Toruński dom obojga narodów | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Toruński dom obojga narodów

Kultura, Miasto
Data publikacji: 02 lipca 2009
Autor: admin_vobacom

1 lipca 2009 r. został otwarty Dom Litewsko- Polski w Toruniu . Obecny na uroczystości Prezydent Republiki Litewskiej Valdas Adamkus uhonorował prezydenta Torunia i konsula honorowego Litwy odznaczeniami państwowymi. Na UMK odbyła się promocja jego książki.

W centrum toruńskiej starówki jest od 1 lipca 2009 r. specjalne miejsce, w którym Polacy i Litwini mogą się spotykać, rozwijać kontakty w sferze kulturalnej, turystycznej i gospodarczej. Uroczyście otwarty przez prezydenta Valdasa Adamkusa Dom Litewsko-Polski mieści się w pięknie odrestaurowanej, zabytkowej kamienicy gotyckiej przy ul. Piekary 12. W planach jest rozbudowa domu o kolejny, nowoczesny segment, architektonicznie i stylistycznie powiązany z istniejącym. Znajdą w nim miejsce biura Konsulatu Honorowego Litwy, który w przyszłości zostanie tu przeniesiony z ul. Batorego. 

 

Prezydent Republiki Litewskiej przyleciał samolotem do Bydgoszczy i tuż przed godz. 22.00 przyjechał do Torunia. Tego dnia uczestniczył bowiem w Lublinie w obchodach 440. rocznicy Unii Lubelskiej, w wyniku której powstała Rzeczpospolitą Obojga Narodów.
Po uroczystym odsłonięciu tablicy na Domu Litewsko-Polskim w Toruniu, Valdas Adamkus wpisał się do wyłożonej księgi pamiątkowej i obejrzał znajdującą się we wnętrzu wystawę zdjęć dokumentujących jego poprzednią wizytę w Toruniu, 1 października 2007 r., którą złożył wraz z prezydentem RP Lechem Kaczyńskim. Wówczas to szef państwa litewskiego został uhonorowany doktoratem honoris causa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, zwiedził toruńską starówkę, uczestniczył w otwarciu Konsulatu Honorowego Republiki Litewskiej i wmurowaniu kamienia węgielnego pod Dom Litewsko-Polski.

Podczas obecnej wizyty Valdasowi Adamkusowi towarzyszył Piotr Kownacki, szef Kancelarii Prezydenta RP, Egidijus Meilunas - ambasador Republiki Litewskiej w Polsce oraz liczna grupa litewskich gości. Po otwarciu Domu Litewsko-Polskiego uroczystość przeniosła się do nieodległego Collegium Maximum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, gdzie odbyła się promocja książki Valdasa Adamkusa "Alma i Valdas - Litwa nasz los".

Autobiografia, w której Adamkus opisuje drogę do litewskiej wolności z perspektywy doświadczeń własnych i swojej żony Almy Adamkien, ukazała się nakładem toruńskiego wydawnictwa Adam Marszałek. Publikację tę już niedługo można będzie kupić w Domu Litewsko-Polskim. Podczas spotkania prezydent Republiki Litewskiej składał autografy na egzemplarzach, które rozeszły się w okamgnieniu.

Uroczystość była też okazją do uhonorowania osób zasłużonych dla tak dynamicznego rozwoju współpracy polsko-litewskiej w Toruniu. Wysokie odznaczenia państwowe z rąk Valdasa Adamkusa otrzymali prezydent Torunia Michał Zaleski i konsul honorowy Republiki Litewskiej Jerzy Bańkowski. Z kolei prezydent Litwy wyjechał z Torunia z upominkami od gospodarzy. Od prezydenta Torunia otrzymał tekę grafik Artura Grottgera z cyklem "Polonia" i "Lituania", od konsula honorowego piękne wydanie "Pana Tadeusza" Mickiewicza, od władz UMK - "Quo vadis" Sienkiewicza.

 

Była to najprawdopodobniej ostatnia wizyta Valdasa Adamkusa w Polsce jako prezydenta Litwy. W sierpniu zastąpi go na stanowisku Dalia Grybauskaite - obecny prezydent elekt. Organizatorami wizyty byli konsul honorowy Republiki Litewskiej w Toruniu, we współpracy z marszałkiem województwa kujawsko-pomorskiego, prezydentem Torunia oraz rektorem UMK.

>>> TUTAJ zobaczysz więcej zdjęć z uroczystości.

* * *

Valdas Adamkus urodził się w Kownie 3 listopada 1926 jako Voldemaras Adamkavičius, w rodzinie urzędniczej. W 1949 r. emigrował do USA, był aktywnym organizatorem demonstracji i petycji przeciwko zniewoleniu Litwy. W latach 70. rozpoczął pracę w instytucjach amerykańskich zajmujących się ochroną środowiska. Był aktywnym członkiem Partii Republikańskiej. Od czasu do czasu odwiedzał Litwę, przemycając książki o tematyce litewskiej zakazane w ZSRR. Prezydent Clinton wysłał specjalny list z podziękowaniami, gdy Adamkus zrezygnował z wieloletniego szefostwa amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska. W styczniu 1998 r.  Adamkus wystartował w wyborach prezydenckich na Litwie które wygrał niewielką przewagą z socjaldemokratą Artrasem Paulauskasem. Aktywnie uczestniczył w procesie przystąpienia Litwy do NATO i Unii Europejskiej. Szefem państwa pozostawał do stycznia 2003 r., gdy nieoczekiwanie przegrał w drugiej turze wyborów prezydenckich z Rolandasem Paksasem. Powrót Adamkusa do pałacu prezydenckiego przy placu Daukantasa w Wilnie umożliwiło odsunięcie od władzy Paksasa po ujawnieniu jego udziału w aferze korupcyjnej. Został zaprzysiężony ponownie 12 lipca 2004 r. Konstytucja litewska uniemożliwiła mu ponowne kandydowanie w roku 2009, poza tym prezydent Adamkus, mimo doskonałej kondycji fizycznej chce już przejść na zasłużoną emeryturę.

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: biegacze na starcie
    Miasto, Sport
    Trzynasta edycja toruńskiej „dyszki” i towarzyszącej „piątki” odbędzie się 12 maja 2024 r. Dzień wcześniej zaplanowana jest rywalizacja dla dzieci i młodzieży.
  • Kultura, Miasto, Sport
    W ten weekend w Toruniu królują studenci i siatkówka. Ci pierwsi świętują Piernikalia. Nasi siatkarze CUK Anioły zaś walczą o awans do pierwszej ligi.
  • Inwestycje, Miasto
    W ostatnim czasie miasto zrealizowało inwestycję pn. "Przywróćmy dawny blask schodom w Parku Miejskim na Bydgoskim Przedmieściu".
  • Kultura, Miasto, Sport
    Zespołu Pieśni i Tańca „Młody Toruń" obchodzi 60-lecie obecności na scenie. 11 maja 2024 r. w Baju Pomorskim odbył się koncert okolicznościowy z udziałem wychowanków i absolwentów, którzy zaprezentowali znane utwory ludowe.
  • Kultura, Miasto
    Zgodnie z tradycją toruńskich Piernikaliów prezydent Torunia Paweł Gulewski przekazał żakom klucze do miasta.
  • Nabór do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2024/2025
    Miasto
    13 maja 2024 r. rusza nabór do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2024/2025.
  • W piątek 10 maja 2024 r. w obrębie toruńskiej starówki odbył się krajoznawczo - historyczny Marsz na Orientację "Śladami toruńskich flisaków".
  • Trwa rozbudowa Szosy Okrężnej. Inwestycja jest realizowana na odcinku od ul. Łukasiewicza do Trasy Prezydenta Raczkiewicza.
  • Młodzież, która chce kształcić się w różnych zawodach, może zdobywać praktyczne umiejętności w nowoczesnych pracowniach, które funkcjonują w toruńskich szkołach. To ważna informacja szczególnie dla ósmoklasistów – 13 maja 2024 r. rusza rekrutacja do szkół ponadpodstawowych.
  • Toruń otrzymał ponad 2,2 mln zł dofinansowania z Ministerstwa Sportu i Turystyki na dwa miejskie obiekty ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej, w ramach Programu Sportowa Polska 2023.
  • Mamy ogromną przyjemność zaprezentować Państwu naszą najnowszą wystawę pt. „Autobusem i tramwajem po dawnym Toruniu”, która eksponowana będzie w Muzeum Historii Torunia w Domu Eskenów, oddziale Muzeum Okręgowego w Toruniu.
  • Poznaliśmy nazwiska dwóch z trzech zastępców Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego. Są nimi Rafał Pietrucień i Dagmara Zielińska.
  • 12 maja 2024 r. w godz. 13.30-19.00 odbędzie się XXIV Festyn Parafialny „Tu są moje Czerniewice”.
  • Marszałek Piotr Całbecki rozpoczyna swoją piątą kadencję przewodniczącego zarządu województwa kujawsko-pomorskiego. Na wczorajszej (9 maja) pierwszej sesji nowo wybranego sejmiku województwa wybrano także wicemarszałków i członków zarządu województwa. – Drużyna buduje i daje szansę na zwycięstwo. Tworzymy drużynę, która będzie kontynuować...