Ukraińscy studenci poznają Toruń | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Ukraińscy studenci poznają Toruń

Miasto, Toruń dla Ukrainy
Data publikacji: 12 maja 2023
Autor: Małgorzata Litwin

W Urzędzie Miasta Torunia gościła 12 maja 2023 r. grupa studentów z Ukrainy na spotkaniu poświęconym m.in. współpracy samorządu z organizacjami ngo i sposobom zdobywania przez miasto środków na inwestycje.

13 studentów z Charkowa i Kijowa przyjechało do naszego miasta 9 maja 2023 r. w ramach wizyty studyjnej, zorganizowanej przez Fundację Kosmos i Toruńskie Centrum Integracji Łącznik. Młodzi ludzie zwiedzili Toruń, poznali jego kulturę, zabytki, historię i wybitne postaci na czele z Mikołajem Kopernikiem. Wzięli też udział w warsztatach z zakresu fotografii telefonicznej, produkcji filmowej i reklamy, a także w zajęciach integracyjnych i motywacyjnych. Podczas pobytu w Polsce grupa nie tylko poszerza swoją wiedzę, ale także rozwija swoje sieci społeczne i doskonali umiejętności komunikacyjne.

Dzień spędzony w Osadzie Leśnej na Barbarce był okazją do rekreacji, ale i rozmowy o strukturze samorządu terytorialnego w Polsce i sposobów angażowania społeczeństwa we wszystkie procesy w kraju. Z kolei na spotkaniach z przedstawicielami Fundacji Studio M6 i Fundacji Stabilo studenci dowiedzieli się więcej na temat działania polskich organizacji pozarządowych. Pojechali też do podtoruńskiego Lisewa – niewielkiej gminy wiejskiej, która świetnie się rozwinęła w minionym 20-leciu dzięki skutecznej komunikacji i współpracy z mieszkańcami.  

Wzbogaceni o tę różnorodną wiedzę 12 maja goście zawitali do Urzędu Miasta Torunia, gdzie spotkał się z nimi Sekretarz Miasta Torunia Jacek Mularz oraz przedstawiciele miejskich wydziałów: Ewa Banaszczuk-Kisiel - dyrektor  Wydziału Promocji i Turystyki, Anna Dziczek - dyrektor Wydziału Rozwoju i Programowania Europejskiego, Paweł Piotrowicz - dyrektor z Wydziału Komunikacji Społecznej i Informacji oraz Przemysław Czechowski - dyrektor Biura Obsługi Urzędu. W sali Rady Miasta Torunia rozmawiano o atrakcjach Torunia, kontaktach z miastami partnerskimi, formach aktywizacji obywatelskiej mieszkańców i sposobach pozyskiwania funduszy na realizację inwestycji w Toruniu, w tym współpracy z otoczeniem biznesowym samorządu.

Spotkanie w Urzędzie Miasta zakończyło się pamiątkowym zdjęciem i wręczeniem okolicznościowych upominków. Następnie ukraińska grupa udała się na zwiedzanie Ratusza Staromiejskiego.

Wizyta studyjna grupy z Ukrainy odbywa się w ramach programu Study Tours to Poland, finansowanego przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności, realizowanego przez Fundację Borusia i Fundację Liderzy Przemian.

Fot. Małgorzata Litwin

Najczęściej czytane aktualności

 • Zastępca prezydenta Rafał Pietrucień na Zlocie Mercedesów
  Miasto, Sport
  Kilkuset fanów mercedesów odwiedziło Toruń 19 maja 2024 r. W MotoParku przy ul. Łukasiewicza 66 odbył się Ogólnopolski Zlot Mercedes-Benz.
 • Miasto
  - W poniedziałek 20 maja 2024 r. od godz. 12:00 do północy na terenie miasta Toruń i powiatu toruńskiego prognozowane są miejscami burze, którym będą towarzyszyć silne opady deszczu od 35 mm do 50 mm oraz porywy wiatru do 70 km/h - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
 • Biurowiec przy ul. Olsztyńskiej - wizualizacja
  Biznes, Miasto
  Jest już prawomocne pozwolenie na budowę pierwszego z dwóch biurowców w rejonie ul. Olsztyńskiej. Dokument wydał Wydział Architektury i Budownictwa UMT, co oznacza, że inwestor współpracujący z Centrum Wsparcia Biznesu może rozpoczynać prace budowlane.
 • Miasto
  Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego informuje o gwałtownych wzrostach stanów wody na małych ciekach wodnych i strumieniach na terenie Torunia i powiatu toruńskiego.
 • Na zdjęciu: samochody - mercedesy
  Miasto
  W niedzielę 19 maja 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Ogólnopolskiego Zlotu Mercedes-Benz w Toruniu, która prawdopodobnie będzie największym na świecie tegorocznym spotkaniem fanów tej prestiżowej marki.
 • Dziecko na rowerku na Motoarenie
  Sport
  246 uczestników stanęło 19 maja 2024 r. na starcie zawodów rowerkowych dla dzieci na Motoarenie.
 • Kilkuset fanów mercedesów odwiedziło Toruń 19 maja 2024 r. W MotoParku przy ul. Łukasiewicza 66 odbył się Ogólnopolski Zlot Mercedes-Benz.
 • 246 uczestników stanęło 19 maja 2024 r. na starcie zawodów rowerkowych dla dzieci na Motoarenie.
 • Atrakcją pierwszej w tym roku Toruńskiej Nocy Muzeów była wystawa pt. „Autobusem i tramwajem po dawnym Toruniu”, przygotowana przez Muzeum Okręgowe w Toruniu, Miejski Zakład Komunikacji i Toruński Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej.
 • Na niedzielę 19 maja 2024 r. meteorolodzy zapowiadają w Toruniu i powiecie silne porywy wiatru, burze, a nawet grad.
 • Po raz 12. Zespół Szkół nr 19 zorganizował piknik dla swoich uczniów i ich rodzin. Atrakcji było co nie miara!
 • 18 maja 2024 r. w hali w hali sportowej ZSPS i VIII LO przy ul. Grunwaldzkiej rozpoczął się III Międzynarodowy Turniej Szermierczy „Złoty Piernik” w szpadzie dziewcząt i chłopców. Zawody potrwają do 19 maja.
 • 80 ceramicznych maków w 80. rocznicę bitwy pod Monte Cassino – tak Toruń uczcił wielki czyn polskich żołnierzy w czasie II wojny światowej.
 • W ramach podróży studyjnej attache wojskowi w Polsce odwiedzili Toruń. W kolacji wydanej przez Departament Wojskowych Spraw Zagranicznych MON udział wziął prezydent Paweł Gulewski.