Usuwamy azbest | www.torun.pl

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Usuwamy azbest

Eko, Miasto
Data publikacji: 26 lutego 2020
Autor: Magdalena Winiarska

Do końca 2032 roku powinny zostać usunięte wszystkie eternitowe pokrycia dachowe. Właściciele nieruchomości mogą składać w Urzędzie Miasta Torunia wnioski o dotacje na ten cel.

Urząd Miasta Torunia wspomaga mieszkańców w kosztach usunięcia eternitowych pokryć dachowych z ich nieruchomości. Od 2004 roku usunięto z naszego miasta prawie 765 ton tych niebezpiecznych odpadów. Realizacja tego zadania od września 2014 roku odbywa się na podstawie „Programu usuwania azbestu z terenu Miasta Torunia”. Od 2015 roku działania te są współfinansowane przez Gminę Miasta Toruń oraz Wojewódzki i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Właściciele nieruchomości z terenu Torunia mogą składać wnioski o dofinansowanie działań związanych z usuwaniem wyrobów zawierających azbest. Należy je złożyć w Wydziale Środowiska i Ekologii UMT, ul. Wały gen. Sikorskiego 12 pokój nr 2. Wnioski są też dostępne na stronie internetowej Wydziału w BIP - TUTAJ.

Ponadto przypominamy, że na właścicielu, zarządcy bądź użytkowniku nieruchomości, na której znajdują się wyroby zawierające azbest, spoczywa obowiązek sporządzenia informacji o wyrobach zawierających azbest i miejscu ich wykorzystywania w formie inwentaryzacji z natury. Informację tę należy składać w Wydziale Środowiska i Ekologii UMT w terminie do 31 stycznia za poprzedni rok kalendarzowy. Podmioty prawne składają tę informację Marszałkowi Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Zgodnie z „Programem Oczyszczania Kraju z Azbestu na lata 2009-2032” eternitowe pokrycia dachowe powinny zostać zlikwidowane do końca 2032 roku. Demontażem elementów eternitowych powinny zajmować się specjalistyczne firmy stosujące odpowiednie technologie i gwarantujące zachowanie maksimum bezpieczeństwa, ponieważ najbardziej niebezpieczne są włókna azbestu. Zdemontowane płyty eternitowe muszą być, jako materiał niebezpieczny, przewiezione na składowiska odpadów.

Od początku XX wieku materiały budowlane azbestowo-cementowe były szeroko stosowane głównie jako pokrycia dachowe i elewacyjne. Jednak ze względu na stwierdzoną szkodliwość włókien azbestu dla ludzi, pokrycia eternitowe („eternit” pochodzi z języka łacińskiego i oznacza wieczność) są stopniowo usuwane z naszego otoczenia.

Fot. Michał Kunicki

Najczęściej czytane aktualności

  • Miasto
    W piątek 26 lipca 2024 r. grupa pracowników odchodzących na emeryturę otrzymała od kierownictwa Urzędu podziękowania za długoletnią służbę na rzecz miasta Torunia.
  • Na zdjęciu: Rynek Staromiejski z lotu ptaka, w centralnym punkcie gotycki ratusz
    Kultura, Miasto, Sport
    Mistrzowie improwizacji w Toruniu! Trwa Międzynarodowy Festiwal Improwizacji Teatralnej JO!, pełen niespodzianek i bezkresnej wyobraźni. Nieustająco zapraszamy też na Bulwar Filadelfijski, gdzie na Scenie Letniej przez całe wakacje dużo się dzieje muzycznie. Tam też w sobotę poznamy muzyczne Toruńskie Gwiazdy.
  • Na zdjęciu: wysoki mężczyzna w okularach, po jego obu stronach stoją kobiety, starsza w białej koszuli, trzyma bukiet kwiarów
    Miasto
    Violetta Wieczerzak została dyrektorką centrum placówek opiekuńczo-wychowawczych „Młody Las”.
  • Na zdjeciu: bulwar przy Wiśle
    Drogi, Miasto
    Zatoczki dla dostawców, dodatkowe kosze na śmieci, tabliczki informacyjne – to kolejne zmiany na Bulwarze Filadelfijskim, które są odpowiedzią na zgłaszane przez mieszkańców, przedsiębiorców i turystów propozycje usprawnień.
  • Na zdjeciu: flaga tęczowa powiewa na tle niebieskiego nieba i szarych kamienic
    Miasto
    31 sierpnia 2024 r. ulicami toruńskiej starówki przejdzie piąty Toruński Marsz Równości. Patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Torunia. – Mam nadzieję, że organizowany przez Państwa Marsz przyczyni się do propagowania postaw obywatelskich oraz idei równości i wolności – napisał w piśmie skierowanym do organizatorów Paweł Gulewski.
  • Miasto
    Mieszkankę Torunia odwiedziła Dagmara Zielińska - zastępczyni prezydenta, która przekazała jubilatce upominek oraz list z życzeniami od prezydenta Torunia Pawła Gulewskiego.
  • 27 lipca wszyscy będą mogli poznać laureatów plebiscytu Toruńskie Gwiazdy 2024! To już 19. edycja tego wydarzenia.
  • Mistrzowie improwizacji w Toruniu! Trwa Międzynarodowy Festiwal Improwizacji Teatralnej JO!, pełen niespodzianek i bezkresnej wyobraźni. Nieustająco zapraszamy też na Bulwar Filadelfijski, gdzie na Scenie Letniej przez całe wakacje dużo się dzieje muzycznie. Tam też w sobotę poznamy muzyczne Toruńskie Gwiazdy.
  • V Międzynarodowy Wyścig Kolarski Kobiet Śladami Królewny Anny Wazówny przejechał ulicami Torunia!
  • W związku z pracami drogowymi na ulicy Osiedlowej w Szembekowie w dniach 29-31 lipca 2024 r. (poniedziałek – środa) autobusy linii nr 123 kursować będą z ominięciem części przystanków.
  • Anielska Plaża powraca! Druga edycja widowiskowego święta siatkówki plażowej odbędzie się już 20-24 sierpnia 2024 r. na Błoniach Nadwiślańskich w Toruniu. Nocne mecze w efektownej oprawie będą wydarzeniem towarzyszącym 15. Bella Skyway Festival.
  • Zatoczki dla dostawców, dodatkowe kosze na śmieci, tabliczki informacyjne – to kolejne zmiany na Bulwarze Filadelfijskim, które są odpowiedzią na zgłaszane przez mieszkańców, przedsiębiorców i turystów propozycje usprawnień.
  • Zapraszamy na drugie wydarzenie z cyklu „Aqua & Music &Sport” w Aqua Toruń. W piątek 26 lipca 2024 r. czeka na Was mnóstwo atrakcji w basenach i wokół obiektu. Wstęp dla dzieci i młodzieży od 16:00 do 19:00 będzie bezpłatny.
  • W związku z odbywającym się w czwartek 25 lipca 2024 r. V Międzynarodowym Wyścigiem Kolarskim Kobiet Śladami Królewny Anny Wazówny całkowicie wyłączony z ruchu kołowego został Bulwar Filadelfijski.