Toruńska reprezentacja w Pjongczangu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Toruńska reprezentacja w Pjongczangu

Miasto, Sport
Data publikacji: 23 stycznia 2018
Autor: Maria Wesoła

Natalia Kaliszek i Maksym Spodyriew z Torunia będą reprezentować Polskę na XXIII Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Pjongczangu.

Spotkanie z toruńskimi olimpijczykami przed wylotem na igrzyska odbyło się 23 stycznia 2018 roku w Międzynarodowym Centrum Spotkań Młodzieży.

XXIII Zimowe Igrzyska Olimpijskie odbywać się będą przez 17 dni w dniach od 9 do 25 lutego 2018 r. w PyeongChang w Korei Południowej. Zimowe Igrzyska Olimpijskie odbędą się w Korei po raz pierwszy od 30 lat po Igrzyskach Olimpijskich w Seulu w 1988 roku.

Dzięki kwalifikacji olimpijskiej Natalii Kaliszek i Maksyma Spodyriewa po raz pierwszy od 8 lat -  od igrzysk w Vancouver w roku 2010 (Joanna Sulej i Mateusz Chruściński) - będziemy reprezentowani w łyżwiarstwie figurowym, a wśród toruńskich sportowców w sportach zimowych będzie to pierwszy występ od 46 lat.

Do tej pory na zimowej olimpiadzie występowali następujący toruńscy zawodnicy:                                                         

 • 1928 St. Mortiz , 1932 Lake Placid, 1936 Garmisch-Partenkirchen - Józef Stogowski (w 1932 był chorążym polskiej ekipy) TKS Toruń, AZS Poznań, hokej na lodzie, ósme, czwarte i dziewiąte miejsce
 • 1954 Innsbruck -  Józef Stefaniak, Józef Wiśniewski, Andrzej Żurawski - KS Pomorzanin Toruń, hokej na lodzie – dziewiąte miejsce
 • 1972 Sapporo - Ludwik Czachowski - KS Pomorzanin Toruń, hokej na lodzie – szóste miejsce

- To bardzo duży sukces toruńskich sportowców, szczególnie jeśli chodzi o Zimowe Igrzyska Olimpijskie, bo przecież Toruń przez swoje położenie nie jest naturalnym miejscem do uprawiania sportów zimowych. Toruń był reprezentowany podczas igrzysk zimowych przez hokeistów, również w dwudziestoleciu międzywojennym, ale po raz pierwszy będzie to łyżwiarska para taneczna! Natalia Kaliszek i Maksym Spodyriew będą reprezentowali Polskę, ale i Toruń! Będziemy trzymać kciuki za jak najlepsze występy w Korei, aby był to dla Natalii i Maksyma kolejny sukces do kolekcji - mówił podczas spotkania prezydent Torunia Michał Zaleski.

Natalia Kaliszek (1996)  i Maksym Spodyriew (1993) to obecnie najlepsza łyżwiarska para taneczna w Polsce, trzykrotni Mistrzowie Polski. Na swój sukces pracowali wiele lat pod czujnym okiem trenerki  Sylwii Nowak-Trębackiej. Razem trenują od 2014 r. W sezonie 2015/2016 ich taniec do muzyki fokstrota z programu krótkiego zyskał tak dobre oceny od sędziów, że komisja techniczna tańców na lodzie ISU oficjalnie zgłosiła tę sekwencję kroków do kanonu tańców na lodzie - sekwencja została nazwana na cześć toruńskich pierników "Ginger foxtrot". Nigdy dotąd w historii łyżwiarstwa w kanonie nie znalazł się żaden polski element. Teraz kroki obowiązkowe do foxtrota, ułożone przez Sylwię Nowak-Trębacką i zatańczone przez toruńską parę Natalia Kaliszek & Maksym Spodyriev, są wzorcem dla innych łyżwiarzy w świecie.

Natalia Kaliszek i Maksym Spodyriew  kwalifikację olimpijską wywalczyli na Mistrzostwach Świata w Helsinkach, gdzie zajęli 14. miejsce. Już po tańcu krótkim, Natalia i Maksym zajmowali 15 miejsce z najlepszym wynikiem sezonu 63,37 pkt. Po tańcu dowolnym w ostatecznej klasyfikacji, z końcowym wynikiem 157,15 uplasowali się na 14 pozycji wyprzedzając parę ukraińską Aleksandrę Nazarową i Maksyma Nikitina. Był to także awans o dwie pozycje w stosunku do występu na MŚ w Bostonie. 14 miejsce wywalczone w Helsinkach dało naszemu duetowi prawo do startu na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Pjongczang w 2018 roku. - 3 lata, przez które Natalia i Maksym pracowali do osiągnięcia kwalifikacji olimpijskiej, były to trzy intensywne lata wypełnione ciężką pracą, aby osiągnąć ten poziom, który obecnie prezentują. Wierzę jednak, że dzięki tej pracy są w stanie osiągać jeszcze więcej - przekonuje trenerka mistrzowskiej pary Sylwia Nowak-Trębacka.

Na Mistrzostwach Europy w Moskwie, które odbyły się w dniach 15-21 stycznia 2018 r. Natalia i Maksym zajęli 10. miejsce. Obecnie przygotowują się do występu na Igrzyskach Olimpijskich. - To dla nas zaszczyt, że będziemy reprezentować Toruń na igrzyskach. Marzenia się spełniają i ta myśl pozwala mieć codziennie motywację do ciężkiej pracy na treningach - zaznacza Natalia Kaliszek. - Przeprowadzając się do Torunia wiedziałem, że chcę się rozwijać, iść do przodu i jak najlepiej reprezentować Polskę. Zadomowiłem się tutaj i bardzo się cieszę, że mogę mieszkać w Toruniu, który bardzo mi się podoba - dodaje Maksym Spodyriew.

Podczas spotkania Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski, Przewodniczący Rady Miasta Torunia Marcin Czyżniewski oraz Zastępca Prezydenta Miasta Zbigniew Fiderewicz wręczyli  Natalii Kaliszek i Maksymowi Spodyriewowi decyzje o przyznaniu stypendium sportowego na 2018 rok w wysokości 3.000 zł/1m-c dla każdej z osób w okresie styczeń – luty oraz w wysokości 1.400 zl/1 m-c w okresie marzec – grudzień oraz pamiątkowych grafik z wizerunkiem łyżwiarskiej pary tanecznej, których autorem jest Adam Papke, a trenerce Sylwii Nowak – Trębackiej decyzję o przyznaniu stypendium sportowego na 2018 rok w wysokości 1.000 zł/1m-c oraz pamiątkowej grafiki z wizerunkiem łyżwiarskiej pary tanecznej. Listy gratulacyjne trafiły do II trenera Jacka Jankowskiego oraz Moniki Szelc - prezesa Międzyszkolnego Klubu Sportowego Axel.

Prezydent Michał Zaleski przekazał zawodnikom flagę Torunia, a para taneczna złożyła autografy na koszulkach Zimowych Igrzysk Olimpijskich, które trafią na cele charytatywne. Natalia i Maksym przekazali władzom miasta pamiątkowe szaliki, maskotki igrzysk oraz zaproszenia  na Galę Łyżwiarstwa Figurowego w ramach Mentor Toruń Cup 2018, która odbędzie się 3.02.2018 roku.

Fot. Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Uroczyste ślubowanie na sztandar miasto zakończyło 17 czerwca 2024 r. służbę przygotowawczą 6 nowych pracowników Urzędu Miasta Torunia.
 • Plac 4 czerwca 1989 r. po zdemonotowaniu barierek wokół terenu inwestycji w poniedziałek 17 czerwca 2024 r. Fot. Małgorzata Litwin
  Miasto
  Komunikat w sprawie czasowego wstrzymania prac ziemnych w rejonie Alei Solidarności i ul. Wały gen. Sikorskiego.
 • Kultura, Miasto
  Święto Miasta zbliża się wielkimi krokami! W dniach 20 – 24 czerwca na torunian czeka cały szereg atrakcji, dzięki którym świętowanie urodzin Torunia stanie się jeszcze przyjemniejsze.
 • Eko, Kultura, Miasto
  Na kocykach, leżakach i matach piknikowych posłuchaliśmy muzyki i wspólnie odpoczywaliśmy w parku na Bydgoskim Przedmieściu.
 • Plakat festiwalu z rozetą witrażową na czerwonym tle
  Kultura, Miasto
  W Toruniu rozpoczął się 28. Międzynarodowy Festiwal Nova Muzyka i Architektura. Wstęp na część wydarzeń jest bezpłatny.
 • Miasto
  17 czerwca 2024 r. w Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia im. gen. J. Bema odbyła się uroczystość objęcia obowiązków komendanta Centrum przez płk. Romana Piotrowskiego.
 • Serdecznie zapraszamy na recital fortepianowy włoskiego pianisty, Sandro Ivo Bartoli, który będzie gościem w Zespole Szkół Muzycznych w Toruniu w dniach 19-20 czerwca 2024 r.
 • Komunikat w sprawie czasowego wstrzymania prac ziemnych w rejonie Alei Solidarności i ul. Wały gen. Sikorskiego.
 • Według raportu Głównego Urzędu Statystycznego, Toruń znalazł się wśród miast z najmniejszym udziałem osób narażonych na hałas w ciągu doby.
 • 18 czerwca 2024 r. na Stadionie Miejskim przy ul. Bema odbędzie się 46. Memoriał Grzegorza Duneckiego – patrona obiektu.
 • 14 czerwca 2024 r. piłkarska reprezentacja Urzędu Miasta Torunia i jednostek organizacyjnych Gminy Miasta Toruń wzięła udział w IX Piłkarskim Turnieju Samorządowców Województwa Kujawsko-Pomorskiego o Puchar Marszałka – Waganiec 2024.
 • Kościół św. Szczepana obchodzi swoje 120-lecie. Uroczystości z tej okazji odbyły się 16 czerwca 2024 r.
 • Anne Weber z Niemiec i Zbigniew Rokita z Polski – to laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S.B. Lindego w 2024 r. Nagrody odebrali 16 czerwca 2024 r. podczas uroczystości w Ratuszu Staromiejskim.
 • Członkowie Kapituły Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S.B. Lindego obradowali 15 czerwca 2024 r. w Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu.