Violini a due - 5. Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Skrzypcowego im. K.Lipińskiego | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Violini a due - 5. Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Skrzypcowego im. K.Lipińskiego

Data wydarzenia
-
Opis wydarzenia: 

Wystąpią:
Krzysztof Jakowicz - skrzypce
Jakub Jakowicz – skrzypce

Prowadzenie: Gabriela Ułanowska

W programie:
A. Vivaldi - Sonata na dwoje skrzypiec F-dur RV70
A. Tansman - Sonata na dwoje skrzypiec
B. Bartok - 9 Duetów z cyklu 44 Duety na dwoje skrzypiec Sz.98
H. Wieniawski - 3 Kaprysy na dwoje skrzypiec op.18

Krzysztof Jakowicz i Jakub Jakowicz zabiorą Państwa w muzyczną podróż w czasie. Barok w ich recitalu reprezentować będzie rudy ksiądz – Antonio Vivaldi (1678-1742) i jego Sonata F-dur, RV 70 na dwoje skrzypiec o następującym układzie części: Allegro – Andante – Allegro. Vivaldi skomponował 20 sonat na dwoje skrzypiec i basso continuo. Sonaty te naśladują formę koncertu i składają się z 3, a nie 4 czy 5 części, tworzących sonatę da chiesa (kościelną). Sonata przypomina podwójne koncerty Vivaldiego nie tylko dzięki architektonice lecz także przez wirtuozowskie potraktowanie partii obojga skrzypiec. Z dorobku XIX wieku wybrano 3 Kaprysy na dwoje skrzypiec op. 18: nr 1 g-moll, nr 7 c-moll i nr 4 a-moll Henryka Wieniawskiego (1835-1880). Z uwagi na to, że pełnią one funkcje dydaktyczne, nie zawsze znajdują swoje, skądinąd zasłużone, miejsce w programach koncertowych. Kaprysy wybrane przez Krzysztofa i Jakuba Jakowiczów należą do najpopularniejszych utworów Wieniawskiego. Pod względem komplikacji technicznych i wirtuozerii nie ustępują one kaprysom na skrzypce solo z opusu 10. Partie popisowa i akompaniująca przechodzą kilkakrotnie w każdym z kaprysów z jednych skrzypiec do drugich. Opus 18. Wieniawski tworzył w 1862 roku, pełniąc funkcję profesora skrzypiec i kameralistyki w nowo powstałym petersburskim Konserwatorium. Z repertuaru dwudziestowiecznego zabrzmi 9 Duetów z cyklu 44 Duetów na dwoje skrzypiec, Sz. 98 Béli Bartóka (1881-1945) oraz Sonata na dwoje skrzypiec Aleksandra Tansmana (1897-1986). W 1931 roku przyszły autor „Szkoły na skrzypce” (podręcznika gry na tym instrumencie) – prof. Erich Doflein zwrócił się do Bartóka z prośbą o napisanie kilku łatwych duetów w opracowaniu na dwoje skrzypiec. Powstały 44 miniatury oparte na ludowych melodiach węgierskich, słowackich, rumuńskich, ukraińskich, serbskiej i arabskiej. Ułożone w cykl według stopnia trudności prezentują najrozmaitsze środki techniki gry. Pierwszy głos w tych duetach oparty jest zazwyczaj na muzyce ludowej, drugi – schromatyzowany, dysonujący wprowadza napięcia tonalne. Tansman skomponował swoją Sonatę na dwoje skrzypiec w Paryżu w grudniu 1950 roku. Utwór na długo zaginął w czeluściach biurka kompozytora. Na rękopis natrafiono dopiero, porządkując dokumenty po jego śmierci. Partyturę wydał w 1990 roku Max Eschig. Trwająca około 12 minut Sonata składa się z energicznego, żywiołowego Allegro con moto, wdzięcznego Lento cantabile, zabawnego Scherza: Vivo, dostojnej, patetycznej Arii: Largo oraz energetycznego, żywiołowego Finału.

Bilety:
30 zł normalny, 25 zł ulgowy do nabycia na stronie www.tos.art.pl oraz w Kasie CKK Jordanki czynnej od wtorku do soboty w godz. 13:00 - 19:00.

Data: 
03.10.2019 19:00
Miejsce: 
Sala Wielka Dworu Artusa
Kategoria wydarzenia: 
Festiwal
Koncert
Położenie: 

Najbliższe wydarzenia

Pokaż więcej

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W dniu Święta Konstytucji 3 Maja toruński Rynek Staromiejski po raz kolejny stał się miejscem szczególnych wydarzeń. - To najpiękniejsze i najradośniejsze polskie święto przeżywamy w samym sercu Torunia, na terenie Zespołu Staromiejskiego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO - podkreślił prezydent Torunia Michał Zaleski....
  • Kultura, Miasto
    Medale Thorunium, Statuetki Herbu Torunia, Statuetki Toruńskiego Flisaka oraz Medale Pamiątkowe Roku Mikołaja Kopernika zostały wręczone osobom zasłużonym dla miasta. Uroczystość odbyła się 2 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim.
  • Kultura, Miasto
    Jednym z wydarzeń tegorocznej majówki był niezwykły koncert patriotyczny pt. "3 majowa Symfonia Wolności" zorganizowany przez Fundację Kraj Wspaniały na terenie przepięknego parku w Brąchnówku.
  • Kultura, Miasto
    Jednym z wydarzeń tegorocznej majówki był niezwykły koncert patriotyczny pt. "3 majowa Symfonia Wolności" zorganizowany przez Fundację Kraj Wspaniały na terenie przepięknego parku w Brąchnówku.
  • Kultura, Miasto
    Koncert „Zaucha Serca Bicie” wieczorową porą zakończył toruńskie obchody Święta Konstytucji 3 Maja (3.05.2024 r.). Na scenie wystąpili wybitni artyści: Ania Karwan, Ewa Abart, Mateusz Wiśniewski, Dodo Jaszczyńska oraz Paweł Wolsztyński.
  • Eko, Miasto
    Nowe podłogi i balustrady - zakończył się remont tarasu widokowego przy ul. Majdany.
  • Medale Thorunium, Statuetki Herbu Torunia, Statuetki Toruńskiego Flisaka oraz Medale Pamiątkowe Roku Mikołaja Kopernika zostały wręczone osobom zasłużonym dla miasta. Uroczystość odbyła się 2 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim.
  • Uroczystości z udziałem wojska i pełen licznych atrakcji piknik patriotyczny - w ten sposób Toruń obchodził w tym roku Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. - Biało-czerwonymi flagami zdobimy toruńskie domy, patrzymy na nie z dumą i z uznaniem dla dziedzictwa narodowego naszego miasta i kraju - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Na inaugurację tegorocznego festiwalu Probaltica na Rynku Staromiejskim w Toruniu wystąpiła jazzowa orkiestra Kaunas Bigbandas z naszego miasta partnerskiego - Kowna. Następnie, w rocznicę przystąpienia do UE muzycy z krajów bałtyckich spotkali się w Toruniu i wspólnie zagrali IX Symfonię L. van Beethovena wraz z Hymnem Unii Europejskiej.
  • 2 maja 2024 r. po raz 20. obchodzimy Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.
  • Na Rynku Staromiejskim odbyło się wydarzenie z okazji 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, podczas którego licznie zgromadzeni torunianie i przybyli do Torunia goście wspólnie z Chórem Akademickim Uniwersytetu Mikołaja Kopernika odśpiewali hymn UE pt. „Oda do radości”.
  • Tuż przed majówką miasto uruchomiło w Toruniu fontanny miejskie. Wracają także widowiskowe pokazy wieczorne na fontannie Cosmopolis przy Fosie Staromiejskiej.
  • We wtorek 30 kwietnia 2024 r. w Komendzie Miejskiej PSP w Toruniu odbył się uroczysty apel z okazji przyjęcia obowiązków Komendanta Miejskiego PSP w Toruniu przez bryg. Sławomira Grudzińskiego.
  • Nowe podłogi i balustrady - zakończył się remont tarasu widokowego przy ul. Majdany.