www.torun.pl

Weekend w Toruniu

Kultura, Miasto
Data publikacji: 10 stycznia 2019
Autor: Małgorzata Litwin

Saxmania w Dworze Artusa, wernisaż zdjęć Filipa Wolaka w Wozowni, koncerty karnawałowe, gala łyżwiarska, Europejski Dzień Sportu i oczywiście finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – mimo styczniowych chłodów zapowiada się gorący weekend w Toruniu.

PIĄTEK 11 stycznia

godz. 16:00-20:00 Muzyczne (Z)Granie Amatorów Miazga 2019, także 12.01., MDK
Czas warsztatowy

godz. 18:00 Otwarcie wystaw, Galeria Wozownia

 • Filip Wolak - Ponad zimą, do 17.02. Torunianin, laureat Piernikowej Alei Gwiazd 2018, a także wielu prestiżowych nagród fotograficznych: Sony World Photography Awards 2016 w kategorii „Architektura”, Prix de la Photographie Paris i International Photography Awards. Jego zdjęcia są owocem połączenia pasji latania z miłością do fotografii, a pokazywanie piękna świata widzianego z lotu ptaka to naturalna konsekwencja patrzenia na zwyczajne rzeczy z innej perspektywy. Filip Wolak wykorzystuje doświadczenia fotografa i pilota, tworząc wyjątkowe zdjęcia świata widzianego z góry. „Ponad Zimą” to przestrzeń, w której rzeczy przyjmują niecodzienne kształty, kontrastujące z czystym tłem ośnieżonej ziemi. Filip Wolak od 2000 roku mieszka w Nowym Jorku, gdzie rozpoczął swoją przygodę z awiacją, zdobywając zawodową licencję pilota. Dziś pracuje jako fotograf, a jego prace są publikowane w największych światowych tytułach. Za serię reportaży z klubów nocnych Nowego Jorku został wyróżniony tytułem Coolest Nightlife Photographer (Najfajniejszy Fotograf Sceny Klubowej) przez magazyn „Time Out New York” oraz Most Influential (Najbardziej Wpływowy) przez „Lens Magazine”. 
 • Filip Pręgowski - Horyzont zdarzeń, do 24.02. Horyzont zdarzeń jest pojęciem z zakresu kosmologii, oznaczającym powierzchnię wokół czarnej dziury. Wystawa jest próbą wyobrażenia rzeczywistości, które istnieją, lecz znajdują się poza zasięgiem naszego doświadczenia. Prezentuje prace z cyklów malarskich i graficznych, inspirowanych tęsknotą za światami istniejącymi niewyobrażanie daleko. Filip Pręgowski – urodzony w 1973 roku, studiował na Wydziale Sztuk Pięknych UMK konserwację dzieł sztuki. Zajmuje się malarstwem, teorią sztuki, historią i teorią krytyki artystycznej. Autor publikacji na temat sztuki współczesnej; do jego głównych zainteresowań badawczych należy współczesne malarstwo amerykańskie.
 • Agnieszka Błędowska - Rozproszone strategie, do 24.02. Wystawa obiektów, obrazów, wydruków oraz unikatowych gier planszowych inspirowanych aktualnymi wydarzeniami. Tytuły poszczególnych prac i ich motywy przewodnie odpowiadać będą pojęciom występującym w mechanice gier planszowych: kontrola obszaru, rozgrywka asymetryczna, drużyny i sojusze, ruch z punktu do punktu, podnieś i dostarcz, odgradzanie, igranie z losem. Agnieszka Błędowska w latach 1988–1993 studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby. W latach 1993–2003 asystentka w Pracowni Intermediów w Instytucie Sztuk Wizualnych w Zielonej Górze, w latach 2005–2015 starszy wykładowca Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Głogowie, a w latach 2007–2017 adiunkt na Wydziale Artystycznym w Wyższej Szkole Umiejętności Społecznych w Poznaniu. Od 2017 adiunkt w Katedrze Wzornictwa ZUT w Szczecinie.

Wernisaż wstęp wolny, potem płatny

godz. 18:00 Zabawa zabawa – pokaz filmu z udziałem autorki Kingi Dębskiej, CSW
Najnowsze dzieło twórców hitu „Moje córki krowy”. Po seansie spotkanie z reżyserką i scenarzystką, Kingą Dębską. Bilety: 12 / 14 zł

godz. 19:00 Saxmania 2019 – Mistrzowie saksofonu, Dwór Artusa
Koncerty z cyklu Saxmania to stały punkt w kalendarzu kulturalnym Dworu Artusa. Tegoroczne święto saksofonu odbędzie się pod hasłem Mistrzowie saksofonu, a gościem specjalnym będzie saksofonista Maciej Sikała, który wystąpi z towarzyszeniem Acoustic Quartet. Tradycyjnie nie zabraknie też występu uczniów Dariusza Zaleśnego – pomysłodawcy wydarzenia. Usłyszymy utwory takich kompozytorów jak: A. Piazzolla, H. Ackerman, R. Planel, J.F. Haendel, Cl. Debussy, I. Gotkovsky. Bilety: 20 zł ulgowy, 30 zł normalny

godz. 19:00 Koncert Karnawałowy - Karnawał rzymski, koncert TOS, CKK Jordanki
Wystąpią: Łukasz Ratajczak – tenor, Toruńska Orkiestra Symfoniczna, Roberto Gianola – dyrygent (Włochy). W programie: H. Berlioz - Uwertura koncertowa Karnawał rzymski op. 9, P. Czajkowski - Kaprys włoski op. 45, M. Rimski-Korsakow - Kaprys hiszpański op. 34, Popularne pieśni kompozytorów włoskich, m.in. O sole mio; Funiculi Funicula
Bilety: 40 zł, 30 zł ulgowy

godz. 20:00 WOŚP z Wydziałem Politologii i Studiów Międzynarodowych UMK, Od Nowa
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra z Wydziałem Politologii i Studiów Międzynarodowych UMK. Inicjatywa jest prosta: dancing z największymi tanecznymi hitami lat 2000, licytacje i liczne konkursy przygotowane przez organizatorów. Wstęp: 5 zł, wrzucane do wośpowej puszki

godz. 21:00 Koncert: Adi Nowak + Afterparty Rap Przelotka, Klub NRD
Koncert premierowy promujący najnowszy album „KOSH”. Unikalna charyzma, bezpruderyjność w wyrażaniu myśli, artystyczna dojrzałość i nieprzewidywalność, perspektywa uczestnika życia – zawadiackiego młodzieniaszka płynnie wchodzącego w dorosłość – i jego obserwacje ubrane w najwyższej jakości gry słowne, zostają wyrzucone do „Kosha”. Nie zabraknie też utworów z poprzednich płyt. Bilety via Going: 35, 40 zł. Wstęp 14+ (z opiekunem), 16+ (ze zgodą rodzica)

 


SOBOTA 12 stycznia

godz. 12:00 Bieg dla WOŚP, start koło Przystani Toruń
Celem biegu jest popularyzacja aktywności fizycznej i wsparcie akcji Fundacji WOŚP „Policz się z cukrzycą” oraz Programu Leczenia Osobistymi Pompami Insulinowymi Kobiet Ciężarnych z Cukrzycą. Trasa została wytyczona ulicą ks. Jerzego Popiełuszki i alejkami Parku Miejskiego. Na czas biegu mogą wystąpić utrudnienia w ruchu, apelujemy o ostrożność. Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie MARMEL.

godz. 12:00-18:00 Muzyczne (Z)Granie Amatorów Miazga 2019, MDK
Prezentacje konkursowe

godz. 12:00 Wyprawa w głąb sztuki, CSW
Warsztaty rodzinne towarzyszące wystawie „Malarstwo wciąż żywe”, część 3: ekspozycja prac Joachima Elzmanna. Zapraszamy na wyprawę w głąb kolorów, faktur i technik malarskich, od których aż zakręci się Wam w głowach niczym w kole barw! Kto chce mieć kolorowy nastrój – koniecznie musi się z nami wyprawić na arcyciekawe działania plastyczne.
Prowadzenie: Dorota Sobolewska.Dla dzieci w wieku 6-12 lat wraz z opiekunami. Wstęp: 10 zł/os., zapisy: eduakcje@csw.torun.pl lub 56 610-97-16

godz. 15:00 Zza kulis. Anegdoty. Odc. 4, Wejściówka
Suflerki i inspicjentki zdradzą prawdziwie zakulisowe historie z pracy w Horzycy. Niektóre mogą być śmieszne, niektóre wręcz zatrważające. Choć sufler nie ma już dziś budki w teatrze, wciąż ma swoje niezbędne miejsce zarówno na próbach, jak i na każdym przedstawieniu. Bez podpowiedzi suflera, czy suflerki niejeden spektakl mógłby się zawalić. Ich pamięć z założenia musi być szczególna, a ich skupienie wybitne, warto więc posłuchać wyznań suflerów i suflerek.
Miejsce: Wejściówka. Wstęp wolny

godz. 16:00 Spotkanie z fotografem Filipem Wolakiem, Galeria Wozownia
Rozmowa i projekcja slajdów z pracami niepokazywanymi na wystawie. Wstęp wolny

godz. 17:00 Gala łyżwiarska Mentor Toruń Cup 2019, Tor-Tor
350 zawodników: solistów, solistek i par tanecznych z 35 krajów będzie walczyć o medale oraz cenne punkty rankingowe. Zmagania tancerzy będzie można oglądać codziennie od wczesnych godzin porannych do późnego wieczora. Wstęp na zawody jest bezpłatny. W sobotę o godzinie 17:00 odbędzie się gala finałowa w wykonaniu najlepszych zawodników z całego świata. W ten wyjątkowy wieczór na tafli zaprezentują się medaliści zawodów w swoich najlepszych programach. Występom towarzyszyć będzie piękna sceneria - muzyka i kolorowe światła, które stworzą niepowtarzalny klimat wydarzenia. Lodowisko podczas gali będzie ogrzewane. Wstęp bezpłatny.

godz. 18:00 Karnawałowa Gala Operowo-Operetkowa – Sonori Ensemble, Dwór Artusa
Koncert przywodzący na myśl najwspanialsze tradycje operowe. W programie znajdą się sceny z oper: „Traviata”, „Lakme”, „Carmen”, „Don Giovanni”, „Opowieści Hoffmanna”, „Rigoletto” i wielu innych. Będzie to pełna emocji i wzruszeń uczta muzyki klasycznej w towarzystwie sześciu znakomitych solistów scen operowych z Pragi, Krakowa i Wrocławia. Popisom śpiewaków towarzyszyć będzie wirtuozowska, brawurowa gra fortepianowa.
Bilety: 50 zł ulgowy, 60 zł normalny. Organizator wydarzenia: Sonori Ensemble

godz. 18:00 Premiera filmu: Wiatr we włosach, Od Nowa
Film dokumentalny o polskich motocyklistach, a co ważniejsze o ich pasji. Różni ludzie, pracujący w różnych zawodach, w różnym wieku, ale łączy ich jedno, pasja do motocykla. Twórcami filmu jest piątka młodych filmowców studiujących razem w jednej z Warszawskich szkół filmowych, w składzie: Adrianna Szczeblewska - reżyser i producent, Nadia Jarosz - drugi reżyser, Joanna Suchożebrska – montaż, Bartłomiej Mania – operator, Michał Krajewski – operator


NIEDZIELA 13 stycznia

godz. 10:00 Drużynowe Mistrzostwa Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Szachach, także 27.01., OPP Dom Harcerza
Wstęp wolny

godz. 10:00-22:00 27. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, Rynek Staromiejski i inne miejsca

Scena na rynku:

 • godz. 10:00-14:00 blok dziecięcy, wystąpią min. Mała Rewia, Dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 1 w Toruniu, autorski Pokaz Mody Jarka Kamińskiego (krawiec Baja Pomorskiego)
 • godz. 12:00 uroczyste odegranie Hejnału Toruńskiego
 • Turniej Miast
 • godz. 12:30 składanie puszek na czas
 • godz. 14:00 Jubileuszowa Wielka Ściskawa
 • godz. 16:15 układanie puzzli na czas
 • godz. 15:00-22:00 Koncerty: raper Małpa, Avtomat, Manchester, Kobranocka
 • godz. 20:00 Światełko Do Nieba (spotkanie z szefami Sztabu WOŚP w Toruniu z minionych 25 lat)

Ponadto: pokazy pierwszej pomocy przedmedycznej, konkurs na najlepsze przebranie wolontariusza, a o godz. 17:00 w MDK - koncert chóru A.R.Gentum pod muzycznym kierownictwem Ariela Radomińskiego  

godz. 12:00 Orkiestrowa Rowerowa Masa Krytyczna, start z Rynku Nowomiejskiego
Przed wyruszeniem na toruńskie ulice uczestnicy będą licytować akcesoria ufundowane przez toruńskie sklepy rowerowe, m.in. zapięcia, komplety lampek, licznik, zestaw kawy dla rowerzystów i inne przydatne gadżety. Zysk w całości zostanie przeznaczony na WOŚP. Trasa przejazdu liczy około 11 km. Wyjątkowo przejazd zakończy się na terenie III Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Raszei 1, gdzie swoją siedzibę ma Sztab na Skarpie. Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Rowerowy Toruń.

godz. 13:00-16:30 Europejski Dzień Sportu, lodowisko na Rynku Staromiejskim
Toruń – Europejskie Miasto Sportu 2019 - zaprasza na zimową edycję Europejskiego Dnia Sportu. Na lodowisku pod ratuszem pojawią się reprezentanci różnych dyscyplin sportu: hokeiści i koszykarze Energii Toruń, łyżwiarze figurowi Axla Toruń, zawodnicy Toruńskiego Klubu Curlingowego, tenisiści stołowi, piłkarze, laskarze i wioślarze AZS UMK. W programie imprezy: pokazy, treningi, konkursy z nagrodami, dyskoteka na łyżwach i wykonanie pamiątkowej fotografii z drona, na której uczestnicy zaprezentują logotyp Torunia jako „Europejskiego Miasta Sportu 2019". Atrakcją wydarzenia będzie udział torunianina Łukasza Korzestańskiego, zawodnika Red Bull Crashed Ice, uczestnika najbardziej prestiżowej serii ekstremalnej jazdy na łyżwach - ice cross downhillu. Wstępem na lodowisko będzie datek do puszek wolontariuszy WOŚP.

godz. 16:00, 17:15 Czas dla Nas: Tango z Dziadkiem, koncert TOS, CKK Jordanki
Cykl koncertów dla dzieci z opiekunami. Bilety: 40 zł rodzinny (2+1), 20 zł dorosły, 10 zł dziecko

Najczęściej czytane aktualności

 • Toruń w dniu pogrzebu śp. prezydenta Pawła Adamowicza, fot. Małgorzata Litwin
  Kultura, Miasto
  Torunianie łączyli się w sobotę 19 stycznia 2019 r. w żałobie z mieszkańcami Gdańska i całej Polski podczas ostatniej drogi śp. prezydenta Pawła Adamowicza.
 • Kultura, Miasto, Sport
  W związku z ogłoszoną żałobą narodową wiele wydarzeń podczas nadchodzącego weekendu w Toruniu zostało odwołanych lub przełożonych. Odbędą się tylko te, które nie naruszają powagi tych dni.
 • Miasto, Sport
  Lodowiska, baseny, orliki bezpłatnie lub w cenach ulgowych, a także kibicowanie podczas meczów toruńskich drużyn - to niektóre elementy oferty sportowej dla dzieci i młodzieży na ferie zimowe 2019.
 • Miasto
  Na fasadzie budynku Urzędu Miasta Torunia 18 stycznia 2019 r. został odsłonięty specjalny, okolicznościowy zegar stulecia z wizerunkiem gen. Józefa Hallera.
 • Kultura, Miasto
  Uroczysty przemarsz i apel, odsłonięcie zegara stulecia oraz kwiaty pod pomnikami bohaterów toruńskiej niepodległości uczciły 18 stycznia 2019 roku 99. rocznicę powrotu Torunia do wolnej Polski po latach zaboru pruskiego.
 • W Dworze Artusa zaplanowano transmisję z pogrzebu
  Miasto
  W sobotę 19 stycznia 2019 roku w Gdańsku odbędzie się pogrzeb zmarłego w poniedziałek Pawła Adamowicza. W uroczystościach weźmie udział delegacja z Torunia, na czele z prezydentem Michałem Zaleskim. Wszystkich, którzy chcieliby wspólnie obejrzeć relację z uroczystości informujemy o transmisji w Dworze Artusa.
 • 18 stycznia 2019 roku torunianie świętują 99. rocznicę powrotu miasta do Rzeczypospolitej. Tego dnia zaplanowano szereg wydarzeń w tym uroczystości wojskowe i odsłonięcie okolicznościowego zegara na frontonie budynku urzędu miasta.
 • Poniżej prezentujemy dane teleadresowe przychodni WOMP w Toruniu, w związku ze zmianami dot. Akademickiej Przychodni Lekarskiej.
 • We wszystkich klasach w szkołach prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń zorganizowane zostaną lekcję dotyczące tzw. „mowy nienawiści” i jej wpływowi na kształtowanie postaw dzieci i młodzieży.
 • W imieniu Prezydenta Miasta Torunia, zastępca prezydenta Andrzej Rakowicz podjął decyzję o unieważnieniu przetargu na prowadzenie miejskiego schroniska dla bezdomnych zwierząt przy ul. Przybyszewskiego 3.
 • 18 stycznia 2019 roku w siedzibie Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania Sp. z o.o. podpisano umowę na rozbudowę sortowni Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych. Przetarg na realizację tego zadania wygrała firma Sutco Polska Sp. z o.o. Zgodnie z umową, do 25 listopada 2019 roku MPO Sp. Z o.o. będzie mogło pochwalić się rozbudowaną...
 • 914 osób zapewniło naszemu miastu zwycięstwo w ogólnopolskiej rywalizacji - dzięki "Wielkiej Ściskawie" do Toruniu trafi sprzęt medyczny o wartości 50 tys. zł!
 • Podczas 3. sesji w dniu 10 stycznia 2019 roku radni jednomyślnie uchwalili budżet miasta Torunia na rok 2019 i Wieloletnią Prognozę Finansową miasta na lata 2019-2044.
 • Ogród Zoobotaniczny zaprasza dzieci i młodzież do wzięcia udziału w warsztatach feryjnych.