Toruńska reprezentacja w Pjongczangu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Toruńska reprezentacja w Pjongczangu

Miasto, Sport
Data publikacji: 23 stycznia 2018
Autor: Maria Wesoła

Natalia Kaliszek i Maksym Spodyriew z Torunia będą reprezentować Polskę na XXIII Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Pjongczangu.

Spotkanie z toruńskimi olimpijczykami przed wylotem na igrzyska odbyło się 23 stycznia 2018 roku w Międzynarodowym Centrum Spotkań Młodzieży.

XXIII Zimowe Igrzyska Olimpijskie odbywać się będą przez 17 dni w dniach od 9 do 25 lutego 2018 r. w PyeongChang w Korei Południowej. Zimowe Igrzyska Olimpijskie odbędą się w Korei po raz pierwszy od 30 lat po Igrzyskach Olimpijskich w Seulu w 1988 roku.

Dzięki kwalifikacji olimpijskiej Natalii Kaliszek i Maksyma Spodyriewa po raz pierwszy od 8 lat -  od igrzysk w Vancouver w roku 2010 (Joanna Sulej i Mateusz Chruściński) - będziemy reprezentowani w łyżwiarstwie figurowym, a wśród toruńskich sportowców w sportach zimowych będzie to pierwszy występ od 46 lat.

Do tej pory na zimowej olimpiadzie występowali następujący toruńscy zawodnicy:                                                         

 • 1928 St. Mortiz , 1932 Lake Placid, 1936 Garmisch-Partenkirchen - Józef Stogowski (w 1932 był chorążym polskiej ekipy) TKS Toruń, AZS Poznań, hokej na lodzie, ósme, czwarte i dziewiąte miejsce
 • 1954 Innsbruck -  Józef Stefaniak, Józef Wiśniewski, Andrzej Żurawski - KS Pomorzanin Toruń, hokej na lodzie – dziewiąte miejsce
 • 1972 Sapporo - Ludwik Czachowski - KS Pomorzanin Toruń, hokej na lodzie – szóste miejsce

- To bardzo duży sukces toruńskich sportowców, szczególnie jeśli chodzi o Zimowe Igrzyska Olimpijskie, bo przecież Toruń przez swoje położenie nie jest naturalnym miejscem do uprawiania sportów zimowych. Toruń był reprezentowany podczas igrzysk zimowych przez hokeistów, również w dwudziestoleciu międzywojennym, ale po raz pierwszy będzie to łyżwiarska para taneczna! Natalia Kaliszek i Maksym Spodyriew będą reprezentowali Polskę, ale i Toruń! Będziemy trzymać kciuki za jak najlepsze występy w Korei, aby był to dla Natalii i Maksyma kolejny sukces do kolekcji - mówił podczas spotkania prezydent Torunia Michał Zaleski.

Natalia Kaliszek (1996)  i Maksym Spodyriew (1993) to obecnie najlepsza łyżwiarska para taneczna w Polsce, trzykrotni Mistrzowie Polski. Na swój sukces pracowali wiele lat pod czujnym okiem trenerki  Sylwii Nowak-Trębackiej. Razem trenują od 2014 r. W sezonie 2015/2016 ich taniec do muzyki fokstrota z programu krótkiego zyskał tak dobre oceny od sędziów, że komisja techniczna tańców na lodzie ISU oficjalnie zgłosiła tę sekwencję kroków do kanonu tańców na lodzie - sekwencja została nazwana na cześć toruńskich pierników "Ginger foxtrot". Nigdy dotąd w historii łyżwiarstwa w kanonie nie znalazł się żaden polski element. Teraz kroki obowiązkowe do foxtrota, ułożone przez Sylwię Nowak-Trębacką i zatańczone przez toruńską parę Natalia Kaliszek & Maksym Spodyriev, są wzorcem dla innych łyżwiarzy w świecie.

Natalia Kaliszek i Maksym Spodyriew  kwalifikację olimpijską wywalczyli na Mistrzostwach Świata w Helsinkach, gdzie zajęli 14. miejsce. Już po tańcu krótkim, Natalia i Maksym zajmowali 15 miejsce z najlepszym wynikiem sezonu 63,37 pkt. Po tańcu dowolnym w ostatecznej klasyfikacji, z końcowym wynikiem 157,15 uplasowali się na 14 pozycji wyprzedzając parę ukraińską Aleksandrę Nazarową i Maksyma Nikitina. Był to także awans o dwie pozycje w stosunku do występu na MŚ w Bostonie. 14 miejsce wywalczone w Helsinkach dało naszemu duetowi prawo do startu na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Pjongczang w 2018 roku. - 3 lata, przez które Natalia i Maksym pracowali do osiągnięcia kwalifikacji olimpijskiej, były to trzy intensywne lata wypełnione ciężką pracą, aby osiągnąć ten poziom, który obecnie prezentują. Wierzę jednak, że dzięki tej pracy są w stanie osiągać jeszcze więcej - przekonuje trenerka mistrzowskiej pary Sylwia Nowak-Trębacka.

Na Mistrzostwach Europy w Moskwie, które odbyły się w dniach 15-21 stycznia 2018 r. Natalia i Maksym zajęli 10. miejsce. Obecnie przygotowują się do występu na Igrzyskach Olimpijskich. - To dla nas zaszczyt, że będziemy reprezentować Toruń na igrzyskach. Marzenia się spełniają i ta myśl pozwala mieć codziennie motywację do ciężkiej pracy na treningach - zaznacza Natalia Kaliszek. - Przeprowadzając się do Torunia wiedziałem, że chcę się rozwijać, iść do przodu i jak najlepiej reprezentować Polskę. Zadomowiłem się tutaj i bardzo się cieszę, że mogę mieszkać w Toruniu, który bardzo mi się podoba - dodaje Maksym Spodyriew.

Podczas spotkania Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski, Przewodniczący Rady Miasta Torunia Marcin Czyżniewski oraz Zastępca Prezydenta Miasta Zbigniew Fiderewicz wręczyli  Natalii Kaliszek i Maksymowi Spodyriewowi decyzje o przyznaniu stypendium sportowego na 2018 rok w wysokości 3.000 zł/1m-c dla każdej z osób w okresie styczeń – luty oraz w wysokości 1.400 zl/1 m-c w okresie marzec – grudzień oraz pamiątkowych grafik z wizerunkiem łyżwiarskiej pary tanecznej, których autorem jest Adam Papke, a trenerce Sylwii Nowak – Trębackiej decyzję o przyznaniu stypendium sportowego na 2018 rok w wysokości 1.000 zł/1m-c oraz pamiątkowej grafiki z wizerunkiem łyżwiarskiej pary tanecznej. Listy gratulacyjne trafiły do II trenera Jacka Jankowskiego oraz Moniki Szelc - prezesa Międzyszkolnego Klubu Sportowego Axel.

Prezydent Michał Zaleski przekazał zawodnikom flagę Torunia, a para taneczna złożyła autografy na koszulkach Zimowych Igrzysk Olimpijskich, które trafią na cele charytatywne. Natalia i Maksym przekazali władzom miasta pamiątkowe szaliki, maskotki igrzysk oraz zaproszenia  na Galę Łyżwiarstwa Figurowego w ramach Mentor Toruń Cup 2018, która odbędzie się 3.02.2018 roku.

Fot. Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

 • Dziecko
  Miasto
  Fundacja Daj Szansę organizuje w Toruniu konferencję pn.: „Jak pomagać dziecku z zaburzonymi więziami i traumą wczesnodziecięcą?"
 • Inwestycje, Miasto
  Przy ulicy Strzałowej w Toruniu powstanie nowy kompleks szkolny. 25 listopada 2022 została podpisana umowa z wykonawcą inwestycji – firmą Strabag.
 • Eko, Miasto
  Zima 2022 roku zawitała do Torunia w ostatnich dniach listopada. Pierwsze śniegi szybko topnieją, więc utrwaliliśmy je na zdjęciach.
 • Dyrektor wręczył wyróżnienia zasłużonym pracownikom szkoły.
  Miasto
  W Auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika 25 listopada 2022 r. obchodzono 30. rocznicę utworzenia IX Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Jagiellończyka w Toruniu.
 • Dwoje ludzi na przystanku MZK w zimowej szacie_autobus na Okólną
  Miasto, MZK
  Przypominamy, że listopad 2022 r. jest ostatnim miesiącem bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską dla uprawnionych uchodźców z Ukrainy.
 • Spotkanie z ambasadorem Chin
  Biznes, Miasto
  Pełną ofertę inwestycyjną miasta oraz zaproszenie do współpracy przekazali wczoraj, 24 listopada 2022 roku, na ręce ambasadora Chińskiej Republiki Ludowej Sun Linjianga przedstawiciele Centrum Wsparcia Biznesu. Dyplomata z Państwa Środka na swoją pierwszą wizytę po objęciu stanowiska ambasadora ChRL w Polsce wybrał Toruń.
 • Biblioteka Pedagogiczna im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu zaprasza do udziału w wykładzie online: Szuflada Mickiewicza, czyli o lirykach lozańskich (i nie tylko), który odbędzie się 5 grudnia 2022 r o godz. 16:00. Wygłosi go dr hab. Paulina Abriszewska, prof. UMK. W ramach wykładu zajrzymy do Mickiewiczowskiej szuflady. Znajdziemy...
 • Przedstawiciele toruńskich organizacji pozarządowych spotkali się 24 listopada 2022 r. w Dworze Artusa na corocznym forum organizowanym w naszym mieście. Najważniejszym punktem wydarzenia był wybór reprezentantów środowiska pozarządowego do nowej Rady Działalności Pożytku Publicznego Miasta Torunia na kadencję 2023-2025.
 • Beneficjenci projektu pn. „Wsparcie dzieci z rodzin pegeerowskich w rozwoju cyfrowym – Granty PPGR” odebrali laptopy, które mają stanowić wsparcie w nauce i rozmowy toruńskich uczniów.
 • We współpracy z Polską Organizacją Turystyczną i Kujawsko-Pomorską Organizacją Turystyczną Miasto Toruń zorganizowało podróż studyjną Study Tour dla przedstawicieli biur podróż z Korei Południowej. Goście zwiedzają nasze miasto m.in. śladem Mikołaja Kopernika i pierników.
 • Mimo, że aura stała się prawdziwie jesienno-zimowa, prace na budowie nowej linii tramwajowej idą w dobrym tempie. Na placu NOT trwa montaż sieci trakcyjnej i środkowej części skrzyżowania torów.
 • Dwa nowoczesne biurowce powstaną w Toruniu przy ul. Pod Dębową Górą 9. Trwają prace ziemne związane z budową budynków biurowych firmy Pikseo. Generalnym wykonawcą jest toruńska firma TOM-BUD. Na terenie, położonym w bezpośrednim sąsiedztwie Urzędu Miasta Torunia (ul. Grudziądzka), realizowane będą dwa nowoczesne budynki biurowe. Będzie w nich...
 • Sztuka Natury - te dwa słowa to hasło wywoławcze dla osób w sposób szczególny wrażliwych na zmienność, delikatność i piękno natury. W pierwszy weekend grudnia, spotkają się oni w toruńskich galeriach i centrach kultury, gdzie już po raz piętnasty zagości „Sztuka Natury” Międzynarodowy Festiwal Sztuk Wizualnych Inspirowanych Naturą, Toruń 2022....
 • Po raz siedemnasty toruńskie organizacje pozarządowe spotykają się na miejskim forum NGO. W tym roku będą wybierać swoich przedstawicieli do Rady Działalności Pożytku Publicznego Miasta Torunia.