Toruńska wiosna | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Toruńska wiosna

Eko, Miasto
Data publikacji: 28 kwietnia 2023
Autor: Małgorzata Litwin
Kwitnąca Szosa Chełmińska, fot. Agnieszka Bielecka

Koniec kwietnia 2023 r. przyniósł do Torunia prawdziwie wiosenną aurę. Po tygodniach chłodu i szarugi miasto rozkwitło wreszcie wiosennymi kwiatami i bujną zielenią. W opinii wielu wiosna to najpiękniejsza pora roku w Toruniu!

W tej chwili w całym mieście kwitną różowe i białe magnolie, migdałowce, śliwy ozdobne i inne drzewa owocowe. Pozostałe gatunki, jeszcze dwa tygodnie temu bezlistne, pokryły się bujną zielenią. Na skwerach i w pasach drogowych pojawiły się też obficie rośliny cebulowe - tulipany, żonkile, szafirki i narcyzy. Można je podziwiać m.in. w pasie rozdzielającym Szosy Chełmińskiej, gdzie jesienią 2022 r. w ramach projektu z budżetu obywatelskiego, na odcinku od ul. Długiej do ul. Polnej, utworzone zostały rabaty z mieszanki kompozycyjnej kwiatów cebulowych  (m.in. tulipan, narcyz, czosnek, kamasja, lilia) sadzonych mechanicznie w ilości 68 szt. na m2 oraz kwiatów polnych (m.in. stokrotka, chaber, goździk, malwa, firletka, żmijowiec, miesiącznica, niezapominajka) - sianych ręcznie.

Na toruńskich zieleńcach rozpoczęły się intensywne zabiegi pielegnacyjne i ogrodnicze. Porządkowane są nasadzenia, przycinane drzewa i krzewy, a nowo urządzane skwery i pasy zieleni drogowej obsadzane są nowymi drzewami, krzewami, bylinami i roślinami cebulowymi. Na starówce przybyło parkletów - drewnianych siedzisk z aranżacjami zieleni, wśród której mogą przysiąść turyści i spacerowicze. Przybywa też zielonych przestrzeni wzdłuż tras komunikacyjnych - przystanki MZK obsadzane są pnączami, a torowiska trawą i roślinami płożącymi, m.in. rozchodnikiem. Trwa obsadzanie zielenią tzw. parków kieszonkowych. To rozsiane po całym mieście niewielkie zakątki zieleni, urządzone tematycznie (grecki, fiński, francuski itp.) Ich urok w pełni docenimy za kilka miesięcy, gdy nasadzenia sie rozrosną.

Kwitnący Toruń

W Toruniu rozpoczęły się też pierwsze koszenia trawników. Choć ogólnie miasto odstąpiło w ostatnich latach od zbyt częstego przycinania trawy ze względów klimatycznych, nadal będzie ona systematycznie koszona tam, gdzie utrudnia widoczność kierowcom oraz w miejscach, w których nowo wysiane trawniki wymagają zageszczania, a temu właśnie sprzyja regularne koszenie, które zapobiega także nadmiernemu rozwojowi chwastów. Nadal jednak w wielu rejonach miasta utrzymywane będą tzw. łąki kwietne - raj dla owadów i miejsce rozwoju naturalnej zieleni, sprzyjające bioróżnorodności.

Kwitnąca Szosa Chełmińska, fot. Agnieszka Bielecka

Toruń w wiosennym anturażu, fot. Paula Gałązka

Toruńskie trawniki, fot. Agnieszka Bielecka

Wiosna na Bydgoskim Przedmieściu, fot. Wojtek Szabelski


Zielone korytarze już rosną, fot. Agnieszka Bielecka 

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Wszystko za sprawą toruńskiego Oratorium im. bł. ks. Bronisława Markiewicza, które po raz kolejny - w ramach Michayland z okazji Dnia Dziecka - zabrało mniejszych i większych do zaczarowanej krainy zabawy.
 • Kultura, Miasto
  W sobotę 27 maja 2023 r. na terenie Szkoły Podstawowej Nr 17 im. Józefa Bema przy ul. Rudackiej 26/32 w Toruniu odbył się coroczny festyn osiedlowy „Rudak dzieciom” zorganizowany wspólnie przez Stowarzyszenie Rudak, SP 17 i Radę Okręgu Rudak.
 • Miasto
  Z okazji Święta Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej i jubileuszu 5-lecia powstania jednostki WOT w piątek 26 maja 2023 r. na placu apelowym przy ul. Piastowskiej w Toruniu odbył się uroczysty apel, podczas którego wręczono odznaczenia i medale honorowe.
 • Prezydent wręcza medal jubilatce, w tle portret Mikołaja Kopernika
  Miasto
  W Ratuszu Staromiejskim w Toruniu 20 toruńskich par odebrało 25 maja 2023 r. Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie.
 • Miasto, Sport
  Kujawsko-Pomorski Związek Piłki Nożnej w Bydgoszczy, który obchodzi 100-lecie istnienia, ma swoje korzenie w Toruniu. - Z korzeni dalej płynie to co najlepsze - powiedział podczas rocznicowej uroczystości prezydent Michał Zaleski, który otrzymał Srebrną Odznakę Honorową PZPN.
 • Na zdjęciu: różowo kwitnące drzewo, w tle wieże kościoła Najświętszej Marii Panny
  Kultura, Miasto
  Ten weekend rozpoczyna piękne święto - Dzień Matki, które w Toruniu obchodzimy koncertowo. To także święto sztuki, w CSW Znaki Czasu otwarta zostanie wystawa rzeźb Tony'ego Cragga, wpisująca się w jubileusz 15-lecia istnienia Centrum.
 • W Toruniu 26-28 maja 2023 roku gościmy nauczycieli polonijnych, którzy biorą udział w 9. Światowym Zjeździe Nauczycieli Polonijnych i Polskich „Wschód, Zachód – Łączy nas Polska”.
 • Z okazji Święta Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej i jubileuszu 5-lecia powstania jednostki WOT w piątek 26 maja 2023 r. na placu apelowym przy ul. Piastowskiej w Toruniu odbył się uroczysty apel, podczas którego wręczono odznaczenia i medale honorowe.
 • W niedzielę 28 maja 2023 roku na Motoarenie najmłodsi torunianie staną do wyścigów rowerkowych.
 • Przedstawiciele Torunia uczestniczyli 24 maja 2023 r. w krakowskiej części Światowego Kongresu Kopernikańskiego. Swoją pierwszą odsłonę naukowa debata miała w Toruniu w lutym br.
 • 4 czerwca 2023 r. w Parku Miejskim odbędzie się ekopiknik z okazji Światowego Dnia Ochrony Środowiska.
 • Końcówka maja 2023 r. to czas wykonania nasadzeń kwiatów na terenie Zielonej Bramy Gotyckiej Starówki.
 • W Ratuszu Staromiejskim w Toruniu 20 toruńskich par odebrało 25 maja 2023 r. Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie.
 • Ten weekend rozpoczyna piękne święto - Dzień Matki, które w Toruniu obchodzimy koncertowo. To także święto sztuki, w CSW Znaki Czasu otwarta zostanie wystawa rzeźb Tony'ego Cragga, wpisująca się w jubileusz 15-lecia istnienia Centrum.