W Toruniu obraduje Izba Gospodarcza Komunikacji Miejskiej | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

W Toruniu obraduje Izba Gospodarcza Komunikacji Miejskiej

Miasto, MZK
Data publikacji: 06 września 2023
Autor: Sylwia Derengowska

W Toruniu trwa posiedzenie Komisji Ekonomicznej oraz Komisji Zarządów Transportu Izby Gospodarczej Komunikacji Miejskiej. Specjaliści od transportu publicznego z całej Polski obradują w dniach 6 -7 września 2023 r.

- Izba Gospodarcza Komunikacji Miejskiej to spotkanie ludzi, którzy rozmawiają o tym, jak usprawnić komunikację publiczną, o tym, żeby była jeszcze bardziej przyjazna i przydatna dla mieszkańców miast i otaczających je miejscowości. Ważnym elementem jest kwestia kosztów, ale najważniejsze, żeby budziła ona zainteresowanie pasażerów. To przeżywamy obecnie w Toruniu - mówi prezydent Torunia Michał Zaleski. - Uruchomiliśmy nowe linie tramwajowe nr 3 i 6 łączące północną część Torunia ze wschodnią i zachodnią częścią. Jestem przekonany, ze zainteresowanie komunikacją publiczną jest m.in. dzięki temu coraz większe, ale mamy jeszcze sporo do zrobienia, jak chociażby konieczność poprawy drożności przejazdu autobusów miejskich po ulicach, czyli bus pasy, konieczność doposażenia i zwiększenia zasięgu linii tramwajowych, a także nowoczesne pojazdy. Cały czas w nie inwestujemy, kupujemy najnowsze tramwaje i autobusy, w tym elektryczne i hybrydowe. Robimy to właśnie po to, aby mieszkańcy miasta i okolicznych gmin byli zainteresowani korzystaniem z komunikacji publicznej.

- W Toruniu spotykamy się już kolejny raz i to spotkanie ma rekordową frekwencję, gdyż do tej pory na obrady zjeżdżało się ok. 120 osób, a dziś jest nas 210. Widać wyraźnie, że Toruń przyciąga i jest doskonałym miejscem – stwierdza Prezes Izby Gospodarczej Komunikacji Miejskiej Dorota Kacprzyk. - Obrady są poświęcone kwestiom finansowym, ekonomicznym. Będziemy rozmawiali o tym, jakie problemy mają wszyscy operatorzy transportu publicznego i starali się znaleźć jak najlepsze rozwiązania.

Podczas dwudniowego posiedzenia specjaliści z całej Polski rozmawiają m.in. o finansowaniu projektów inwestycyjnych, o elektromobilności, integracji biletów komunikacji miejskiej z komunikacją kolejową i  regionalną autobusową, umowach przewozowych czy możliwościach pozyskania dofinansowania dla planowanych przedsięwzięć.

- Spotykamy się na Komisji Ekonomicznej oraz Komisji Zarządów. Są to komisje, które zajmują się ekonomią i ekonomiką funkcjonowania przedsiębiorstw komunikacji miejskiej, ich finansowaniem i dbałością o to, aby mogły funkcjonować taniej i bardziej efektywnie ekonomicznie – dodaje prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu Zbigniew Wyszogrodzki. - Rozmawiamy o tym, jak poprawić jakość naszych usług i jakie zmiany w prawodawstwie sprzyjałyby temu, aby komunikacja miejska w polskich miastach miała się lepiej. By funkcjonowała sprawniej, taniej i była chętniej wykorzystywana przez pasażerów. 

Izba Gospodarcza Komunikacji Miejskiej istnieje od marca 1991 r., kontynuując tradycję współpracy przedsiębiorstw komunikacji miejskiej, realizowaną wcześniej w ramach innych organizacji. Zrzesza przede wszystkim organizatorów i operatorów komunikacji miejskiej. Należą do niej także producenci taboru, placówki naukowo-badawcze oraz inne podmioty świadczące usługi na rzecz komunikacji miejskiej. W sumie w Izbie zrzeszonych jest ponad 220 podmiotów.

IGKM jest członkiem międzynarodowej organizacji transportu miejskiego UITP z siedzibą w Brukseli, współpracuje podobnymi narodowymi organizacjami we Francji, Niemczech itp.

Organizatorem wydarzenia jest Izba Gospodarcza Komunikacji Miejskiej, a toruńskie MZK współorganizatorem.  

Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: mężczyźni w garniturach i krawatach podpisują umowę
  Drogi, Miasto
  Poprawa bezpieczeństwa, zwiększenie komfortu przejazdu, nowa infrastruktura dla rowerzystów i pieszych, energooszczędne oświetlenie - tak najkrócej można powiedzieć o dwóch inwestycjach drogowych, których realizacja rozpocznie się już niebawem w Toruniu. Pierwsza z nich obejmie przebudowę drogi krajowej nr 91 w rejonie skrzyżowania z ul. Strobanda...
 • Miasto
  21 kwietnia 2024 r. w godz. 7:00-21:00 zagłosujemy w II turze wyborów samorządowych, w których wybierzemy Prezydenta Miasta Torunia. Przed głosowaniem warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
 • Miasto
  Dodatkowy nabór dotyczy kandydatów do rady społecznej ds. konsultacji społecznych będących przedstawicielami organizacji pozarządowych działających w Toruniu.
 • Miasto
  W środę 24 kwietnia 2024 r. o godz. 17:00 w Domu Muz przy ul. Poznańskiej 52 odbędzie się spotkanie informacyjne dotyczące wprowadzonych niedawno zmian tras przejazdu autobusów linii nr 20 na Podgórzu i nowo wprowadzonej linii nr 21.
 • Miasto
  - W nocy od godz. 21:00 18 kwietnia do godz. 8:00 19 kwietnia 2024 r. na terenie Miasta Torunia i powiatu toruńskiego prognozowany jest spadek temperatury powietrza do -1°C, przy gruncie do -4°C, lokalnie do -3°C i przy gruncie do -6°C - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
 • Kultura, Miasto
  Do tej pory w 27 edycjach konkursu w Toruniu wyłoniono 145 laureatek i laureatów, a 8 spośród nich zostało laureatkami i laureatami na szczeblu ogólnopolskim. - To nasza toruńska duma i promocja. Wszystkim, którzy byli w grupie Ośmiu Wspaniałych serdecznie gratuluję i dziękuję za reprezentowanie naszego miasta – powiedział prezydent Torunia Michał...
 • 21 kwietnia 2024 r. w godz. 7:00-21:00 zagłosujemy w II turze wyborów samorządowych, w których wybierzemy Prezydenta Miasta Torunia. Przed głosowaniem warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
 • Dzięki IKEA Bydgoszcz uczniowie mogą przeprowadzać eksperymenty w zmodernizowanej sali warsztatowej w głównym budynku toruńskiego Młyna Wiedzy.
 • W rocznicę śmierci prof. Artura Hutnikiewicza i prof. Mariana Biskupa przedstawiciele miasta złożyli kwiaty na grobach honorowych obywateli Torunia.
 • Rusza konkurs fotograficzny pn. „Legendarny Toruń”. Organizatorzy zapraszają do udziału wszystkich amatorów fotografii, chcących pokazać w swoich pracach legendarne oblicze miasta. Prace oceni jury pod przewodnictwem uznanego fotografa Jacka Kutyby. Konkurs jest częścią projektu „Park Kultury”, realizowanego przez Stowarzyszenie GoSport.
 • Do tej pory w 27 edycjach konkursu w Toruniu wyłoniono 145 laureatek i laureatów, a 8 spośród nich zostało laureatkami i laureatami na szczeblu ogólnopolskim. - To nasza toruńska duma i promocja. Wszystkim, którzy byli w grupie Ośmiu Wspaniałych serdecznie gratuluję i dziękuję za reprezentowanie naszego miasta – powiedział prezydent Torunia Michał...
 • Mieszkańcy Torunia będą mieli możliwość bezpłatnie założyć chip swoim pupilom – rusza akcja finansowana przez Gminę Miasta Toruń.
 • Powiększy się wolumen powierzchni usługowo-biurowej w Toruniu. Taką inwestycję zapowiada zwycięzca przetargu na sprzedaż miejskiej działki przy ul. Grudziądzkiej 194 firma Lem-Bud. Deweloper wpłaci do kasy Torunia 8,7 mln zł.
 • Do 31 maja 2024 r. można składać wnioski do planu ogólnego Torunia – dokumentu z zakresu zagospodarowania przestrzennego, który zastąpi obowiązujące dotychczas studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta.