Ukraina dziękuje Toruniowi | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Ukraina dziękuje Toruniowi

Miasto, Toruń dla Ukrainy
Data publikacji: 08 listopada 2023
Autor: Małgorzata Litwin
Ambasador Ukrainy wręcza prezydentowi Torunia dyplom z podziękowaniem za pomoc

Przyjechałem, aby podziękować – powiedział ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zvarycz podczas wizyty w Toruniu 8 listopada 2023 roku.

Ukraiński dyplomata przybył do naszego miasta w historycznym momencie. Właśnie tego dnia Komisja Europejska podjęła decyzję o przystąpieniu do negocjacji z Ukrainą w sprawie członkostwa tego kraju w Unii Europejskiej.

- To jest naprawdę moment przełomowy w tym, co łączy narody Unii Europejskiej i naród ukraiński. Serdecznie gratuluję Panu Ambasadorowi tej decyzji Komisji Europejskiej i cieszę się, że ta informacja dotarła do nas właśnie w Toruniupowiedział prezydent Michał Zaleski, witając gościa w Ratuszu Staromiejskim. – Zależy nam na jednym, aby nastał pokój, aby Ukraina pozostała w swoich pierwotnych granicach i mogła funkcjonować jako państwo niezależne, niepodległe i partnerskie dla Polski.

Podczas spotkania w ratuszu Wasyl Zvarycz wręczył prezydentowi Michałowi Zaleskiemu dyplom z podziękowaniem za szczególny wkład w rozwój partnerstwa ukraińsko-polskiego oraz solidarność i wsparcie okazane Ukrainie w obliczu agresji rosyjskiej.

Chcę złożyć z głębi serca podziękowanie mieszkańcom Torunia, Bydgoszczy i wszystkim mieszkańcom województwa kujawsko-pomorskiego za ogromne wsparcie, które czujemy na co dzień w związku z agresją rosyjską - mówił ambasador Ukrainy Wasyl Zvarycz. - Odwiedziłem wiele miejsc, spotkałem się z przedstawicielami organizacji pozarządowych, z władzami miasta i województwa i bardzo się cieszę, widząc, że nie jesteście zmęczeni solidarnością z nami i że pomoc dla Ukraińców, zarówno tych mieszkających w Toruniu, jak i walczących z rosyjskim agresorem, jest kontynuowana. Tak naprawdę walczymy przecież nie tylko o swoją suwerenność i europejskość, ale także o wartości, które są bliskie Polsce, Polakom i całemu wolnemu światu.

Od początku wojny Toruń włączył się w wielostronne wsparcie walczącej Ukrainy, zarówno partnerskiego miasta Łucka, jak i przybywających do nas licznie uchodźców, których przewinęło się przez Toruń prawie 7 tysięcy. Pomagało miasto, ale ogromną rolę odegrali też mieszkańcy i organizacje pozarządowe działające w Toruniu na rzecz uchodźców, m.in.: Toruński Sztab Pomocy Ukrainie, Dobra dla Dobra, Centrum Integracji "Łącznik", Fundacja Emic czy International League.  

- Od momentu wybuchu wojny 24 lutego 2022 r. toruńska pomoc ruszyła z impetem. Torunianki i torunianie wsiadali w samochody, jeździli do granicy ukraińskiej, by zabrać stamtąd uchodźczynie i uchodźców, przywieźć tutaj i zakwaterować w swoich domach, mieszkaniach, dawać jedzenie i odzież. To robili przede wszystkim mieszkanki i mieszkańcy Torunia! Bardzo za tę ofiarność Państwu dziękujępodkreślił prezydent Michał Zaleski.My jako samorząd terytorialny zorganizowaliśmy w szczytowym momencie 1100 miejsc dla osób, które szukały dachu nad głową i bezpieczeństwa w naszym mieście. Uruchomiliśmy specjalny punkt informacyjno-recepcyjny na dworcu Toruń Główny, prowadziliśmy obsługę formalności urzędowych, nadawania numeru PESEL i wypłat wsparcia finansowego. Wysyłaliśmy do partnerskiego Łucka 12 transportów humanitarnych i 5 autobusów. Organizowaliśmy także zbiórki darów dla obywateli Ukrainy - to było 25 ton rzeczy, które zostały posegregowane, spakowane i przekazane w odpowiednie miejsca, skąd trafiły do potrzebujących.

Ta pomoc dla Ukrainy, jak zaznaczył włodarz Torunia, nadal trwa. Przed zimą do ukraińskiego Łucka wyruszy kolejny konwój darów. Gmina realizuje programy pomocowe dla uchodźców, zarówno dotyczące aktywizacji zawodowej, jak i wsparcia psychologicznego. Ponad tysiąc uchodźców podjęło pracę w naszym mieście, a do toruńskich szkół podstawowych, ponadpodstawowych i przedszkoli uczęszcza wciąż około 900 ukraińskich dzieci. W Toruniu powstał też Dom Polsko-Ukraiński. Wkrótce pierwsi uchodźcy wprowadzą się do przygotowanych przez miasto 22 mieszkań na wynajem.

- Serdeczne podziękowania należą się też Toruniowi za wsparcie wielu ukraińskich inicjatyw kulturalnych, pomoc w organizacji koncertów czy wystaw artystów z Ukrainy. To bardzo ważne dla społeczności ukraińskiej przebywającej w Polsce - zaznaczył Krzysztof Sikora, towarzyszący ambasadorowi konsul honorowy Ukrainy w Bydgoszczy.

Jak poinformował ambasador Wasyl Zvarycz, w tej chwili Ukraina najbardziej potrzebuje pomocy militarnej, ale również wsparcia humanitarnego, szczególnie dla osób przesiedlonych w tym kraju ze stref aktywnych działań i wojennych zniszczeń. Duże środki są obecnie kierowane  na budowę w Ukrainie szpitali oraz centrów pomocy medycznej i rehabilitacji dla osób poszkodowanych w wyniku działań wojennych. Nadal potrzebne są samochody terenowe, karetki i agregaty prądotwórcze, szczególnie przed nadchodzącą zimą.

Po spotkaniu z prezydentem ambasador Ukrainy udał się do Książnicy Kopernikańskiej, gdzie nastąpiło otwarcie ukraińskiej półki z książkami. Celem akcji, zainicjowanej przez Pierwszą Damę Ukrainy Ołenę Zełenską, jest udostępnienie Ukraińcom przebywającym w Polsce książek w ich języku ojczystym. Projekt jest realizowany we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych Ukrainy, Ministerstwem Kultury i Polityki Informacyjnej Ukrainy, Ukraińskim Instytutem Książki oraz Ambasadą Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej.

Fot. Agnieszka Bielecka

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: uczestnicy biegu w strojach Świętego Mikołaja stoją na linii startu na Rynku Staromiejskim, w tle ratusz
  Miasto, Sport
  Kilka tysięcy Mikołajów po raz kolejny zapełni ulice Torunia. W niedzielę, 3 grudnia 2023 roku, rusza 21. edycja Festiwalu Biegów Świętych Mikołajów.
 • Na zdjęciu: pomnik Mikołaja Kopernika ubrany w czerwoną czapkę św. Mikołaja
  Kultura, Miasto, Sport
  W ten weekend w Toruniu rządzą Mikołaje, którzy przyjadą z całej Polski, żeby przebiec ulicami naszego miasta półmaraton lub dystanse 10 i 5 km. Można też pomóc przedświątecznie św. Mikołajowi i wyszukać prezenty dla bliskich na weekendowych jarmarkach.
 • Przedszkole Miejskie nr 3 świętowało 40-lecie istnienia
  Miasto
  2 grudnia 2023 roku Przedszkole Miejskie nr 3 świętowało 40-lecie istnienia. Najważniejszym prezentem dla placówki było nadanie jej imienia Marii Kownackiej.
 • Eko, Inwestycje, Miasto
  Na kilku odcinkach ul. Bema w Toruniu zdejmowana jest kostka betonowa i powstają miejsca dla roślin. Zostanie nawieziona tam urodzajna ziemia. Pojawi się też ponad 4600 sztuk sadzonek, w tym róż okrywowych o czerwonych kwiatach, a w najwęższych miejscach trzcinnika ostrokwiatowego.
 • Pracownik montuje choinkę w otworze chodnika
  Miasto
  Z Nadleśnictwa Golub-Dobrzyń przyjechała do nas choinka, która 1 grudnia 2023 r. stanęła na toruńskim Rynku Staromiejskim.
 • Miasto
  - Proszę o przyjęcie w imieniu torunianek i torunian potwierdzenia trwałej przyjaźni Torunia z polskim środowiskiem artyleryjskim. Na toruńskiej ziemi będziecie traktowani zawsze jako elita polskiej armii i nasi przyjaciele - powiedział podczas obchodów Święta Wojsk Rakietowych i Artylerii prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • - Proszę o przyjęcie w imieniu torunianek i torunian potwierdzenia trwałej przyjaźni Torunia z polskim środowiskiem artyleryjskim. Na toruńskiej ziemi będziecie traktowani zawsze jako elita polskiej armii i nasi przyjaciele - powiedział podczas obchodów Święta Wojsk Rakietowych i Artylerii prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Już w najbliższą środę, jak co roku tradycyjnie 6 grudnia - w Mikołajki - w trasę ruszy świąteczny, iluminowany tramwaj Miejskiego Zakładu Komunikacji.
 • Od 1988 r. dzień 1 grudnia jest obchodzony jako Światowy Dzień AIDS. Jego celem jest uwrażliwienie na problem oraz solidaryzowanie się z ludźmi dotkniętymi tą chorobą.
 • Zakończyły się prace polegające na wykonaniu specjalistycznych zabiegów pielęgnacyjnych na pięciu toruńskich pomnikach przyrody. Miały one na celu polepszenie ich stanu zdrowotnego i poprawę warunków bezpieczeństwa dla osób przebywających w ich bezpośrednim sąsiedztwie.
 • W dniach 4-10 grudnia 2023 roku Toruń będzie gospodarzem Mistrzostw Polski Seniorek i Seniorów w boksie olimpijskim. Poznaj program zawodów.
 • Na kilku odcinkach ul. Bema w Toruniu zdejmowana jest kostka betonowa i powstają miejsca dla roślin. Zostanie nawieziona tam urodzajna ziemia. Pojawi się też ponad 4600 sztuk sadzonek, w tym róż okrywowych o czerwonych kwiatach, a w najwęższych miejscach trzcinnika ostrokwiatowego.
 • Muzeum Okręgowe w Toruniu już po raz 44. zorganizowało Międzynarodowy Konkurs Plastyczny dla Dzieci i Młodzieży „Moja Przygoda w Muzeum”. Uroczyste wręczenie nagród laureatom oraz otwarcie wystawy pokonkursowej, na które serdecznie zapraszamy, odbędzie się 8 grudnia 2023 r. o godz. 12.00. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego.
 • Spadła liczba dewastacji i kradzieży, z roweru korzystają chętniej mężczyźni, a średni czas wypożyczenia roweru to 22 minuty - tak najkrócej można podsumować kończący się sezon roweru miejskiego Torvelo w Toruniu. Rowery trafiły do magazynu, gdzie zostaną przygotowane do nowego sezonu, który ruszy 1 marca 2024 r.