Wiosna, wiosna! | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Wiosna, wiosna!

Eko, Miasto
Data publikacji: 05 kwietnia 2024
Autor: Małgorzata Litwin
Kwitnąca śliwa ozdobna na placu Rapackiego, fot. Wojtek Szabelski

Wyjątkowo wcześnie w 2024 r. zawitała wiosna do Torunia. W wielu miejscach zakwitły magnolie, śliwy ozdobne, migdałowce i inne drzewa owocowe.

Niewielkie przymrozki i wysokie, jak na te porę roku, skoki temperatury sprzyjają rozwojowi bujnej zieleni, w tym krzewów i drzew ozdobnych. Na skwerach i w pasach drogowych pojawiły się kolorowe rośliny cebulowe – krokusy, tulipany, żonkile, szafirki i narcyzy. Można je podziwiać m.in. koło Muzeum Etnograficznego, na skrzyżowaniu przy Miejskiej Przychodni Specjalistycznej, koło pomnika św. Jana Pawła II i w pasie rozdzielającym Szosy Chełmińskiej (rejon skrzyżowania z ul. Długą), gdzie jesienią 2022 r. w ramach projektu z budżetu obywatelskiego utworzone zostały rabaty z mieszanki kompozycyjnej kwiatów cebulowych (m.in. tulipan, narcyz, czosnek, kamasja, lilia).

Rozrasta się zieleń nasadzona w ubiegłych latach w tzw. parkach kieszonkowych. Niewielkie skwery w różnych lokalizacjach Torunia, o nazwach nawiązujących do krajów europejskich, urządzane są stylu charakterystycznym dla przyrody danego kraju. Mamy więc „Szwajcarski Zakątek” (Zagonowa/Narcyzowa), „Zacisze Holandii” (Szuwarów/Tataraków), „Greckie Klimaty” (Rydygiera 4-8), „Litewską Ojczyznę” (Matejki/Słowackiego) oraz „Francuskie inspiracje” u zbiegu ulic: Polnej, Strehla i Fildorfa Nila, gdzie w tym roku uzupełnione zostaną nasadzenia drzew, krzewów, bylin i pnączy. Dokończymy też urządzanie parku „Fiński Relaks” u zbiegu ulic Strzałowej i Artyleryjskiej na Podgórzu, rozpocznie się natomiast realizacja 3 kolejnych parków - przy ul. Wojska Polskiego, Gagarina i Sienkiewicza oraz Szosie Chełmińskiej. Ponadto powstanie nowy teren zieleni urządzonej przy ul. Gagarina 36. Rozpoczną się również prace przy tworzeniu parku linearnego przy ul. Polnej, który połączy tereny zieleni przy ul. Legionów z parkiem kieszonkowym „Francuskie Inspiracje”.

Zapraszamy na wiosenny spacer do Torunia!

Pierwsze pąki w Toruniu, fot. Sławomir Kowalski,

Wiosenna Wielkanoc, fot. Agnieszka Bielecka 

Kwitnący Toruń, fot. Wojtek Szabelski

Wiosna w Toruniu, fot. Agnieszka Bielecka 

Wiosna na osiedlach, fot. Sławomir Kowalski 

Magnolie na Bydgoskim Przedmieściu, fot. Wojtek Szabelski 

Wiosna w Toruniu, 16.04.2024, fot. Sławomir Kowalski

Wiosenny Park Miejski, fot. Agnieszka Bielecka 

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto, Sport
  W ten weekend szykuje się duża dawka dobrej muzyki i historii. Wszystko za sprawą tegorocznego VIII Festiwalu Muzykofilia i I Toruńskiej Nocy Muzeów. Miłośników teatru zapraszamy na 38. Toruńskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora. Wystąpią znani aktorzy, m.in. Sławomir Holland, Sonia Bohosiewicz, Piotr Kondrat i Wiesław Komasa. Z kolei dla fanów...
 • Na zdjęciu: samochody - mercedesy
  Miasto
  W niedzielę 19 maja 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Ogólnopolskiego Zlotu Mercedes-Benz w Toruniu, która prawdopodobnie będzie największym na świecie tegorocznym spotkaniem fanów tej prestiżowej marki.
 • Bulwar Filadelfijski otwarty na całej długości
  Drogi, Miasto
  Dobre wieści z Bulwaru Filadelfijskiego. Dziś (14 maja) o godzinie 17.00 zostanie udostępniony do ruchu drugi, ostatni odcinek tej ulicy.
 • Kultura, Miasto
  Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza na I Toruńską Noc Muzeów, która odbędzie się w sobotę 18 maja 2024 r. w godz. od 18:00 do 00.00.
 • Na zdjęciu: ceramiczne czerwone maki, w tle Rynek Staromiejski
  Miasto
  80 ceramicznych maków w 80. rocznicę bitwy pod Monte Cassino – tak Toruń uczcił wielki czyn polskich żołnierzy w czasie II wojny światowej.
 • Na zdjęciu: przedstawiciele Wojskowego Korpusu Dyplomatycznego siedzą przy stołach w sali Ratusza
  Miasto
  W ramach podróży studyjnej attache wojskowi w Polsce odwiedzili Toruń. W kolacji wydanej przez Departament Wojskowych Spraw Zagranicznych MON udział wziął prezydent Paweł Gulewski.
 • Orsolya Zsuzsanna Kovács, Ambasador Węgier w Polsce, była gościem prezydenta Torunia Pawła Gulewskiego 17 maja 2024 r.
 • Karatecy z klubu Kimura Toruń wrócili z medalami z Międzynarodowych Mistrzostw Polish Open oraz WGKF w full contact karate.
 • Korzyści płynące z programu „Cała Polska Strefą”, wyzwania związane z cyfryzacją i automatyzacją, wyniki najnowszego raportu Randstad oraz oferta działań probiznesowych Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu – to główne tematy spotkania dla przedsiębiorców z sektora BPO, na które zapraszamy 4 czerwca 2024 roku do restauracji Mio Piano w Toruniu.
 • W imieniu Toruńskiej Agencji Rozwoju Regionalnego zapraszamy przedsiębiorców do udziału w "Polsko-Litewskim Forum Biznesowym na Kujawach i Pomorzu". Forum odbędzie się w dniach 6-7 czerwca 2024 r. w Toruniu i Bydgoszczy. Udział jest bezpłatny.
 • Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu zaprasza na niezapomnianą noc pełną sztuki, dźwięków i inspirujących spotkań. Przyjdźcie z rodziną i przyjaciółmi – każdy znajdzie coś dla siebie!
 • Prezydent Miasta Torunia ogłasza możliwości zgłaszania kandydatów na członków Rady Seniorów Miasta Torunia na lata 2024-2029.
 • W ramach forum uczelni partnerskich projektu YUFE odbyło się spotkanie przedstawicieli uczelni członkowskich, w tym UMK, w którym udział wziął prezydent Paweł Gulewski.
 • W ten weekend szykuje się duża dawka dobrej muzyki i historii. Wszystko za sprawą tegorocznego VIII Festiwalu Muzykofilia i I Toruńskiej Nocy Muzeów. Miłośników teatru zapraszamy na 38. Toruńskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora. Wystąpią znani aktorzy, m.in. Sławomir Holland, Sonia Bohosiewicz, Piotr Kondrat i Wiesław Komasa. Z kolei dla fanów...