W trosce o historyczne dziedzictwo | www.torun.pl

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

W trosce o historyczne dziedzictwo

Miasto
Data publikacji: 02 czerwca 2023
Autor: Magdalena Winiarska
Nazdjęciu: album o Toruniu na liście UNESCO

Powstanie „Plan zarządzania miejscem światowego dziedzictwa UNESCO dla średniowiecznego zespołu miejskiego Torunia”, który poprzedzą konsultacje społeczne angażujące zarówno mieszkańców miasta, jak i turystów.

Toruński zespół staromiejski  został wpisany na listę 4 grudnia 1997 r., a oficjalne przekazanie dokumentu potwierdzającego odbyło się 5 czerwca 1998 r. w Toruniu. Wówczas sporządzenie takiego planu nie było wymagane. Podczas XL sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO w 2016 r. przyjęto retrospektywną Deklarację Wyjątkowej Uniwersalnej Wartości dla dóbr światowego dziedzictwa, w tym dla miasta średniowiecznego w Toruniu. W dokumencie tym wskazano, że „utrzymanie wyjątkowej uniwersalnej wartości, autentyzmu i integralności Średniowiecznego miasta w Toruniu z czasem będzie wymagało przygotowania, zatwierdzenia i wdrożenia kompleksowego planu zarządzania w celu zapewnienia długotrwałej ochrony i efektywnego zarządzania dobrem”. Nie został jednak określony termin wykonania takiego opracowania dla obiektów wpisanych przed rokiem 2012 na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Aktualnie miasto przystępuje do sporządzenia „Planu zarządzania miejscem światowego dziedzictwa UNESCO dla średniowiecznego zespołu miejskiego Torunia”. Wykonają go dr inż. Katarzyna Piotrowska i mgr Jacek Dąbrowski. z którymi zawarto umowę 23 listopada 2022 r. Planowany termin wykonania zadania: 16 miesięcy od dnia zawarcia umowy, a jego koszt to 136.000zł brutto.

- Plan, jak każdy dokument, mówi o tym, jak postępować. Jest to wyznaczenie kierunków na przyszłość postępowania, w tym wypadku – zarządzania miejscem światowego dziedzictwa kultury UNESCO, a takim miejscem jest zespół staromiejski. Dokument nie będzie wnikał w zdarzenia z przeszłości, będzie za to mówił, jak postępować z tym dobrodziejstwem w ramach jego granic. Wkraczamy teraz w bardzo ważny etap zbierania opinii w różnych grupach społecznych zainteresowanych tym tematem – wyjaśniał prezydent Michał Zaleski podczas konferencji o prasowej, jaka odbyła się 2 czerwca 2023 r. – To, co znajdzie się w planie będzie wiążące zarówno dla mnie, jak i dla Rady Miasta – dodał prezydent.

- Zadaniem naszym jest przygotowanie dokumentu czy też wskazanie procedur, które usprawnią zarządzanie miejscem światowego dziedzictwa UNESCO. Oznacza to, że dążymy do czegoś, co nazywamy efektywną ochroną wartości miejsca światowego dziedzictwa, czyli tej wartości, która stała u podstaw wpisu na tę listętłumaczyła dr inż. Katarzyna Piotrowska, kierująca pracami.

Za nami już I etap prac. – Zakończyliśmy zbieranie dokumentacji, rozpoznanie, czym miasto i rozmaite instytucje, organizacje, urzędy dysponują. To wszystko może być nam potrzebne do napisania projektu – mówił Jacek Dąbrowski, pełnomocnik i członek zespołu.

Za chwilę ruszy drugi etap związany z realizacją badań społecznych, których pierwszą częścią będą badania ankietowe kierowane do różnych grup respondentów i interesariuszy.

- Mamy opracowany zestaw ankiet, które będą upublicznione, w tym jedna z najistotniejszych dla nas, czyli ta skierowana do społeczności miasta Torunia. Będzie ona rozbita na dwie części, pierwszą – skierowaną do mieszkańców – użytkowników przestrzeni wpisanej na listę UNESCO, drugą – ogólnie do mieszkańców miasta, którzy także mają prawo wypowiedzieć się na temat tego obszaru – wyjaśniał Jacek Dąbrowski.


Wypełnij ankietę wstępną
Od 5 czerwca 2023 r. od godz. 7:30 na utworzonej stronie: https://torunmiejscemunesco.pl/badania-spoleczne uruchomiono  ankiety dedykowane m.in. mieszkańcom, a także przedsiębiorcom prowadzącym działalność gospodarczą, administratorom obiektów sakralnych i zabytkowych czy mieszkańcom Torunia lub okolic, którzy pracują w tej przestrzeni. Osobne kategorie stanowić będą przyjezdni: turyści i osoby na delegacjach służbowych oraz turyści zagraniczni (ankieta w jęz. angielskim) oraz mieszkańcy Torunia i okolic. Z kolei bezpośrednio, drogą mailową, ankiety trafią do przedstawicieli administracji samorządowej związana zawodowo z Urzędem Miasta Torunia, pracowników podmiotów powiązanych z urzędem i działających na rzecz miasta oraz organizacji pozarządowych działających w obszarze turystyki i ochrony zabytków, a także do radnych.

- Ankieta służy przygotowaniu spotkań, w ramach których zostaną pogłębione wywiad i dyskusja. Będzie to dosyć precyzyjna informacja, która znacząco wzbogaci tę informację zwrotną, którą pozyskamydodał Andrzej Przybylski, który należy do zespołu sporządzającego plan.

Dyskusje odbywać się będą podczas czterech obowiązkowych spotkań. Jak mówią autorzy opracowania, dzięki formule otwartej „burzy mózgów” będzie można uzyskać wiele cennych informacji dotyczących oczekiwań, jak i spostrzeżeń na tematy związane z historycznym centrum miasta oraz z samymi wynikami ankiet, by wspólnie dojść do spójnej wizji troski o dziedzictwo Torunia.

Fot. Małgorzata Litwin

Najczęściej czytane aktualności

  • Miasto
    W piątek 26 lipca 2024 r. grupa pracowników odchodzących na emeryturę otrzymała od kierownictwa Urzędu podziękowania za długoletnią służbę na rzecz miasta Torunia.
  • Na zdjęciu: wysoki mężczyzna w okularach, po jego obu stronach stoją kobiety, starsza w białej koszuli, trzyma bukiet kwiarów
    Miasto
    Violetta Wieczerzak została dyrektorką centrum placówek opiekuńczo-wychowawczych „Młody Las”.
  • Na zdjęciu: Rynek Staromiejski z lotu ptaka, w centralnym punkcie gotycki ratusz
    Kultura, Miasto, Sport
    Mistrzowie improwizacji w Toruniu! Trwa Międzynarodowy Festiwal Improwizacji Teatralnej JO!, pełen niespodzianek i bezkresnej wyobraźni. Nieustająco zapraszamy też na Bulwar Filadelfijski, gdzie na Scenie Letniej przez całe wakacje dużo się dzieje muzycznie. Tam też w sobotę poznamy muzyczne Toruńskie Gwiazdy.
  • Na zdjeciu: bulwar przy Wiśle
    Drogi, Miasto
    Zatoczki dla dostawców, dodatkowe kosze na śmieci, tabliczki informacyjne – to kolejne zmiany na Bulwarze Filadelfijskim, które są odpowiedzią na zgłaszane przez mieszkańców, przedsiębiorców i turystów propozycje usprawnień.
  • Na zdjeciu: flaga tęczowa powiewa na tle niebieskiego nieba i szarych kamienic
    Miasto
    31 sierpnia 2024 r. ulicami toruńskiej starówki przejdzie piąty Toruński Marsz Równości. Patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Torunia. – Mam nadzieję, że organizowany przez Państwa Marsz przyczyni się do propagowania postaw obywatelskich oraz idei równości i wolności – napisał w piśmie skierowanym do organizatorów Paweł Gulewski.
  • Na zdjęciu: grupa ludzi siedzi na krzesełkach i rozmawia
    Miasto
    Zgodnie z zapowiedziami, prezydent Paweł Gulewski zacieśnia współpracę z Radami Okręgów w Toruniu. - Wysyłam właśnie do przewodniczących Rad Okręgów pismo, do którego dołączone są wszystkie kontakty do osób, urzędników z poszczególnych działów, wydziałów, jednostek i spółek miejskich, które będą do ich dyspozycji – mówi Prezydent Torunia.
  • 27 lipca wszyscy będą mogli poznać laureatów plebiscytu Toruńskie Gwiazdy 2024! To już 19. edycja tego wydarzenia.
  • Mistrzowie improwizacji w Toruniu! Trwa Międzynarodowy Festiwal Improwizacji Teatralnej JO!, pełen niespodzianek i bezkresnej wyobraźni. Nieustająco zapraszamy też na Bulwar Filadelfijski, gdzie na Scenie Letniej przez całe wakacje dużo się dzieje muzycznie. Tam też w sobotę poznamy muzyczne Toruńskie Gwiazdy.
  • V Międzynarodowy Wyścig Kolarski Kobiet Śladami Królewny Anny Wazówny przejechał ulicami Torunia!
  • W związku z pracami drogowymi na ulicy Osiedlowej w Szembekowie w dniach 29-31 lipca 2024 r. (poniedziałek – środa) autobusy linii nr 123 kursować będą z ominięciem części przystanków.
  • Anielska Plaża powraca! Druga edycja widowiskowego święta siatkówki plażowej odbędzie się już 20-24 sierpnia 2024 r. na Błoniach Nadwiślańskich w Toruniu. Nocne mecze w efektownej oprawie będą wydarzeniem towarzyszącym 15. Bella Skyway Festival.
  • Zatoczki dla dostawców, dodatkowe kosze na śmieci, tabliczki informacyjne – to kolejne zmiany na Bulwarze Filadelfijskim, które są odpowiedzią na zgłaszane przez mieszkańców, przedsiębiorców i turystów propozycje usprawnień.
  • Zapraszamy na drugie wydarzenie z cyklu „Aqua & Music &Sport” w Aqua Toruń. W piątek 26 lipca 2024 r. czeka na Was mnóstwo atrakcji w basenach i wokół obiektu. Wstęp dla dzieci i młodzieży od 16:00 do 19:00 będzie bezpłatny.
  • W związku z odbywającym się w czwartek 25 lipca 2024 r. V Międzynarodowym Wyścigiem Kolarskim Kobiet Śladami Królewny Anny Wazówny całkowicie wyłączony z ruchu kołowego został Bulwar Filadelfijski.