Usuwamy azbest | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Usuwamy azbest

Eko, Miasto
Data publikacji: 26 lutego 2020
Autor: Magdalena Winiarska

Do końca 2032 roku powinny zostać usunięte wszystkie eternitowe pokrycia dachowe. Właściciele nieruchomości mogą składać w Urzędzie Miasta Torunia wnioski o dotacje na ten cel.

Urząd Miasta Torunia wspomaga mieszkańców w kosztach usunięcia eternitowych pokryć dachowych z ich nieruchomości. Od 2004 roku usunięto z naszego miasta prawie 765 ton tych niebezpiecznych odpadów. Realizacja tego zadania od września 2014 roku odbywa się na podstawie „Programu usuwania azbestu z terenu Miasta Torunia”. Od 2015 roku działania te są współfinansowane przez Gminę Miasta Toruń oraz Wojewódzki i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Właściciele nieruchomości z terenu Torunia mogą składać wnioski o dofinansowanie działań związanych z usuwaniem wyrobów zawierających azbest. Należy je złożyć w Wydziale Środowiska i Ekologii UMT, ul. Wały gen. Sikorskiego 12 pokój nr 2. Wnioski są też dostępne na stronie internetowej Wydziału w BIP - TUTAJ.

Ponadto przypominamy, że na właścicielu, zarządcy bądź użytkowniku nieruchomości, na której znajdują się wyroby zawierające azbest, spoczywa obowiązek sporządzenia informacji o wyrobach zawierających azbest i miejscu ich wykorzystywania w formie inwentaryzacji z natury. Informację tę należy składać w Wydziale Środowiska i Ekologii UMT w terminie do 31 stycznia za poprzedni rok kalendarzowy. Podmioty prawne składają tę informację Marszałkowi Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Zgodnie z „Programem Oczyszczania Kraju z Azbestu na lata 2009-2032” eternitowe pokrycia dachowe powinny zostać zlikwidowane do końca 2032 roku. Demontażem elementów eternitowych powinny zajmować się specjalistyczne firmy stosujące odpowiednie technologie i gwarantujące zachowanie maksimum bezpieczeństwa, ponieważ najbardziej niebezpieczne są włókna azbestu. Zdemontowane płyty eternitowe muszą być, jako materiał niebezpieczny, przewiezione na składowiska odpadów.

Od początku XX wieku materiały budowlane azbestowo-cementowe były szeroko stosowane głównie jako pokrycia dachowe i elewacyjne. Jednak ze względu na stwierdzoną szkodliwość włókien azbestu dla ludzi, pokrycia eternitowe („eternit” pochodzi z języka łacińskiego i oznacza wieczność) są stopniowo usuwane z naszego otoczenia.

Fot. Michał Kunicki

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: mężczyźni w garniturach i krawatach podpisują umowę
    Drogi, Miasto
    Poprawa bezpieczeństwa, zwiększenie komfortu przejazdu, nowa infrastruktura dla rowerzystów i pieszych, energooszczędne oświetlenie - tak najkrócej można powiedzieć o dwóch inwestycjach drogowych, których realizacja rozpocznie się już niebawem w Toruniu. Pierwsza z nich obejmie przebudowę drogi krajowej nr 91 w rejonie skrzyżowania z ul. Strobanda...
  • Miasto
    Dodatkowy nabór dotyczy kandydatów do rady społecznej ds. konsultacji społecznych będących przedstawicielami organizacji pozarządowych działających w Toruniu.
  • Miasto
    - W nocy od godz. 21:00 18 kwietnia do godz. 8:00 19 kwietnia 2024 r. na terenie Miasta Torunia i powiatu toruńskiego prognozowany jest spadek temperatury powietrza do -1°C, przy gruncie do -4°C, lokalnie do -3°C i przy gruncie do -6°C - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
  • Miasto
    W środę 24 kwietnia 2024 r. o godz. 17:00 w Domu Muz przy ul. Poznańskiej 52 odbędzie się spotkanie informacyjne dotyczące wprowadzonych niedawno zmian tras przejazdu autobusów linii nr 20 na Podgórzu i nowo wprowadzonej linii nr 21.
  • Miasto
    21 kwietnia 2024 r. w godz. 7:00-21:00 zagłosujemy w II turze wyborów samorządowych, w których wybierzemy Prezydenta Miasta Torunia. Przed głosowaniem warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
  • Kultura, Miasto
    Dzięki IKEA Bydgoszcz uczniowie mogą przeprowadzać eksperymenty w zmodernizowanej sali warsztatowej w głównym budynku toruńskiego Młyna Wiedzy.
  • 21 kwietnia 2024 r. w godz. 7:00-21:00 zagłosujemy w II turze wyborów samorządowych, w których wybierzemy Prezydenta Miasta Torunia. Przed głosowaniem warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
  • Dzięki IKEA Bydgoszcz uczniowie mogą przeprowadzać eksperymenty w zmodernizowanej sali warsztatowej w głównym budynku toruńskiego Młyna Wiedzy.
  • W rocznicę śmierci prof. Artura Hutnikiewicza i prof. Mariana Biskupa przedstawiciele miasta złożyli kwiaty na grobach honorowych obywateli Torunia.
  • Rusza konkurs fotograficzny pn. „Legendarny Toruń”. Organizatorzy zapraszają do udziału wszystkich amatorów fotografii, chcących pokazać w swoich pracach legendarne oblicze miasta. Prace oceni jury pod przewodnictwem uznanego fotografa Jacka Kutyby. Konkurs jest częścią projektu „Park Kultury”, realizowanego przez Stowarzyszenie GoSport.
  • Do tej pory w 27 edycjach konkursu w Toruniu wyłoniono 145 laureatek i laureatów, a 8 spośród nich zostało laureatkami i laureatami na szczeblu ogólnopolskim. - To nasza toruńska duma i promocja. Wszystkim, którzy byli w grupie Ośmiu Wspaniałych serdecznie gratuluję i dziękuję za reprezentowanie naszego miasta – powiedział prezydent Torunia Michał...
  • Mieszkańcy Torunia będą mieli możliwość bezpłatnie założyć chip swoim pupilom – rusza akcja finansowana przez Gminę Miasta Toruń.
  • Powiększy się wolumen powierzchni usługowo-biurowej w Toruniu. Taką inwestycję zapowiada zwycięzca przetargu na sprzedaż miejskiej działki przy ul. Grudziądzkiej 194 firma Lem-Bud. Deweloper wpłaci do kasy Torunia 8,7 mln zł.
  • Do 31 maja 2024 r. można składać wnioski do planu ogólnego Torunia – dokumentu z zakresu zagospodarowania przestrzennego, który zastąpi obowiązujące dotychczas studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta.