W Toruniu obchodzili Dzień Pracownika Socjalnego | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

W Toruniu obchodzili Dzień Pracownika Socjalnego

Miasto
Data publikacji: 18 listopada 2022
Autor: Marcin Pryka
Wyróżnieni pracownicy socjalni wraz z prezydentem Torunia Michałem Zaleskim.

Podczas miejskich obchodów Dnia Pracownika Socjalnego prezydent Torunia Michał Zaleski wręczył listy gratulacyjne i wyróżnienia.

Uroczystość odbyła się w piątek 18 listopada 2022 r. w Ratuszu Staromiejskim. Dziękując za pracę i zaangażowanie pracownikom socjalnym, prezydent powiedział, że działalność samorządu to zarówno realizowane inwestycje, jak i ważne wydarzenia kulturalne. Ale oprócz tego wokół nas toczy się zwyczajne życie mieszkanek i mieszkańców Torunia, toruńskich rodzin. Niektórym rodzinom jest trudniej poradzić sobie z codziennością. Dlatego też włodarz miasta z dumą patrzy na osoby, pomagające innym w radzeniu sobie z problemami.

- To jest szczególny zaszczyt służyć pomocą. Właśnie pracowniczki i pracownicy socjalni są tymi, którzy tak czynią. Zostajecie w czyichś sercach, ponieważ komuś podaliście rękę, wsparliście. Naprawdę, nie ma rzeczy bardziej wyjątkowej niż pomaganie tym, którzy tej pomocy potrzebują - podkreślił prezydent Michał Zaleski.

Na terenie miasta funkcjonuje bardzo wiele jednostek, zajmujących się pomocą socjalną, jak chociażby Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, Dom Pomocy Społecznej, domy seniora, placówki opiekuńczo-wychowawcze, Miejskie Schronisko dla Bezdomnych Mężczyzn, Dom dla Matek z Małoletnimi Dziećmi i Kobiet w Ciąży, ale także np. Izba Wytrzeźwień. Ponadto miasto współpracuje z organizacjami pozarządowymi, wspierając je logistycznie i finansowo.

Przyczyny prowadzące do trudnej sytuacji życiowej są różnorodne. Są to m.in. starzenie się społeczeństwa, pozbawienie dzieci i młodzieży pieczy rodzicielskiej, niepełnosprawność oraz przewlekłe choroby. - Potrzeba przyjaznego gestu, podania dłoni, rozmowy, a czasami poprowadzenia za rękę. To jest udziałem pracowniczek i pracowników socjalnych, i za to chciałbym państwu serdecznie podziękować. Bardzo dziękuję również za to, że szukacie państwo nowych pomysłów, rozwiązań, form. Prezydent Michał Zaleski zaznaczył, że jedną z nowych form uruchamiania pomocy jest powołanie Toruńskiego Centrum Usług Społecznych i placówek dziennego pobytu. Wskazywał, że bardzo ważne jest pozyskiwanie środków zewnętrznych na cele polityki społecznej.

- Jeżeli ktoś by mnie spytał co jest najważniejsze w pracy pracownika socjalnego to odpowiem: uśmiech. Uśmiech, którym obdarza potrzebującego. Bo gdy ktoś się uśmiecha to znaczy, że lubi to co robi. To znaczy, że lubi tego, któremu pomaga - powiedział prezydent.

Uczestnicy spotkania obejrzeli prezentację ukazującą działalność Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Toruniu oraz współpracujących jednostek. Toruński MOPR z dużym sukcesem realizuje m.in. program "Jestem Mamą Zastępczą, jestem Tatą Zastępczym - Ty też możesz mieć taką supermoc". W trakcie uroczystości dokonano oficjalnej prezentacji piosenki pt. "Serce na dłoni" autorstwa Krzysztofa Janiszewskiego, która promuje akcję.

Listy gratulacyjne od prezydenta otrzymali pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Toruniu: Magdalena Bednarska, Natalia Golczyńska, Joanna Guzińska, Beata Jabłońska, Krzysztof Janiszewski, Katarzyna Kołodziejczak, Iwona Kotarak, Danuta Napiórkowska, Małgorzata Zając i Renata Żywiczyńska; pracownicy Domu Pomocy Społecznej w Toruniu: Justyna Chłopecka i Katarzyna Chruściel oraz pracownicy Toruńskiego Centrum Usług Społecznych: Sara Jakubowska i Patrycja Skrzynecka.

Spotkanie zakończył wspólny poczęstunek w Ratuszu Staromiejskim.

Fot. Lech Kamiński

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: pracownicy firmy zieleniarskiej sadzą rośliny, w tle widac bloki
  Eko, Miasto
  Prace przy tworzeniu trzech parków kieszonkowych: przy ul. Narcyzowej i Zagonowej, ul. Rydygiera i ul. Szuwarów i Tataraków są zaawansowane.
 • Nagrodę odebrał w Warszawie prezes zarządu MZK Zbigniew Wyszogrodzki.
  Miasto, MZK
  Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu uzyskał tytuł „Firma Dobrze Widziana”, przyznawany przez Business Centre Club. Uroczystość wręczenia wyróżnień odbyła się 29 listopada 2022 r. w warszawskim Pałacu Staszica.
 • Zastępca Prezydenta Miasta Torunia Zbigniew Fiderewicz przekazał w imieniu Prezydenta Michała Zaleskiego na ręce prezesa Grupy ERBUD Dariusza Grzeszczaka list gratulacyjny i pamiątkową grafikę.
  Inwestycje, Miasto
  Pod marką MOD21 w podtoruńskim Ostaszewie powstaną drewniane obiekty modułowe. W uroczystości otwarcia zakładu produkcyjnego wzięli udział Przewodniczący Rady Miasta Torunia Marcin Czyżniewski i Zastępca Prezydenta Miasta Torunia Zbigniew Fiderewicz.
 • Dodatek węglowy tylko do jutra
  Miasto
  Tylko do 30 listopada 2022 r. można składać wnioski o dodatek węglowy i dodatek do źródeł ciepła innych niż węgiel. Trwa także przyjmowanie wniosków mieszkańców o wydanie zaświadczenia umożliwiającego zakup węgla po preferencyjnej cenie.
 • Na zdjeciu: widok na działki przy ul. Heweliusza na sprzedaż
  Biznes, Miasto
  Kolejne trzy działki pod domy jednorodzinne na osiedlu Jw. Północnej części miasta znalazły nabywców. W przetargach na sprzedaż nieruchomości przy ul. Jana Heweliusza uzyskano łączną sumę 1 802 800zł.
 • Przedstawiciele toruńskiego samorządu złożyli kwiaty na grobie ojca Władysława Wołoszyna
  Miasto
  Przedstawiciele toruńskiego samorządu złożyli kwiaty na grobie ojca Władysława Wołoszyna - Honorowego Obywatela Miasta Torunia, w pierwszą rocznicę Jego śmierci.
 • Za nami kolejna, dziesiąta edycja budżetu obywatelskiego w Toruniu. W połowie października 2022 r. ogłosiliśmy wyniki głosowania, w którym mieszkańcy wybrali 61 projektów do realizacji w roku 2023.
 • Muzeum Okręgowe w Toruniu organizuje w najbliższym czasie dwa wyjątkowe wydarzenia.
 • XVIII концерт Фонду Платон імені Куби Румінського. Вже 6 грудня у Торуні в CKK Jordanki зіграє українська зірка, переможниця Євробачення Джамала.
 • 6 grudnia 2022 r. o godz. 19:00 w Toruniu w CKK Jordanki odbędzie się koncert Jamali - ukraińskiej gwiazdy, zwyciężczyni Eurowizji. Artystka wystąpi podczas XVIII Koncertu Fundacji Platon im. Kuby Rumińskiego.
 • Toruńskie Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki znalazło się na liście dziesięciu najśmielszych projektów architektonicznych ostatnich lat.
 • Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy zostało laureatem konkursu "Odkrywca 2022", organizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Toruńskie centrum nauki wyróżniono w kategorii "Silny wizerunek w mediach społecznościowych". 
 • Specjalna, zadaszona konstrukcja stanęła na placu NOT. Wszystko po to, by pogoda nie pokrzyżowała szyków podczas prac przy budowie nowej linii tramwajowej.
 • Zapraszamy do wspólnego świętowania 25. rocznicy obecności Torunia na liście UNESCO! W programie konferencja, pokazy oraz zwiedzanie nieznanych zakamarków toruńskiej starówki.