Warsztaty o ptakach i nietoperzach | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Warsztaty o ptakach i nietoperzach

Eko, Miasto
Data publikacji: 24 maja 2023
Autor: Małgorzata Litwin
Drewniana ptasia budka na pniu drzewa

Na plenerowe warsztaty edukacyjno-ekologiczne w ramach projektu "A cóż piękniejszego nad niebo - ochrona ptaków i nietoperzy" zapraszają Stowarzyszenie "Tilia" oraz Szkoła Leśna na Barbarce. Pierwszy już w niedzielę 4 czerwca o godz.11.00.

Projekt, którego celem jest zagospodarowanie czasu wolnego dzieci i młodzieży oraz ich edukacja w zakresie czynnej ochrony ptaków i nietoperzy, przewiduje przygotowanie i zawieszenie budek lęgowych dla ptaków i nietoperzy. Budki te zostaną skonstruowane przez uczestników warsztatów plenerowych i ozdobione podobizną Mikołaja Kopernika, którego 555. rocznicę urodzin obchodzimy w 2023 r. O astronomie będzie też mowa podczas zajęć.

Warsztaty będą się składać z 3 części: edukacyjnej, praktycznej i artystycznej. W pierwszej uczestnicy poznają gatunki ptaków najczęściej występujące w polskich lasach. Zapoznają się z ich wyglądem oraz wydawanymi przez nie odgłosami. Następnie odbędzie się spacer ornitologiczny z lornetkami, podczas którego uczestnicy będą obserwować ptaki, a także nasłuchiwać ptasich śpiewów i uczyć się je rozróżniać. W części praktycznej uczestnicy poznają sposoby na ochronę ptaków. Własnoręcznie (pracując w grupach rodzinnych) zbudują również budki lęgowe dla ptaków, które zawieszone zostaną na Barbarce. Część artystyczna poświęcona będzie upowszechnianiu wiedzy na temat Mikołaja Kopernika. Uczestnikom przedstawiona zostanie postać i dokonania uczonego. Powstałe na zajęciach budki zostaną udekorowane jego podobiznami przy pomocy farb ekologicznych.

W projekcie przewidziano trzy warsztaty: 4 czerwca, 25 czerwca i 23 lipca z dwóch tematów: ,"Nietoperze Barbarki" i "Ptaki Barbarki". Każdy warsztat potrwa około 4,5 godziny, w jednym może wziąć udział maksymalnie 15 osób. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt pod nr telefonu 56 657 60 85, e-mail: a.makowska@szkola-lesna.torun.pl, ilość miejsc ograniczona!

Zajęcia są bezpłatne. Projekt został dofinansowany przez Gminę Miasta Toruń.

Fot. Pixabay

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Wszystko za sprawą toruńskiego Oratorium im. bł. ks. Bronisława Markiewicza, które po raz kolejny - w ramach Michayland z okazji Dnia Dziecka - zabrało mniejszych i większych do zaczarowanej krainy zabawy.
 • Kultura, Miasto
  W sobotę 27 maja 2023 r. na terenie Szkoły Podstawowej Nr 17 im. Józefa Bema przy ul. Rudackiej 26/32 w Toruniu odbył się coroczny festyn osiedlowy „Rudak dzieciom” zorganizowany wspólnie przez Stowarzyszenie Rudak, SP 17 i Radę Okręgu Rudak.
 • Miasto
  Z okazji Święta Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej i jubileuszu 5-lecia powstania jednostki WOT w piątek 26 maja 2023 r. na placu apelowym przy ul. Piastowskiej w Toruniu odbył się uroczysty apel, podczas którego wręczono odznaczenia i medale honorowe.
 • Miasto, Sport
  Kujawsko-Pomorski Związek Piłki Nożnej w Bydgoszczy, który obchodzi 100-lecie istnienia, ma swoje korzenie w Toruniu. - Z korzeni dalej płynie to co najlepsze - powiedział podczas rocznicowej uroczystości prezydent Michał Zaleski, który otrzymał Srebrną Odznakę Honorową PZPN.
 • Prezydent wręcza medal jubilatce, w tle portret Mikołaja Kopernika
  Miasto
  W Ratuszu Staromiejskim w Toruniu 20 toruńskich par odebrało 25 maja 2023 r. Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie.
 • Festyn plenerowy TCUS, fot. Adam Zakrzewski
  Kultura, Miasto
  Na „Art Piknik” na Błoniach Nadwiślańskich zaprasza dzieci i młodzież 4 czerwca Toruńskie Centrum Usług Społecznych.
 • W Toruniu 26-28 maja 2023 roku gościmy nauczycieli polonijnych, którzy biorą udział w 9. Światowym Zjeździe Nauczycieli Polonijnych i Polskich „Wschód, Zachód – Łączy nas Polska”.
 • Z okazji Święta Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej i jubileuszu 5-lecia powstania jednostki WOT w piątek 26 maja 2023 r. na placu apelowym przy ul. Piastowskiej w Toruniu odbył się uroczysty apel, podczas którego wręczono odznaczenia i medale honorowe.
 • W niedzielę 28 maja 2023 roku na Motoarenie najmłodsi torunianie staną do wyścigów rowerkowych.
 • Przedstawiciele Torunia uczestniczyli 24 maja 2023 r. w krakowskiej części Światowego Kongresu Kopernikańskiego. Swoją pierwszą odsłonę naukowa debata miała w Toruniu w lutym br.
 • 4 czerwca 2023 r. w Parku Miejskim odbędzie się ekopiknik z okazji Światowego Dnia Ochrony Środowiska.
 • Końcówka maja 2023 r. to czas wykonania nasadzeń kwiatów na terenie Zielonej Bramy Gotyckiej Starówki.
 • W Ratuszu Staromiejskim w Toruniu 20 toruńskich par odebrało 25 maja 2023 r. Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie.
 • Ten weekend rozpoczyna piękne święto - Dzień Matki, które w Toruniu obchodzimy koncertowo. To także święto sztuki, w CSW Znaki Czasu otwarta zostanie wystawa rzeźb Tony'ego Cragga, wpisująca się w jubileusz 15-lecia istnienia Centrum.