www.torun.pl

Voala Station na Festiwalu Teatrów Ulicznych

Miasto
Data publikacji: 10 lipca 2019

Przez całe lato 2019 r. na ulicach Torunia oglądać można niezwykłe spektakle w wykonaniu 11 grup artystycznych z całego świata. W programie tegorocznego Festiwalu Teatrów Ulicznych jest 13 wydarzeń plenerowych, prezentowanych w przestrzeni toruńskiego starego miasta.

Podczas 5. edycji Festiwalu Teatrów Ulicznych wystąpią artyści nie tylko z Polski, ale również z krajów europejskich: Hiszpanii, Rosji czy Austrii, którzy specjalizują się w akrobacji oraz sztuce cyrkowej. W ich spektaklach nie zabraknie astronomicznych akcentów, odwołań do klasyki literatury oraz ulicznego tańca. Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny.

Już w najbliższy piątek 12 lipca na Błoniach Nadwiślanych podniebne akrobacje zaprezentuje trupa “Voala Company”.

Hiszpański zespół podczas tworzenia występu “Voala Station” zainspirował się skokami spadochronowymi oraz baletem wodnym. Spektakl przygotowany przez hiszpańską grupę Voala Company łączy latanie wraz z oryginalną, mocną i zmysłową muzyką na żywo, co sprawia, że publiczność czuje najpiękniejsze emocje. Oryginalna kompozycja muzyczna, wykonywana na żywo przez muzyków, zaprasza do pływania w substancji, w której zanurzeni są aktorzy, a jednocześnie pobudza publiczność do poczucia, że latanie jest możliwe. Komedia musicalowa rozpocznie się o godz. 22:00.


Festiwalowych wydarzeń nie zabraknie aż do września:

14 lipca
Dla publiczności Sceny Letniej na barce wystąpi Evgen Malinovskiy. Mieszkający od 1992 roku w Polsce rosyjski piosenkarz-gitarzysta, zagra o godz. 17:00 utwory poezji śpiewanej.

20 lipca
Od godziny 11:00 w różnych miejscach Starego Miasta i Bydgoskiego Przedmieścia odbędzie się seria happeningów w reżyserii Laury Sonik, inspirowanych twórczością Szekspira. Organizatorami wydarzenia są Teatr Baj Pomorski oraz Fast Book, kampania społeczna realizowana na Wydziale Filologicznym UMK.


Następnie o godz. 21:00 przy Fontannie Cosmopolis w astronomiczną podróż zabierze nas Powiatowa i Miejska Orkiestra Dęta w Chełmży. Koncert wprowadzi do multimedialnego pokazu “50 twarzy Księżyca”, który zaplanowany został z okazji 50. rocznicy lądowania człowieka na Księżycu. Całości dopełni komentarz Piotra Maciejewskiego oraz Jerzego Rafalskiego, autorów Radia Planet i Komet.


27-28 lipca
Dwa spektakle uliczne na Rynku Staromiejskim zaprezentuje wiedeńska grupa “Belle Etage”. Pierwszy z nich, “Timetraveler”, przeniesie widzów w czasie, natomiast drugi, zatytułowany “Tango? Si, Tango!”, zachęci mieszkańców do ulicznego tańca. Teatr stawia na interakcję z publicznością - zwraca uwagę na wyjątkowość danego miejsca i jego atmosferę. Oba spektakle zaczną się o godz. 17:00.


3 sierpnia
Na dziedzińcu I Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu Teatr Adama Walnego wystąpi w sztuce Williama Szekspira “Hamlet”. Dzięki autorskiej technice marionetek podwodnych przeniesiemy się w świat zemsty Ducha zamordowanego Ojca, realizowanej dłońmi żywego syna – Hamleta.
 

4 sierpnia
Niemiecki zespół “Big Joe Stolle” bluesowym brzmieniem poruszy Toruń na Scenie Letniej na barce. Zagra muzykę inspirowaną latami 60. i 70., we własnej, nowoczesnej aranżacji.


17 sierpnia
"Ogniste uliczne widowisko, gdzie zdarzyć może się wszystko” - w taki sposób Fundacja Sztukmistrze określa pokaz “Szafa Show”. Przedstawienie, które będzie miało miejsce na Rynku Staromiejskim w Toruniu, jest przeznaczone dla dzieci, jak i dorosłych. Lubelscy performerzy swoim ogniowym pokazem opowiedzą historię trzech postaci: Ninja, Pandy i dyrektora cyrku Santiago.


6 września
“Alicja w krainie czarów” w pogoni za białym królikiem odnajdzie się na Rynku Staromiejskim w Toruniu. Integracyjny Teatr Aktora Niewidomego przeniesie tę wiktoriańską opowieść we współczesne realia.

 
7 września
Toruńska grupa “Cyrkowa Events” ostatniego dnia festiwalu zaprezentuje na Rynku Staromiejskim spektakl łączący świat teatru i cyrku - “Piraci”. Rozpocznie się on paradą ulicami miasta wraz z łodzią, która zacumuje na końcu trasy.

Fot. Toruńska Agenda Kulturalna

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  W naborze uzupełniającym do szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych uczniowie mają do dyspozycji 885 miejsc, czyli o 118 miejsc więcej niż osób niezakwalifikowanych w I etapie rekrutacji.
 • Biznes, Miasto
  Młodzieżowa Spółdzielnia Mieszkaniowa wygrała przetarg na sprzedaż działki inwestycyjnej w zachodnim Toruniu. MSM wpłaci do miejskiej kasy 3 321 000 złotych.
 • Miasto
  Pierwsza wypłata świadczeń wychowawczych 500+ przyznanych na nowych zasadach oraz świadczeń Dobry Start planowana jest na piątek 19 lipca 2019 r.
 • Przez ponad dwa miesiące wakacyjnego odpoczynku 2019 uczniowie mogą skorzystać z wielu atrakcji, jakie przygotowały toruńskie instytucje kulturalne i sportowe.
 • Miasto
  11 lipca 2019 roku ogłoszono listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych w szkołach prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń. Na rok szkolny 2019/2020 przygotowano łącznie 5160 miejsc w 162 oddziałach w liceach, technikach i szkołach branżowych.
 • Miasto
  16 lipca 2019 roku na Rynku Staromiejskim odbyły się uroczystości związane ze Świętem Policji. Obchody tego dnia w tym roku były szczególne ze względu na setną rocznicą powołania w Polsce Policji Państwowej.
 • Wakacyjna Trasa Dwójki zawitała do Torunia. W niedzielę wieczorem na Motoarenie torunianie i turyści mogli wysłuchać największych przebojów m.in. zespołu Enej, De Mono czy Feel. Zabawa była wyśmienita!
 • Realizacja zadania „Zielona brama toruńskiej starówki” trwa. Do 15 listopada 2019 roku w sąsiedztwie ścisłego centrum miasta pojawią się nowe alejki, nawierzchnie, ciekawe elementy małej architektury, a przede wszystkim nowe nasadzenia zieleni wielopiętrowej.
 • Z początkiem lipca 2019 roku w parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny na toruńskich Stawkach posługę rozpoczął ks. Krzysztof Lewandowski. Nowy proboszcz został również dziekanem dekanatu toruńskiego IV.
 • 16 lipca 2019 r. ulicami Starego Miasta przejdzie kolumna funkcjonariuszy z okazji Święta Policji. W trakcie uroczystości wyróżnionych 647 pracowników policji.
 • We wtorek 16 lipca 2019 r. o godz. 7:00 rozpocznie się naprawa 200-metrowego odcinka ul. Grudziądzkiej.
 • W sobotę 27 lipca 2019 r. na toruńskiej Motoarenie rozegrany zostanie II finał Tauron Speedway Euro Championship. Znane już są numery startowe zawodników.
 • Trwa „Lato w Toruniu bez nudy” - coroczny program zajęć sportowo-rekreacyjnych organizowanych w okresie wakacyjnym.
 • Elana i Centrum Wsparcia Biznesu zapraszają lokalnych przedsiębiorców – pasjonatów piłki nożnej na spotkanie biznesowe. 27 lipca 2019 roku w Hotelu Filmar spotkają się przedstawiciele sportu i biznesu. Zaproszeni uczestnicy wydarzenia będą mieli także okazję obejrzeć inauguracyjny mecz rozgrywek ligowych w Toruniu, między TKP ELANA a MKS Bytovią...