Toruńskie Jordanki wśród najlepszych | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Toruńskie Jordanki wśród najlepszych

Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 29 listopada 2022
Autor: Marcin Pryka
Jordanki

Toruńskie Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki znalazło się na liście dziesięciu najśmielszych projektów architektonicznych ostatnich lat.

Powstające w Polsce najbardziej nietypowe, oryginalne i innowacyjne projekty są nagradzane na całym świecie. Współczesne technologie pozwalają projektować więcej i szybciej. Ważny w tym wszystkim jest nie tylko wygląd czy oryginalność, ale również funkcjonalność. Portal noizz.pl wyróżnił dziesięć najśmielszych projektów, które łączą zarówno estetykę, kreatywność, jak i praktykę rozwiązań.


Jak podkreślił portal, toruńskie Jordanki nie zostały zaprojektowane przez polskie biuro architektoniczne, ale ich oryginalna i dość nietypowa jak na polski krajobraz bryła sprawia, że nie sposób o nich nie wspomnieć. Obecnie są bowiem jednym z najbardziej śmiałych i wielofunkcjonalnych projektów architektonicznych w Polsce.

Lokalizacja obiektu w pobliżu toruńskiej starówki, wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO, stała się dla architekta Fernando Menisa inspiracją do zastosowania tradycyjnych, lokalnych materiałów. Betonowa bryła, prosta i surowa z zewnątrz, w środku kryje zgeometryzowane, ale jednak bardzo organiczne, intensywne ceglane wnętrze.


Jordanki, wyglądem przypominające skałę, zostały zaprojektowane w taki sposób, by móc oferować szeroki wachlarz eventów: teatralnych, tanecznych, muzycznych, filmowych, operowych i innych. Powierzchnia 21 837 m kw. stawia je w czołówce największych i najbardziej wielofunkcyjnych audytoriów we współczesnej Polsce. Mobilność przegród wewnętrznych umożliwia dość elastyczne formowanie przestrzeni na potrzeby najróżniejszych wydarzeń, a specjalny projekt sufitu umożliwia również odpowiednie dopasowanie warunków akustycznych. Wewnętrzna scena może być otwarta na przestrzeń parku – na potrzeby większych, plenerowych zgromadzeń.


Oprócz toruńskich Jordanek, na liście noizz.pl znalazły się takie obiekty, jak: Dom prywatny "Arka" Roberta Koniecznego w Brennie, warszawskie Dom Kereta, Varso Tower i Budynek Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, Muzeum Śląskie w Katowicach, NOSPR – nowa siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, Muzeum Ognia w Żorach, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz Morskie Centrum Nauki im. prof. Jerzego Stelmacha w Szczecinie.


Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Kobiety odśnieżajace chodnik przed sklepem
  Drogi, Miasto
  W związku z obfitymi opadami śniegu przypominamy, że obowiązek odśnieżania dotyczy nie tylko służb miejskich, ale także innych właścicieli i zarządców nieruchomości na terenie Torunia.
 • Mężczyzna w żółtej kurtce puka do drzwi
  Miasto
  Od soboty 4 lutego 2023 r. w Toruniu rozpocznie się akcja roznoszenia decyzji wymiarowych w sprawie podatków lokalnych na rok 2023.
 • Zdjęcie przedstawia lód na chodniku.
  Miasto
  Po intensywnych opadach śniegu przyjdzie oblodzenie. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie I stopnia dla Torunia.
 • Plakat z rodziną, dzieckiem i telefonem z aplikacją mobilną ZUS
  Miasto
  Duże zainteresowanie świadczeniem 500+. Do ZUS napłynęło już prawie 670 tys. wniosków.
 • Baner 550-lecia Mikołaja Kopernika przed wejściem do sali sesyjnej Rady Miasta Torunia
  Miasto
  Rozpatrzenie uchwały w sprawie zasad udzielania dotacji konserwatorskich będzie jedynym punktem sesji Rady Miasta Torunia 9 lutego 2022 r.
 • Piaskarka na zaśnieżonych Wałach gen. Sikorskiego
  Drogi, Kultura
  W związku z intensywnymi opadami śniegu 3 lutego 2023 roku na toruńskie drogi ruszyły piaskarki i ciągniki.
 • Narodowy Bank Polski 9 lutego 2023 r. wprowadzi do obiegu kolekcjonerski banknot oraz srebrną monetę kolekcjonerską poświęcone Mikołajowi Kopernikowi.
 • Część wydziałów Urzędu Miasta Torunia zmieniła swoje dotychczasowe siedziby. Poniżej wykaz aktualnych lokalizacji.
 • Ostrzeżenie będzie obowiązywało od 2 lutego 2023 roku od godziny 19:00 do 3 lutego 2023 roku do godziny 09:00.
 • Od poniedziałku 6 lutego 2023 r. zostanie otwarte po przebudowie przejście dla pieszych na Szosie Chełmińskiej w rejonie Trasy Średnicowej Północnej przy ul. Wybickiego.
 • Najlepsze prace udekorują torty, które pojawią się 18 lutego 2023 roku podczas imprezy urodzinowej Mikołaja Kopernika.
 • Prawne aspekty funkcjonowania samorządów były tematem konferencji samorządowej, jaka odbyła się 1 lutego 2023 r. w Centrum Innowacyjnej Edukacji. Gościem spotkania był minister ds. samorządu terytorialnego Włodzimierz Tomaszewski.
 • Przeciwdziałanie nałogom i patologiom społecznym to cele programu "Profilaktyka Uzależnień", prowadzonego przez Fundację Pomocy Samotnym Matkom w Toruniu.
 • Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia prowadzi nabory wniosków na formy wsparcia, które realizowane są w ramach środków pochodzących z Funduszu Pracy.