Tramwaj na północ coraz bliżej | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Tramwaj na północ coraz bliżej

Miasto, MZK
Data publikacji: 11 lipca 2023
Autor: Sylwia Derengowska
Na zdjęciu: nowe torowisko tramwajowe, w tle bloki

Budowa nowej linii tramwajowej jest już na finiszu. Znaczna część torowiska i infrastruktury towarzyszącej jest już gotowa, ale w kilku miejscach  trwają jeszcze końcowe prace. Najwięcej dzieje się obecnie na ul. Legionów, w sąsiedztwie zajezdni autobusowej.

Nową linią tramwajową, która biegnie od pl. NOT Szosą Chełmińską, ul. Długą, Legionów, Polną, Ugory i Watzenrodego aż do nowej pętli przy ul. Heweliusza, pasażerowie pojadą już za kilka tygodni.

- Toruń stawia na sprawną i szybką komunikację, która – co najważniejsze – jest przyjazna dla środowiska naturalnego. Podróżując tramwajem nie emitujemy spalin, zostawiamy prywatne samochody w garażach i wygodnie, sprawnie możemy przemieszczać się do różnych części miasta. Po drodze mamy węzły przesiadkowe, a więc podróżowanie po Toruniu staje się szybkie i wygodne mówi prezydent Torunia Michał Zaleski. - Poza tramwajami mamy coraz więcej ekologicznych autobusów – elektrycznych i hybrydowych. Pasażerowie to doceniają i coraz częściej korzystają z miejskiego, publicznego transportu. Cała inwestycja to bardzo duży wydatek, ponad 200 mln zł, i była możliwa dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej, z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Większość prac przy budowie nowej linii tramwajowej została już ukończona. Tak jest na całym odcinku od przejazdu kolejowo-drogowo-tramwajowego na ul. Legionów, wzdłuż ul. Polnej, Ugory, Watzenrodego do ronda Strobanda. Gotowe jest tu torowisko, sieć trakcyjna, nowy układ drogowy, drogi rowerowe, chodniki i perony przystankowe.  Obecnie trwają przygotowania do artystycznego urozmaicenia wybranych wiat przystankowych. Pozostałe zaprojektowano w formie zielonych przystanków.

Od ronda Strobanda do nowej pętli przy ul. Heweliusza prace kontraktowe także się już zakończyły. Pozostały jeszcze do zrobienia roboty dodatkowe, nie wchodzące w zakres kontraktu, czyli budowa chodnika, wygrodzenia na łuku pętli i dodatkowe nasadzenia zieleni oraz prace porządkowe.
Finiszują już także na odcinku przejazdu kolejowo-drogowo-tramwajowego na ul. Legionów  do centrum, ale tu pozostało jeszcze trochę do zrobienia. Na Szosie Chełmińskiej, do ul. Długiej trwają prace przy oznakowaniu  poziomym i pionowym, uzupełnianie bruku, urządzanie zieleni, dokończenie zielonych przystanków, wykończenie i wyposażenie wiat przystankowych, wykonanie wygrodzeń. 11 lipca 2023 r. nad ranem na Szosie Chełmińskiej, na odcinku od pl. NOT do ul. Dekerta, odbył się pierwszy przejazd techniczny.

Podobne prace zostały do dokończenia także wzdłuż ul. Długiej i Legionów. Ponadto na Legionów trwa układanie górnej płyty torowiska, mat rozchodnikowych na zielonym torowisku, montaż sieci trakcyjnej i budowa ścieżki rowerowej.

- Najbardziej intensywne prace trwają w tej chwili na ul. Legionów, w pobliżu przejazdu kolejowo-tramwajowego. Uzgodnienia z koleją odnośnie tego rozwiązania trwały bardzo długo, ale zakończyły się sukcesem i pierwszy pociąg już tamtędy przejechał. Na przejazd tramwaju tym przejazdem musimy jeszcze poczekać, ale mamy już za sobą pierwszy przejazd techniczny mający na celu m.in. sprawdzenie funkcjonowania rozjazdów na pl. NOT. Wszystkie zadziałały sprawniemówi prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu Zbigniew Wyszogrodzki.

Po oddaniu do użytku nowej linii tramwajowej w Toruniu przybędzie prawie 13 tys. metrów toru pojedynczego torowiska, z czego ok. 5,2 tys. metrów toru pojedynczego budowana jest w technologii zielonej. Warto tu wspomnieć, że zielonych torowisk przybywa w Toruniu z każdą inwestycją realizowaną przez Miejski Zakład Komunikacji. Dzięki pozyskaniu dodatkowego dofinansowania linia kończy się nową pętlą z dwoma peronami końcowymi i jednym peronem początkowym przy ul. Heweliusza. Znajduje się tam budynek z zapleczem socjalnym. Wzdłuż nowej linii powstało platform przystankowych, z czego 14 w formie zielonych przystanków.

Fot. Sławomir Kowalski

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: ludzie niosą ulicą miasta żółto-niebieską flagę Ukrainy
  Miasto
  Od 24 lutego 2022 r. w Ukrainie toczy się wojna. Jako wyraz solidarności z jej narodem w drugą rocznicę tego wydarzenia miało miejsce poruszające spotkanie na Rynku Staromiejskim.
 • Na zdjęciu ceglana wierza ruin Zamku Krzyżackiego nocą
  Kultura, Miasto, Sport
  Przed nami weekend pełen magii, czarów i zaklęć - kto chce poczuć się czarodziejem i wróżką, zapraszamy do wizyty w Zamku Krzyżackim. A kto już się zmęczy czarowaniem, zachęcamy do uczestnictwa w wielu innych zajmujących wydarzeniach w Toruniu.
 • Na zdjęciu: zawodnicy masters - mężczyźni biorą udział w biegu w hali na bieżni
  Miasto, Sport
  24 lutego 2024 r. w Arenie Toruń odbędą się są 33. Halowe Mistrzostwa Polski w Lekkiej Atletyce Masters połączone z 7. Halowymi Mistrzostwami Polski Lekarzy.
 • Akt powołania na stanowisko urzędnicze odbiera z rąk prezydenta Torunia Natalia Raszkiewicz
  Miasto
  Do korpusu urzędników toruńskiego samorządu dołączyło 10 nowych osób. 23 lutego 2024 r., po zakończeniu służby przygotowawczej i zdaniu egzaminu, złożyły ślubowanie na sztandar miasta i odebrały z rąk prezydenta akty powołań na stanowiska urzędnicze.
 • Na zdjęciu: ludzie w kościele, widać złoty ołtarz
  Miasto
  Uroczystą mszą św. odpustową uczczono pamięć o toruńskim duchownym, patronie harcerzy polskich, bł. ks. Stefanem Wincentym Frelichowskim.
 • Miasto, Toruń dla Ukrainy
  24 lutego 2022 roku rozpoczęła się agresja rosyjska na Ukrainę. W 2. rocznicę tych dramatycznych wydarzeń głos zabrał prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Od poniedziałku 26 lutego 2024 r. wprowadzone zostaną korekty odjazdów linii nr 30, 39 i 44 w dni robocze z pętli Nad Strugą i Wapienna w godzinach 7:00-8:00.
 • 23 lutego przypada Światowy Dzień Walki z Depresją. Jeśli zauważamy wśród bliskich niepokojące zachowania, nie wahajmy się skorzystać z pomocy specjalisty.
 • 23 lutego 2023 r. w Światowym Dniu Walki z Depresją wiele miast włącza się w ogólnopolską kampanię „Żałoba 146 rodzin”, której organizatorem jest Fundacja Słonie na Balkonie.
 • 22 lutego 2024 r. w Szkole Podstawowej nr 3 przy ul. Legionów odbyło się kolejne spotkanie prezydenta Michała Zaleskiego z mieszkańcami Torunia – tym razem okręgu Chełmińskie.
 • Przedstawiciele firm marketingowych spotkali się z prezydentem Michałem Zaleskim, żeby porozmawiać o możliwościach rozwoju oraz podzielić się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami w prowadzeniu biznesu w Toruniu.
 • Z okazji obchodów 100-lecia hokeja w Toruniu, jak również w ramach akcji „Sportowe ferie 2024” został rozegrany turniej e-hokeja.
 • Na lodowisku Tor-Tor przy ul. Bema trwają Mistrzostwa Polski Centralnej Ligi Juniorów w hokeju na lodzie. W turnieju doskonale spisują się gospodarze - MKS Sokoły Toruń.
 • Wracamy do tematu sceny plenerowej w Czerniewicach. Będziemy rozmawiać o dwóch alternatywnych rozwiązaniach projektowych – walorach funkcjonalnych, kosztach realizacji i utrzymania, potrzebach lokalnego środowiska w zakresie użytkowania obiektu. Zbierzemy uwagi i opinie uczestników.