Toruńska wiosna | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Toruńska wiosna

Eko, Miasto
Data publikacji: 28 kwietnia 2023
Autor: Małgorzata Litwin
Kwitnąca Szosa Chełmińska, fot. Agnieszka Bielecka

Koniec kwietnia 2023 r. przyniósł do Torunia prawdziwie wiosenną aurę. Po tygodniach chłodu i szarugi miasto rozkwitło wreszcie wiosennymi kwiatami i bujną zielenią. W opinii wielu wiosna to najpiękniejsza pora roku w Toruniu!

W tej chwili w całym mieście kwitną różowe i białe magnolie, migdałowce, śliwy ozdobne i inne drzewa owocowe. Pozostałe gatunki, jeszcze dwa tygodnie temu bezlistne, pokryły się bujną zielenią. Na skwerach i w pasach drogowych pojawiły się też obficie rośliny cebulowe - tulipany, żonkile, szafirki i narcyzy. Można je podziwiać m.in. w pasie rozdzielającym Szosy Chełmińskiej, gdzie jesienią 2022 r. w ramach projektu z budżetu obywatelskiego, na odcinku od ul. Długiej do ul. Polnej, utworzone zostały rabaty z mieszanki kompozycyjnej kwiatów cebulowych  (m.in. tulipan, narcyz, czosnek, kamasja, lilia) sadzonych mechanicznie w ilości 68 szt. na m2 oraz kwiatów polnych (m.in. stokrotka, chaber, goździk, malwa, firletka, żmijowiec, miesiącznica, niezapominajka) - sianych ręcznie.

Na toruńskich zieleńcach rozpoczęły się intensywne zabiegi pielegnacyjne i ogrodnicze. Porządkowane są nasadzenia, przycinane drzewa i krzewy, a nowo urządzane skwery i pasy zieleni drogowej obsadzane są nowymi drzewami, krzewami, bylinami i roślinami cebulowymi. Na starówce przybyło parkletów - drewnianych siedzisk z aranżacjami zieleni, wśród której mogą przysiąść turyści i spacerowicze. Przybywa też zielonych przestrzeni wzdłuż tras komunikacyjnych - przystanki MZK obsadzane są pnączami, a torowiska trawą i roślinami płożącymi, m.in. rozchodnikiem. Trwa obsadzanie zielenią tzw. parków kieszonkowych. To rozsiane po całym mieście niewielkie zakątki zieleni, urządzone tematycznie (grecki, fiński, francuski itp.) Ich urok w pełni docenimy za kilka miesięcy, gdy nasadzenia sie rozrosną.

Kwitnący Toruń

W Toruniu rozpoczęły się też pierwsze koszenia trawników. Choć ogólnie miasto odstąpiło w ostatnich latach od zbyt częstego przycinania trawy ze względów klimatycznych, nadal będzie ona systematycznie koszona tam, gdzie utrudnia widoczność kierowcom oraz w miejscach, w których nowo wysiane trawniki wymagają zageszczania, a temu właśnie sprzyja regularne koszenie, które zapobiega także nadmiernemu rozwojowi chwastów. Nadal jednak w wielu rejonach miasta utrzymywane będą tzw. łąki kwietne - raj dla owadów i miejsce rozwoju naturalnej zieleni, sprzyjające bioróżnorodności.

Kwitnąca Szosa Chełmińska, fot. Agnieszka Bielecka

Toruń w wiosennym anturażu, fot. Paula Gałązka

Toruńskie trawniki, fot. Agnieszka Bielecka

Wiosna na Bydgoskim Przedmieściu, fot. Wojtek Szabelski


Zielone korytarze już rosną, fot. Agnieszka Bielecka 

Najczęściej czytane aktualności

 • Zalane wodą Wały gen. Sikorskiego w piątkowe popołudnie, fot. Małgorzata Litwin
  Drogi, Miasto
  Potężna ulewa i gradobicie nawiedziły Toruń w piątek 24 maja 2024 r. Służby miejskie ruszyły do działania.
 • Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy z lotu ptaka
  Kultura, Miasto, Sport
  Ten weekend to petarda! Naukowa petarda, czyli znakomity piknik w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, a także koncerty i warsztaty dla mam, wszak w niedzielę obchodzą swoje święto.
 • Toruński Dzień Muzealnika 2024
  Kultura, Miasto
  5 pracowników Muzeum Okręgowego w Toruniu otrzymało nagrody Prezydenat Miasta Torunia z okazji Dnia Muzealnika. Uroczystość odbyła się 24 maja 2024 r. 18 maja obchodzony był Międzynarodowy Dzień Muzeów. Jest to coroczne święto ustanowione 28 maja 1977 r. przez Międzynarodową Radę Muzeów działającą przy UNESCO. Święto stanowi okazję do złożenia...
 • Węzeł przesiadkowy aleja Solidarności w Toruniu
  Drogi, Miasto
  W związku z koniecznością wykonania sieci ciepłowniczej przy okazji budowy Europejskiego Centrum Filmowego CAMERIMAGE w Toruniu mogą wystąpić pewne utrudnienia dla ruchu pieszego i samochodowego w ciągu ul. Wały Gen. Sikorskiego. 27 maja br. inwestor - PGE Toruń przekaże teren budowy wykonawcy prac, który poinformował, że od 3 czerwca br. ruszą...
 • Teren tzw. Wrzosowiska z lotu ptaka
  Miasto
  Będą zmiany na Wrzosowisku i Winnicy. Przystąpienie do prac nad miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego zapowiedział 24 maja 2024 r. Prezydent Torunia Paweł Gulewski.
 • Miasto
  Na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w piątek 24 maja 2024 r. odsłonięto tablicę poświęconą pamięci prof. Ryszarda Łaszewskiego. Imieniem profesora nazwano jedną z sal reprezentacyjnych.
 • W związku z koniecznością wykonania sieci ciepłowniczej przy okazji budowy Europejskiego Centrum Filmowego CAMERIMAGE w Toruniu mogą wystąpić pewne utrudnienia dla ruchu pieszego i samochodowego w ciągu ul. Wały Gen. Sikorskiego. 27 maja br. inwestor - PGE Toruń przekaże teren budowy wykonawcy prac, który poinformował, że od 3 czerwca br. ruszą...
 • Toruń uplasował się na drugim miejscu w XII rankingu Perły Samorządu, organizowanym przez „Dziennik Gazeta Prawna”. Miasto zostało docenione za działania na rzecz przedsiębiorców oraz udogodnienia dla seniorów i młodzieży.
 • W wyniku losowania organizatorem meczu finałowego o Puchar Polski na szczeblu K-PZPN w sezonie 2023/2024 została Elana Toruń. Mecz finałowy zostanie rozegrany 12 czerwca 2024 r.
 • - W piątek 24 maja 2024 r. od godz. 12:00 do godz. 23:00 na terenie miasta Torunia i powiatu toruńskiego prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 20 mm do 35 mm oraz porywy wiatru do 80 km/h. Lokalnie grad - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
 • To był intensywny i pełen emocji sezon dla drużyny CUK Anioły Toruń, który zakończył się awansem do I ligi. 23 maja 2024 r. odbyło się oficjalne zakończenie sezonu, w którym wziął udział Prezydent Paweł Gulewski oraz dyrektor Wydziału Sportu i Rekreacji Mariola Soczyńska. Pierwsza część wydarzenia odbyła się w cenrum handlowym Toruń Plaza, gdzie...
 • Pozostało coraz mniej czasu na zapoznanie się z pracami Pabla Picassa dostępnymi w Krzywej Wieży. Wystawa zakończy się już 26 maja.
 • W Młynie Kultury 23 maja 2024 r. odbyła się uroczystość z okazji jubileuszu 60-lecia Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka.
 • Ten weekend to petarda! Naukowa petarda, czyli znakomity piknik w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, a także koncerty i warsztaty dla mam, wszak w niedzielę obchodzą swoje święto.