Uczcimy Niepoległą | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Uczcimy Niepoległą

Kultura, Miasto
Data publikacji: 06 listopada 2015
Autor: Małgorzata Litwin

10-13 listopada 2015 r. w Toruniu będziemy obchodzić 97. rocznicę odzyskania niepodległości.

Patriotyczne świętowanie będzie w tym roku wyjątkowo bogate w wydarzenia. Na cmentarzu komunalnym przy ul. Grudziądzkiej (przy budynku policji) zostanie odsłonięty nagrobek Jakuba Suleckiego, jednego z założycieli przedwojennego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, ofiary nazistowskiego obozu koncentracyjnego. Muzeum Okręgowe przygotowało na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego wystawę poświęconą legendzie polskiego lotnictwa – Stanisławowi Skalskiemu, w stulecie urodzin pilota.
W Auli UMK zaplanowano dwa koncerty w duchu patriotycznym: 10 listopada „Kujawsko-Pomorskie Śpiewanie z Gwiazdami” i 11 listopada specjalny koncert prezydencki „The Wall Show”, nawiązujący do legendarnej płyty zespołu Pink Floyd.

Kulminacją obchodów będzie oczywiście dzień 11 listopada. Zapraszamy mieszkańców do licznego udziału w Mszy św. w kościele garnizonowym, przemarszu przez miasto z udziałem husarii oraz uroczystościach pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego. Od godz. 13 do 16.00 odbędzie się też piknik na Rynku Staromiejskim.

Cykl obchodów zwieńczy 13 listopada koncert laureata tegorocznego Konkursu Chopinowskiego.

PROGRAM OBCHODÓW NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

Wtorek 10 listopada 

 • 15:00 Złożenie kwiatów na Cmentarzu Komunalnym nr 1 pod obeliskiem ku czci poległych w latach 1918 – 1921
 • 15:15 Odsłonięcie nagrobka Jakuba Suleckiego na Cmentarzu Komunalnym nr 1
 • 16:00 Otwarcie wystawy „As toruńskiego lotnictwa. Służbę Polsce rozpoczął w Toruniu. 100-lecie urodzin gen. bryg. pil. Stanisława Skalskiego” na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego
 • 16:30 Koncert pieśni patriotycznych podczas przemarszu ulicami Starego Miasta w wykonaniu chóru ZS 16 (przemarsz z pochodniami z Rynku Nowomiejskiego pod pomnik Józefa Piłsudskiego)
 • 17:00 Kujawsko-Pomorskie Śpiewanie z Gwiazdami (Krzysztof Respondek, muzycy Filharmonii Pomorskiej, zespół Georgian Voices z Gruzji) w Auli UMK - darmowe wejściówki do odbioru w Urzędzie Marszałkowskim (pokój 229a) oraz Auli UMK

Środa 11 listopada 

 • 11:40 Złożenie kwiatów pod pomnikiem gen. Józefa Hallera
 • 12:00 Uroczysta msza św. w intencji Ojczyzny w Kościele Garnizonowym na pl. św. Katarzyny
 • 13:00 Przemarsz ulicami Starego Miasta pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego z udziałem husarii oraz połączony z przejazdem Marszałka Piłsudskiego zabytkowym samochodem
   
 • 13:30 Uroczystość patriotyczna pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego na pl. Rapackiego 

- odezwa Marszałka Józefa Piłsudskiego 
- przyjęcie meldunku przez Dowódcę Garnizonu Toruń
- podniesienie flagi państwowej i odegranie hymnu narodowego
- powitanie gości przez Dowódcę Garnizonu Toruń
- przemówienie Wojewody Kujawsko-Pomorskiego, Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Prezydenta Miasta Torunia 
- Apel Pamięci
- salwa honorowa
- złożenie wieńców pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego
- koncert Orkiestry Wojskowej

 • 14:15-16:00 Przejazd ulicami Torunia zabytkowym tramwajem, w którym będą śpiewane pieśni patriotyczne – start z pl. Rapackiego
   
 • 13:00-16:00 Piknik Historyczny na Rynku Staromiejskim

- popisy w wykonaniu Chorągwi Husarskiej Województwa Kujawsko-Pomorskiego
- pokaz sprzętu wojskowego, przygotowany przez CSAiU
- pokaz historycznego sprzętu wojskowego: działo Rosenberga, czołg Renault 17 oraz stoisk historycznych: pucybut, stragan, policjant, ostrzenie noży, gazeciarz

 • 18:00- koncert The Wall Show w Auli UMK - darmowe wejściówki do odbioru w Punktach Informacyjnych UMT

Czwartek 13 listopada 

 • 19:00 Koncert Polski w CK Dwór Artusa - Szymon Nehring - finalista XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, Toruńska Orkiestra Symfoniczna, Mirosław Jacek Błaszczyk /dyrygent/. Bilety: 30/20 zł.

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
 • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
  Miasto
  7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
 • Herb Miasta Torunia
  Miasto
  Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
 • Na zdjęciiuL kobieta wrzuca złożoną kartę do głosowania do urny wyborczej
  Miasto
  W drugiej turze wyborów na prezydenta miasta Torunia wymaganą większość głosów zdobył Paweł Gulewski (KKW Koalicja Obywatelska).
 • Na zdjęciu: widok z lotu ptaka na tereny inwestycyjne
  Biznes, Miasto
  Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
 • Na zdjeciu: niebieskie i żółte kwiaty wśród trawy. obok jezdnia
  Eko, Miasto
  Pełnia wiosny uwidacznia się w kwiatach, które rozkwitły w wielu miejscach w mieście. Wśród nich są pasy rozdziału w toruńskich ulicach, gdzie nasadzenia wykonane zostały w ramach zadań z budżetu obywatelskiego i zadań własnych Gminy Miasta Toruń.
 • Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy 30 kwietnia 2024 r. zaprasza do swoich stanowisk na Rynku Staromiejskim.
 • Kopernikański Ośrodek Integracji UMK wraz z Instytutem Psychologii zaprasza do udziału w międzypokoleniowych oraz międzykulturowych warsztatach kreatywnych, połączonych z badaniem naukowym.
 • Pracownicy Muzeum Okręgowego w Toruniu w zeszłym roku mieli przyjemność uczestniczyć w I edycji Konkursu Mocarze Sztuki fundacji Most the Most, którego ideą jest wykreowanie mody na wspieranie kultury i ochronę dzieł sztuki. Wiele osób wsparło w tym konkursie obiekt z zasobów toruńskiego Muzeum, jakim jest – kwatera ołtarza szafiastego z ok. 1500...
 • Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia dysponuje środkami Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na realizację stażu, w ramach którego osoby niepełnosprawne, poszukujące pracy, niepozostające w zatrudnieniu, mogą zdobyć umiejętności praktyczne do wykonywania pracy na danym stanowisku.
 • Tegoroczna edycja Bella Skyway Festival w Toruniu odbędzie się, podobnie jak w roku poprzednim w formie otwartego festiwalu, zachęcającego do swobodnego spacerowania po Zespole Staromiejskim Torunia i odkrywania jego uroków.
 • Trzeci Diament do statuetki Lider Polskiego Biznesu odebrał 19 kwietnia 2024 r. w Warszawie prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu Zbigniew Wyszogrodzki. Prestiżowe wyróżnienie przyznawane jest przez Business Centre Club.
 • W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
 • W środę 24 kwietnia 2024 r. rusza 19. edycja Trendowni – konferencji poświęconej trendom w sieciach dostaw i produkcji. 24-25 kwietnia 2024 r. w hotelu Copernicus Toruń spotkają się przedstawiciele branży logistycznej.