Wkrótce otwarcie Park&Ride | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Wkrótce otwarcie Park&Ride

Drogi, Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 27 lipca 2023
Autor: Małgorzata Litwin

Coraz bliżej do otwarcia toruńskich parkingów typu Park&Ride. W obiektach trwają prace związane z montażem elektronicznego systemu obsługi płatności i dostosowaniem go do przyjętego regulaminu funkcjonowania.

Na obu parkingach zakończyły się już prace budowlane, trwają prace montażowe i programistyczne związane z uruchomieniem elektronicznego systemu wjazdu i wyjazdu oraz dokonywania płatności zgodnie z przyjętym regulaminem funkcjonowania.

- Bardzo skomplikowany i wymagający więcej pracy okazał się system zarówno przygotowania, jak i oprogramowania urządzeń zapewniających dostęp do miejsc parkingowychmówi prezydent Torunia Michał Zaleski.Przypomnę, że system ten ma umożliwiać jednocześnie zakup biletów komunikacji miejskiej, konieczne było więc zintegrowanie tych dwóch funkcjonalności. Co istotne, wprowadziliśmy w Toruniu rozwiązanie niespotykane w innych miastach, mianowicie 72-godzinny bilet turystyczny, dlatego niemożliwe jest przeniesienie wprost modułów informatycznych obowiązujących w innych parkingach Park&Ride, trzeba je było odpowiednio przeprojektować.

Pomimo już zrealizowanego szerokiego zakresu prac, system nadal nie udostępnia biletu turystycznego – w praktyce nie ma więc możliwości jego zakupu. Wymaga to dalszych działań specjalistów. Na najbliższe dni zaplanowano kolejne testy. Parkingi zostaną udostępnione dopiero wtedy, kiedy system obsługi płatności będzie w całości dostosowany do regulaminu ich działania – tak, aby użytkownicy mogli korzystać ze wszystkich przewidzianych funkcji.

Parkingi Park&Ride są zlokalizowane w dwóch miejscach – przy ul. Olimpijskiej 42 oraz Dziewulskiego 38. Powstały w bezpośrednim sąsiedztwie linii komunikacyjnych oraz pętli autobusowych i tramwajowych, przez co zostaną one zintegrowane z komunikacją miejską. Parking przy ul. Dziewulskiego ma 222 miejsca, w tym 4 miejsca wyposażone w ładowarki aut elektrycznych. Jest dwupoziomowy: na poziomie 0 zlokalizowana jest pętla autobusowa oraz punkt sprzedaży biletów MZK. Z kolei parking przy ul. Olimpijskiej jest 3 poziomowy i posiada 217 miejsc, w tym 4 miejsca z ładowarkami aut elektrycznych.

Oba parkingi wyposażono w systemy zajętości miejsc parkingowych i informacji pasażerskiej oraz system parkingowy z samoobsługowymi kasami biletowymi, a także w specjalne kamery rozpoznające tablice rejestracyjne.
6 lipca radni miejscy ustalili regulamin funkcjonowania parkingów, w tym opłaty za korzystanie z nich. Zgodnie z uchwałą będą to parkingi publiczne, ogólnodostępne i niestrzeżone. Kierowcy mogą  pozostawić tam pojazd na dobę parkingową, czyli nie dłużej niż 24 godziny, licząc od wjazdu na parking. Ta zasada nie ma zastosowania w przypadku posiadania biletu turystycznego, który jest ważny przez 72 godziny. Parking będzie dostępny przez 7 dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę, za wyjątkiem przerw technicznych.

Ceny i rodzaje biletów Park&Ride:

 • Bilet P&R dobowy za 6,80 zł – uprawni do korzystania z parkingu oraz wielokrotnych przejazdów do 2 osób wszystkimi środkami komunikacji miejskiej w Toruniu, wyłącznie w czasie postoju pojazdu na parkingu, nie dłużej niż w okresie ważności biletu P&R, tj. doby parkingowej;
 • Bilet P&R rodzinny za 11 zł - uprawniający do korzystania z parkingu oraz wielokrotnych przejazdów do 6 osób wszystkimi środkami komunikacji miejskiej w Toruniu, wyłącznie w czasie postoju pojazdu na parkingu, nie dłużej niż w okresie ważności biletu P&R, tj. doby parkingowej;
 • Bilet P&R miesięczny za 98 zł - uprawniający do korzystania z parkingu oraz wielokrotnych przejazdów 1 osoby wszystkimi środkami komunikacji miejskiej w Toruniu, wyłącznie w czasie postoju pojazdu na parkingu, nie dłużej niż w okresie ważności biletu P&R, tj. 30 dni lub danego miesiąca kalendarzowego, przy czym obowiązuje zasada jednorazowego korzystania z parkingu nie dłużej niż w okresie doby parkingowej;
 • Bilet P&R turystyczny za 45 zł - uprawniający do korzystania z parkingu oraz wielokrotnych przejazdów do 6 osób wszystkimi środkami komunikacji miejskiej w Toruniu, wyłącznie w czasie postoju pojazdu na parkingu, nie dłużej niż w okresie ważności biletu P&R, tj. 72 godzin, licząc od wjazdu na parking.

Dodatkowe opłaty:

- Opłata za zwłokę w zakupie biletu P&R, przekraczającą 15 minut od momentu wjazdu na parking – 100 zł

- Opłata za zgubienie dowodu wjazdu lub biletu P&R, a także za przekroczenie doby parkingowej – 100 zł

- Opłata za pozostawienie pojazdu w obszarze objętym przerwą techniczną – 100 zł

Parkingi Park&Ride powstały w Toruniu w ramach realizacji Planu Gospodarki Niskoemisyjnej Gminy Miasta Toruń na lata 2015-2020. Całkowita wartość projektu to blisko 32 mln zł, z czego ponad 17 mln zł to dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach ZIT, Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.

Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Uroczyste ślubowanie na sztandar miasto zakończyło 17 czerwca 2024 r. służbę przygotowawczą 6 nowych pracowników Urzędu Miasta Torunia.
 • Plac 4 czerwca 1989 r. po zdemonotowaniu barierek wokół terenu inwestycji w poniedziałek 17 czerwca 2024 r. Fot. Małgorzata Litwin
  Miasto
  Komunikat w sprawie czasowego wstrzymania prac ziemnych w rejonie Alei Solidarności i ul. Wały gen. Sikorskiego.
 • Plakat festiwalu z rozetą witrażową na czerwonym tle
  Kultura, Miasto
  W Toruniu rozpoczął się 28. Międzynarodowy Festiwal Nova Muzyka i Architektura. Wstęp na część wydarzeń jest bezpłatny.
 • Kultura, Miasto
  Święto Miasta zbliża się wielkimi krokami! W dniach 20 – 24 czerwca na torunian czeka cały szereg atrakcji, dzięki którym świętowanie urodzin Torunia stanie się jeszcze przyjemniejsze.
 • Eko, Kultura, Miasto
  Na kocykach, leżakach i matach piknikowych posłuchaliśmy muzyki i wspólnie odpoczywaliśmy w parku na Bydgoskim Przedmieściu.
 • Miasto
  17 czerwca 2024 r. w Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia im. gen. J. Bema odbyła się uroczystość objęcia obowiązków komendanta Centrum przez płk. Romana Piotrowskiego.
 • Serdecznie zapraszamy na recital fortepianowy włoskiego pianisty, Sandro Ivo Bartoli, który będzie gościem w Zespole Szkół Muzycznych w Toruniu w dniach 19-20 czerwca 2024 r.
 • Komunikat w sprawie czasowego wstrzymania prac ziemnych w rejonie Alei Solidarności i ul. Wały gen. Sikorskiego.
 • Według raportu Głównego Urzędu Statystycznego, Toruń znalazł się wśród miast z najmniejszym udziałem osób narażonych na hałas w ciągu doby.
 • 18 czerwca 2024 r. na Stadionie Miejskim przy ul. Bema odbędzie się 46. Memoriał Grzegorza Duneckiego – patrona obiektu.
 • 14 czerwca 2024 r. piłkarska reprezentacja Urzędu Miasta Torunia i jednostek organizacyjnych Gminy Miasta Toruń wzięła udział w IX Piłkarskim Turnieju Samorządowców Województwa Kujawsko-Pomorskiego o Puchar Marszałka – Waganiec 2024.
 • Kościół św. Szczepana obchodzi swoje 120-lecie. Uroczystości z tej okazji odbyły się 16 czerwca 2024 r.
 • Anne Weber z Niemiec i Zbigniew Rokita z Polski – to laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S.B. Lindego w 2024 r. Nagrody odebrali 16 czerwca 2024 r. podczas uroczystości w Ratuszu Staromiejskim.
 • Członkowie Kapituły Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S.B. Lindego obradowali 15 czerwca 2024 r. w Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu.