Weryfikują sieci, zabezpieczają humus | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Weryfikują sieci, zabezpieczają humus

Miasto, MZK
Data publikacji: 21 października 2021
Autor: Sylwia Derengowska
widok na prace przy ul. Długiej

Rozbiórki infrastruktury drogowej i porządkowanie terenu, zabezpieczanie cennych przyrodniczo warstw gleby – tak obecnie przebiegają prace przygotowawcze do budowy nowej linii tramwajowej do tzw. osiedla Jar.

Prace przy budowie nowej linii tramwajowej ruszyły 12 października równolegle w pięciu punktach miasta. W pierwszym etapie objęły al. 700-lecia Torunia, ul. Długą (od ul. Szosa Chełmińska do ul. Mohna), ul. Polną (od przejazdu kolejowego w ul. Legionów do ul. Traktorowej), ul. Watzenrodego na dwóch odcinkach - od ul. Hubego do ul. Grasera oraz od ul. Grasera do ul. Strobanda).

Na pętli autobusowej na skrzyżowaniu ulic Watzenrodego i Strobanda wykonano rozbiórkę nawierzchni bitumicznej. Wzdłuż ul. Polnej i Watzenrodego, na odcinku od Hubego do Strobanda, wykonano odhumusowanie terenu, czyli zdjęto wierzchnią warstwę ziemi urodzajnej. Taki zabieg stosuje się w celu zabezpieczenia cennych przyrodniczo warstw gleby.

- W przyszłym tygodniu na tych odcinkach rozpoczną się prace związane z zabezpieczeniem, przebudową i budową sieci elektrycznych i telekomunikacyjnych. Ponadto w rejonie skrzyżowania ul. Polnej i Traktorowej rozpocznie się usuwanie kolizji sieci gazowej – zapowiada Jan Brzycki, kierownik robót z ramienia firmy Intop warszawa.

Nawierzchnię bitumiczną rozebrano także na ul. Długiej, na odcinku od Boboli do Mohna. Trwa tam weryfikacja istniejących sieci uzbrojenia podziemnego, a niebawem rozpoczną się prace branży wodno-kanalizacyjnej, elektroenergetycznej i teletechnicznej.

Na Szosie Chełmińskiej, od ul. Bema do Dekerta, trwa przygotowanie do rozbiórek obiektów kubaturowych. Weryfikowane są także istniejące sieci uzbrojenia podziemnego.

- Na początku listopada rozpocznie się tam usuwanie i zabezpieczanie humusu oraz przebudowa uzbrojenia podziemnego w zakresie branży wodno-kanalizacyjnej, gazowej i elektroenergetycznej – mówi Marek Fijałkowski, kierownik robót z firmy Balzola Polska.


Wykonawcą robót jest konsorcjum firm Balzola Polska i Intop Warszawa. Koszt budowy to 190 mln zł.

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: biegacze na starcie
    Miasto, Sport
    Trzynasta edycja toruńskiej „dyszki” i towarzyszącej „piątki” odbędzie się 12 maja 2024 r. Dzień wcześniej zaplanowana jest rywalizacja dla dzieci i młodzieży.
  • Kultura, Miasto, Sport
    W ten weekend w Toruniu królują studenci i siatkówka. Ci pierwsi świętują Piernikalia. Nasi siatkarze CUK Anioły zaś walczą o awans do pierwszej ligi.
  • Inwestycje, Miasto
    W ostatnim czasie miasto zrealizowało inwestycję pn. "Przywróćmy dawny blask schodom w Parku Miejskim na Bydgoskim Przedmieściu".
  • Kultura, Miasto, Sport
    Zespołu Pieśni i Tańca „Młody Toruń" obchodzi 60-lecie obecności na scenie. 11 maja 2024 r. w Baju Pomorskim odbył się koncert okolicznościowy z udziałem wychowanków i absolwentów, którzy zaprezentowali znane utwory ludowe.
  • Kultura, Miasto
    Zgodnie z tradycją toruńskich Piernikaliów prezydent Torunia Paweł Gulewski przekazał żakom klucze do miasta.
  • Nabór do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2024/2025
    Miasto
    13 maja 2024 r. rusza nabór do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2024/2025.
  • W piątek 10 maja 2024 r. w obrębie toruńskiej starówki odbył się krajoznawczo - historyczny Marsz na Orientację "Śladami toruńskich flisaków".
  • Trwa rozbudowa Szosy Okrężnej. Inwestycja jest realizowana na odcinku od ul. Łukasiewicza do Trasy Prezydenta Raczkiewicza.
  • Młodzież, która chce kształcić się w różnych zawodach, może zdobywać praktyczne umiejętności w nowoczesnych pracowniach, które funkcjonują w toruńskich szkołach. To ważna informacja szczególnie dla ósmoklasistów – 13 maja 2024 r. rusza rekrutacja do szkół ponadpodstawowych.
  • Toruń otrzymał ponad 2,2 mln zł dofinansowania z Ministerstwa Sportu i Turystyki na dwa miejskie obiekty ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej, w ramach Programu Sportowa Polska 2023.
  • Mamy ogromną przyjemność zaprezentować Państwu naszą najnowszą wystawę pt. „Autobusem i tramwajem po dawnym Toruniu”, która eksponowana będzie w Muzeum Historii Torunia w Domu Eskenów, oddziale Muzeum Okręgowego w Toruniu.
  • Poznaliśmy nazwiska dwóch z trzech zastępców Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego. Są nimi Rafał Pietrucień i Dagmara Zielińska.
  • 12 maja 2024 r. w godz. 13.30-19.00 odbędzie się XXIV Festyn Parafialny „Tu są moje Czerniewice”.
  • Marszałek Piotr Całbecki rozpoczyna swoją piątą kadencję przewodniczącego zarządu województwa kujawsko-pomorskiego. Na wczorajszej (9 maja) pierwszej sesji nowo wybranego sejmiku województwa wybrano także wicemarszałków i członków zarządu województwa. – Drużyna buduje i daje szansę na zwycięstwo. Tworzymy drużynę, która będzie kontynuować...