Tu każdy zdobędzie medal! | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Tu każdy zdobędzie medal!

Miasto, Sport
Data publikacji: 03 czerwca 2023
Autor: Małgorzata Litwin

Blisko 500 niepełnosprawnych zawodników z całego regionu kujawsko-pomorskiego przyjechało do Torunia na XII Olimpiadę Osób Niepełnosprawnych.

Uroczysta inauguracja na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego zgromadziła wielu honorowych gości. Obecni byli prezydent Torunia Michał Zaleski, wieloletni arbiter piłkarski Michał Listkiewicz, radny Jakub Wiśniewski, utytułowany toruński wioślarz Michał Słoma, prezes zarządu TKKF Ryszard Kowalski, dyrektor Wydziału Zdrowia Małgorzata Skibicka i wieloletni dyrektor MOSiR, obecnie na emeryturze, Aleksander Dybiński. W obecności kilkudziesięciu reprezentacji osób niepełnosprawnych i ich opiekunów ze szkół, ośrodków, stowarzyszeń i fundacji niepełnosprawnych z całego regionu znicz olimpijski ponieśli Łukasz Tański z Toruńskiej Fundacji Ducha i Maciej Bartkowski z Wąbrzeźna. Podczas inauguracji specjalny medal odebrał z rąk prezydenta Torunia najmłodszy uczestnik – 3-letni Oskar Gutkowski z Sierpca.

- Niech to wspólne, sportowe spotkanie rozpala w nas miłość do sportu i wolę pokonywania własnych barier, własnych niemożliwości, nie tylko fizycznych, ale i tych które są w naszym sercu i w myślach. Niech to będzie symbol zagorzalej chęci uprawiania sporu, bo o to w tym wszystkim chodzi ! - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski. - Każdy może być sportowcem, nie tylko tak wybitnym i wyjątkowym, jak Ci, którzy startują na olimpiadach gdzieś w dalekich krajach, ale też ten, kto potrafi pokonać własne słabości, odważy się wyjść z domu, spotkać z innymi i pokazać swoje umiejętności. Tu każdy z Was zdobędzie medal!

Z roku na rok impreza przyciąga coraz liczniejszą reprezentację zawodników z całego regionu. Są to osoby z różnym stopniem niepełnosprawności fizycznej, psychicznej i intelektualnej. Specjalnie dla nich przygotowano konkurencje, w których mogą się wykazać pomimo różnorodnych ograniczeń. Organizatorami wydarzenia są Ognisko Sportu Niepełnosprawnych Alfa Sport Toruń i Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Toruniu we współpracy z lokalnymi fundacjami.

- Podjęliśmy tę inicjatywę, żeby jednoczyć środowisko osób niepełnosprawnych, mieć możliwość się spotkać, porozmawiać o swoich problemach, ale przy okazji bawić się w otoczeniu tak pięknych okoliczności stadionu, który jest przystosowany do naszych możliwości - mówi Seweryn Smorga ze Stowarzyszenia Ognisko Sportu Niepełnosprawnych Alfa Sport Toruń, główny animator wydarzenia. - Spędziliśmy 12 lat nad tym, żeby przekonać osoby niepełnosprawne do tego, że nie trzeba się bać swojej aktywności, swoich współbratymców, którzy tutaj z nami są, że jesteśmy jedną wielką rodziną sportową.

Rywalizacja odbywa się w następujących konkurencjach: pływanie, piłka nożna, konkurencje siłowe, lekkoatletyka, wioślarstwo halowe, tenis stołowy, boule i wiele innych z podziałem na wiek, płeć, stopień i rodzaj niepełnosprawności. Wszystkie konkurencje odbywają się w obiektach Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Toruniu, które są przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych - poza stadionem m.in. także na lodowisku MOSIR i w Centrum Wspinaczkowym GATO.

Po południu na uczestników czeka jeszcze koncert Lenki Mrówczyńskiej, uczestniczki VI edycji The Voice Kids.

Fot. Sławomir KowalskiNajczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Uroczyste ślubowanie na sztandar miasto zakończyło 17 czerwca 2024 r. służbę przygotowawczą 6 nowych pracowników Urzędu Miasta Torunia.
 • Kultura, Miasto
  Święto Miasta zbliża się wielkimi krokami! W dniach 20 – 24 czerwca na torunian czeka cały szereg atrakcji, dzięki którym świętowanie urodzin Torunia stanie się jeszcze przyjemniejsze.
 • Plac 4 czerwca 1989 r. po zdemonotowaniu barierek wokół terenu inwestycji w poniedziałek 17 czerwca 2024 r. Fot. Małgorzata Litwin
  Miasto
  Komunikat w sprawie czasowego wstrzymania prac ziemnych w rejonie Alei Solidarności i ul. Wały gen. Sikorskiego.
 • Miasto, Sport
  18 czerwca 2024 r. na Stadionie Miejskim przy ul. Bema odbędzie się 46. Memoriał Grzegorza Duneckiego – patrona obiektu.
 • Eko, Kultura, Miasto
  Na kocykach, leżakach i matach piknikowych posłuchaliśmy muzyki i wspólnie odpoczywaliśmy w parku na Bydgoskim Przedmieściu.
 • Miasto
  17 czerwca 2024 r. w Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia im. gen. J. Bema odbyła się uroczystość objęcia obowiązków komendanta Centrum przez płk. Romana Piotrowskiego.
 • 17 czerwca 2024 r. w Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia im. gen. J. Bema odbyła się uroczystość objęcia obowiązków komendanta Centrum przez płk. Romana Piotrowskiego.
 • Serdecznie zapraszamy na recital fortepianowy włoskiego pianisty, Sandro Ivo Bartoli, który będzie gościem w Zespole Szkół Muzycznych w Toruniu w dniach 19-20 czerwca 2024 r.
 • Komunikat w sprawie czasowego wstrzymania prac ziemnych w rejonie Alei Solidarności i ul. Wały gen. Sikorskiego.
 • Według raportu Głównego Urzędu Statystycznego, Toruń znalazł się wśród miast z najmniejszym udziałem osób narażonych na hałas w ciągu doby.
 • 18 czerwca 2024 r. na Stadionie Miejskim przy ul. Bema odbędzie się 46. Memoriał Grzegorza Duneckiego – patrona obiektu.
 • 14 czerwca 2024 r. piłkarska reprezentacja Urzędu Miasta Torunia i jednostek organizacyjnych Gminy Miasta Toruń wzięła udział w IX Piłkarskim Turnieju Samorządowców Województwa Kujawsko-Pomorskiego o Puchar Marszałka – Waganiec 2024.
 • Kościół św. Szczepana obchodzi swoje 120-lecie. Uroczystości z tej okazji odbyły się 16 czerwca 2024 r.
 • Anne Weber z Niemiec i Zbigniew Rokita z Polski – to laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S.B. Lindego w 2024 r. Nagrody odebrali 16 czerwca 2024 r. podczas uroczystości w Ratuszu Staromiejskim.