Toruńska reprezentacja w Pjongczangu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Toruńska reprezentacja w Pjongczangu

Miasto, Sport
Data publikacji: 23 stycznia 2018
Autor: Maria Wesoła

Natalia Kaliszek i Maksym Spodyriew z Torunia będą reprezentować Polskę na XXIII Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Pjongczangu.

Spotkanie z toruńskimi olimpijczykami przed wylotem na igrzyska odbyło się 23 stycznia 2018 roku w Międzynarodowym Centrum Spotkań Młodzieży.

XXIII Zimowe Igrzyska Olimpijskie odbywać się będą przez 17 dni w dniach od 9 do 25 lutego 2018 r. w PyeongChang w Korei Południowej. Zimowe Igrzyska Olimpijskie odbędą się w Korei po raz pierwszy od 30 lat po Igrzyskach Olimpijskich w Seulu w 1988 roku.

Dzięki kwalifikacji olimpijskiej Natalii Kaliszek i Maksyma Spodyriewa po raz pierwszy od 8 lat -  od igrzysk w Vancouver w roku 2010 (Joanna Sulej i Mateusz Chruściński) - będziemy reprezentowani w łyżwiarstwie figurowym, a wśród toruńskich sportowców w sportach zimowych będzie to pierwszy występ od 46 lat.

Do tej pory na zimowej olimpiadzie występowali następujący toruńscy zawodnicy:                                                         

 • 1928 St. Mortiz , 1932 Lake Placid, 1936 Garmisch-Partenkirchen - Józef Stogowski (w 1932 był chorążym polskiej ekipy) TKS Toruń, AZS Poznań, hokej na lodzie, ósme, czwarte i dziewiąte miejsce
 • 1954 Innsbruck -  Józef Stefaniak, Józef Wiśniewski, Andrzej Żurawski - KS Pomorzanin Toruń, hokej na lodzie – dziewiąte miejsce
 • 1972 Sapporo - Ludwik Czachowski - KS Pomorzanin Toruń, hokej na lodzie – szóste miejsce

- To bardzo duży sukces toruńskich sportowców, szczególnie jeśli chodzi o Zimowe Igrzyska Olimpijskie, bo przecież Toruń przez swoje położenie nie jest naturalnym miejscem do uprawiania sportów zimowych. Toruń był reprezentowany podczas igrzysk zimowych przez hokeistów, również w dwudziestoleciu międzywojennym, ale po raz pierwszy będzie to łyżwiarska para taneczna! Natalia Kaliszek i Maksym Spodyriew będą reprezentowali Polskę, ale i Toruń! Będziemy trzymać kciuki za jak najlepsze występy w Korei, aby był to dla Natalii i Maksyma kolejny sukces do kolekcji - mówił podczas spotkania prezydent Torunia Michał Zaleski.

Natalia Kaliszek (1996)  i Maksym Spodyriew (1993) to obecnie najlepsza łyżwiarska para taneczna w Polsce, trzykrotni Mistrzowie Polski. Na swój sukces pracowali wiele lat pod czujnym okiem trenerki  Sylwii Nowak-Trębackiej. Razem trenują od 2014 r. W sezonie 2015/2016 ich taniec do muzyki fokstrota z programu krótkiego zyskał tak dobre oceny od sędziów, że komisja techniczna tańców na lodzie ISU oficjalnie zgłosiła tę sekwencję kroków do kanonu tańców na lodzie - sekwencja została nazwana na cześć toruńskich pierników "Ginger foxtrot". Nigdy dotąd w historii łyżwiarstwa w kanonie nie znalazł się żaden polski element. Teraz kroki obowiązkowe do foxtrota, ułożone przez Sylwię Nowak-Trębacką i zatańczone przez toruńską parę Natalia Kaliszek & Maksym Spodyriev, są wzorcem dla innych łyżwiarzy w świecie.

Natalia Kaliszek i Maksym Spodyriew  kwalifikację olimpijską wywalczyli na Mistrzostwach Świata w Helsinkach, gdzie zajęli 14. miejsce. Już po tańcu krótkim, Natalia i Maksym zajmowali 15 miejsce z najlepszym wynikiem sezonu 63,37 pkt. Po tańcu dowolnym w ostatecznej klasyfikacji, z końcowym wynikiem 157,15 uplasowali się na 14 pozycji wyprzedzając parę ukraińską Aleksandrę Nazarową i Maksyma Nikitina. Był to także awans o dwie pozycje w stosunku do występu na MŚ w Bostonie. 14 miejsce wywalczone w Helsinkach dało naszemu duetowi prawo do startu na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Pjongczang w 2018 roku. - 3 lata, przez które Natalia i Maksym pracowali do osiągnięcia kwalifikacji olimpijskiej, były to trzy intensywne lata wypełnione ciężką pracą, aby osiągnąć ten poziom, który obecnie prezentują. Wierzę jednak, że dzięki tej pracy są w stanie osiągać jeszcze więcej - przekonuje trenerka mistrzowskiej pary Sylwia Nowak-Trębacka.

Na Mistrzostwach Europy w Moskwie, które odbyły się w dniach 15-21 stycznia 2018 r. Natalia i Maksym zajęli 10. miejsce. Obecnie przygotowują się do występu na Igrzyskach Olimpijskich. - To dla nas zaszczyt, że będziemy reprezentować Toruń na igrzyskach. Marzenia się spełniają i ta myśl pozwala mieć codziennie motywację do ciężkiej pracy na treningach - zaznacza Natalia Kaliszek. - Przeprowadzając się do Torunia wiedziałem, że chcę się rozwijać, iść do przodu i jak najlepiej reprezentować Polskę. Zadomowiłem się tutaj i bardzo się cieszę, że mogę mieszkać w Toruniu, który bardzo mi się podoba - dodaje Maksym Spodyriew.

Podczas spotkania Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski, Przewodniczący Rady Miasta Torunia Marcin Czyżniewski oraz Zastępca Prezydenta Miasta Zbigniew Fiderewicz wręczyli  Natalii Kaliszek i Maksymowi Spodyriewowi decyzje o przyznaniu stypendium sportowego na 2018 rok w wysokości 3.000 zł/1m-c dla każdej z osób w okresie styczeń – luty oraz w wysokości 1.400 zl/1 m-c w okresie marzec – grudzień oraz pamiątkowych grafik z wizerunkiem łyżwiarskiej pary tanecznej, których autorem jest Adam Papke, a trenerce Sylwii Nowak – Trębackiej decyzję o przyznaniu stypendium sportowego na 2018 rok w wysokości 1.000 zł/1m-c oraz pamiątkowej grafiki z wizerunkiem łyżwiarskiej pary tanecznej. Listy gratulacyjne trafiły do II trenera Jacka Jankowskiego oraz Moniki Szelc - prezesa Międzyszkolnego Klubu Sportowego Axel.

Prezydent Michał Zaleski przekazał zawodnikom flagę Torunia, a para taneczna złożyła autografy na koszulkach Zimowych Igrzysk Olimpijskich, które trafią na cele charytatywne. Natalia i Maksym przekazali władzom miasta pamiątkowe szaliki, maskotki igrzysk oraz zaproszenia  na Galę Łyżwiarstwa Figurowego w ramach Mentor Toruń Cup 2018, która odbędzie się 3.02.2018 roku.

Fot. Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Swoje święto obchodziło 12 sierpnia 2022 r. toruńskie Kolegium Jagiellońskie. Podczas uroczystości uczelni nadano status akademii.
 • Na zdjęciu Oficer Wojska Polskiego salutuje sztandarowi Garnizonu Toruń.
  Kultura, Miasto
  15 sierpnia, jak co roku, obchodzimy Święto Wojska Polskiego. Toruńskie uroczystości tradycyjnie rozpoczną się od mszy świętej w kościele garnizonowym św. Katarzyny.
 • Grafika wydarzenia
  Miasto, Sport
  Miasto Toruń i Stowarzyszenie GoSport! zapraszają na drugą edycję wydarzenia „Dzień Sportu 2022”. Podczas imprezy na toruńskich Stawkach możecie liczyć na treningi, sportowe animacje i konkursy z najlepszymi toruńskimi sportowcami.
 • Na zdjęciu: widok z drona na budowę linii tramwajowej
  Miasto, MZK
  Dłużej niż pierwotnie planowano zamknięty będzie odcinek Szosy Chełmińskiej od ul. Grudziądzkiej do pl. NOT. Przejazd nie będzie możliwy do 21 sierpnia 2022 r.
 • Na zdjęciu: trzy jachty z białymi żaglami na Wiśle
  Miasto, Sport
  14 sierpnia 2022 r. odbędzie się 57. edycja Długodystansowych Regat na Wiśle. Wydarzenie jest częścią Festiwalu Wisły.
 • Grafika z Areną Toruń
  Miasto, Sport
  Szlakiem toruńskiego sportu ruszą uczestnicy rekreacyjnego rajdu organizowanego przez Urząd Miasta oraz Stowarzyszenie GoSport! Wydarzenie odbędzie się w niedzielę 21 sierpnia 2022 r.
 • W poniedziałek 15 sierpnia 2022 r. w związku z przypadającym świętem, ruch tramwajowy i autobusowy będzie ograniczony.
 • Anooki to zabawni bohaterowie instalacji, które będzie można zobaczyć na placu Rapackiego podczas 13. Bella Skyway Festival, który odbędzie się w Toruniu w dniach 16-20 sierpnia 2022 r.
 • Przy budynku Wydziału Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta Torunia powstały trzy rabaty z nowymi nasadzeniami.
 • W związku z szybszym niż planowano zakończeniem prac montażowych przy 13. Bella Skyway Festival w rejonie Placu Rapackiego, Fontanna Cosmopolis została ponownie uruchomiona. Wszyscy spragnieni ochłody będą mogli korzystać z fontanny przez najbliższe upalne dni do godziny 18:00. Później, w godzinach wieczornych, w związku z organizacją festiwalu...
 • W okresie pomiędzy 15 a 17 sierpnia 2022 r. zmieniają się terminy odbioru odpadów.
 • Niemieccy dziennikarze portalu o kulinariach „Kulinariker” ponownie piszą o Toruniu! Tym razem zachęcają do odwiedzenia naszej starówki i jej smakowitych zaułków.
 • Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Toruniu ogłasza przetarg ustny na wynajem lokali użytkowych i miejsc parkingowych.
 • Kładka znajdująca się nad Trasą Prezydenta Raczkiewicza zazieleniła się – wykonane zostały nasadzenia zarówno na samym obiekcie, jak i na terenie przyległym.