Toruńska reprezentacja w Pjongczangu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Toruńska reprezentacja w Pjongczangu

Miasto, Sport
Data publikacji: 23 stycznia 2018
Autor: Maria Wesoła

Zgłoś swój projekt na stronie esk2029.pl

Natalia Kaliszek i Maksym Spodyriew z Torunia będą reprezentować Polskę na XXIII Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Pjongczangu.

Spotkanie z toruńskimi olimpijczykami przed wylotem na igrzyska odbyło się 23 stycznia 2018 roku w Międzynarodowym Centrum Spotkań Młodzieży.

XXIII Zimowe Igrzyska Olimpijskie odbywać się będą przez 17 dni w dniach od 9 do 25 lutego 2018 r. w PyeongChang w Korei Południowej. Zimowe Igrzyska Olimpijskie odbędą się w Korei po raz pierwszy od 30 lat po Igrzyskach Olimpijskich w Seulu w 1988 roku.

Dzięki kwalifikacji olimpijskiej Natalii Kaliszek i Maksyma Spodyriewa po raz pierwszy od 8 lat -  od igrzysk w Vancouver w roku 2010 (Joanna Sulej i Mateusz Chruściński) - będziemy reprezentowani w łyżwiarstwie figurowym, a wśród toruńskich sportowców w sportach zimowych będzie to pierwszy występ od 46 lat.

Do tej pory na zimowej olimpiadzie występowali następujący toruńscy zawodnicy:                                                         

 • 1928 St. Mortiz , 1932 Lake Placid, 1936 Garmisch-Partenkirchen - Józef Stogowski (w 1932 był chorążym polskiej ekipy) TKS Toruń, AZS Poznań, hokej na lodzie, ósme, czwarte i dziewiąte miejsce
 • 1954 Innsbruck -  Józef Stefaniak, Józef Wiśniewski, Andrzej Żurawski - KS Pomorzanin Toruń, hokej na lodzie – dziewiąte miejsce
 • 1972 Sapporo - Ludwik Czachowski - KS Pomorzanin Toruń, hokej na lodzie – szóste miejsce

- To bardzo duży sukces toruńskich sportowców, szczególnie jeśli chodzi o Zimowe Igrzyska Olimpijskie, bo przecież Toruń przez swoje położenie nie jest naturalnym miejscem do uprawiania sportów zimowych. Toruń był reprezentowany podczas igrzysk zimowych przez hokeistów, również w dwudziestoleciu międzywojennym, ale po raz pierwszy będzie to łyżwiarska para taneczna! Natalia Kaliszek i Maksym Spodyriew będą reprezentowali Polskę, ale i Toruń! Będziemy trzymać kciuki za jak najlepsze występy w Korei, aby był to dla Natalii i Maksyma kolejny sukces do kolekcji - mówił podczas spotkania prezydent Torunia Michał Zaleski.

Natalia Kaliszek (1996)  i Maksym Spodyriew (1993) to obecnie najlepsza łyżwiarska para taneczna w Polsce, trzykrotni Mistrzowie Polski. Na swój sukces pracowali wiele lat pod czujnym okiem trenerki  Sylwii Nowak-Trębackiej. Razem trenują od 2014 r. W sezonie 2015/2016 ich taniec do muzyki fokstrota z programu krótkiego zyskał tak dobre oceny od sędziów, że komisja techniczna tańców na lodzie ISU oficjalnie zgłosiła tę sekwencję kroków do kanonu tańców na lodzie - sekwencja została nazwana na cześć toruńskich pierników "Ginger foxtrot". Nigdy dotąd w historii łyżwiarstwa w kanonie nie znalazł się żaden polski element. Teraz kroki obowiązkowe do foxtrota, ułożone przez Sylwię Nowak-Trębacką i zatańczone przez toruńską parę Natalia Kaliszek & Maksym Spodyriev, są wzorcem dla innych łyżwiarzy w świecie.

Natalia Kaliszek i Maksym Spodyriew  kwalifikację olimpijską wywalczyli na Mistrzostwach Świata w Helsinkach, gdzie zajęli 14. miejsce. Już po tańcu krótkim, Natalia i Maksym zajmowali 15 miejsce z najlepszym wynikiem sezonu 63,37 pkt. Po tańcu dowolnym w ostatecznej klasyfikacji, z końcowym wynikiem 157,15 uplasowali się na 14 pozycji wyprzedzając parę ukraińską Aleksandrę Nazarową i Maksyma Nikitina. Był to także awans o dwie pozycje w stosunku do występu na MŚ w Bostonie. 14 miejsce wywalczone w Helsinkach dało naszemu duetowi prawo do startu na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Pjongczang w 2018 roku. - 3 lata, przez które Natalia i Maksym pracowali do osiągnięcia kwalifikacji olimpijskiej, były to trzy intensywne lata wypełnione ciężką pracą, aby osiągnąć ten poziom, który obecnie prezentują. Wierzę jednak, że dzięki tej pracy są w stanie osiągać jeszcze więcej - przekonuje trenerka mistrzowskiej pary Sylwia Nowak-Trębacka.

Na Mistrzostwach Europy w Moskwie, które odbyły się w dniach 15-21 stycznia 2018 r. Natalia i Maksym zajęli 10. miejsce. Obecnie przygotowują się do występu na Igrzyskach Olimpijskich. - To dla nas zaszczyt, że będziemy reprezentować Toruń na igrzyskach. Marzenia się spełniają i ta myśl pozwala mieć codziennie motywację do ciężkiej pracy na treningach - zaznacza Natalia Kaliszek. - Przeprowadzając się do Torunia wiedziałem, że chcę się rozwijać, iść do przodu i jak najlepiej reprezentować Polskę. Zadomowiłem się tutaj i bardzo się cieszę, że mogę mieszkać w Toruniu, który bardzo mi się podoba - dodaje Maksym Spodyriew.

Podczas spotkania Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski, Przewodniczący Rady Miasta Torunia Marcin Czyżniewski oraz Zastępca Prezydenta Miasta Zbigniew Fiderewicz wręczyli  Natalii Kaliszek i Maksymowi Spodyriewowi decyzje o przyznaniu stypendium sportowego na 2018 rok w wysokości 3.000 zł/1m-c dla każdej z osób w okresie styczeń – luty oraz w wysokości 1.400 zl/1 m-c w okresie marzec – grudzień oraz pamiątkowych grafik z wizerunkiem łyżwiarskiej pary tanecznej, których autorem jest Adam Papke, a trenerce Sylwii Nowak – Trębackiej decyzję o przyznaniu stypendium sportowego na 2018 rok w wysokości 1.000 zł/1m-c oraz pamiątkowej grafiki z wizerunkiem łyżwiarskiej pary tanecznej. Listy gratulacyjne trafiły do II trenera Jacka Jankowskiego oraz Moniki Szelc - prezesa Międzyszkolnego Klubu Sportowego Axel.

Prezydent Michał Zaleski przekazał zawodnikom flagę Torunia, a para taneczna złożyła autografy na koszulkach Zimowych Igrzysk Olimpijskich, które trafią na cele charytatywne. Natalia i Maksym przekazali władzom miasta pamiątkowe szaliki, maskotki igrzysk oraz zaproszenia  na Galę Łyżwiarstwa Figurowego w ramach Mentor Toruń Cup 2018, która odbędzie się 3.02.2018 roku.

Fot. Wojtek Szabelski

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Za długoletnie pożycie małżeńskie
  Miasto
  Kolejne toruńskie pary odebrały Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Wręczył je 22 września 2023 roku w Ratuszu Staromiejskim Prezydent Torunia Michał Zaleski. Odznaczenia państwowe nadane zostały przez Prezydenta RP 10 parom, które w tym roku świętują 50- i 51-lecie zawarcia związku małżeńskiego. Razem z medalem jubilatom Prezydent Zaleski...
 • Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski stoi z kilkorgiem nauczycieli, którzy trzymają teczki z aktami mianowania, za nimi portret Mikołaja Kopernika
  Miasto
  109 nauczycieli toruńskich szkół uzyskało kolejny stopień awansu zawodowego na nauczyciela mianowanego.
 • Miasto
  Po służbie przygotowawczej i pomyślnie zdanym egzaminie 16 nowych urzędników samorządowych złożyło 25 września 2023 r. ślubowanie na sztandar miasta Torunia.
 • Na zdjęciu: biała strzałka zawieszona na płocie, na niej czerwony napis: do lokalu wyborczzego
  Miasto
  W Toruniu funkcjonują 123 obwody głosowania – warto sprawdzić, gdzie oddać głos w nadchodzących wyborach parlamentarnych, które odbędą się 15 października 2023 r.
 • Biznes, Miasto
  To kolejni laureaci znaku jakości Made in Toruń. Są wśród nich firmy zajmujące się produkcją urządzeń pokładowych w przemyśle stoczniowym, wytwarzaniem konstrukcji stalowych, recyklingiem odpadów, montażem systemów klimatyzacyjnych, czy też działają w branżach instalacji teletechnicznych, czy transportowych.
 • Miasto, Sport
  Rozstrzygnięty został konkurs ofert nr 53/2023 na promocję sportu i aktywności fizycznej wśród mieszkańców Torunia poprzez kluby sportowe prowadzące szkolenie drużyn seniorskich w ekstraklasie: koszykówki mężczyzn i kobiet, hokeja na lodzie, futsalu, hokeja na trawie, II lidze piłki siatkowej mężczyzn oraz III lidze piłki nożnej mężczyzn. Dotacje...
 • W Toruniu funkcjonują 123 obwody głosowania – warto sprawdzić, gdzie oddać głos w nadchodzących wyborach parlamentarnych, które odbędą się 15 października 2023 r.
 • Wszystkich miłośników przygód, łamigłówek i zagadek zachęcamy do udziału w grze terenowej „Śladami Kopernika w Toruniu”. Zaczynamy w sobotę 30 września 2023 r. o godz. 11.00 na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego!
 • Już po raz piąty w Toruniu rozegrany został Maraton Ósemek Wioślarskich „Run & Row”. 24 września 2023 roku Puchar Prezydenta Miasta Torunia trafił do AZS UMK Toruń. „Run & Row” to widowiskowy bieg z łodziami i wyścig wioślarski na Wiśle zakończony sztafetą na ergometrze. W tegorocznej edycji na wioślarzy czekały następujące etapy maratonu...
 • Brązowy medal PGE Ekstraligi trafił w ręce KS Apator Toruń.
 • Niesamowite podniebne show pojawi się w Toruniu już w dniach 29 i 30 września – piątek, sobota. W te dni, o godzinie 20:00 torunianie i turyści będą mieli okazję podziwiać spektakl EXIT podniebne widowisko artystyczne z okazji Roku Kopernikańskiego, który odbędzie się na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego przy ul. gen. Józefa Bema 23/29....
 • Pierwsza jesienna sobota (23.09.2023 r.) na ulicy Przedzamcze w Toruniu była intensywna. A to wszystko za sprawą święta, które obchodziła. Toruńska Agenda Kulturalna postanowiła pożegnać lato i przywitaź jesień w kolorowy sposób. Od samego południa trwały animacje, warsztaty florystyczne, koncerty oraz zwiedzanie Zamku Krzyżackiego z przewodnikiem...
 • Trwa III tura konsultacji społecznych związanych z przygotowaniem Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej dla Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Torunia (SUMP dla MOFT). 27 września 2023 roku spotkanie odbędzie się w Toruniu.Spotkanie odbędzie się o godz. 17:00 w I Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika, ul. Zaułek Prosowy 1. Konsultacje...
 • W zajezdni tramwajowej MZK, która zlokalizowana jest przy ul. Sienkiewicza w sobotę (23.09.2023 r.) odbyły się Drzwi Otwarte oraz ekopiknik. To była dobra okazja, żeby zobaczyć to miejsce na własne oczy. W ramach wydarzenia odbyło się zwiedzanie zabytkowego zaplecza zajezdni, mnóstwo zabaw dla małych i dużych, w tym konkurs „Ekopotyczki rodzinne...