Warsztaty o ptakach i nietoperzach | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Warsztaty o ptakach i nietoperzach

Eko, Miasto
Data publikacji: 24 maja 2023
Autor: Małgorzata Litwin
Drewniana ptasia budka na pniu drzewa

Na plenerowe warsztaty edukacyjno-ekologiczne w ramach projektu "A cóż piękniejszego nad niebo - ochrona ptaków i nietoperzy" zapraszają Stowarzyszenie "Tilia" oraz Szkoła Leśna na Barbarce. Pierwszy już w niedzielę 4 czerwca o godz.11.00.

Projekt, którego celem jest zagospodarowanie czasu wolnego dzieci i młodzieży oraz ich edukacja w zakresie czynnej ochrony ptaków i nietoperzy, przewiduje przygotowanie i zawieszenie budek lęgowych dla ptaków i nietoperzy. Budki te zostaną skonstruowane przez uczestników warsztatów plenerowych i ozdobione podobizną Mikołaja Kopernika, którego 555. rocznicę urodzin obchodzimy w 2023 r. O astronomie będzie też mowa podczas zajęć.

Warsztaty będą się składać z 3 części: edukacyjnej, praktycznej i artystycznej. W pierwszej uczestnicy poznają gatunki ptaków najczęściej występujące w polskich lasach. Zapoznają się z ich wyglądem oraz wydawanymi przez nie odgłosami. Następnie odbędzie się spacer ornitologiczny z lornetkami, podczas którego uczestnicy będą obserwować ptaki, a także nasłuchiwać ptasich śpiewów i uczyć się je rozróżniać. W części praktycznej uczestnicy poznają sposoby na ochronę ptaków. Własnoręcznie (pracując w grupach rodzinnych) zbudują również budki lęgowe dla ptaków, które zawieszone zostaną na Barbarce. Część artystyczna poświęcona będzie upowszechnianiu wiedzy na temat Mikołaja Kopernika. Uczestnikom przedstawiona zostanie postać i dokonania uczonego. Powstałe na zajęciach budki zostaną udekorowane jego podobiznami przy pomocy farb ekologicznych.

W projekcie przewidziano trzy warsztaty: 4 czerwca, 25 czerwca i 23 lipca z dwóch tematów: ,"Nietoperze Barbarki" i "Ptaki Barbarki". Każdy warsztat potrwa około 4,5 godziny, w jednym może wziąć udział maksymalnie 15 osób. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt pod nr telefonu 56 657 60 85, e-mail: a.makowska@szkola-lesna.torun.pl, ilość miejsc ograniczona!

Zajęcia są bezpłatne. Projekt został dofinansowany przez Gminę Miasta Toruń.

Fot. Pixabay

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Uroczyste ślubowanie na sztandar miasto zakończyło 17 czerwca 2024 r. służbę przygotowawczą 6 nowych pracowników Urzędu Miasta Torunia.
 • Plac 4 czerwca 1989 r. po zdemonotowaniu barierek wokół terenu inwestycji w poniedziałek 17 czerwca 2024 r. Fot. Małgorzata Litwin
  Miasto
  Komunikat w sprawie czasowego wstrzymania prac ziemnych w rejonie Alei Solidarności i ul. Wały gen. Sikorskiego.
 • Kultura, Miasto
  Święto Miasta zbliża się wielkimi krokami! W dniach 20 – 24 czerwca na torunian czeka cały szereg atrakcji, dzięki którym świętowanie urodzin Torunia stanie się jeszcze przyjemniejsze.
 • Miasto, Sport
  18 czerwca 2024 r. na Stadionie Miejskim przy ul. Bema odbędzie się 46. Memoriał Grzegorza Duneckiego – patrona obiektu.
 • Eko, Kultura, Miasto
  Na kocykach, leżakach i matach piknikowych posłuchaliśmy muzyki i wspólnie odpoczywaliśmy w parku na Bydgoskim Przedmieściu.
 • Miasto
  17 czerwca 2024 r. w Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia im. gen. J. Bema odbyła się uroczystość objęcia obowiązków komendanta Centrum przez płk. Romana Piotrowskiego.
 • 17 czerwca 2024 r. w Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia im. gen. J. Bema odbyła się uroczystość objęcia obowiązków komendanta Centrum przez płk. Romana Piotrowskiego.
 • Serdecznie zapraszamy na recital fortepianowy włoskiego pianisty, Sandro Ivo Bartoli, który będzie gościem w Zespole Szkół Muzycznych w Toruniu w dniach 19-20 czerwca 2024 r.
 • Komunikat w sprawie czasowego wstrzymania prac ziemnych w rejonie Alei Solidarności i ul. Wały gen. Sikorskiego.
 • Według raportu Głównego Urzędu Statystycznego, Toruń znalazł się wśród miast z najmniejszym udziałem osób narażonych na hałas w ciągu doby.
 • 18 czerwca 2024 r. na Stadionie Miejskim przy ul. Bema odbędzie się 46. Memoriał Grzegorza Duneckiego – patrona obiektu.
 • 14 czerwca 2024 r. piłkarska reprezentacja Urzędu Miasta Torunia i jednostek organizacyjnych Gminy Miasta Toruń wzięła udział w IX Piłkarskim Turnieju Samorządowców Województwa Kujawsko-Pomorskiego o Puchar Marszałka – Waganiec 2024.
 • Kościół św. Szczepana obchodzi swoje 120-lecie. Uroczystości z tej okazji odbyły się 16 czerwca 2024 r.
 • Anne Weber z Niemiec i Zbigniew Rokita z Polski – to laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S.B. Lindego w 2024 r. Nagrody odebrali 16 czerwca 2024 r. podczas uroczystości w Ratuszu Staromiejskim.