników.
 • Już w czwartek 20 czerwca 2024 r. rozpoczyna się coroczne toruńskie świętowanie – do 24 czerwca czeka nas masa atrakcji.
 • Od poniedziałku do piątku w godz. 17.00-21.00 działa Kujawsko-Pomorska Niebieska Linia Telefon dla Osób Doznających Przemocy Domowej.
 • - W środę 19 czerwca 2024 r. od godz. 1:00 do godz. 7:00 na terenie miasta Torunia i powiatu toruńskiego prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 15 mm do 30 mm oraz porywy wiatru do 100 km/h. Lokalnie grad - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
 • Dyrektor Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu zostanie powołany na okres czterech lat.,
 • 13 zawodniczek klubu MKS Trójka w weekend wystartowało w Mistrzostwach Polski oraz Pucharze Lublina 2024 w jeździe figurowej na rolkach.