Ukraina dziękuje Toruniowi | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Ukraina dziękuje Toruniowi

Miasto, Toruń dla Ukrainy
Data publikacji: 08 listopada 2023
Autor: Małgorzata Litwin
Ambasador Ukrainy wręcza prezydentowi Torunia dyplom z podziękowaniem za pomoc

Przyjechałem, aby podziękować – powiedział ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zvarycz podczas wizyty w Toruniu 8 listopada 2023 roku.

Ukraiński dyplomata przybył do naszego miasta w historycznym momencie. Właśnie tego dnia Komisja Europejska podjęła decyzję o przystąpieniu do negocjacji z Ukrainą w sprawie członkostwa tego kraju w Unii Europejskiej.

- To jest naprawdę moment przełomowy w tym, co łączy narody Unii Europejskiej i naród ukraiński. Serdecznie gratuluję Panu Ambasadorowi tej decyzji Komisji Europejskiej i cieszę się, że ta informacja dotarła do nas właśnie w Toruniupowiedział prezydent Michał Zaleski, witając gościa w Ratuszu Staromiejskim. – Zależy nam na jednym, aby nastał pokój, aby Ukraina pozostała w swoich pierwotnych granicach i mogła funkcjonować jako państwo niezależne, niepodległe i partnerskie dla Polski.

Podczas spotkania w ratuszu Wasyl Zvarycz wręczył prezydentowi Michałowi Zaleskiemu dyplom z podziękowaniem za szczególny wkład w rozwój partnerstwa ukraińsko-polskiego oraz solidarność i wsparcie okazane Ukrainie w obliczu agresji rosyjskiej.

Chcę złożyć z głębi serca podziękowanie mieszkańcom Torunia, Bydgoszczy i wszystkim mieszkańcom województwa kujawsko-pomorskiego za ogromne wsparcie, które czujemy na co dzień w związku z agresją rosyjską - mówił ambasador Ukrainy Wasyl Zvarycz. - Odwiedziłem wiele miejsc, spotkałem się z przedstawicielami organizacji pozarządowych, z władzami miasta i województwa i bardzo się cieszę, widząc, że nie jesteście zmęczeni solidarnością z nami i że pomoc dla Ukraińców, zarówno tych mieszkających w Toruniu, jak i walczących z rosyjskim agresorem, jest kontynuowana. Tak naprawdę walczymy przecież nie tylko o swoją suwerenność i europejskość, ale także o wartości, które są bliskie Polsce, Polakom i całemu wolnemu światu.

Od początku wojny Toruń włączył się w wielostronne wsparcie walczącej Ukrainy, zarówno partnerskiego miasta Łucka, jak i przybywających do nas licznie uchodźców, których przewinęło się przez Toruń prawie 7 tysięcy. Pomagało miasto, ale ogromną rolę odegrali też mieszkańcy i organizacje pozarządowe działające w Toruniu na rzecz uchodźców, m.in.: Toruński Sztab Pomocy Ukrainie, Dobra dla Dobra, Centrum Integracji "Łącznik", Fundacja Emic czy International League.  

- Od momentu wybuchu wojny 24 lutego 2022 r. toruńska pomoc ruszyła z impetem. Torunianki i torunianie wsiadali w samochody, jeździli do granicy ukraińskiej, by zabrać stamtąd uchodźczynie i uchodźców, przywieźć tutaj i zakwaterować w swoich domach, mieszkaniach, dawać jedzenie i odzież. To robili przede wszystkim mieszkanki i mieszkańcy Torunia! Bardzo za tę ofiarność Państwu dziękujępodkreślił prezydent Michał Zaleski.My jako samorząd terytorialny zorganizowaliśmy w szczytowym momencie 1100 miejsc dla osób, które szukały dachu nad głową i bezpieczeństwa w naszym mieście. Uruchomiliśmy specjalny punkt informacyjno-recepcyjny na dworcu Toruń Główny, prowadziliśmy obsługę formalności urzędowych, nadawania numeru PESEL i wypłat wsparcia finansowego. Wysyłaliśmy do partnerskiego Łucka 12 transportów humanitarnych i 5 autobusów. Organizowaliśmy także zbiórki darów dla obywateli Ukrainy - to było 25 ton rzeczy, które zostały posegregowane, spakowane i przekazane w odpowiednie miejsca, skąd trafiły do potrzebujących.

Ta pomoc dla Ukrainy, jak zaznaczył włodarz Torunia, nadal trwa. Przed zimą do ukraińskiego Łucka wyruszy kolejny konwój darów. Gmina realizuje programy pomocowe dla uchodźców, zarówno dotyczące aktywizacji zawodowej, jak i wsparcia psychologicznego. Ponad tysiąc uchodźców podjęło pracę w naszym mieście, a do toruńskich szkół podstawowych, ponadpodstawowych i przedszkoli uczęszcza wciąż około 900 ukraińskich dzieci. W Toruniu powstał też Dom Polsko-Ukraiński. Wkrótce pierwsi uchodźcy wprowadzą się do przygotowanych przez miasto 22 mieszkań na wynajem.

- Serdeczne podziękowania należą się też Toruniowi za wsparcie wielu ukraińskich inicjatyw kulturalnych, pomoc w organizacji koncertów czy wystaw artystów z Ukrainy. To bardzo ważne dla społeczności ukraińskiej przebywającej w Polsce - zaznaczył Krzysztof Sikora, towarzyszący ambasadorowi konsul honorowy Ukrainy w Bydgoszczy.

Jak poinformował ambasador Wasyl Zvarycz, w tej chwili Ukraina najbardziej potrzebuje pomocy militarnej, ale również wsparcia humanitarnego, szczególnie dla osób przesiedlonych w tym kraju ze stref aktywnych działań i wojennych zniszczeń. Duże środki są obecnie kierowane  na budowę w Ukrainie szpitali oraz centrów pomocy medycznej i rehabilitacji dla osób poszkodowanych w wyniku działań wojennych. Nadal potrzebne są samochody terenowe, karetki i agregaty prądotwórcze, szczególnie przed nadchodzącą zimą.

Po spotkaniu z prezydentem ambasador Ukrainy udał się do Książnicy Kopernikańskiej, gdzie nastąpiło otwarcie ukraińskiej półki z książkami. Celem akcji, zainicjowanej przez Pierwszą Damę Ukrainy Ołenę Zełenską, jest udostępnienie Ukraińcom przebywającym w Polsce książek w ich języku ojczystym. Projekt jest realizowany we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych Ukrainy, Ministerstwem Kultury i Polityki Informacyjnej Ukrainy, Ukraińskim Instytutem Książki oraz Ambasadą Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej.

Fot. Agnieszka Bielecka

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Państwa Komisja Wyborcza podała wyniki wyborów samorządowych 2024 w Toruniu. Po podliczeniu 100% oddanych głosów znamy już nazwiska osób wybranych do Rady Miasta Torunia na nową kadencję. 21 kwietnia 2024 odbędzie się II tura wyborów Prezydenta Miasta Torunia.
 • Na zdjęciu: łodzie flisacze na Bulwarze Filadelfijskim
  Miasto
  Na Bulwarze Filadelfijskim zakończył się montaż dwóch pomostów, służących do obsługiwania łodzi flisaczych, które już przeszły rejsy testowe na Wiśle.
 • MZK
  Od poniedziałku 15 kwietnia 2024 r. zwiększy się częstotliwość kursowania na kilku liniach autobusowych.
 • Kultura, Miasto
  Uroczysta inauguracja emisji programu radiowego Radia GRA Toruń z nowego miejsca odbyła się w Dniu Radia - polskiego święta obchodzonego corocznie 11 kwietnia. - Serdeczne życzenia dla wszystkich radiowców. To Wasze święto, jesteście tymi którzy docierają do nas z informacją, wiedzą, ale i muzyką, rozrywką – tak jak robi to Radio Gra - powiedział...
 • Wręczenie medalu "Thorunium" Annie Broniewicz przez prezydenta Michała Zaleskiego
  Miasto
  Koncert gitarowy Janusza Strobla i wręczenie "Thorunium" Annie Broniewicz uczciły 12 kwietnia 2024 r. jubileusz 30-lecia Centrum Popularyzacji Kosmosu "Planetarium – Toruń".
 • Kultura, Miasto
  Zespół Rękodzieła Artystycznego "Klub Supełek" funkcjonujący przy Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury 12 kwietnia 2024 r. w Młynie Kultury obchodził jubileusz 45-lecia.
 • 11 kwietnia 2024 roku w Hotelu Filmar odbyła się uroczysta inauguracja nowej Grupy BNI Premium w Toruniu – jednej z największych inicjatyw biznesowych w północnej Polsce. Celem Grupy BNI Premium jest połączenie właścicieli dużych firm, by dzięki synergii i współpracy poszerzać działalność o nowe rynki zbytu, optymalizować procesy w firmach,...
 • Towarzystwo Profilaktyki i Przeciwdziałania Uzależnieniom w Toruniu realizuje bezpłatne programy profilaktyczne i terapeutyczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych, dofinansowane ze środków Gminy Miasta Toruń.
 • Pogoda sprzyja intensywnym pracom drogowym. Obecnie trwa między innymi budowa ulicy Beliny - Prażmowskiego.
 • Wydział Sportu i Rekreacji UMT i Stowarzyszenie Go Sport! zapraszają na amatorski turniej koszykówki Toruń 3x3 Streetball Challenge. Wydarzenie odbędzie się 5 maja 2024 r. na boisku X Liceum Ogólnokształcącego.
 • 13 kwietnia o godz. 16.30 na Lodowisku Tor Tor odbędą się pokazy łyżwiarskie na zakończenie sezonu 2023/2024 zawodników MKS AXEL: sekcja par tanecznych i solo dance, sekcja solistów, dzieci z Akademii Łyżwiarskiej oraz sekcji amatorskiej.
 • Do 30 kwietnia 2024 r. Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków Urzędu Miasta Torunia przyjmuje wnioski o dotacje na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków lub znajdującym się w gminnej ewidencji zabytków położonym na terenie Gminy Miasta Toruń, które mają być wykonane w roku 2024. Pula...
 • Uroczysta inauguracja emisji programu radiowego Radia GRA Toruń z nowego miejsca odbyła się w Dniu Radia - polskiego święta obchodzonego corocznie 11 kwietnia. - Serdeczne życzenia dla wszystkich radiowców. To Wasze święto, jesteście tymi którzy docierają do nas z informacją, wiedzą, ale i muzyką, rozrywką – tak jak robi to Radio Gra - powiedział...
 • TSŻ Toruń, mistrzowie Polski w speedrowerze, rozpoczęli zmagania w CS Superlidze. Już 14 kwietnia 2024 r. na rodzimym torze przy ul. Bielańskiej 66 zmierzą się z PKS Victorią Poczesna.