Wkrótce otwarcie Park&Ride | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Wkrótce otwarcie Park&Ride

Drogi, Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 27 lipca 2023
Autor: Małgorzata Litwin

Zgłoś swój projekt na stronie esk2029.pl

Coraz bliżej do otwarcia toruńskich parkingów typu Park&Ride. W obiektach trwają prace związane z montażem elektronicznego systemu obsługi płatności i dostosowaniem go do przyjętego regulaminu funkcjonowania.

Na obu parkingach zakończyły się już prace budowlane, trwają prace montażowe i programistyczne związane z uruchomieniem elektronicznego systemu wjazdu i wyjazdu oraz dokonywania płatności zgodnie z przyjętym regulaminem funkcjonowania.

- Bardzo skomplikowany i wymagający więcej pracy okazał się system zarówno przygotowania, jak i oprogramowania urządzeń zapewniających dostęp do miejsc parkingowychmówi prezydent Torunia Michał Zaleski.Przypomnę, że system ten ma umożliwiać jednocześnie zakup biletów komunikacji miejskiej, konieczne było więc zintegrowanie tych dwóch funkcjonalności. Co istotne, wprowadziliśmy w Toruniu rozwiązanie niespotykane w innych miastach, mianowicie 72-godzinny bilet turystyczny, dlatego niemożliwe jest przeniesienie wprost modułów informatycznych obowiązujących w innych parkingach Park&Ride, trzeba je było odpowiednio przeprojektować.

Pomimo już zrealizowanego szerokiego zakresu prac, system nadal nie udostępnia biletu turystycznego – w praktyce nie ma więc możliwości jego zakupu. Wymaga to dalszych działań specjalistów. Na najbliższe dni zaplanowano kolejne testy. Parkingi zostaną udostępnione dopiero wtedy, kiedy system obsługi płatności będzie w całości dostosowany do regulaminu ich działania – tak, aby użytkownicy mogli korzystać ze wszystkich przewidzianych funkcji.

Parkingi Park&Ride są zlokalizowane w dwóch miejscach – przy ul. Olimpijskiej 42 oraz Dziewulskiego 38. Powstały w bezpośrednim sąsiedztwie linii komunikacyjnych oraz pętli autobusowych i tramwajowych, przez co zostaną one zintegrowane z komunikacją miejską. Parking przy ul. Dziewulskiego ma 222 miejsca, w tym 4 miejsca wyposażone w ładowarki aut elektrycznych. Jest dwupoziomowy: na poziomie 0 zlokalizowana jest pętla autobusowa oraz punkt sprzedaży biletów MZK. Z kolei parking przy ul. Olimpijskiej jest 3 poziomowy i posiada 217 miejsc, w tym 4 miejsca z ładowarkami aut elektrycznych.

Oba parkingi wyposażono w systemy zajętości miejsc parkingowych i informacji pasażerskiej oraz system parkingowy z samoobsługowymi kasami biletowymi, a także w specjalne kamery rozpoznające tablice rejestracyjne.
6 lipca radni miejscy ustalili regulamin funkcjonowania parkingów, w tym opłaty za korzystanie z nich. Zgodnie z uchwałą będą to parkingi publiczne, ogólnodostępne i niestrzeżone. Kierowcy mogą  pozostawić tam pojazd na dobę parkingową, czyli nie dłużej niż 24 godziny, licząc od wjazdu na parking. Ta zasada nie ma zastosowania w przypadku posiadania biletu turystycznego, który jest ważny przez 72 godziny. Parking będzie dostępny przez 7 dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę, za wyjątkiem przerw technicznych.

Ceny i rodzaje biletów Park&Ride:

 • Bilet P&R dobowy za 6,80 zł – uprawni do korzystania z parkingu oraz wielokrotnych przejazdów do 2 osób wszystkimi środkami komunikacji miejskiej w Toruniu, wyłącznie w czasie postoju pojazdu na parkingu, nie dłużej niż w okresie ważności biletu P&R, tj. doby parkingowej;
 • Bilet P&R rodzinny za 11 zł - uprawniający do korzystania z parkingu oraz wielokrotnych przejazdów do 6 osób wszystkimi środkami komunikacji miejskiej w Toruniu, wyłącznie w czasie postoju pojazdu na parkingu, nie dłużej niż w okresie ważności biletu P&R, tj. doby parkingowej;
 • Bilet P&R miesięczny za 98 zł - uprawniający do korzystania z parkingu oraz wielokrotnych przejazdów 1 osoby wszystkimi środkami komunikacji miejskiej w Toruniu, wyłącznie w czasie postoju pojazdu na parkingu, nie dłużej niż w okresie ważności biletu P&R, tj. 30 dni lub danego miesiąca kalendarzowego, przy czym obowiązuje zasada jednorazowego korzystania z parkingu nie dłużej niż w okresie doby parkingowej;
 • Bilet P&R turystyczny za 45 zł - uprawniający do korzystania z parkingu oraz wielokrotnych przejazdów do 6 osób wszystkimi środkami komunikacji miejskiej w Toruniu, wyłącznie w czasie postoju pojazdu na parkingu, nie dłużej niż w okresie ważności biletu P&R, tj. 72 godzin, licząc od wjazdu na parking.

Dodatkowe opłaty:

- Opłata za zwłokę w zakupie biletu P&R, przekraczającą 15 minut od momentu wjazdu na parking – 100 zł

- Opłata za zgubienie dowodu wjazdu lub biletu P&R, a także za przekroczenie doby parkingowej – 100 zł

- Opłata za pozostawienie pojazdu w obszarze objętym przerwą techniczną – 100 zł

Parkingi Park&Ride powstały w Toruniu w ramach realizacji Planu Gospodarki Niskoemisyjnej Gminy Miasta Toruń na lata 2015-2020. Całkowita wartość projektu to blisko 32 mln zł, z czego ponad 17 mln zł to dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach ZIT, Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.

Fot. Sławomir Kowalski

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: Zbigniew Fiderewicz i Adrian Mól, zastępcy prezedenta Torunia, stoją wśród przedstawicieli rządu i posłów i pokazują promesy na dofinansowanie
  Miasto
  2 października 2023 r. w Ratuszu Staromiejski miało miejsce wręczenie promes samorządowcom z dawnych województw toruńskiego i włocławskiego z VI edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych dla gmin popegeerowskich oraz II edycji Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
 • Nabór projektów społecznych, które znajdą się w Gminnym Programie Rewitalizacji pn. „Program Rewitalizacji Torunia do roku 2027”.
  Miasto
  Ruszył nabór projektów społecznych, które znajdą się w Gminnym Programie Rewitalizacji pn. „Program Rewitalizacji Torunia do roku 2027”.
 • Na zdjeciu: fragment białego autobusu miejskiego
  Miasto, MZK
  W związku z zawodami Speedway Grand Prix, jak i korektami w rozkładach jazdy, pasażerów czekają zmiany w kursowaniu komunikacji miejskiej.
 • Miasto
  Uroczysta inauguracja Roku Akademickiego 2023/2024 Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu odbyła się w poniedziałek 2 października w Auli UMK. Po okresie wakacyjnym 17 878 studentów toruńskiej uczelni przystąpi do zajęć.
 • Miasto
  W Toruniu trwają obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckiej Zbrodni Pomorskiej 1939. - Nie zapomnimy. Pamięć o tych którzy stracili życie niech pozostanie na zawsze, niech będzie częścią naszej wspólnej aktywności i wspólnej obecności w życiu społecznym - apelował w trakcie głównych uroczystości prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Na zdjeciu: biału biurowiec firmy Pulscenter
  Biznes, Miasto
  Pulscenter to kolejna firma która prowadzi działalność w Strefie Inwestycyjno-Logistycznej „Toruń-Wschód”. Na ponad półhektarowej działce kupionej od miasta za 606 tys. zł powstał budynek magazynowo-biurowy. Spółka Pulscenter działa w branży drogeryjnej.
 • W ciągu 11 lat osobiście prowadzili zajęcia profilaktyczne w ponad 1500 szkołach, w których uczestniczyło około 500 tysięcy młodych ludzi oraz co najmniej 9000 nauczycieli i dyrektorów szkół. W tym roku, dzięki wsparciu Gminy Miasta Torunia, pojawią się w siedmiu toruńskich szkołach ponadpodstawowych.  Łukasz Bęś i Jonatan Blank to członkowie...
 • Koncertem "Brzmienia Uniwersum #2" Toruńska Orkiestra Symfoniczna zainaugurowała 45. sezon artystyczny.
 • Bartosz Zmarzlik wytrzymał presję i obronił tytuł mistrza świata. Zdecydował ostatni wyścig GP Polski na toruńskiej Motoarenie.
 • Z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki życzenia dla toruńskich muzyków przekazuje prezydent Torunia.
 • Widowisko balonowe EXIT w wykonaniu francuskiej grupy Cirque Inextremiste oczarowało Toruń!
 • W pierwszym meczu przed własną publicznością Arriva Twarde Pierniki Toruń pokonały w Arenie Toruń Enea Zastal BC Zielona Góra 85:74.
 • 29 września 2023 r. miało miejsce uroczyste ślubowanie uczniów trzech klas pierwszych rozpoczynających naukę w Szkole Podstawowej nr 32.
 • Prezydent Miasta Torunia ogłosił konkurs wniosków o przyznanie stypendium Miasta Torunia w dziedzinie kultury. Nabór wniosków odbywa się w terminie od 1 do 31 października 2023 r.