Weź udział w projekcie Zielona Ławeczka | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Weź udział w projekcie Zielona Ławeczka

Eko, Miasto
Data publikacji: 28 lutego 2024
Autor: Paula Gałązka
Weź udział w projekcie Zielona Ławeczka

Ruszyła nowa edycja programu grantowego "Zielona Ławeczka". Akcja skierowana jest do grup sąsiedzkich z miast powyżej 10 tysięcy mieszkanców.

Zielona Ławeczka to ogólnopolski projekt grantowy Fundacji BOŚ dla mieszkańców otwartych osiedli w miastach powyżej 10 tys. mieszkańców. Jego celem jest zmiana zaniedbanych terenów na osiedlach w miniogrody z ławką. istotne jest tutaj zaangażowanie lokalnych społeczności. Efektem ich pracy będą zielone przestrzenie do odpoczynku i spotkań.

W projekcie można zdobyć grant na zakup roślin, ławki, ziemi, narzędzi i pozostałych elementów miniogrodu np. domków dla owadów. Maksymalna wysokość grantu to:

 • 3000 zł na miniogrody z obiektami mikroretencji;
 • 2500 zł na miniogrody bez tych obiektów.

Pula grantów wynosi 45 000 zł.

CELE PROJEKTU

 1. Zazielenianie publicznie dostępnych terenów osiedlowych w miastach powyżej 10 tys. mieszkańców..
 2. Zapobieganie utracie wody poprzez stworzenie obiektów mikroretencji.
 3. Zbudowanie relacji sąsiedzkich poprzez stworzenie miniogrodów wokół budynków, które będą przestrzenią do nawiązywania relacji pomiędzy członkami danej społeczności.

DLA KOGO?

Do udziału w projekcie zaproszone są zespoły sąsiedzkie, czyli grupy sąsiadów, które chcą poprawić wygląd osiedla. Zbierzcie minimum 5 osób. Skład waszego zespołu może się zwiększyć, gdy inni sąsiedzi włączą się w działania. Wybierzcie lidera. Będzie on Was reprezentował w kontaktach z administracją terenu i z nami.

Zgłoście ogólnodostępny teren w mieście powyżej 10 tys. mieszkańców.

Szczegółowe zasady udziału w projekcie znajdziecie w REGULAMINIE.

JAK ZGŁOSIĆ ZESPÓŁ?

Zgłoś zespół jako lider zespołu - na stronie https://zielonalaweczka.pl/ wypełnij krótki formularz. Na mail, który podasz podczas rejestracji, trafi hasło, które pozwala na logowanie na stronie. Zgłoszenia są przyjmowane do 19 marca 2024 r.

PRZEBIEG PROJEKTU

Po rejestracji przygotujcie wniosek o grant. Znajdziecie go w zakładce FORMULARZE.

Wniosek składa się z 6 części i danych dodatkowych. Ważnym załącznikiem do wniosku jest skan Oświadczenia zarządcy terenu. W tym oświadczeniu zarządca terenu wyraża zgodę na stworzenie miniogrodu na zarządzanym przez siebie terenie. Wnioski można składać internetowo do 26 marca 2024 r.

Zachęcamy Was do zapoznania się z BAZĄ WIEDZY. Przygotowano w niej wskazówki dotyczące zakładania i pielęgnacji miniogrodu.

Gdy komisja sędziowska oceni wnioski, na stronie projektu ogłosimy wyniki. Organizatorzy skontaktują się z najlepszymi zespołami, a także umożliwimy im konsultację z ekspertem. Z zarządcą terenu, na którym powstanie miniogród podpisana zostanie umowa darowizny. Na jego konto przekazany zostanie grant.

Po podpisaniu umowy i przekazaniu grantu, nagrodzone zespoły sąsiedzkie zaczną tworzyć swoje miniogrody. Po ich wykonaniu składają sprawozdanie w zakładce FORMULARZE. Na sprawozdania Fundacja BOŚ czeka do 14 października 2024 r.

fot. Agnieszka Bielecka

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: błękitne niebo, ceglany mur gdaniska i zakwitające pąki na drzewie
  Kultura, Miasto, Sport
  Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
 • Zazieleniamy Bulwar Filadelfijski
  Eko, Miasto
  Na Bulwarze Filadelfijskim robi się coraz bardziej zielono. To za sprawą nowych nasadzeń oraz trawy, która właśnie jest układana nad Wisłą.
 • Docenieni za bohaterską postawę
  Miasto
  St. asp. Łukasz Grabowski i Rafał Koziołek zachowali zimną krew i wyciągnęli z Wisły 16-letnią dziewczynę. Ich bohaterską postawę docenił Prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Miasto
  21 kwietnia 2024 r. w godz. 7:00-21:00 zagłosujemy w II turze wyborów samorządowych, w których wybierzemy Prezydenta Miasta Torunia. Przed głosowaniem warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
 • Miasto, Sport
  W 2. kolejce PGE Ekstraligi KS APATOR Toruń pewnie pokonał FOGO UNIĘ Leszno 59:31. Liderem gospodarzy był Emil Sajfutdinow, który zdobył 14 punktów. Było to pierwsze w tym sezonie spotkanie rozegrane na Motoarenie.
 • Wypędzamy zimę z miasta - plakat
  Miasto, Sport
  „Wypędzamy zimę z miasta” - pod takim hasłem już po raz siódmy zorganizowana zostanie impreza nie tylko dla miłośników jednośladów. Moto CT zaprasza tym razem na Błonia Nadwiślańskie, w okolicy Przystani Toruń.
 • Od maja do sierpnia 2024 potrwają w Toruniu spotkania z lokalnymi artystami pod nazwą Park Kultury. Zaplanowano m.in. koncerty muzyczne, spektakle teatralne, pokazy filmowe i konkurs fotograficzny. Wydarzenia będą się odbywały w Amfiteatrze Parku na Bydgoskim Przedmieściu i w Nicolaus Bank Cafe.
 • W Mistrzostwach Europy w Lekkiej Atletyce Masters wystartowało 3 013 osób z 39 państw europejskich i 11 spoza Europy. Wszystko dzięki decyzji władz miasta, które zdecydowały po raz czwarty, że rywalizacja będzie się toczyć w Toruniu oraz dzięki znakomitej pracy prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters Wacława Krankowskiego i jego sztabu.
 • Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
 • Funkcjonujące na Rynku Nowomiejskim 28 w Toruniu Kino CAMERIMAGE przygotowało specjalny repertuar filmowy na majówkę (1-5.05.2024 r.). Widzowie będą mogli obejrzeć m.in. filmy przygodowe i komediowe oraz bajki dla dzieci.
 • Dwanaście prac magisterskich i dyplomowych poświęconych Toruniowi otrzymało nagrody i wyróżnienia w 32. edycji konkursu organizowanego przez Towarzystwo Miłośników Torunia, a zrealizowanego przy wsparciu Gminy Miasta Toruń. Konkurs objęty jest Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Torunia Pana Michała Zaleskiego.
 • Dobra wiadomość dla fanów żużla. W piątek, 19 kwietnia br., w związku z zawodami żużlowymi na Motoarenie, uruchomione zostaną dodatkowe kursy tramwajów.
 • Już w najbliższą niedzielę 21 kwietnia 2024 r. o godz. 16:30 w Teatrze Baj Pomorski odbędzie się premiera spektaklu "Wikingowie z Północnej Ulicy".
 • Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.