www.torun.pl

Voala Station na Festiwalu Teatrów Ulicznych

Miasto
Data publikacji: 10 lipca 2019

Przez całe lato 2019 r. na ulicach Torunia oglądać można niezwykłe spektakle w wykonaniu 11 grup artystycznych z całego świata. W programie tegorocznego Festiwalu Teatrów Ulicznych jest 13 wydarzeń plenerowych, prezentowanych w przestrzeni toruńskiego starego miasta.

Podczas 5. edycji Festiwalu Teatrów Ulicznych wystąpią artyści nie tylko z Polski, ale również z krajów europejskich: Hiszpanii, Rosji czy Austrii, którzy specjalizują się w akrobacji oraz sztuce cyrkowej. W ich spektaklach nie zabraknie astronomicznych akcentów, odwołań do klasyki literatury oraz ulicznego tańca. Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny.

Już w najbliższy piątek 12 lipca na Błoniach Nadwiślanych podniebne akrobacje zaprezentuje trupa “Voala Company”.

Hiszpański zespół podczas tworzenia występu “Voala Station” zainspirował się skokami spadochronowymi oraz baletem wodnym. Spektakl przygotowany przez hiszpańską grupę Voala Company łączy latanie wraz z oryginalną, mocną i zmysłową muzyką na żywo, co sprawia, że publiczność czuje najpiękniejsze emocje. Oryginalna kompozycja muzyczna, wykonywana na żywo przez muzyków, zaprasza do pływania w substancji, w której zanurzeni są aktorzy, a jednocześnie pobudza publiczność do poczucia, że latanie jest możliwe. Komedia musicalowa rozpocznie się o godz. 22:00.


Festiwalowych wydarzeń nie zabraknie aż do września:

14 lipca
Dla publiczności Sceny Letniej na barce wystąpi Evgen Malinovskiy. Mieszkający od 1992 roku w Polsce rosyjski piosenkarz-gitarzysta, zagra o godz. 17:00 utwory poezji śpiewanej.

20 lipca
Od godziny 11:00 w różnych miejscach Starego Miasta i Bydgoskiego Przedmieścia odbędzie się seria happeningów w reżyserii Laury Sonik, inspirowanych twórczością Szekspira. Organizatorami wydarzenia są Teatr Baj Pomorski oraz Fast Book, kampania społeczna realizowana na Wydziale Filologicznym UMK.


Następnie o godz. 21:00 przy Fontannie Cosmopolis w astronomiczną podróż zabierze nas Powiatowa i Miejska Orkiestra Dęta w Chełmży. Koncert wprowadzi do multimedialnego pokazu “50 twarzy Księżyca”, który zaplanowany został z okazji 50. rocznicy lądowania człowieka na Księżycu. Całości dopełni komentarz Piotra Maciejewskiego oraz Jerzego Rafalskiego, autorów Radia Planet i Komet.


27-28 lipca
Dwa spektakle uliczne na Rynku Staromiejskim zaprezentuje wiedeńska grupa “Belle Etage”. Pierwszy z nich, “Timetraveler”, przeniesie widzów w czasie, natomiast drugi, zatytułowany “Tango? Si, Tango!”, zachęci mieszkańców do ulicznego tańca. Teatr stawia na interakcję z publicznością - zwraca uwagę na wyjątkowość danego miejsca i jego atmosferę. Oba spektakle zaczną się o godz. 17:00.


3 sierpnia
Na dziedzińcu I Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu Teatr Adama Walnego wystąpi w sztuce Williama Szekspira “Hamlet”. Dzięki autorskiej technice marionetek podwodnych przeniesiemy się w świat zemsty Ducha zamordowanego Ojca, realizowanej dłońmi żywego syna – Hamleta.
 

4 sierpnia
Niemiecki zespół “Big Joe Stolle” bluesowym brzmieniem poruszy Toruń na Scenie Letniej na barce. Zagra muzykę inspirowaną latami 60. i 70., we własnej, nowoczesnej aranżacji.


17 sierpnia
"Ogniste uliczne widowisko, gdzie zdarzyć może się wszystko” - w taki sposób Fundacja Sztukmistrze określa pokaz “Szafa Show”. Przedstawienie, które będzie miało miejsce na Rynku Staromiejskim w Toruniu, jest przeznaczone dla dzieci, jak i dorosłych. Lubelscy performerzy swoim ogniowym pokazem opowiedzą historię trzech postaci: Ninja, Pandy i dyrektora cyrku Santiago.


6 września
“Alicja w krainie czarów” w pogoni za białym królikiem odnajdzie się na Rynku Staromiejskim w Toruniu. Integracyjny Teatr Aktora Niewidomego przeniesie tę wiktoriańską opowieść we współczesne realia.

 
7 września
Toruńska grupa “Cyrkowa Events” ostatniego dnia festiwalu zaprezentuje na Rynku Staromiejskim spektakl łączący świat teatru i cyrku - “Piraci”. Rozpocznie się on paradą ulicami miasta wraz z łodzią, która zacumuje na końcu trasy.

Fot. Toruńska Agenda Kulturalna

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Tofifest, Bach w Dworze Artusa, Nohavica na Jordankach, Podgórskie Święto Latawca, Barbarkowy Bieg Przełajowy czy koncert finałowy projektu "Tak Brzmi Miasto" - najwyższy czas zaplanować, co będziemy robić w ten weekend!
 • Inwestycje, Miasto
  Na terenie Barbarki funkcjonuje już mini tężnia – inwestycja sfinansowana z budżetu obywatelskiego.
 • Miasto
  16 i 17 października 2019 roku odbyło się szkolenie obronne z elementami obrony cywilnej pod kryptonimem „KOBRA-19”. Dwudniowe wydarzenie zwieńczył pokaz wspólnego działania służb mundurowych w przypadku ataku terrorystycznego w Ujęciu Wody Podziemnej „Mała Nieszawka”.
 • Miasto
  Rozpoczynamy konsultacje społeczne w sprawie zagospodarowania terenów położonych przy ul. Polnej, w okolicach ulic: Fieldorfa „Nila”, Strehla, Niepokólczyckiego, Piwnika.
 • Kultura, Miasto
  Ponad sto prac plastycznych i trzy instytucje kultury zostały nagrodzone w jubileuszowej, dwudziestej edycji Międzynarodowego Konkurs Twórczości Plastycznej Dzieci i Młodzieży „Zawsze zielono, zawsze niebiesko”.
 • Miasto
  23 października 2019 roku w VI LO w Toruniu odbędą się konsultacje społeczne dotyczące projektu stawu Kaszownik oraz Strugi Toruńskiej.
 • Do 25 października 2019 r. studenci toruńskich uczelni wyższych mogą składać wnioski o przyznanie stypendium w ramach Miejskiego Programu Stypendialnego realizowanego w Toruniu.
 • Szykuje się kolejny boom inwestycyjny w Toruniu. Do końca roku miasto planuje sprzedaż 36 działek, których całkowita kwota wywoławcza wyniesie niemal 60 mln zł! Łączna powierzchnia tych działek to ponad 48 ha. Najbliższy przetarg już 25 października 2019 r.
 • To już ostatnie dni elektronicznych zapisów na 37. edycję Toruń Maraton, która odbędzie się 27 października 2019 r. w grodzie Kopernika. Limit uczestników został niemal wyczerpany - na listach startowych widnieje ponad 1200 osób. Do wyboru biegacze mają maraton, półmaratonu, a najmłodsi biegi dla dzieci i młodzieży na dystansach od 100 do 1000 m.
 • Toruńska Fundacja Generał Elżbiety Zawackiej ze srebrnym laurem i nagrodą publiczności w ogólnopolskim konkursie BohaterON – włącz historię!
 • Mieszkańcy Torunia i okolic w wieku 50-65 lat mogą wziąć udział w spotkaniu informacyjno-edukacyjnym dotyczącym profilaktyki raka jelita grubego.
 • Przy Szkole Podstawowej nr 24 został zmodernizowany plac rekreacyjny. Zadanie pn. „W zdrowym ciele zdrowy duch” zostało zrealizowane w ramach budżetu obywatelskiego.
 • 28 i 29 października 2019 roku w toruńskim Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy odbędzie się ogólnopolskie Forum Dydaktyki Cyfrowej DIGITYKON. Forum to miejsce debaty, gdzie edukacja, sztuka i kultura stykają się z technologią.
 • Rada Miasta Torunia na sesji 10 października 2019 r. wypełniając wymogi ustawy o ustroju sądów powszechnych dokonała wyboru ławników sądowych na kadencję 2020 – 2023.