Toruńska delegacja odwiedziła Lejdę | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Toruńska delegacja odwiedziła Lejdę

Kultura, Miasto
Data publikacji: 11 czerwca 2023
Autor: Paula Gałązka
Zdjęcie przedstawia Prezydenta Torunia Michała Zaleskiego i Przewodniczącego Rady Miasta Torunia Marcina Czyżniewskiego podczas kolacji przy najdłuższym stole Lejdy.

W 2023 roku przypada 35-lecie nawiązania współpracy między Toruniem a holenderskim miastem Lejda. W dniach 8-11 czerwca 2023 r. delegacja naszego miasta z Prezydentem Michałem Zaleskim oraz Przewodniczącym Rady Miasta Marcinem Czyżniewskim odwiedziła swoje miasto partnerskie.

Pierwszym punktem wizyty było symboliczne posadzenie i odsłonięcie drzewa przyjaźni, które władze Torunia podarowały Lejdzie. Uroczystość odbyła się 9 czerwca 2023 roku w  Singelpark. Władze Lejdy reprezentował Ashley North, radny ds. klimatu, mobilności i finansów. Muzycznie wydarzenie uświetnił toruński chór Astrolabium.

Jeszcze tego samego dnia w Ratuszy w Lejdzie odbyło się spotkanie z Julius’em Terpstra, radnym ds. opieki życiowej, budownictwa i opieki społecznej. Natomiast wieczorem delegacja spotkała się z Abdelhaq Jermoumi radnym ds. równych szans, młodzieży i edukacji. Spotkanie uświetnił występ chórów – miejskiego z Lejdy,z Oxfordu oraz toruńskiego Astrolabium.

10 czerwca 2023 roku przedstawiciele z Torunia spotkali się z prof. Janem Reedijk’iem, emerytowanym profesorem chemii Uniwersytetu w Lejdzie. W lutym 2023 roku profesor został nowym Doktorem Honoris Causa UMK. Natomiast wieczorem odbyła się kolacja przy najdłuższym stole Lejdy.

Delegacja wzięła też udział w koncercie „To See a World” z okazji 50-lecia Leiden English Choir. Gościnnie wystąpił Chór Astrolabium z Torunia oraz City of Oxford Choir. Trzy chóry wspólnie wykonały utwór „To See a World” skomponowany specjalnie na tę okazję przez dyrygenta Hebe de Champeaux. Podczas wydarzenia doszło do spotkania Prezydenta Torunia Michała Zaleskiego i Marcina Czyżniewskiego, przewodniczącego Rady Miasta Torunia z Burmistrzem Lejdy - Henri J. Lenferink. Przedstawiciele miasta przekazali burmistrzowi prezent – grafikę oraz toruńskie przysmaki.

Współpraca z holenderskim miastem Lejda została nawiązana w 1988 roku. Kontakty prowadzone są głównie poprzez Towarzystwo Miast Partnerskich Torunia. Jego siedziba mieści się w toruńskim Dworze Mieszczańskim, średniowiecznym budynku, wyremontowanym z pomocą finansową Holendrów. Tam odbywają się wspólne spotkania, poplenerowe wystawy malarstwa i fotografii z obu miast. Od lat 90. organizowana jest wymiana mieszkańców Torunia i Lejdy. Kontakty te dotyczą w szczególności sfery kultury, ochrony środowiska, życia gospodarczego, turystyki, ochrony zdrowia, oświaty, nauki i promowania Torunia.

Lejda położona w pobliżu Amsterdamu, należy do najstarszych miast niderlandzkich. Podobnie jak Toruń  prawa miejskie otrzymała w XIII wieku. Stare centrum zachwyca zabytkową architekturą i urokliwym labiryntem wąskich uliczek, splecionych siecią kanałów, pokrywających się z linią średniowiecznych murów miasta. W Lejdzie mieści się również najstarszy holenderski uniwersytet, założony w 1575 r. oraz ważne instytucje naukowo-badawcze i towarzystwa naukowe: Biblioteka Uniwersytecka, Biblioteka Literatury Niderlandzkiej i obserwatorium astronomiczne. Miasto jest też znanym ośrodkiem gospodarczym - słynie z handlu tulipanów, przemysłu maszynowego, kosmetycznego i włókienniczego. W Lejdzie urodził się w 1606 r. Rembrandt Harmenszoon van Rijn, malarz, rysownik i grafik, jeden z największych artystów europejskich.

fot. Ewa Banaszczuk-Kisiel

Najczęściej czytane aktualności

 • Autobusem MZK do Kamionek
  Miasto
  Z Torunia prosto nad jezioro w Kamionkach. 20 lipca 2024 r. uruchomiona zostanie linia autobusowa nr 141.
 • Na zdjęiu: wieża ratusza na tle pochmurnego nieba
  Kultura, Miasto
  Weekend rozpoczynamy sztuką młodego pokolenia - w CSW otwarcie trzech wystaw młodych artystek. Dla melomanów - koncert inaugurujący 39. Świętojański Festiwal Organowy. A w niedzielę czeka nas odpoczynek i spacery - instytucje kultury zachęcają do pełnego relaksu.
 • Kultura, Miasto
  Koncert inaugurujący 39. Świętojański Festiwal Organowy odbył się 19 lipca 2024 r. w Kościele Wniebowzięcia NMP w Toruniu.
 • Kultura, Miasto
  W piątek, 19 lipca 2024 r. rozpoczął się cykl koncertów w ramach „Alternatywnej Sceny Letniej”. Wakacyjne wieczory umilą fantastyczni artyści: Faustyna, Ampacity, VHS, Jakub Jan Bryndal + EL AXO oraz Kathia, których będzie można posłuchać na plenerowej scenie na Bulwarze Filadelfijskim.
 • Kultura, Miasto
  Już w sobotę 20 lipca 2024 r. na Zamku Krzyżackim w Toruniu odbędą się kolejne zajęcia z cyklu comiesięcznych, bezpłatnych wykładów o nazwie „Zamek pełen historii”.
 • Miasto
  Z konieczności wymiany wody w obiegu zamkniętym, w poniedziałek 22 lipca 2024 r. w godzinach 7:00-15:00 Fontanna Cosmopolis będzie nieczynna. Po godzinie 15:00 zostanie ponownie uruchomiona.
 • Kolejna odsłona projektu Park Kultury - w amfiteatrze parku na Bydgoskim Przedmieściu zaplanowano koncert i pokaz filmowy w ramach kina letniego.
 • W piątek, 19 lipca 2024 r. rozpoczął się cykl koncertów w ramach „Alternatywnej Sceny Letniej”. Wakacyjne wieczory umilą fantastyczni artyści: Faustyna, Ampacity, VHS, Jakub Jan Bryndal + EL AXO oraz Kathia, których będzie można posłuchać na plenerowej scenie na Bulwarze Filadelfijskim.
 • Toruńskie Stowarzyszenie Rodzin „Powrót z U” w ramach dofinansowania otrzymanego od Gminy Miasta Toruń realizuje dwa programy, których celem jest przede wszystkim zapewnienie kompleksowego wsparcia rodzicom oraz opiekunom dzieci i osób uzależnionych od alkoholu i narkotyków.
 • Trwają konsultacje Programu współpracy Gminy Miasta Toruń z organizacjami pozarządowymi w 2025 r. Za nami spotkanie z NGOsami.
 • Pandy małe z toruńskiego Ogrodu Zoobotanicznego, Rani i Ogonek, zostały po raz pierwszy rodzicami.
 • Już w sobotę 20 lipca 2024 r. na Zamku Krzyżackim w Toruniu odbędą się kolejne zajęcia z cyklu comiesięcznych, bezpłatnych wykładów o nazwie „Zamek pełen historii”.
 • Od czerwca 2023 r. w Toruniu można wypożyczać rowery typu cargo. W pierwszym roku z takiej możliwości skorzystano 57 razy. Najwięcej wypożyczeń, aż 17, było w październiku 2023 r.
 • To już siódma edycja Międzynarodowego Festiwalu Improwizacji Teatralnej JO! Od 25 lipca 2024 r. ponownie na scenie Dworu Artusa zagoszczą grupy i teatry z całej Polski oraz goście ze świata.