Wigilijne spotkanie w Domu Polsko-Ukraińskim | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Wigilijne spotkanie w Domu Polsko-Ukraińskim

Miasto, Toruń dla Ukrainy
Data publikacji: 20 grudnia 2023
Autor: Paula Gałązka
Wigilijne spotkanie w Domu Polsko-Ukraińskim

W czerwcu 2023 r. otwarty został Dom Polsko-Ukraiński. 19 grudnia 2023 r. odbyło się pierwsze spotkanie wigilijne, w którym wziął udział Prezydent Torunia Michał Zaleski.

Podczas spotkania był czas na występy artystyczne ukraińskich dzieci, podziękowania dla osób, które aktywnie wspierają społeczność ukraińską w Toruniu i prezenty. Na świątecznym stole pojawiły się tradycyjne świąteczne potrawy, takie jak kutia. Nie zabrakło też dzielenia się opłatkiem.

- Szczególnie w okresie Bożego Narodzenia pokazujemy, jak z wielkim sercem przytuliliśmy do siebie tych, którzy szukali miejsca pokoju i spokoju. A więc uchodźczynie i uchodźców z Ukrainy, straszliwego miejsca wojny, którzy przyjechali do nas po to, aby tutaj wśród nas znaleźć dobro. Fundacja „Dobro dla Dobra” potwierdza to, że takie wzajemne dobra między nami Polkami i Polakami a Ukrainkami i Ukraińcami przepływają . Życzę na ten czas Świąt Bożego Narodzenia wszystkim osobom z Ukrainy, które przebywają w naszym kraju, aby wrócił pokój do ich kraju, aby mogli spokojnie u siebie mieszkać, pracować, przeżywać radości, a czasami i smutki, ale przede wszystkim piękno miłości tam u siebie w Ukrainie. O to walczą i dzięki temu pokonają wroga, agresora. Świat żyje pokojem i miłością, a nie wrogością i nienawiścią – mówił prezydent.

W wydarzeniu wziął też udział Dyrektor Wydziału Komunikacji Społecznej i Informacji, Paweł Piotrowicz.

Dom Polsko-Ukraiński zlokalizowany jest przy ul. Jęczmiennej 10. Jest to przestrzeń do integracji i wymiany doświadczeń społeczności polskiej i ukraińskiej mieszkającej w Toruniu. Odbywają się tu będą warsztaty, szkolenia, dyżury specjalistów, spotkania informacyjne i  motywacyjne, które skupiają osoby o podobnych zainteresowaniach. Jest to również miejsce do spotkań projektowych.

Lokal jest jednocześnie siedzibą Fundacji „Dobro dla Dobra”, która została zarejestrowana w listopadzie 2022. Kontynuuje ona działania podejmowane wcześniej przez stowarzyszenie o tej samej nazwie, które powstało po wybuchu wojny w Ukrainie w celu wspierania uchodźców przybywających do Torunia. Na jej czele stoi Tatiana Dembska - z pochodzenia Ukrainka, która od lat mieszka i pracuje w Toruniu. Zaraz po ataku Rosji na Ukrainę, pod koniec lutego 2022 r., zaczęła organizować pomoc Ukrainie i jej obywatelom. Od marca 2022 r. prowadzi w Toruniu Punkt Pomocy Uchodźcom z Ukrainy. W pierwszych miesiącach wojny Punkt wydawał miesięcznie pomoc dla ok. 1000 rodzin. Obecnie ma pod opieką ok. 400 rodzin.

Dotychczasowe projekty zrealizowane przez Fundację:

- prowadzenie toruńskiej infolinii dla uchodźców (na zlecenie Miasta Toruń),

- organizacja międzynarodowego festiwalu „Ukraina jednoczy świat”,

- współorganizacja pikniku „Poznajmy się” (na zlecenie Miasta Toruń),

- wysyłanie pomocy humanitarnej (zebranej od darczyńców).

Powierzchnia użytkowa lokalu, który zajmuje Dom Polsko-Ukraiński i Fundacja, to ponad 71 m² - są to trzy pomieszczenia oraz łazienka i wspólne wc.

Warto przypomnieć, że w budynku przy ul. Jęczmiennej swoje siedziby mają także:

 • Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów
 • Polski Czerwony Krzyż Oddział Rejonowy w Toruniu
 • Fundacja Pomocy Samotnym Matkom
 • Toruńskie Stowarzyszenie Pomocy Szkole
 • Towarzystwo Powrót z U
 • Towarzystwo Profilaktyki Przeciwdziałania Uzależnieniom
 • Stowarzyszenie Dzieciom i Młodzieży „Wędka”

fot. Agnieszka Bielecka

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Protest rolników - będą problemy z komunikacją miejską
  Miasto, MZK
  Na najbliższy czwartek i piątek (29 lutego i 1 marca br.) planowane są kolejne protesty rolników. Z tego powodu należy spodziewać się problemów w funkcjonowaniu miejskiej komunikacji autobusowej, zwłaszcza na liniach podmiejskich 111 i 112.
 • Spotkanie z Wojewodą Kujawsko-Pomorskim
  Miasto
  28 lutego 2024 r. Urząd Miasta Torunia odwiedził nowy Wojewoda Kujawsko-Pomorski – Michał Sztybel. Towarzyszył mu pełnomocnik ds. samorządowych Rafał Rospenda. Spotkał się z nimi Prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Na zdjęcli: dłoń o czerwonych paznokciach trzyma kartę do głosowania i wrzuca ją do urny wyborczej, na której jest godło kraju
  Miasto
  7 kwietnia 2024 r. odbędą się wybory samorządowe, w których wybieramy radnych do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.
 • 25 lat Polski w NATO - koncert
  Kultura, Miasto
  Od 1 marca 2024 r. będzie można odebrać bezpłatne wejściówki na koncert muzyki filmowej, musicalowej i popularnej „25 lat Polski w NATO”.
 • Weź udział w projekcie Zielona Ławeczka
  Eko, Miasto
  Ruszyła nowa edycja programu grantowego "Zielona Ławeczka". Akcja skierowana jest do grup sąsiedzkich z miast powyżej 10 tysięcy mieszkańców.
 • Na zdjeciu: trzy zawodniczki na podium
  Miasto, Sport
  Siedemnaście medali zdobyli sportowcy z Torunia w 33. Halowych Mistrzostwach Polski w Lekkiej Atletyce Masters. Zawody odbyły się 24 lutego 2024 r. w Arenie Toruń z udziałem ponad 500 zawodniczek i zawodników.
 • 7 kwietnia 2024 r. odbędą się wybory samorządowe, w których wybieramy radnych do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.
 • Ruszyła nowa edycja programu grantowego "Zielona Ławeczka". Akcja skierowana jest do grup sąsiedzkich z miast powyżej 10 tysięcy mieszkańców.
 • Siedemnaście medali zdobyli sportowcy z Torunia w 33. Halowych Mistrzostwach Polski w Lekkiej Atletyce Masters. Zawody odbyły się 24 lutego 2024 r. w Arenie Toruń z udziałem ponad 500 zawodniczek i zawodników.
 • Na najbliższy czwartek i piątek (29 lutego i 1 marca br.) planowane są kolejne protesty rolników. Z tego powodu należy spodziewać się problemów w funkcjonowaniu miejskiej komunikacji autobusowej, zwłaszcza na liniach podmiejskich 111 i 112.
 • W Światowym Dniu Organizacji Pozarządowych, 27 lutego 2024 r. w Dworze Artusa reprezentanci 140 organizacji odebrali umowy na realizację swoich projektów.
 • Odliczamy dni do uruchomienia roweru miejskiego. Startujemy w najbliższy piątek, 1 marca!
 • 1 marca 2024 r. o godz. 12:00 przy pomniku w al. Solidarności odbędą się uroczystości patriotyczne upamiętniające Żołnierzy Wyklętych.
 • „Bezpieczeństwo osób starszych” – konferencja pod tym tytułem odbyła się 26 lutego 2024 r. w Młodzieżowym Domu Kultury.