Urodziny toruńskiej Dziewiątki | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Urodziny toruńskiej Dziewiątki

Miasto
Data publikacji: 25 listopada 2023
Autor: Filip Tomasik

Przedszkole Miejskie nr 9 świętuje 50-lat działalności. Obchody jubileuszu odbyły się 25 listopada 2023 w siedzibie placówki przy ul. Gagarina.

Przedszkole Miejskie nr 9 rozpoczęło działalność w 1973 r. jako zakładowe Przedszkole nr 2 Toruńskiej Przędzalni Czesankowej ”Merinotex”. Utworzono wówczas 4 oddziały przedszkolne dla 120 dzieci, w wieku od 3 do 6 lat. Z dniem 1 września 1993 roku, przedszkole zostało przejęte przez samorząd lokalny. Placówka otrzymała nazwę Przedszkole Miejskie nr 9. Powstało wówczas 8 oddziałów przedszkolnych dla dzieci 6 letnich. W takiej formie placówka funkcjonowała do roku 2009.

W kolejnych latach przedszkole było systematycznie modernizowane, zwiększono również liczbę oddziałów. 18 kwietnia 2013 roku Rada Miasta Torunia Uchwałą nr 526/13 nadała Przedszkolu Miejskiemu imię Doroty Gellner.
Obecnie jednostka otacza opieką 192 dzieci. Funkcjonuje 8 oddziałów, w tym 2 odziały w budynku Szkoły Podstawowej nr 11 im. Pabla Nerudy w Toruniu. Zatrudnionych jest 22 nauczycieli, oraz 14 pracowników administracji i obsługi.

Obchody jubileuszu odbyły się 25 listopada 2023 roku w siedzibie przedszkola przy ul. Gagarina 130.

Dziękujemy dyrektorom, wychowawcom grup, pracownikom i przedszkolakom wszystkich roczników, którzy w kolejnych dekadach tego 50-lecia dbali o dobry klimat i wysoki poziom opieki w swoim przedszkolupowiedział podczas uroczystości prezydent Michał Zaleski. - Z wdzięcznością przyjmujemy wytrwałość i mądrość dorosłych oraz radość najmłodszych torunian, dla których ich przedszkole okazało się wymarzonym miejscem pracy lub szczęśliwego dzieciństwadodał prezydent Torunia.

W uroczystości wzięły udział przedszkolaki i obecni oraz byli pracownicy placówki wraz z dyrekcją.

Przedszkole to nie tylko budynek, to przede wszystkim społeczność, która je tworzy! Każdy jest tu potrzebny, a wykonując rzetelnie swoje obowiązki przyczynia się do rozwoju placówki, zapewnienia bezpieczeństwa i właściwą w niej atmosferępowiedziała dyrektor przedszkola Małgorzata Zawadka.

W programie wydarzenia znalazły się występy m.in. artystyczne przygotowane przez podopiecznych przedszkola oraz prezentacja multimedialna pokazująca historię i dorobek placówki.

fot. Agnieszka Bielecka

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Kolejny protest rolników
  Drogi, Miasto
  Od 20 lutego 2024 r. od godzin porannych bardzo duże ograniczenia w dojeździe do i wyjeździe z Torunia na większości dróg - rozpoczyna się kolejny protest rolników.
 • Na zdjęciu: znak drogowy - rondo, w tle widać maszyny rolnicze
  20 lutego 2024 r. w godzinach porannych rozpoczął się protest rolników – są utrudnienia na drogach wjazdowych do i wyjazdowych z Torunia. O przebiegu akcji będziemy informować na bieżąco.
 • Na zdjęciu: nieruchomość przy drodze Trzeposkiej, stary zniszczony budynek, wokół białe nowe bloki
  Biznes, Miasto
  O 300% przebito cenę wywoławczą w przetargu na sprzedaż nieruchomości na Jakubskim Przedmieściu w Toruniu. Działka pod zabudowę wielorodzinną i usługi została wylicytowana za 20 050 000 zł. Cena wywoławcza wynosiła 5 000 000 zł.
 • Miasto, Toruń dla Ukrainy, Торунь для України
  24 lutego 2024 r. w Toruniu odbędzie się Maraton Solidarności "Flaga życia" upamiętniający drugą rocznicę pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę oraz dziesiątą rocznicę agresji zbrojnej na terytorium Ukrainy.
 • Miasto
  20 lutego 2024 r. władze samorządowe Torunia spotkały się w Collegium Maximum z władzami rektorskimi Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Tematem rozmów była szeroko pojęta współpraca miasta z uczelnią i społecznością uniwersytecką.
 • Grafika przedstawia teren pod usługi przy ul. Grudziądzkiej
  Biznes, Miasto
  Atrakcyjna działka inwestycyjna w północnym Toruniu idzie pod młotek. W miejskim katalogu ofert dla biznesu znalazła się nieruchomość przy ul. Grudziądzkiej 194. Teren w sąsiedztwie drogi krajowej nr 91, nieopodal Centralnego Cmentarza Komunalnego, wyceniono na 5 000 000 zł.
 • Atrakcyjna działka inwestycyjna w północnym Toruniu idzie pod młotek. W miejskim katalogu ofert dla biznesu znalazła się nieruchomość przy ul. Grudziądzkiej 194. Teren w sąsiedztwie drogi krajowej nr 91, nieopodal Centralnego Cmentarza Komunalnego, wyceniono na 5 000 000 zł.
 • W Toruniu rozpoczynają się hokejowe Mistrzostwa Polski Centralnej Ligi Juniorów, w których udział weźmie 8 zespołów z całej Polski.
 • Pokaz z elementami ognia, warsztaty, wystawy, koncerty i wykłady naukowców - tymi wydarzeniami podsumowaliśmy niezwykły Rok Mikołaja Kopernika w Toruniu. Zakończenie świętowania jubileuszu 550. rocznicy urodzin wybitnego polskiego astronoma było nie tylko okazją do wspólnego spędzenia czasu, ale także edukacyjnym wydarzeniem, podczas którego...
 • Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu przygotowuje kolejne warsztaty z cyklu „Wsparcie na starcie”, które odbędą się 5 marca 2024 r. o godz. 14:00 w Toruńskim Centrum Aktywności Lokalnej 2. Piętro przy ul. Konopnickiej 13.
 • 20 lutego 2024 r. w godzinach porannych rozpoczął się protest rolników – są utrudnienia na drogach wjazdowych do i wyjazdowych z Torunia. O przebiegu akcji będziemy informować na bieżąco.
 • Msza pogrzebowa śp. Krzysztofa Żabińskiego została odprawiona 19 lutego 2024 r. w Katedrze św. Janów. Uczestniczyli w niej m.in. były premier RP Jan Krzysztof Bielecki, były wicepremier i minister finansów Leszek Balcerowicz, europoseł Janusz Lewandowski i prezydent Torunia Michał Zaleski. Po zakończeniu Eucharystii kondukt pogrzebowy przeszedł na...
 • Podczas tegorocznego Święta Uniwersytetu Mikołaja Kopernika (19 lutego 2024 r.) nadano wybitnemu urologowi - prof. Jerzemu Bogdanowi Gajewskiemu tytuł doktora honoris causa UMK. Laureatką międzynarodowej Nagrody Naukowej "Ratio et Spes" została w tym roku prof. Chantal Delsol. Ponadto przyznano szereg innych ważnych odznaczeń, medali i wyróżnień...
 • Zgodnie z zarządzeniem Prezydenta Miasta Torunia w poniedziałek 19 lutego 2024 r. od godz. 10:00 zostało odwołane pogotowie przeciwpowodziowe na terenie Gminy Miasta Toruń.