Toruńskie Jordanki wśród najlepszych | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Toruńskie Jordanki wśród najlepszych

Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 29 listopada 2022
Autor: Marcin Pryka
Jordanki

Toruńskie Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki znalazło się na liście dziesięciu najśmielszych projektów architektonicznych ostatnich lat.

Powstające w Polsce najbardziej nietypowe, oryginalne i innowacyjne projekty są nagradzane na całym świecie. Współczesne technologie pozwalają projektować więcej i szybciej. Ważny w tym wszystkim jest nie tylko wygląd czy oryginalność, ale również funkcjonalność. Portal noizz.pl wyróżnił dziesięć najśmielszych projektów, które łączą zarówno estetykę, kreatywność, jak i praktykę rozwiązań.


Jak podkreślił portal, toruńskie Jordanki nie zostały zaprojektowane przez polskie biuro architektoniczne, ale ich oryginalna i dość nietypowa jak na polski krajobraz bryła sprawia, że nie sposób o nich nie wspomnieć. Obecnie są bowiem jednym z najbardziej śmiałych i wielofunkcjonalnych projektów architektonicznych w Polsce.

Lokalizacja obiektu w pobliżu toruńskiej starówki, wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO, stała się dla architekta Fernando Menisa inspiracją do zastosowania tradycyjnych, lokalnych materiałów. Betonowa bryła, prosta i surowa z zewnątrz, w środku kryje zgeometryzowane, ale jednak bardzo organiczne, intensywne ceglane wnętrze.


Jordanki, wyglądem przypominające skałę, zostały zaprojektowane w taki sposób, by móc oferować szeroki wachlarz eventów: teatralnych, tanecznych, muzycznych, filmowych, operowych i innych. Powierzchnia 21 837 m kw. stawia je w czołówce największych i najbardziej wielofunkcyjnych audytoriów we współczesnej Polsce. Mobilność przegród wewnętrznych umożliwia dość elastyczne formowanie przestrzeni na potrzeby najróżniejszych wydarzeń, a specjalny projekt sufitu umożliwia również odpowiednie dopasowanie warunków akustycznych. Wewnętrzna scena może być otwarta na przestrzeń parku – na potrzeby większych, plenerowych zgromadzeń.


Oprócz toruńskich Jordanek, na liście noizz.pl znalazły się takie obiekty, jak: Dom prywatny "Arka" Roberta Koniecznego w Brennie, warszawskie Dom Kereta, Varso Tower i Budynek Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, Muzeum Śląskie w Katowicach, NOSPR – nowa siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, Muzeum Ognia w Żorach, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz Morskie Centrum Nauki im. prof. Jerzego Stelmacha w Szczecinie.


Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    Jednym z wydarzeń tegorocznej majówki był niezwykły koncert patriotyczny pt. "3 majowa Symfonia Wolności" zorganizowany przez Fundację Kraj Wspaniały na terenie przepięknego parku w Brąchnówku.
  • Kultura, Miasto
    W dniu Święta Konstytucji 3 Maja toruński Rynek Staromiejski po raz kolejny stał się miejscem szczególnych wydarzeń. - To najpiękniejsze i najradośniejsze polskie święto przeżywamy w samym sercu Torunia, na terenie Zespołu Staromiejskiego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO - podkreślił prezydent Torunia Michał Zaleski....
  • Kultura, Miasto
    Medale Thorunium, Statuetki Herbu Torunia, Statuetki Toruńskiego Flisaka oraz Medale Pamiątkowe Roku Mikołaja Kopernika zostały wręczone osobom zasłużonym dla miasta. Uroczystość odbyła się 2 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim.
  • Kultura, Miasto
    Jednym z wydarzeń tegorocznej majówki był niezwykły koncert patriotyczny pt. "3 majowa Symfonia Wolności" zorganizowany przez Fundację Kraj Wspaniały na terenie przepięknego parku w Brąchnówku.
  • Kultura, Miasto
    Koncert „Zaucha Serca Bicie” wieczorową porą zakończył toruńskie obchody Święta Konstytucji 3 Maja (3.05.2024 r.). Na scenie wystąpili wybitni artyści: Ania Karwan, Ewa Abart, Mateusz Wiśniewski, Dodo Jaszczyńska oraz Paweł Wolsztyński.
  • Miasto, Sport
    Toruński Apator pokonał (3.05.2024 r.) na Motoarenie drużynowego wicemistrza Polski Spartę Wrocław 52:38. Na Motoarenie zasiadło prawie 14 tysięcy widzów.
  • Medale Thorunium, Statuetki Herbu Torunia, Statuetki Toruńskiego Flisaka oraz Medale Pamiątkowe Roku Mikołaja Kopernika zostały wręczone osobom zasłużonym dla miasta. Uroczystość odbyła się 2 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim.
  • Uroczystości z udziałem wojska i pełen licznych atrakcji piknik patriotyczny - w ten sposób Toruń obchodził w tym roku Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. - Biało-czerwonymi flagami zdobimy toruńskie domy, patrzymy na nie z dumą i z uznaniem dla dziedzictwa narodowego naszego miasta i kraju - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Na inaugurację tegorocznego festiwalu Probaltica na Rynku Staromiejskim w Toruniu wystąpiła jazzowa orkiestra Kaunas Bigbandas z naszego miasta partnerskiego - Kowna. Następnie, w rocznicę przystąpienia do UE muzycy z krajów bałtyckich spotkali się w Toruniu i wspólnie zagrali IX Symfonię L. van Beethovena wraz z Hymnem Unii Europejskiej.
  • 2 maja 2024 r. po raz 20. obchodzimy Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.
  • Na Rynku Staromiejskim odbyło się wydarzenie z okazji 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, podczas którego licznie zgromadzeni torunianie i przybyli do Torunia goście wspólnie z Chórem Akademickim Uniwersytetu Mikołaja Kopernika odśpiewali hymn UE pt. „Oda do radości”.
  • Tuż przed majówką miasto uruchomiło w Toruniu fontanny miejskie. Wracają także widowiskowe pokazy wieczorne na fontannie Cosmopolis przy Fosie Staromiejskiej.
  • We wtorek 30 kwietnia 2024 r. w Komendzie Miejskiej PSP w Toruniu odbył się uroczysty apel z okazji przyjęcia obowiązków Komendanta Miejskiego PSP w Toruniu przez bryg. Sławomira Grudzińskiego.
  • Nowe podłogi i balustrady - zakończył się remont tarasu widokowego przy ul. Majdany.