Wiosenne porządki na Dzień Ziemi | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Wiosenne porządki na Dzień Ziemi

Eko, Miasto
Data publikacji: 16 kwietnia 2024
Autor: Paula Gałązka
Wiosenne porządki na Dzień Ziemi

Zalegają w Waszych piwnicach lub na strychach niepotrzebne odpady wielkogabarytowe i niebezpieczne? Już 20 kwietnia torunianie będą mogli się ich pozbyć, dzięki rokrocznie prowadzonej akcji „Wiosenne porządki z MPO". Gmina Miasta Toruń organizuje tą inicjatywę z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi. Ta wiosenna okazja jednoznacznie kojarzy się nam z porządkami, także tymi czynionymi na rzecz naszej planety.

Nasza akcja przeprowadzana jest już po raz ósmy, co świadczy o jej stałym miejscu w kalendarzu miejskich działań ekologicznych – mówi Zbigniew Fiderewicz – Zastępca Prezydenta Torunia. - Zajrzyjmy do naszych piwnic, garaży, sprawdźmy, co kryją nasze strychy i komórki. A jeśli znajdą się tam odpady wielkogabarytowe czy niebezpieczne, przekażmy je nieodpłatnie do mobilnego punktu selektywnego zbierania odpadów komunalnych. Po co mają zajmować miejsce w naszych domach?

W naszych garażach i piwnicach najczęściej gromadzą się tzw. gabaryty – stare meble, zniszczone dywany, zużyte sprzęty AGD i RTV, itp. Zazwyczaj nie mamy wobec nich konkretnych planów: albo komuś je oddajemy, albo zostają odłożone na później – tak "na wszelki wypadek". Często jednak ich los kończy się w śmietniku. Dlatego warto skorzystać z okazji, którą stwarza Miasto, aby pozbyć się tych niepotrzebnych już przedmiotów zgodnie z prawem.

Co można oddać podczas tej akcji ekologicznej?

Będziemy odbierać od mieszkańców niepotrzebne meble, dywany, kołdry, czy rowery – mówi prezes MPO Sp. z o. o. Krzysztof Kowalski. – Torunianie na pewno chętnie pozbędą się odpadów niebezpiecznych, takich jak: zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, leki, chemikalia, akumulatory, baterie.

Mobilny PSZOK będzie kursował po ulicach Torunia, zatrzymując się w trzech lokalizacjach. Osoby chcące pozbyć się wymienionych odpadów mogą z nimi przybyć:

 • na parking przy Intermarche przy ul. Ugory 4 (w godz. 9.00-10.00),
 • do Centrum Handlowego Atrium Copernicus przy ul. Żółkiewskiego (w godz. 11.00-12.00)
 • pod kościół o.o. Franciszkanów przy ul. Poznańskiej 49 (w godz. 13.00-14.00).

Odpady wielkogabarytowe i niebezpieczne trafią wówczas do specjalnych kontenerów, podstawionych przez Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Toruniu, które realizuje tę usługę na zlecenie Miasta. Przy okazji rozdawane będą edukacyjne materiały i ulotki na temat selektywnej zbiórki odpadów.

Warto zaznaczyć, że tego rodzaju odpady można również dostarczyć do dwóch stałych PSZOK-ów: przy ul. Kociewskiej 35 oraz przy ul. Dwernickiego 15-15a. Funkcjonują one codziennie, od poniedziałku do soboty (więcej informacji na podstronie naszego serwisu: przejdź do strony >>>). Przypominamy, że w PSZOK-ach przyjmowane są odpady powstające wyłącznie w gospodarstwach domowych na terenie Torunia.

Wykorzystajmy ten czas efektywnie – serdecznie zapraszamy do udziału w akcji "Sprzątanie z MPO".

Z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi 2024 już dzisiaj zachęcamy mieszkańców Torunia do działań, które będą służyły ochronie środowiska – w różnych jego przejawach. Celem tego święta jest promowanie proekologicznych postaw w społeczeństwie oraz uświadamianie ludziom zagrożenia, jakie niesie za sobą rozwój przemysłu i konsumpcyjne podejście do życia: zaśmiecanie lądów i akwenów, zanieczyszczenie powietrza, globalne ocieplenie czy wymieranie gatunków.

Torunianie rokrocznie włączają się w różne lokalne inicjatywy, które pokazują, że zależy nam na naszej Ziemi. Niech wiosenne porządki nie tylko będą czynione w naszych gospodarstwach domowych, ale także niech nabiorą ogólnomiejskiego wymiaru!

Urząd Miasta Torunia służy zawsze (nie tylko przy okazji Dnia Ziemi) pomocą w realizacji każdej akcji sprzątania terenów gminnych. Przekazujemy nieodpłatnie rękawice i worki niezbędne do gromadzenia odpadów oraz gwarantujemy ich odbiór. Informacje należy kierować do Wydziału Gospodarki Komunalnej pod numer telefonu: 56 611 83 32 lub drogą elektroniczną: odpady@um.torun.pl.

 

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: samochody - mercedesy
  Miasto
  W niedzielę 19 maja 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Ogólnopolskiego Zlotu Mercedes-Benz w Toruniu, która prawdopodobnie będzie największym na świecie tegorocznym spotkaniem fanów tej prestiżowej marki.
 • Kultura, Miasto, Sport
  W ten weekend szykuje się duża dawka dobrej muzyki i historii. Wszystko za sprawą tegorocznego VIII Festiwalu Muzykofilia i I Toruńskiej Nocy Muzeów. Miłośników teatru zapraszamy na 38. Toruńskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora. Wystąpią znani aktorzy, m.in. Sławomir Holland, Sonia Bohosiewicz, Piotr Kondrat i Wiesław Komasa. Z kolei dla fanów...
 • Kultura, Miasto
  Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza na I Toruńską Noc Muzeów, która odbędzie się w sobotę 18 maja 2024 r. w godz. od 18:00 do 00.00.
 • Bulwar Filadelfijski otwarty na całej długości
  Drogi, Miasto
  Dobre wieści z Bulwaru Filadelfijskiego. Dziś (14 maja) o godzinie 17.00 zostanie udostępniony do ruchu drugi, ostatni odcinek tej ulicy.
 • Na zdjęciu: ceramiczne czerwone maki, w tle Rynek Staromiejski
  Miasto
  80 ceramicznych maków w 80. rocznicę bitwy pod Monte Cassino – tak Toruń uczcił wielki czyn polskich żołnierzy w czasie II wojny światowej.
 • Na zdjęciu: przedstawiciele Wojskowego Korpusu Dyplomatycznego siedzą przy stołach w sali Ratusza
  Miasto
  W ramach podróży studyjnej attache wojskowi w Polsce odwiedzili Toruń. W kolacji wydanej przez Departament Wojskowych Spraw Zagranicznych MON udział wziął prezydent Paweł Gulewski.
 • Orsolya Zsuzsanna Kovács, Ambasador Węgier w Polsce, była gościem prezydenta Torunia Pawła Gulewskiego 17 maja 2024 r.
 • Karatecy z klubu Kimura Toruń wrócili z medalami z Międzynarodowych Mistrzostw Polish Open oraz WGKF w full contact karate.
 • Korzyści płynące z programu „Cała Polska Strefą”, wyzwania związane z cyfryzacją i automatyzacją, wyniki najnowszego raportu Randstad oraz oferta działań probiznesowych Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu – to główne tematy spotkania dla przedsiębiorców z sektora BPO, na które zapraszamy 4 czerwca 2024 roku do restauracji Mio Piano w Toruniu.
 • W imieniu Toruńskiej Agencji Rozwoju Regionalnego zapraszamy przedsiębiorców do udziału w "Polsko-Litewskim Forum Biznesowym na Kujawach i Pomorzu". Forum odbędzie się w dniach 6-7 czerwca 2024 r. w Toruniu i Bydgoszczy. Udział jest bezpłatny.
 • Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu zaprasza na niezapomnianą noc pełną sztuki, dźwięków i inspirujących spotkań. Przyjdźcie z rodziną i przyjaciółmi – każdy znajdzie coś dla siebie!
 • Prezydent Miasta Torunia ogłasza możliwości zgłaszania kandydatów na członków Rady Seniorów Miasta Torunia na lata 2024-2029.
 • W ramach forum uczelni partnerskich projektu YUFE odbyło się spotkanie przedstawicieli uczelni członkowskich, w tym UMK, w którym udział wziął prezydent Paweł Gulewski.
 • W ten weekend szykuje się duża dawka dobrej muzyki i historii. Wszystko za sprawą tegorocznego VIII Festiwalu Muzykofilia i I Toruńskiej Nocy Muzeów. Miłośników teatru zapraszamy na 38. Toruńskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora. Wystąpią znani aktorzy, m.in. Sławomir Holland, Sonia Bohosiewicz, Piotr Kondrat i Wiesław Komasa. Z kolei dla fanów...