Towarzystwo Miłośników Torunia ma 100 lat | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Towarzystwo Miłośników Torunia ma 100 lat

Kultura, Miasto
Data publikacji: 17 listopada 2023
Autor: Marcin Pryka

Podczas uroczystości stulecia Towarzystwa Miłośników Torunia w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego w czwartek 16 listopada 2023 r. podsumowano dorobek tej zasłużonej dla Torunia organizacji. Wyróżnienia zasłużonym działaczom To-Mi-To wręczył prezydent Torunia Michał Zaleski.

Towarzystwo Miłośników Torunia powstało 28 maja 1923 r. w Dworze Artusa. Przez te wszystkie lata współtworzyło je zawsze grono zapaleńców, którzy łączyli osobiste przywiązanie do Torunia z naukowymi, kulturalnymi, turystycznymi czy społecznikowskimi aspiracjami.

- Stulecie to czas, który pokazuje dorobek, umiejętności, wolę i miłość tych, którzy zdecydowali się w Toruniu być wspierającymi działalność i istnienie naszego miejskiego organizmu - podkreślił rangę uroczystości prezydent Michał Zaleski. Zwrócił też uwagę na postać Stefana Michałka - prezydenta Torunia w latach 1922-1924, który był jednym z inicjatorów powstania stowarzyszenia.

Prezydent Michał Zaleski podziękował szczególnie za inicjatywy podjęte w kręgu To-Mi-To w ostatnich latach, w tym za: wydawanie od 1996 r. „Rocznika Toruńskiego”, od 1998 r. „Toruńskiego Słownika Biograficznego”, organizację od 2003 r. kwesty cmentarnej na ratowanie zabytkowych nagrobków zasłużonych torunian czy włączenie się w 2020 r. w obchody jubileuszowe setnej rocznicy powrotu Torunia do Polski oraz związaną z tym inicjatywę odbudowy pomnika Poległym Żołnierzom Wojsk Balonowych.

Samorząd Torunia uznaje szczególny i niezastąpiony wpływ tej aktywności na życie społeczne naszego miasta. Wyrazem tego były wyróżnienia nadane przez prezydenta Michała Zaleskiego zasłużonym działaczom. Najwyższe prezydenckie wyróżnienie, czyli Medal Honorowy "Thorunium" otrzymał wiceprezes Towarzystwa dr Michał Targowski.

Z zasługami dr Michała Targowskiego wiąże się organizacja m.in.: Toruńskich Spotkań Kopernikańskich, Wieczorów Toruńskich, konferencji, wystaw i sesji poświęconych dziejom i ludziom Torunia, inscenizacji historycznych, a ponadto aktywne wspieranie Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki oraz obchodów setnej rocznicy powrotu Torunia do wolnej Polski. - Pan doktor Michał Targowski jest wszędzie tam, gdzie jest potrzebny. Przede wszystkim tam, gdzie wymagane jest znawstwo i intrygująca opowieść o dziejach Torunia - powiedział prezydent Michał Zaleski.

Na medalu „Thorunium” znajdują się cztery sławne symbole Torunia, które doskonale pasują do wieloletniej działalności dr Targowskiego: kopernikańska sfera planet, gotyckie okno, wiślana panorama starówki z listy UNESCO oraz anioł herbowy.

Prezydent Michał Zaleski nadał także cztery Medale Pamiątkowe Roku Mikołaja Kopernika. Honorowane są nimi instytucje i osoby życia publicznego, którym Toruń oraz nauka polska zawdzięczają przechowanie i pomnożenie najcenniejszych idei kopernikańskich. Podczas uroczystości otrzymali je: Towarzystwo Miłośników Torunia, dr Cecylia Iwaniszewska, prof. dr hab. Bogusław Dybaś oraz Andrzej Szmak.

Ponadto prezydent nadał czworgu zasłużonym działaczom To-Mi-To miejskie wyróżnienia: statuetki szklanych aniołów, które zawsze zaznaczają związek pomiędzy życiem i społeczną ofiarnością honorowanej osoby z jednym z najważniejszych znaków kulturotwórczych i tożsamościowych Torunia. Otrzymali je: prezes Towarzystwa prof. dr hab. Krzysztof Mikulski, dr Arkadiusz Kierys, prof. Agnieszka Zielińska oraz Joanna Danuta Horyza. Prezydent Michał Zaleski do jubileuszowych życzeń dla Towarzystwa dołączył upominek - biurowy laptop.

Zarząd Towarzystwa uhonorował okolicznościowymi medalami najbardziej aktywnych członków, a także osoby i placówki zaangażowane od lat w realizację statutowych celów To-Mi-To. Z okazji jubileuszu powstał Medal Stulecia Towarzystwa Miłośników Torunia. To wyjątkowa pamiątka, zaprojektowana przez toruńskiego artystę Macieja Jagodzińskiego-Jagenmeera. Powstała na podstawie medalu 750-lecia Torunia, który stworzył w 1983 r. wybitny działacz Towarzystwa - artysta Zygfryd Gardzielewski.

Podczas uroczystości wręczono również honorowe wyróżnienie Towarzystwa Miłośników Torunia - Złote Astrolabium przyznawane od 1979 r. przez Walne Zgromadzenie To-Mi-To. Otrzymali je historyk zajmujący się od lat badaniem dziejów Torunia w czasach baroku i oświecenia prof. Jerzy Dygdała oraz Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Toruniu.

Uroczystość uświetnił występ toruńskiego chóru „Astrolabium”. Dorobek Towarzystwa został zaprezentowany na jubileuszowej wystawie "100 lat działalności Towarzystwa Miłośników Torunia" oraz w książce „Każdy o swym gnieździe myśleć powinien. Towarzystwo Miłośników Torunia i jego dzieje w latach 1923-2023” opracowanej przez profesorów Jarosława Kłaczkowa i Agnieszkę Zielińską.

Fot. Agnieszka Bielecka

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: uczestnicy biegu w strojach Świętego Mikołaja stoją na linii startu na Rynku Staromiejskim, w tle ratusz
    Miasto, Sport
    Kilka tysięcy Mikołajów po raz kolejny zapełni ulice Torunia. W niedzielę, 3 grudnia 2023 roku, rusza 21. edycja Festiwalu Biegów Świętych Mikołajów.
  • Na zdjęciu: pomnik Mikołaja Kopernika ubrany w czerwoną czapkę św. Mikołaja
    Kultura, Miasto, Sport
    W ten weekend w Toruniu rządzą Mikołaje, którzy przyjadą z całej Polski, żeby przebiec ulicami naszego miasta półmaraton lub dystanse 10 i 5 km. Można też pomóc przedświątecznie św. Mikołajowi i wyszukać prezenty dla bliskich na weekendowych jarmarkach.
  • Przedszkole Miejskie nr 3 świętowało 40-lecie istnienia
    Miasto
    2 grudnia 2023 roku Przedszkole Miejskie nr 3 świętowało 40-lecie istnienia. Najważniejszym prezentem dla placówki było nadanie jej imienia Marii Kownackiej.
  • Eko, Inwestycje, Miasto
    Na kilku odcinkach ul. Bema w Toruniu zdejmowana jest kostka betonowa i powstają miejsca dla roślin. Zostanie nawieziona tam urodzajna ziemia. Pojawi się też ponad 4600 sztuk sadzonek, w tym róż okrywowych o czerwonych kwiatach, a w najwęższych miejscach trzcinnika ostrokwiatowego.
  • Pracownik montuje choinkę w otworze chodnika
    Miasto
    Z Nadleśnictwa Golub-Dobrzyń przyjechała do nas choinka, która 1 grudnia 2023 r. stanęła na toruńskim Rynku Staromiejskim.
  • Miasto
    - Proszę o przyjęcie w imieniu torunianek i torunian potwierdzenia trwałej przyjaźni Torunia z polskim środowiskiem artyleryjskim. Na toruńskiej ziemi będziecie traktowani zawsze jako elita polskiej armii i nasi przyjaciele - powiedział podczas obchodów Święta Wojsk Rakietowych i Artylerii prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • - Proszę o przyjęcie w imieniu torunianek i torunian potwierdzenia trwałej przyjaźni Torunia z polskim środowiskiem artyleryjskim. Na toruńskiej ziemi będziecie traktowani zawsze jako elita polskiej armii i nasi przyjaciele - powiedział podczas obchodów Święta Wojsk Rakietowych i Artylerii prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Już w najbliższą środę, jak co roku tradycyjnie 6 grudnia - w Mikołajki - w trasę ruszy świąteczny, iluminowany tramwaj Miejskiego Zakładu Komunikacji.
  • Od 1988 r. dzień 1 grudnia jest obchodzony jako Światowy Dzień AIDS. Jego celem jest uwrażliwienie na problem oraz solidaryzowanie się z ludźmi dotkniętymi tą chorobą.
  • Zakończyły się prace polegające na wykonaniu specjalistycznych zabiegów pielęgnacyjnych na pięciu toruńskich pomnikach przyrody. Miały one na celu polepszenie ich stanu zdrowotnego i poprawę warunków bezpieczeństwa dla osób przebywających w ich bezpośrednim sąsiedztwie.
  • W dniach 4-10 grudnia 2023 roku Toruń będzie gospodarzem Mistrzostw Polski Seniorek i Seniorów w boksie olimpijskim. Poznaj program zawodów.
  • Na kilku odcinkach ul. Bema w Toruniu zdejmowana jest kostka betonowa i powstają miejsca dla roślin. Zostanie nawieziona tam urodzajna ziemia. Pojawi się też ponad 4600 sztuk sadzonek, w tym róż okrywowych o czerwonych kwiatach, a w najwęższych miejscach trzcinnika ostrokwiatowego.
  • Muzeum Okręgowe w Toruniu już po raz 44. zorganizowało Międzynarodowy Konkurs Plastyczny dla Dzieci i Młodzieży „Moja Przygoda w Muzeum”. Uroczyste wręczenie nagród laureatom oraz otwarcie wystawy pokonkursowej, na które serdecznie zapraszamy, odbędzie się 8 grudnia 2023 r. o godz. 12.00. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego.
  • Spadła liczba dewastacji i kradzieży, z roweru korzystają chętniej mężczyźni, a średni czas wypożyczenia roweru to 22 minuty - tak najkrócej można podsumować kończący się sezon roweru miejskiego Torvelo w Toruniu. Rowery trafiły do magazynu, gdzie zostaną przygotowane do nowego sezonu, który ruszy 1 marca 2024 r.