Tramwaje Pesy w Toruniu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Tramwaje Pesy w Toruniu

Bydgoska PESA dostarczy do Torunia 12 nowoczesnych tramwajów. 18 grudnia 2013 r. MZK podpisało umowę na zakup nowego taboru.  

W lipcu 2013 r. Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu ogłosił przetarg na dostawę supernowoczesnych tramwajów. Wygrała go bydgoska fabryka PESA, która zaoferowała pojazdy za cenę 92,5 mln zł brutto. Zakup 12 tramwajów niskopodłogowych Swing jest finansowany z emisji obligacji oraz dotacji unijnej w ramach projektu "Integracja systemu transportu miejskiego wraz z zakupem taboru tramwajowego w Toruniu - BiT-City". Będzie to 6 wagonów 3-członowych o długości 19 m, mieszczących do 123 osób (miejsc siedzących 25) i tyle samo 5-członowych o długości 30 m, w których zmieści się nawet 207 osób (miejsc siedzących 40). Pierwsze składy dotrą do Torunia jesienią przyszłego roku, ostatnie - zgodnie z umową - do końca września 2015 r.

Tramwaj jest proekologiczny, szybki, sprawny, trwały i bezpieczny w ruchu - to zalety, które przemawiają za tym, że tramwaje przeżywają dzisiaj swój renesans. Rozwojowi tej formy komunikacji sprzyjają także wyraźnie przychylne sygnały ze strony instytucji europejskich, które chętnie wspierają finansowo transport szynowy, z czego jako miasto staramy się korzystać, skutecznie pozyskując na ten cel fundusze unijne – mówi prezydent Torunia Michał Zaleski. Mam nadzieję, że torunianie będą chętnie jeździli nowymi tramwajami, odczują ich wygodę i komfort podróżowania.

Umowę podpisali prezes MZK Janusz Szymański 
i prezes firmy PESA Tomasz Zaboklicki

Pojazdy będą niskopodłogowe, wyposażone w wysuwaną rampę, przyjazne dla osób starszych, na wózkach inwalidzkich i dla matek z dziećmi. Będą miały nowoczesne, aerodynamiczne kształty oraz wyciszone, klimatyzowane wagony i kabiny motorniczych. Trwają uzgodnienia dotyczące kolorystyki wagonów i wykończenia wnętrza. Siedzenia zostaną wykonane z trudno zapalnego materiału, odpornego na ścieranie i łatwego do utrzymania w czystości. Wagony będą wyposażone w automaty biletowe i system zliczania pasażerów, z funkcją umożliwiającą rozróżnienie pasażerów wchodzących i wychodzących. Zastosowane w pojazdach rozwiązania techniczne (falowniki trakcyjne) sprzyjają oszczędzaniu energii i obniżeniu kosztów eksploatacji. Istotną kwestią jest bezpieczeństwo nowego taboru. Podłoga w wagonach zostanie wyłożona wykładziną antypoślizgową, a na całej długości znajdą się uchwyty i poręcze umożliwiające pasażerom utrzymanie równowagi w czasie jazdy. Nie będzie ostrych krawędzi i innych elementów mogących spowodować urazy. Składy będą wyposażone w monitoring i system informacji pasażerskiej w czasie rzeczywistym, a przystanki będą zapowiadane.

To bardzo nowoczesne technologie, nowe pulpity w kabinach motorniczych wyglądają jak kabiny samolotów, ale w ramach umowy producent jest zobowiązany do przeszkolenia naszych pracowników. Na pewno jakość obsługi mieszkańców dzięki nowym tramwajom znacznie się poprawi – zapewnił prezes toruńskiego MZK Janusz Szymański.

Tramwaje bydgoskiej fabryki PESA jeżdżą już nie tylko w Polsce, ale także w Europie (m.in. we Włoszech, na Węgrzech), w Azji i Ameryce Południowej. Niedawno firma zawarła kontrakt na dostawę tramwajów dla Moskwy. Co warte podkreślenia, w naszym regionie na rzecz PESY pracuje 556 firm, dostarczających fabryce usługi i podzespoły.

Naszym priorytetem jest bezpieczeństwo produkowanych przez nas tramwajów podkreślił Tomasz Zaboklicki, prezes firmy PESA. – Są to pojazdy bardzo nowoczesne i wygodne dla pasażerów, ale zdecydowanie poprawi się także komfort pracy motorniczych, którzy będą mieli do dyspozycji ciche, klimatyzowane kabiny. Z pewnością do wielu nowoczesnych rozwiązań, jak joysticki czy monitory dotykowe, będą się musieli przyzwyczaić.

Zakup 12 nowych tramwajów to nie koniec inwestycji miasta w tej dziedzinie. W Toruniu trwa w tej chwili rozbudowa sieci tramwajowej: powstaje nowa, prawie 2-km linia do miasteczka uniwersyteckiego na Bielanach, łącznie z pętlą przy ul. Okrężnej, rozbudowywane są torowiska odstawcze przy ul. Olimpijskiej, a podobne powstaną wkrótce przy Motoarenie. Trwa też budowa platformy przesiadkowej w śladzie alei Solidarności, która połączy linię nr 1 z linią nr 2, istotnie usprawniając komunikację tramwajową w mieście.

Na kolejne lata zaplanowano remonty istniejących torowisk, głównie pod kątem ich wyciszenia. Miasto ma gotowe wnioski o dotacje unijne na zakup nowych tramwajów w kolejnym okresie programowania europejskiego. W planach po 2018 r. jest budowa nowej zajezdni tramwajowej w rejonie ulic Barwnej, Olimpijskiej i Skłodowskiej-Curie.

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  W ramach Święta Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu odbędą się m.in. spotkanie młodych, rodzinny piknik kosmiczny pt. "Astrobaza Toruń" oraz wyjątkowy koncert "Pod wspólnym niebem" z udziałem znanych gwiazd.
 • Na zdjęciu białe kwiaty w donicy przed budynkiem urzędu
  Eko, Miasto
  Rozpoczęły się nasadzenia kwiatów w centrum Torunia. Łącznie pojawi się tam ok. 11,5 tys. kwitnących roślin.
 • Na zdjęciu widok na Rynek Staromiejski, na pierwszym planie ratusz
  Miasto
  Z okazji obchodzonego 27 maja Dnia Pracownika Samorządowego i Dnia Samorządu Terytorialnego życzenia urzędnikom składają prezydent Paweł Gulewski oraz przewodniczący Rady Miasta Łukasz Walkusz wraz z Radnymi.
 • Miasto
  Od 27 do 30 maja 2024 r. trwają konsultacje społeczne dotyczące projektu uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie określenia zasad wyznaczania składu oraz zasad działania Komitetu Rewitalizacji na terenie Gminy Miasta Toruń.
 • Miasto
  Gmina Miasta Toruń, wzorem lat ubiegłych, realizuje Programy Polityki Zdrowotnej adresowane do mieszkańców Torunia.
 • Ambasador Finlandii w UMT
  Miasto
  Pani Päivi Maarit Laine, Ambasador Finlandii w Polsce odwiedziła Urząd Miasta Torunia. 27 maja 2024 r. spotkał się z nią Prezydent Paweł Gulewski. Była to pierwsza oficjalna wizyta Pani Ambasador w Toruniu. Towarzyszył jej Konsul Honorowy Finlandii w Toruniu, pan Tadeusz Pająk. Podczas rozmowy w Urzędzie Miasta Torunia Pan Prezydent wyraził...
 • Gmina Miasta Toruń, wzorem lat ubiegłych, realizuje Programy Polityki Zdrowotnej adresowane do mieszkańców Torunia.
 • Hokejowy Klub Pomorzanin Toruń został wicemistrzem Polski w hokeju na trawie.
 • 27 maja obchodzimy Dzień Samorządu Terytorialnego oraz Pracownika Samorządowego.
 • „Nie ma jak u mamy” – to coroczny koncert z okazji Dnia Matki, organizowany przez marszałka województwa kujawsko-pomorskiego. W 2024 r. blisko 6000 gości powitał prezydent Torunia Paweł Gulewski.
 • Wyjątkowy prezent dla mam z okazji ich święta przygotowała Toruńska Orkiestra Symfoniczna – 26 maja 2024 r. wystąpiła pod batutą Krzesimira Dębskiego z koncertem muzyki filmowej.
 • W niedzielę 26 maja 2024 r. wieczorem spodziewane są burze z silnymi opadami deszczu. Apelujemy o ostrożność.
 • 26 maja 2024 r. zakończyła się pierwsza edycja Festiwalu Twórczości dla Dzieci i Młodzieży Arte! Gościem specjalnym koncertu finałowego był Mezo.
 • W ramach wymiany edukacyjnej do Torunia przyjechało 31 uczniów i opiekunów z Theodor-Heuss-Gymnasium z Getyngi.