Ukraińscy studenci poznają Toruń | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Ukraińscy studenci poznają Toruń

Miasto, Toruń dla Ukrainy
Data publikacji: 12 maja 2023
Autor: Małgorzata Litwin

W Urzędzie Miasta Torunia gościła 12 maja 2023 r. grupa studentów z Ukrainy na spotkaniu poświęconym m.in. współpracy samorządu z organizacjami ngo i sposobom zdobywania przez miasto środków na inwestycje.

13 studentów z Charkowa i Kijowa przyjechało do naszego miasta 9 maja 2023 r. w ramach wizyty studyjnej, zorganizowanej przez Fundację Kosmos i Toruńskie Centrum Integracji Łącznik. Młodzi ludzie zwiedzili Toruń, poznali jego kulturę, zabytki, historię i wybitne postaci na czele z Mikołajem Kopernikiem. Wzięli też udział w warsztatach z zakresu fotografii telefonicznej, produkcji filmowej i reklamy, a także w zajęciach integracyjnych i motywacyjnych. Podczas pobytu w Polsce grupa nie tylko poszerza swoją wiedzę, ale także rozwija swoje sieci społeczne i doskonali umiejętności komunikacyjne.

Dzień spędzony w Osadzie Leśnej na Barbarce był okazją do rekreacji, ale i rozmowy o strukturze samorządu terytorialnego w Polsce i sposobów angażowania społeczeństwa we wszystkie procesy w kraju. Z kolei na spotkaniach z przedstawicielami Fundacji Studio M6 i Fundacji Stabilo studenci dowiedzieli się więcej na temat działania polskich organizacji pozarządowych. Pojechali też do podtoruńskiego Lisewa – niewielkiej gminy wiejskiej, która świetnie się rozwinęła w minionym 20-leciu dzięki skutecznej komunikacji i współpracy z mieszkańcami.  

Wzbogaceni o tę różnorodną wiedzę 12 maja goście zawitali do Urzędu Miasta Torunia, gdzie spotkał się z nimi Sekretarz Miasta Torunia Jacek Mularz oraz przedstawiciele miejskich wydziałów: Ewa Banaszczuk-Kisiel - dyrektor  Wydziału Promocji i Turystyki, Anna Dziczek - dyrektor Wydziału Rozwoju i Programowania Europejskiego, Paweł Piotrowicz - dyrektor z Wydziału Komunikacji Społecznej i Informacji oraz Przemysław Czechowski - dyrektor Biura Obsługi Urzędu. W sali Rady Miasta Torunia rozmawiano o atrakcjach Torunia, kontaktach z miastami partnerskimi, formach aktywizacji obywatelskiej mieszkańców i sposobach pozyskiwania funduszy na realizację inwestycji w Toruniu, w tym współpracy z otoczeniem biznesowym samorządu.

Spotkanie w Urzędzie Miasta zakończyło się pamiątkowym zdjęciem i wręczeniem okolicznościowych upominków. Następnie ukraińska grupa udała się na zwiedzanie Ratusza Staromiejskiego.

Wizyta studyjna grupy z Ukrainy odbywa się w ramach programu Study Tours to Poland, finansowanego przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności, realizowanego przez Fundację Borusia i Fundację Liderzy Przemian.

Fot. Małgorzata Litwin

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Wszystko za sprawą toruńskiego Oratorium im. bł. ks. Bronisława Markiewicza, które po raz kolejny - w ramach Michayland z okazji Dnia Dziecka - zabrało mniejszych i większych do zaczarowanej krainy zabawy.
 • Kultura, Miasto
  W sobotę 27 maja 2023 r. na terenie Szkoły Podstawowej Nr 17 im. Józefa Bema przy ul. Rudackiej 26/32 w Toruniu odbył się coroczny festyn osiedlowy „Rudak dzieciom” zorganizowany wspólnie przez Stowarzyszenie Rudak, SP 17 i Radę Okręgu Rudak.
 • Miasto, Sport
  Kujawsko-Pomorski Związek Piłki Nożnej w Bydgoszczy, który obchodzi 100-lecie istnienia, ma swoje korzenie w Toruniu. - Z korzeni dalej płynie to co najlepsze - powiedział podczas rocznicowej uroczystości prezydent Michał Zaleski, który otrzymał Srebrną Odznakę Honorową PZPN.
 • Miasto
  Z okazji Święta Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej i jubileuszu 5-lecia powstania jednostki WOT w piątek 26 maja 2023 r. na placu apelowym przy ul. Piastowskiej w Toruniu odbył się uroczysty apel, podczas którego wręczono odznaczenia i medale honorowe.
 • Na zdjęciu: różowo kwitnące drzewo, w tle wieże kościoła Najświętszej Marii Panny
  Kultura, Miasto
  Ten weekend rozpoczyna piękne święto - Dzień Matki, które w Toruniu obchodzimy koncertowo. To także święto sztuki, w CSW Znaki Czasu otwarta zostanie wystawa rzeźb Tony'ego Cragga, wpisująca się w jubileusz 15-lecia istnienia Centrum.
 • Prezydent wręcza medal jubilatce, w tle portret Mikołaja Kopernika
  Miasto
  W Ratuszu Staromiejskim w Toruniu 20 toruńskich par odebrało 25 maja 2023 r. Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie.
 • W Toruniu 26-28 maja 2023 roku gościmy nauczycieli polonijnych, którzy biorą udział w 9. Światowym Zjeździe Nauczycieli Polonijnych i Polskich „Wschód, Zachód – Łączy nas Polska”.
 • Z okazji Święta Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej i jubileuszu 5-lecia powstania jednostki WOT w piątek 26 maja 2023 r. na placu apelowym przy ul. Piastowskiej w Toruniu odbył się uroczysty apel, podczas którego wręczono odznaczenia i medale honorowe.
 • W niedzielę 28 maja 2023 roku na Motoarenie najmłodsi torunianie staną do wyścigów rowerkowych.
 • Przedstawiciele Torunia uczestniczyli 24 maja 2023 r. w krakowskiej części Światowego Kongresu Kopernikańskiego. Swoją pierwszą odsłonę naukowa debata miała w Toruniu w lutym br.
 • 4 czerwca 2023 r. w Parku Miejskim odbędzie się ekopiknik z okazji Światowego Dnia Ochrony Środowiska.
 • Końcówka maja 2023 r. to czas wykonania nasadzeń kwiatów na terenie Zielonej Bramy Gotyckiej Starówki.
 • W Ratuszu Staromiejskim w Toruniu 20 toruńskich par odebrało 25 maja 2023 r. Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie.
 • Ten weekend rozpoczyna piękne święto - Dzień Matki, które w Toruniu obchodzimy koncertowo. To także święto sztuki, w CSW Znaki Czasu otwarta zostanie wystawa rzeźb Tony'ego Cragga, wpisująca się w jubileusz 15-lecia istnienia Centrum.