Toruńska delegacja odwiedziła Lejdę | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Toruńska delegacja odwiedziła Lejdę

Kultura, Miasto
Data publikacji: 11 czerwca 2023
Autor: Paula Gałązka
Zdjęcie przedstawia Prezydenta Torunia Michała Zaleskiego i Przewodniczącego Rady Miasta Torunia Marcina Czyżniewskiego podczas kolacji przy najdłuższym stole Lejdy.

W 2023 roku przypada 35-lecie nawiązania współpracy między Toruniem a holenderskim miastem Lejda. W dniach 8-11 czerwca 2023 r. delegacja naszego miasta z Prezydentem Michałem Zaleskim oraz Przewodniczącym Rady Miasta Marcinem Czyżniewskim odwiedziła swoje miasto partnerskie.

Pierwszym punktem wizyty było symboliczne posadzenie i odsłonięcie drzewa przyjaźni, które władze Torunia podarowały Lejdzie. Uroczystość odbyła się 9 czerwca 2023 roku w  Singelpark. Władze Lejdy reprezentował Ashley North, radny ds. klimatu, mobilności i finansów. Muzycznie wydarzenie uświetnił toruński chór Astrolabium.

Jeszcze tego samego dnia w Ratuszy w Lejdzie odbyło się spotkanie z Julius’em Terpstra, radnym ds. opieki życiowej, budownictwa i opieki społecznej. Natomiast wieczorem delegacja spotkała się z Abdelhaq Jermoumi radnym ds. równych szans, młodzieży i edukacji. Spotkanie uświetnił występ chórów – miejskiego z Lejdy,z Oxfordu oraz toruńskiego Astrolabium.

10 czerwca 2023 roku przedstawiciele z Torunia spotkali się z prof. Janem Reedijk’iem, emerytowanym profesorem chemii Uniwersytetu w Lejdzie. W lutym 2023 roku profesor został nowym Doktorem Honoris Causa UMK. Natomiast wieczorem odbyła się kolacja przy najdłuższym stole Lejdy.

Delegacja wzięła też udział w koncercie „To See a World” z okazji 50-lecia Leiden English Choir. Gościnnie wystąpił Chór Astrolabium z Torunia oraz City of Oxford Choir. Trzy chóry wspólnie wykonały utwór „To See a World” skomponowany specjalnie na tę okazję przez dyrygenta Hebe de Champeaux. Podczas wydarzenia doszło do spotkania Prezydenta Torunia Michała Zaleskiego i Marcina Czyżniewskiego, przewodniczącego Rady Miasta Torunia z Burmistrzem Lejdy - Henri J. Lenferink. Przedstawiciele miasta przekazali burmistrzowi prezent – grafikę oraz toruńskie przysmaki.

Współpraca z holenderskim miastem Lejda została nawiązana w 1988 roku. Kontakty prowadzone są głównie poprzez Towarzystwo Miast Partnerskich Torunia. Jego siedziba mieści się w toruńskim Dworze Mieszczańskim, średniowiecznym budynku, wyremontowanym z pomocą finansową Holendrów. Tam odbywają się wspólne spotkania, poplenerowe wystawy malarstwa i fotografii z obu miast. Od lat 90. organizowana jest wymiana mieszkańców Torunia i Lejdy. Kontakty te dotyczą w szczególności sfery kultury, ochrony środowiska, życia gospodarczego, turystyki, ochrony zdrowia, oświaty, nauki i promowania Torunia.

Lejda położona w pobliżu Amsterdamu, należy do najstarszych miast niderlandzkich. Podobnie jak Toruń  prawa miejskie otrzymała w XIII wieku. Stare centrum zachwyca zabytkową architekturą i urokliwym labiryntem wąskich uliczek, splecionych siecią kanałów, pokrywających się z linią średniowiecznych murów miasta. W Lejdzie mieści się również najstarszy holenderski uniwersytet, założony w 1575 r. oraz ważne instytucje naukowo-badawcze i towarzystwa naukowe: Biblioteka Uniwersytecka, Biblioteka Literatury Niderlandzkiej i obserwatorium astronomiczne. Miasto jest też znanym ośrodkiem gospodarczym - słynie z handlu tulipanów, przemysłu maszynowego, kosmetycznego i włókienniczego. W Lejdzie urodził się w 1606 r. Rembrandt Harmenszoon van Rijn, malarz, rysownik i grafik, jeden z największych artystów europejskich.

fot. Ewa Banaszczuk-Kisiel

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Uroczysta inauguracja emisji programu radiowego Radia GRA Toruń z nowego miejsca odbyła się w Dniu Radia - polskiego święta obchodzonego corocznie 11 kwietnia. - Serdeczne życzenia dla wszystkich radiowców. To Wasze święto, jesteście tymi którzy docierają do nas z informacją, wiedzą, ale i muzyką, rozrywką – tak jak robi to Radio Gra - powiedział...
 • Miasto
  Państwa Komisja Wyborcza podała wyniki wyborów samorządowych 2024 w Toruniu. Po podliczeniu 100% oddanych głosów znamy już nazwiska osób wybranych do Rady Miasta Torunia na nową kadencję. 21 kwietnia 2024 odbędzie się II tura wyborów Prezydenta Miasta Torunia.
 • Miasto
  Do 30 kwietnia 2024 r. Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków Urzędu Miasta Torunia przyjmuje wnioski o dotacje na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków lub znajdującym się w gminnej ewidencji zabytków położonym na terenie Gminy Miasta Toruń, które mają być wykonane w roku 2024. Pula...
 • Na zdjęciu: dłoń, która trzyma kartki i wrzuca je do urny wyborczej, obok stoi flaga biało-czerwoa
  Miasto
  Osoby z niepełnosprawnością oraz osoby powyżej 60. roku życia mają możliwość wzięcia udziału w drugiej turze wyborów samorządowych poprzez pełnomocnika.
 • Dwie panie rozmawiające przy stole.
  Miasto
  Rodzice dzieci w wieku szkolnym, zainteresowani funkcjonowaniem nowo budowanej Szkoły Podstawowej nr 12 na ul. Strzałowej, mogą uzyskać informacje bezpośrednio u p. dyrektor szkoły – Barbary Iwanowskiej.
 • Na zdjeciu: trzech zawodników na speedrowerze
  Miasto, Sport
  TSŻ Toruń, mistrzowie Polski w speedrowerze, rozpoczęli zmagania w CS Superlidze. Już 14 kwietnia 2024 r. na rodzimym torze przy ul. Bielańskiej 66 zmierzą się z PKS Victorią Poczesna.
 • Od kilku miesięcy mamy w Toruniu Przystanki Dobrej Energii, teraz przyszedł czas na Skrzynkę Dobrych Słów. Dzięki młodym ludziom z I Liceum Ogólnokształcącego 12 kwietnia 2024 r. na węźle przesiadkowym na al. św. Jana Pawła II pasażerowie komunikacji miejskiej zetkną się z tekstami z pozytywnym przesłaniem.
 • 12 kwietnia 2024 r. na pl. 4 Czerwca otwarta zostanie wystawa plenerowa „Uciekli do Mandżurii”, która powstała w związku z 80. rocznicą ujawnienia Zbrodni Katyńskiej.
 • O blisko 12 tysięcy metrów kwadratowych wzbogaci w tym roku toruński rynek powierzchni biurowych. Intensywne prace inwestycyjne trwają przy – Platinum Business Center, Szubińskiej 13 oraz Business Park Toruń.
 • Atrakcyjna działka inwestycyjna została wystawiona na sprzedaż przez miasto Toruń. Teren przy Szosie Bydgoskiej 76-80 znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie toruńskiej Motoareny. Przetarg odbędzie się 9 lipca 2024 r. Cena wywoławcza to 2 700 000 zł.
 • Wystarczyło zaledwie kilka ciepłych dni, by zielone torowiska i skwery, które powstały w ramach projektu BiT City II, nabrały wiosennych barw.
 • 21 kwietnia na parkingu przed Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy odbędzie się piknik popularnonaukowy w ramach tegorocznej edycji Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki.
 • Zapraszamy na kolejne spotkanie depozytariuszy tradycji piernikarskich, które odbędzie się 18 kwietnia 2024 roku o godzinie 17:00 w Muzeum Toruńskiego Piernika, będącym oddziałem Muzeum Okręgowego w Toruniu (ul. Strumykowa 4).
 • Tegoroczna majówka w toruńskim centrum nauki rozpocznie się 30 kwietnia i potrwa do 5 maja 2024 r. W ofercie Młyna Wiedzy znalazły się rodzinne warsztaty oraz zwiedzanie interaktywnych wystaw.