Tu każdy zdobędzie medal! | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Tu każdy zdobędzie medal!

Miasto, Sport
Data publikacji: 03 czerwca 2023
Autor: Małgorzata Litwin

Zgłoś swój projekt na stronie esk2029.pl

Blisko 500 niepełnosprawnych zawodników z całego regionu kujawsko-pomorskiego przyjechało do Torunia na XII Olimpiadę Osób Niepełnosprawnych.

Uroczysta inauguracja na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego zgromadziła wielu honorowych gości. Obecni byli prezydent Torunia Michał Zaleski, wieloletni arbiter piłkarski Michał Listkiewicz, radny Jakub Wiśniewski, utytułowany toruński wioślarz Michał Słoma, prezes zarządu TKKF Ryszard Kowalski, dyrektor Wydziału Zdrowia Małgorzata Skibicka i wieloletni dyrektor MOSiR, obecnie na emeryturze, Aleksander Dybiński. W obecności kilkudziesięciu reprezentacji osób niepełnosprawnych i ich opiekunów ze szkół, ośrodków, stowarzyszeń i fundacji niepełnosprawnych z całego regionu znicz olimpijski ponieśli Łukasz Tański z Toruńskiej Fundacji Ducha i Maciej Bartkowski z Wąbrzeźna. Podczas inauguracji specjalny medal odebrał z rąk prezydenta Torunia najmłodszy uczestnik – 3-letni Oskar Gutkowski z Sierpca.

- Niech to wspólne, sportowe spotkanie rozpala w nas miłość do sportu i wolę pokonywania własnych barier, własnych niemożliwości, nie tylko fizycznych, ale i tych które są w naszym sercu i w myślach. Niech to będzie symbol zagorzalej chęci uprawiania sporu, bo o to w tym wszystkim chodzi ! - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski. - Każdy może być sportowcem, nie tylko tak wybitnym i wyjątkowym, jak Ci, którzy startują na olimpiadach gdzieś w dalekich krajach, ale też ten, kto potrafi pokonać własne słabości, odważy się wyjść z domu, spotkać z innymi i pokazać swoje umiejętności. Tu każdy z Was zdobędzie medal!

Z roku na rok impreza przyciąga coraz liczniejszą reprezentację zawodników z całego regionu. Są to osoby z różnym stopniem niepełnosprawności fizycznej, psychicznej i intelektualnej. Specjalnie dla nich przygotowano konkurencje, w których mogą się wykazać pomimo różnorodnych ograniczeń. Organizatorami wydarzenia są Ognisko Sportu Niepełnosprawnych Alfa Sport Toruń i Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Toruniu we współpracy z lokalnymi fundacjami.

- Podjęliśmy tę inicjatywę, żeby jednoczyć środowisko osób niepełnosprawnych, mieć możliwość się spotkać, porozmawiać o swoich problemach, ale przy okazji bawić się w otoczeniu tak pięknych okoliczności stadionu, który jest przystosowany do naszych możliwości - mówi Seweryn Smorga ze Stowarzyszenia Ognisko Sportu Niepełnosprawnych Alfa Sport Toruń, główny animator wydarzenia. - Spędziliśmy 12 lat nad tym, żeby przekonać osoby niepełnosprawne do tego, że nie trzeba się bać swojej aktywności, swoich współbratymców, którzy tutaj z nami są, że jesteśmy jedną wielką rodziną sportową.

Rywalizacja odbywa się w następujących konkurencjach: pływanie, piłka nożna, konkurencje siłowe, lekkoatletyka, wioślarstwo halowe, tenis stołowy, boule i wiele innych z podziałem na wiek, płeć, stopień i rodzaj niepełnosprawności. Wszystkie konkurencje odbywają się w obiektach Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Toruniu, które są przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych - poza stadionem m.in. także na lodowisku MOSIR i w Centrum Wspinaczkowym GATO.

Po południu na uczestników czeka jeszcze koncert Lenki Mrówczyńskiej, uczestniczki VI edycji The Voice Kids.

Fot. Sławomir KowalskiZobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Za długoletnie pożycie małżeńskie
  Miasto
  Kolejne toruńskie pary odebrały Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Wręczył je 22 września 2023 roku w Ratuszu Staromiejskim Prezydent Torunia Michał Zaleski. Odznaczenia państwowe nadane zostały przez Prezydenta RP 10 parom, które w tym roku świętują 50- i 51-lecie zawarcia związku małżeńskiego. Razem z medalem jubilatom Prezydent Zaleski...
 • Kultura, Miasto
  Niesamowite podniebne show pojawi się w Toruniu już w dniach 29 i 30 września 2023 r. – piątek, sobota. W te dni, o godzinie 20:00 torunianie i turyści będą mieli okazję podziwiać spektakl EXIT podniebne widowisko artystyczne z okazji Roku Kopernikańskiego, który odbędzie się na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego przy ul. gen. Józefa Bema...
 • Na zdjęciu: biała strzałka zawieszona na płocie, na niej czerwony napis: do lokalu wyborczzego
  Miasto
  W Toruniu funkcjonują 123 obwody głosowania – warto sprawdzić, gdzie oddać głos w nadchodzących wyborach parlamentarnych, które odbędą się 15 października 2023 r.
 • Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski stoi z kilkorgiem nauczycieli, którzy trzymają teczki z aktami mianowania, za nimi portret Mikołaja Kopernika
  Miasto
  109 nauczycieli toruńskich szkół uzyskało kolejny stopień awansu zawodowego na nauczyciela mianowanego.
 • Na zdjęciu: grupa młodzieży biegnie po zielonej murawie stadionu
  Miasto, Sport
  Uczniowie i przedszkolaki rozpoczęli zmagania w ramach Toruńskiej Olimpiady Przedszkoli i Szkół. Inauguracja wydarzenia odbyła się 26 września 2023 r. na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego.
 • Na zdjęciu: prezydent michał Zaleski wręcza przedstawicielom księgowych okolicznościową grafikę z panoramą Torunia
  Miasto
  Z okazji jubileuszu 30-lecia Oddziału Okręgowego w Toruniu Stowarzyszenia Księgowych w Polsce 26 września 2023 r. w Międzynarodowym Centrum Spotkań Młodzieży odbyła się konferencja „Rachunkowość przyszłości”.
 • To kolejni laureaci znaku jakości Made in Toruń. Są wśród nich firmy zajmujące się produkcją urządzeń pokładowych w przemyśle stoczniowym, wytwarzaniem konstrukcji stalowych, recyklingiem odpadów, montażem systemów klimatyzacyjnych, czy też działają w branżach instalacji teletechnicznych, czy transportowych.
 • Rozstrzygnięty został konkurs ofert nr 53/2023 na promocję sportu i aktywności fizycznej wśród mieszkańców Torunia poprzez kluby sportowe prowadzące szkolenie drużyn seniorskich w ekstraklasie: koszykówki mężczyzn i kobiet, hokeja na lodzie, futsalu, hokeja na trawie, II lidze piłki siatkowej mężczyzn oraz III lidze piłki nożnej mężczyzn. Dotacje...
 • W Toruniu rusza Green Lab, czyli Zielone Forum Torunia - pilotażowe narzędzie współpracy z mieszkańcami w zakresie zieleni i działań pro środowiskowych.
 • Po służbie przygotowawczej i pomyślnie zdanym egzaminie 16 nowych urzędników samorządowych złożyło 25 września 2023 r. ślubowanie na sztandar miasta Torunia.
 • 26 września 2023 roku o godzinie 11:00 na stadionie miejskim przy ul. Bema nastąpi inauguracja szkolnych rozgrywek sportowych w ramach Toruńskiej Olimpiady Przeszkoli i Szkół.
 • W Toruniu funkcjonują 123 obwody głosowania – warto sprawdzić, gdzie oddać głos w nadchodzących wyborach parlamentarnych, które odbędą się 15 października 2023 r.
 • Wszystkich miłośników przygód, łamigłówek i zagadek zachęcamy do udziału w grze terenowej „Śladami Kopernika w Toruniu”. Zaczynamy w sobotę 30 września 2023 r. o godz. 11.00 na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego!
 • Już po raz piąty w Toruniu rozegrany został Maraton Ósemek Wioślarskich „Run & Row”. 24 września 2023 roku Puchar Prezydenta Miasta Torunia trafił do AZS UMK Toruń. „Run & Row” to widowiskowy bieg z łodziami i wyścig wioślarski na Wiśle zakończony sztafetą na ergometrze. W tegorocznej edycji na wioślarzy czekały następujące etapy maratonu...